Google Site Bağlantıları nedir?

Google site bağlantı linkleri, iki veya daha fazla site bağlantısını ana arama sonucunun altında gösteren bir listeleme biçimidir. Çoğu web sitesi sahibi arama sonuçlarında bu navigasyon ile itibar artırıcı olduğunu düşünür ve arama sonuçlarında site bağlantılarını görmek ister.
 
Site bağlantılarını gösteren bir listeleme örneği aşağıda gösterilmiştir. Google arama motoru üzerinden ideasoft olarak arama yapıldığında ana arama sonucun altında site içindeki belli URL adresleri içinde site bağlantıları gösteriliyor.
 
sitebagalantilari-1
 

Site bağlantı linkleri nasıl eklenir?

Google arama sonuçlarında site bağlantılarını otomatik olarak gösterir. Manuel olarak bu bağlantıları eklemek şuan için mümkün değildir. Site algoritmasını hazırlarken dikkat edebileceğiniz bir kaç öneri sunabiliriz ancak bunlar kesin durumlar değildir. Site algoritması uygun olduğunda genellikle Google arama sonuçlarında site bağlantılarının eklediği görülmektedir.
  • Kolay ulaşılabilir bir site içi navigasyon
  • Yüksek organik arama trafiği
  • Özgün site içi başlıklar ve meta açıklamaları
 
Site bağlantısı verilmeyen sitelerde ise gözlemlenen ortak durumlar;
  • Sayfalarda aynı başlık ve meta açıklaması kullanımı
  • Sayfalarda bilgi verilmemesi, sayfa içinde az metin kullanılması
 
Belirttiğimiz gibi site bağlantılarının oluşması google tarafından otomatik oluşturulmaktadır bu işlemler arama motoru sonuçlarınızı da olumlu etkileyecek işlemler olduğundan tavsiye edilmiştir. Site içinde anlışılır bir navigasyon kurulması arama motorlarının siteyi daha iyi anlamasına ve indekslemesini de sağlayacaktır.
IdeaSoft yazılımı kullanan örnek bir müşterimiz üzerinden site bağlantıları gösterilen aşağıdaki örneği inceleyebilirisniz.
sitebagalantilari-2

Site bağlantılarını kaldırmak

Google tarafından eklenmiş site bağlantılarının yanlış olduğunu düşünüyorsanız Google Search Console sayfasından bu bağlantıları kaldırabilirsiniz. https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr adresinden giriş yaparak Google Dizini >> URL'leri kaldır menüsünden kaldırabilirsiniz.
Google tarafından yayınlanan https://support.google.com/webmasters/answer/47334 yardım sayfası üzerinden de konuyla ilgili olarak blgi edinebilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Google Site Bağlantıları nedir?

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Konu anlatımları

E-ticaret panelinizi en verimli şekilde kullanmanız için hazırlanmış konu anlatım videoları ve makaleleri.

Konu Anlatımları