Google Apps Kullanımı

Google Apps’in amacı sizin ve diğer kullanıcılarınızın Google hizmetlerini kullanarak iletişim kurabilmenizi ve koordineli olarak çalışmanızı sağlamaktır. Google Apps’e kayit olmus bir alan adının Google hizmetlerinin bir çoğundan yararlanma hakkı vardır.
İdeasoft V6 sisteminde Google hizmetlerinden Mail servisini kendi alan adınız ile kullanabilir ve sisteminizden iletilecek maillerin Google Mail servisi üzerinden iletilmesini sağlayabilirsiniz. Google Apps hizmetinin tüm özellikleri ile ilgili Google Destek Sayfalarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Google Apps’i kullanmak için öncelikle www.google.com.tr/apps adresine girerek hesap açmanız gerekmektedir. 

Aşağıdaki adımları uygulayarak Google Apps hesabınızı açarak Google Mail servisini İdeasoftV6 sisteminiz ile kullanabilirsiniz;
 

-Google Apps sayfasına girdiğinizde Ücretsiz Denemeye Başlayın butonuna tıklayınız.
 

-Açılan sayfada ilgili alanlara bilgilerinizi girdikten sonra İleri butonuna tıklayınız.
 

-Bir sonraki sayfada Daha önce satın almış olduğum bir alan adını kullanacağım. seçeneğini seçerek Kendi alan adınız bölümüne alan adınızı girdikten sonra İleri butonuna tıklayınız.
 
 
-Daha sonra karşınıza gelen sayfada kullanıcı bilgilerinizi girerek Kabul et ve kaydol butonuna tıklayarak Google Apps İşletme Kullanıcısı hesabını oluşturabilirsiniz. 
 

-Hesabınızı oluşturduktan sonra gelen ekranda Kontrol Paneline Git butonuna tıklayarak Google Apps kontrol panelinize ulaşabilirsiniz.
 

-Kontrol panelinde öncelikle Alan adının size ait olduğunu onaylayın bağlantısına tıklayınız.
 

-Açılan ekranda Devam Et butonuna tıklayınız.
 

-Doğrulama ekranında Alternatif Yöntemleri ve onun altındaki HTML etiketi seçeneğini seçiniz. Ekranda görüntülenen kodu kopyalayınız ve admin panelinizde Ayarlar sekmesi altından ulaşacağınız Seo ve onun altındaki Google Servisleri sekmesine tıklayınız.
 

-Google Servisleri bölümünde Meta Tag ile Site Doğrulama alanına kopyaladığınız kodu yapıştırınız ve sayfanın altındaki Kaydet butonuna tıkladıktan sonra Google Doğrulama ekranındaki Doğrula butonuna tıklayınız.

Not: Meta tag ile site doğrulama alanında daha önceden eklemiş olduğunuz doğrulama kodu mevcut ise kopyaladığınız Google Apps doğrulama kodunu mevcut kodun sonuna boşluk olmadan eklemelisiniz.
 

-Doğrula butonuna tıkladıktan sonra alan adı sahipliğiniz doğrulanacaktır.
 

-Doğrulama işleminin sonrasında Google Apps kontrol panelinde E-postalarınızı Google Apps Posta’ya Yönlendirin bağlantısına tıklayınız.
 

-Açılan ekranda Başlangıç butonuna tıklayınız.
 

-Alan adınız için Google Mail kurma ekranında Google Sunucuları seçeneğini seçerek Sonraki butonuna tıklayınız.
 

-Mail iletimini Google sunucularına yönlendirme ekranında Alan adı barındırıcınız kim bölümünde Diğer seçeneğini seçiniz ve Sonraki butonuna tıklayınız.
 

-Daha sonra açılan sayfadaki 3. Maddede bulunan Mx Kayıt tablosundaki bilgileri kopyalayınız ve Sonraki butonuna tıklayınız. Kopyaladığınız Mx Kayıt bilgilerini; destek.ideasoft.com.tr adresinde bulunan İdeasoft destek sistemine giriş yaptıktan sonra Google Apps üzerinden maillerinizi kullanmak istediğinizi belirterek İdeasoft Teknik Destek birimine iletiniz. Talebiniz ile kullanmakta olduğunuz alan adınıza bağlı sisteminiz için ilettiğiniz bilgiler doğrultusunda Mx Kayıtları gerçekleştirilecektir ve bu sayede alan adınız ile uzantılı maillerinizi Google Mail hizmeti üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not: Mx Kayıtlarınız yapıldıktan sonra mail servisini Google üzerinden kullandığınızdan dolayı mail hesaplarınızı da Google Apps üzerinden açmanız gerekmektedir.
 

-Mx Kayıtları sayfasında Mx kayıtlarınızı mı değiştirdiniz bölümünde Hayır, bunu daha sonra yapacağım seçeneğini seçiniz ve Sonraki butonuna tıklayınız.

Not: İdeasoft destek sistemi üzerinden ilettiğiniz talebiniz doğrultusunda kayıtlarınız yapıldığında kontrolü sağlanarak ilettiğiniz talebiniz cevaplanarak kaydın yapıldığı bilgisi verilecektir.

-Daha sonra karşınıza gelen sayfalardaki ayarları tercihinize göre düzenleyerek Daha sonra tap ve Sonraki butonlarına tıklayarak devam ediniz
 

-Google Apps Kontrol panelinde Kullanıcılarınız bölümünde Yeni bir kullanıcı oluştur butonuna tıklayarak mail hesaplarınızı oluşturabilirsiniz.
 

Google Mail hizmeti üzerinden kullandığınız mail hesaplarınıza giriş yapabileceğiniz ekrana; www.google.com.tr/apps adresinde sağ üst köşedeki Oturum Açın bağlantısına tıkladıktan sonra açılan alanda alan adınızı yazıp E-posta seçeneğini seçerek Git butonuna tıkladığınızda ulaşabilirsiniz.

Google Apps hesabınızı aktif ettikten ve Mx kayıtlarınız yapıldıktan sonra sitenizin admin panelinde Mail Yönetimi sekmesi altındaki SMTP Mail Ayarları ekranında sitenizden iletilen maillerin Google Mail servisi üzerinden iletilmesi için gerekli tanımlamaları yapabilirsiniz.


SMTP Mail Ayarları ekranında Google Apps servisini tanımlamak için ayarlarınızı aşağıdaki şekilde yapmalısınız;

SMTP Sunucu Adresi: smtp.gmail.com şeklinde olmalıdır.
SMTP Kullanıcı Adı: Google Apps üzerinde açmış olduğunuz bir mail adresini giriniz.
SMTP Şifresi: SMTP Kullanıcı Adı alanına yazmıl olduğunuz mail adresinizin şifredini girmelisiniz.
SMTP Port: Google Mail servisinin 465 olan port numarasını girmelisiniz.
Mail Gönderim sistemi: Google Mail servisini kullanmak için 4. Sistem (Google Apps) seçeneğini seçmelisiniz.

Bilgilerinizi girdikten sonra Kaydet butonuna tıklayarak SMPT Mail Ayarlarınızı kaydediniz. Yapılandırmanızın doğruluğunu kontrol etmek için; Test Mail Gönder butonuna tıklayarak açılan ekrana dilediğiniz bir mail adresinizi yazdıktan sonra Gönder butonuna tıklayınız. Yapılandırmanız doğru ise gönderimin başarılı olduğu bildirilecektir ve girmiş olduğunuz mail hesabınıza bir test maili iletilecektir. Yapılandırmanız doğru değil ise gönderimin başarısız olduğu bildirilir ve bu durumda girdiğiniz değerleri yeniden gözden geçirmelisiniz.

Not1: Google Mail hizmeti günlik 2000 adet mail gönderim imkanı sağlamaktadır.
Not2: Google Apps hizmeti ilk bir ay için ücretsizdir. Ayrıntılı bilgi için Google Apps sayfasını ziyaret etmenizi rica ederiz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Google Apps Kullanımı

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular