Arena Entegrasyonu Kullanımı

Arena entegrasyonların yapısı diğerlerinden farklı olduğundan güncelleme sayfası diğer entegrasyonlardan farklılık göstermektedir. Entegrasyonu seçtiğimizde karşımıza bu entegrasyonu çalıştıracağımız ekran karşımıza gelecektir.
arena-1

1- Katalog Güncelleme

Katalog güncelleme işlemi tedarikçi firmanın xml ile gönderdiği ürünleri siteye aktarma işlemidir.
Güncelleme türünün altında Etiketleri Güncelle şeklinde bir ayar mevcuttur, eğer ürünlerinizin, kategorilerinizin ve markalarınızın adını değiştirmişseniz ve entegrasyondaki haline geri dönmesini isterseniz bu seçeneği işaretlemelisiniz. Kategori bağlarını kaldır seçeneği ise ürün sitenize aktarıldıktan sonra birden çok kategoriye atama yaptıysanız eklediğiniz diğer kategorilerle bağını kaldıracaktır.

Ardından sayfanın altındaki Güncelle butonuna basın. Güncelle butonunun üzerinde Varsayılan entegrasyon ayarlarına GERİ DÖN ! şeklinde bir opsiyon bulunur.
Ürünleri ilk defa sitenize ekliyorsanız işaretli olmasına gerek yoktur. Eğer entegrasyonu çalıştırdınız ancak tedarikçinin kategori yapısını kendinize göre değiştirmişseniz, bu seçeneği işaretlediğinizde kategoriler tedarikçi firmanın verdiği xml içerisinde yer aldığı şekline dönecektir, yani entegrasyondan geldiği ilk halini alacaktır. Eğer ürünlerinizi taşıyoranız ya da bazı kategorilerin konumunu değiştiriyorsanız bu seçeneği işaretlemeyin. Bu seçeneği işaretlemediğiniz sürece ihtiyaçlarınız doğrultusunda oluşturduğunuz ürün ve kategori düzeni bozulmaz. Bu seçeneği işaretlediğinizda ise kategori ve ürün düzeni tedarikçi firma tarafından sağlanan haline dönecektir.
Güncelle butonuna bastıktan sonra ürünleriniz sisteminize aktarılır ancak bu ürünlerin fiyatları ve stokları 0 olacaktır, şimdi stoklarını ve fiyatlarını nasıl güncelleyebileceğinize bakalım.

2-Stok Güncelleme

Katalog güncellemesinden sonra ürünlerinizin stokları 0 olarak sisteminize aktarılacaktır. Stokları güncellemek için Güncelleme Türü alanından Stok Adedi seçilmelidir.
ardından sayfa altındaki Güncelleme butonuna basabilirsiniz. Ürünlerinizin stokları da güncellenmiş olacaktır. Ancak ürünlerinizin fiyatları hala 0 olarak gözükecektir. Şimdi de fiyatları güncellemeniz gerekir.

3-Fiyat Güncelleme

Ürünlerinizin fiyatlarını güncellemek için Güncelleme Türü alanından Fiyat seçeneğini tercih edin.
Hangi fiyatları hangi oranla güncellemek isterseniz o fiyatları seçin. Ekran görüntüsünde tüm fiyatlar seçilerek bayi fiyatının üzerine oran eklenmiştir.
Örnek olarak bir ürünün bayi fiyatı 100 TL olsun. Sitenizde fiyat 1 değeri 100 x 1.05 = 105 TL olacaktır yani %5 artmış şekilde gelecektir. Fiyat 3 değeri de 100 x 1.03 = 103 TL olacaktır yani %3 artırılmış şekilde sitenize gelecektir.
Fiyat 1, 2, 3, 4 ve 5 değerlerinden herhangi bir fiyatı seçmezseniz o fiyat yine de güncellenecektir. Seçim yapıp yapmamanız güncelleme yapılıp yapılmamasını sağlamaz sadece fiyatın hangi değerler ile çarpılıp çarpılmayacağını belirlemenize yarar. Eğer seçmediğiniz bir fiyat varsa, o fiyat, ürünün bulunduğu kategori oranı ile çarpılacaktır.
Kategori oranının ne olduğunu bilmiyorsanız konu ile ilgili hazırladığımız Yeni Kategori Eklemek yardım sayfamızdaki fiyat oranı alanını okuyabilirsiniz.
Fiyatlarınız da güncellendikten sonra artık ürünlerin detaylarını ve resimlerini güncelleyebilirsiniz.

4-Detay ve Resim Güncelleme

Ürünlerinizi katalog güncellemesi ile sitenize aktardınız, stok güncellemesi ile stoklarını güncellediniz, fiyat güncellemesi ile fiyatlarınız da geldiğine göre detay ve resim güncelleyebilirsiniz.
Bunun için Ürün resimlerini güncelle ve Ürün bilgilerini güncelle butonuna basmanız gerekir. 2 butonun yanında Sadece resmi olmayan ürünlerin resimlerini güncelle ve Sadece ürün bilgisi olmayan ürünlerin bilgilerini güncelle şeklinde 2 seçenek bulunur.
Sadece resmi olmayan ürünlerin resimlerini güncelle. (Seçilmesi tavsiye edilir.) : İlk defa Resim Güncelleme işlemi gerçekleştiriyorsanız bu seçeneği işaretlemenize gerek yoktur ancak daha sonraki güncellemelerinizde sadece yeni eklenen yani resmi olmayan ürün resimlerini güncellemek isterseniz bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Bu seçenek işaretli olduğu zaman, bir ürünün resmi var ise, o ürün atlanacak, resmi olmayan ürünler güncellenmeye çalışılacaktır.
Eğer bu özelliği seçerseniz tedarikçiniz bir ürünün resmini değiştirmiş ise sitenize yansımayacaktır. Çünkü resmi olan ürünler, bu özellik seçildiğinde atlanır. Eğer bu özelliği seçmezseniz ise, resmi olmayan bir ürüne siz bilgisayarınızdan resim yüklediğinizde, tedarikçi firmadan bu ürün resimsiz olarak geldiği için eklediğiniz resim silinecektir.
Sadece ürün bilgisi olmayan ürünlerin bilgilerini güncelle: Bu özellik, eğer bir ürünün sitenizde detayı var ise, o ürünü atlayacak detayı olmayan ürünleri güncellemeye çalışacaktır.
Eğer bu özelliği seçerseniz, eğer tedarikçi firmanız bir ürünün detayını değiştirmiş ise, sitenize yansımayacaktır. Çünkü detayı olan ürünleri atlayacak olmayanlar güncellenmeye çalışacaktır. Eğer bu özelliği seçmezseniz, detayı olmayan ürünlere siz kendiniz düzenleyerek ürün bilgisi girmişseniz, tedarikçinin verisinde ürün detaysız olarak bulunduğu için sizin yazdığınız detaylar da silinecektir.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Arena Entegrasyonu Kullanımı

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular