Ücretsiz banner tasarımı nasıl yapılır?

E-ticaret sitenizde kullanacağınız bannerları, ücretli yazılımlara ihtiyacınız olmadan kendiniz çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu rehberde Canva isimli uygulamadan yararlanarak kendi banner tasarımlarınızı nasıl hazırlayabileceğinizi adım adım göstereceğiz.

1. Adım

Öncelikle canva.com adresine gitmeniz ve kendiniz için bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesabınız ücretsiz olarak oluşacaktır. Facebook, Google ya da e-posta hesabınızla bu uygulamaya üye olabilirsiniz.

canva1.adim

2. Adım

Hesabınızı oluşturduktan sonra, Canva üzerinde ana sayfanıza yönlendirileceksiniz. Üst tarafta farklı hazır şablonları görebilirsiniz. Burada “Sosyal medya, Sunum, Poster, Facebook cover, Facebook paylaşımı, Blog için grafikler, A4 boyutlu çalışmalar, Kartlar ve E-posta Başlıkları” gibi farklı seçenekler sunulmakta.

canva2.1.adim

Bunlardan birini seçebileceğiniz gibi isterseniz sağ üst köşede bulunan “Use custom dimensions” bölümünden istediğiniz boyutlarda da görsel oluşturabilirsiniz. Bu bölüme tıklayarak istediğiniz boyutları girdikten sonra “Design” butonuna basarak, banner tasarımınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

canva2.2.adim

Buradaki örnekte en sık kullanılan banner boyutlarıdan biri olan 728x90 piksel boyutlarını kullanacağız.

3. Adım

Açılan sayfada farklı şablon tipleri karşınıza çıkacak. Burada dilediğiniz şablonu seçebilirsiniz. Yapacağınız tasarıma ve kullanacağınız görsel sayısına göre size en uygun olan şablonu seçmeniz ilk etapta oldukça önemli olacak çünkü sonrasında bu şablon üzerinde çalışmalar yapacaksınız.

canva3.adim

4. Adım

Şablonu seçtikten sonra sol kolonda bulunan “Uploads” kısmına gelerek istediğiniz görselleri yüklemeniz gerekiyor. Açılan sayfada “Upload your own images” butonuna tıklayarak istediğiniz görselleri bilgisayarınızdan seçin.
İsterseniz görsellerin göründüğü alana bilgisayarınızdan görselleri sürükleyerek de bırakabilirsiniz.

canva4.adim

5. Adım

Görselleriniz yükledikten sonra, yüklenen görselin üzerine tıkladığınızda görsel otomatik olarak çalışma alanına eklenecektir. Burada görsellerinizi boyutlandırarak dilediğiniz konuma getirebilirsiniz. Görselin şablon içindeki yerini beğenmezseniz görselin üzerine tıkladığınızda çıkan kutudaki “Crop” butonuna tıklayarak, görselinizi konumlandırabilirsiniz.
“Filters” seçeneğine tıklayarak görselinize filtreler ekleyebilirsiniz.

canva5.1.adim

Herhangi bir görsel kullanmadan düz renk bir arka plan üzerine de çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Bunu yapmak için çalışma alanına tıkladığınızda altta bulunan yuvarlak kutuya tıklayarak arka plan renginizi seçebilirsiniz. “+” işaretine tıklayarak dilediğiniz rengi de ayarlayabilirsiniz.

Düz renk arka planda çalışsanız dahi bu alana görsel ekleyebilirsiniz. Logonuzu bu alana eklemek için kendi görselleriniz üzerinden logonuza tıklayın ve istediğiniz alana konumlandırın. Farklı görseller kullanmak isterseniz yine bu alana teker teker ekleyebilirsiniz.

Bu örnekte düz arka plan üzerine birden fazla görsel ekleyeceğiz.

PNG formatlı görseller kullanmanız burada oldukça önemli. PNG formatlı görsellerde görsel haricindeki arka fon transparan olduğu için, banner tasarımlarınızı daha rahat yaparsınız.

6. Adım

Görsellerin konumlandırılmasını ve arka plan rengini ayarladıktan sonra artık, banner için metin oluşturabiliriz. Bunu yapmak için sol kolonda bulunan “Text” sekmesine tıklayın.

Açılan sayfada düz başlıklar ve metinler oluşturabileceğiniz gibi hazır şablonlardan birini seçebilir ve onu düzenleyebilirsiniz.

Bu örnekte düz başlıklar üzerinden çalışmaya devam edeceğiz.

canva6.adim

Şablonlar arasında “Add heading” seçeneğine tıklayarak bir başlık ekledikten sonra, buraya istediğimiz metini giriyoruz. Metnin üstüne tıkladığınızda Font, font büyüklüğü ve renk ayarlarını yapabilirsiniz.

7. Adım

İsterseniz sol kolonda yer alan “Elements” sekmesine tıklayarak farklı şekiller, illüstrasyonlar, tablo, çizgiler ve ücretsiz görseller ekleyebilirsiniz.

canva7.adim

8. Adım

Artık tasarımsal olarak son dokunuşları yapabiliriz. Örnekte, logoyu öne çıkartmak ve ayrıştırmak için arka plan rengini biraz değiştirdik. Bunu yapmak için farklı bir yola başvurmanız gerekecek.
 • “Elements” bölümüne tıkladıktan sonra “Shapes” bölümünden kare şekli seçin.
 • Kare bölümünü logonun etrafına gelecek şekilde boyutlandırın.
 • Sonrasında dilediğiniz rengi seçin.
 • Logo şuan bu bölümün arkasında kaldı. Logoyu öne çıkartmak için “Kare” şekline tıkladığınızda açılan kutudaki “Back” butonuna tıklayın ve kare şeklini arka ya atın. Böylelikle logonuz öne çıkacaktır.


 • canva8.adim

  Örnek çalışmamızın son halini de aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

  ornek-calisma

  9. Adım

  Tasarım işlemlerini bitirdikten sonra artık çalışmanızı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

  Kayıt işlemini yapmak için sol üst köşede bulunan “Download” sekmesine tıklayın ve “Image: for web (JPG)” sekmesini seçin. Çalışmanıza otomatik olarak bilgisayarınıza kaydedilecektir.

  canva9.adim

  Şu anda okuduğunuz makale

  • Ücretsiz banner tasarımı nasıl yapılır?

  Destek talebi oluştur

  Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

  Müşteri Merkezi

  IdeaAkademi eğitimleri

  Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

  Eğitim Programı

  Konu anlatımları

  E-ticaret panelinizi en verimli şekilde kullanmanız için hazırlanmış konu anlatım videoları ve makaleleri.

  Konu Anlatımları