Google Servisleri Kullanımı

Müşteri Menüsü
Google'ın sunmuş olduğu bir çok servis arasında eticaret sitenizde ilişkilendirebileceğiniz bazı önemli servisler, Search Console, Anaylytics, Adwords olarak sıralayabiliriz. Tek bir Google hesabı ile bu servsilere kaydolabilir servisler arasında ilişklendirme kurarak da bilgi paylaşımı yapabiliriz.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console eski adıyla webmasters tools Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını görmenizi sağlayan bir servistir. Sitenizi Search Console üzerine kaydetmeseniz bile arama motorları sitenizi indeksler ve siteniz arama sonuçlarında yer alır ancak kaydolmanız arama sonuçlarındaki performansınızı optimize etmenize yardımcı olur. Google Search Console üzerine kayıt ve site doğrulama işlemleri için Site Haritası Oluşturmak ve Site Doğrulamak sayfamızı ziyaret ederek kolaylıkla işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, sitenizdeki satışların ve ziyaretçi trafiğinin hangi kanallar üzerinden geldiğini, sitenizde ne kadar zaman geçirildiği gibi bilgileri raporlayabileceğiniz ücretsiz bir Google servisidir. Aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tarayıcı üzerinden bir Google hesabı ile giriş yapmışsa aldığınız ziyaretçi trafiğinin cinsiyet, yaş aralığı ilgi alanları gibi kitlesel analizlere de ulaşabilirsiniz. Google Anaytics üzerinden henüz kayıt olmadıysanız Google Analytics Servisine Kayıt Olmak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Anaytics üzerinden eticaret kurulumunu da aktif ederek sitenizdeki sipariş verilerini Analytics üzerinden takip edebilirsiniz. Anaytics kaydını yaptıktan sonra Google E-ticaret İzleme (Ecommerce Tracking) özelliği nasıl kullanılır? sayfamızdaki anlatımlarla bu işlemi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google'ın reklam hizmetidir. Belirleyeceğiniz anahtar kelimelerle reklam vererek Google arama sonuçlarında ki reklam bölümlerinde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Adowrds hesabı oluşturmak için Google Adwords Hesabı Nasıl Oluşturulur? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Adwords üzerinde sadece arama sonuçlarında metin reklamlarınızın çıkmasının yanı sıra görüntülü reklam hizmeti sayesinde banner reklamlar verebilir, video reklam hizmetiyle Youtube üzerinde izlenen videolar üzerinde reklamlar verebilirsiniz. Google Alışveriş reklamları sayeside de arama sonuçlarında ürün fiyatı fotoğrafı gibi bilgilerle reklamlarınız yayınlanır eticaret siteleri için popüler reklam türlerinden biridir. Google Adwords Reklam Türleri sayfamızı inceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hesaplar arası ilişkilendirme

Analytics hesabı ile Webmasters Tools (Search Console) hesabı ilişkilendirme

Google Analytics hesabınızla Search Console üzerine kaydettiğiniz bir sitenizi ilişkilendirdiğinizde Analytics üzerinden Search Console verilerinide görebilirsiniz.
  searchconsole-1
  • Analytics hesabınızla daha önce kaydettiğiniz sitenizi seçip kaydet butonunu tıklayın. (Daha önce Google Analytics kaydınız yoksa Google Analytics hesabı oluştur butonuyla yeni hesap oluşturabilirsiniz.)
searchconsole-2
  • İşlemi kaydettiğinizde Search Console hesabınızla Anaytics hesabınız ilişkilendirilmiş olacaktır. Bu sayede Analytics hesabınız üzerinden de Search Console verilerinizi görebilirsiniz.
searchconsole-3

Analytics hesabı ile Adwords hesabı ilişkilendirme

Analytics hesabınızla Adwords hesabını ilişkilendirdiğinizde Adwords reklamlarınızdan aldığınız tıklamalardan, sitenizde kalma sürelerini, kitle analizi gibi bir çok veriye ulaşabilirsiniz. Bu sayede daha geniş verilerle performans değerlendirmesi yaparak bundan sonraki süreçlerinize yön verebilirsiniz.
 
  • https://analytics.google.com adresinden oturum açın.
  • Üst kısımda bulunan Yönetici menüsünü tıklayın.
  • Mülk sutunundan Adwords bağlantısını tıklayın.
searchconsole-4
  • Açılan sayfa üzerinde Adwords hesabını seçip Devam et butonuna tıklayın
analytics-adwords-1
  • Adwords bağlantısı için bir isim belirleyin ve hesapları bağla butonuna tıklayın.
analytics-adwords-2
Konuyla ilgili Google Support üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Google Servisleri Kullanımı

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular