Google Merchant Ankete Katılım Özelliği

Müşteri Menüsü
Google Merchant Ankete katılım özelliği ile sipariş tamamlandığında Google Müşteri Yorumları popup sayfası açılarak onaylandığında siparişi veren kişinin mail adresine Google tarafından alışveriş deneyimini onaylayabileceği anket gönderilir ve puan verilmesi istenir. Bu sayede satıcı puanına katkı sağlanmış olacaktır.

Ankete katılım özelliğinin aktif edilmesi

Bu özelliği kullanabilmek için bir Merchant hesabınız olması gerekmektedir. Henüz bir hesabınız yoksa Google Merchant Center yardım sayfamızı inceleyebilirsiniz.
Merchant Hesabına giriş yaptıktan sonra Merchant Center Programlarına tıklayarak Müşteri Yorumlarını etkinleştirebilirsiniz.
googleanket-8
Google Merchant hesabınıza giriş yaptığınızda anasayfada bir Satıcı Kimliği numarası yer almaktadır. Bu numarayı kopyalayın.
googleanket-1

Admin panelinde Ayarlar >> SEO >> Merchant Anket bölümünde Merchant Satıcı kimliği bölümüne yapıştırarak Google Merchant Ankete Katılım Modülü Kullanımı seçeneğini aktif hale getirmeliyiz.
googleanket-2

Aktif ettikten sonra kategori bazlı olarak ürünlerin kargoya veriliş süresi belirlenmesi gerekiyor. Alt bölümde yer alan ekle butonuna tıklayarak Kategori seçerek gün sayısı belirtebiliriz. Tüm kategoriler için kargoya veriliş süresi aynı ise tüm kategorileri seçip aynı gün sayısı eklenebilmektedir.
googleanket-3
googleanket-4

Tüm kategoriler için aynı süreyi vereceksek örnekteki gibi tüm kategorileri seç işaretlenerek altında yer alan gün sayısı satırına da kargoya veriliş süresini belirtebiliriz.
googleanket-5
Buradaki süre dolduktan sonra Google müşteri yorumları anketi göndereceği için bu süre önemlidir. Örneğin 1 gün olarak belirlersek sipariş tarihinden 1 gün sonraki bir tarihte Google tarafından mail gönderilecektir . Bu süre google tarafında değişiklik gösterilebilmektedir. Sipariş tamamlandıktan sonra 1 gün içerisinde mail ulaşmasa dahi Google tarafından işlem sıraya alınıp ilerleyen günlerde mutlaka iletilmektedir.

Site ön yüzünde ankete katılımın onaylanması

Sipariş tamamlandığı sayfada ödeme onayından sonra, ankete katılım onayı için bir popup açılacaktır ve evet işaretlenirse kargo veriliş süresi dolduktan sonra siparişin verildiği mail adresine anket gönderimi olacaktır.
googleanket-6


Gelen mail içeriği;
googleanket-7
Google müşteri yorumları ile ilgili detaylı bilgi için Google tarafından yayınlanan yardım sayfasını da inceleyebilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Google Merchant Ankete Katılım Özelliği

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular