Amazon Entegrasyonu

Amazon Türkiye pazarında henüz tüm kategorilerde ürün kabul etmemektedir. https://sellercentral.amazon.com.tr/gp/help/external/G200336920?ld=ASTRSOADirect Adresi üzerinden kabul gören kategorileri ve komisyon ücretlerini inceleyebilir ve bu ürünlerin satışını yapıyorsanız başvuruda bulanabilirsiniz. Amazon entegrasyonu kullanabilmek için başvuruları Eticaret Çözüm Merkezimizde yer alan Amazon Entegrasyonu sayfamızdan hemen başvur bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.
Amazona ürün aktarabilmek için ürünlerinizin global barkod kodları mutlaka olmalıdır. Ürünlerinize barkod numaraları eklemediyseniz aktarıma başlamadan önce ürünlerinizi güncellemelisiniz.

Hangi ürünlerin aktarılacağını belirleme

Sitenizdeki hangi ürünlerin Amazon tarafına aktarılacağını belirlemek için ürün bazlı olarak, ürün detaylı düzenleme bölümüne giriş yaparak diğer sekmesinde yer alan Amazon entegrasyonu butonunu işaretlemeliyiz. Sadece işaretlenen ürünler aktarıma dahil olacaktır.

Çoklu ürün güncelleme ile ürünlerin belirlenmesi

Ürünler >> Çoklu Ürün Güncelleme >> Kategori Tabanlı Güncelleme Bölümünden istenilen kategori marka seçimi yapıldıktan sonra (tüm ürünleri göndermek için katgeori ->Tümü , Marka-> Tümü olarak seçilebilir) Amazon entegrasyonu kullanımı seçeneğinin başındaki kutucuk işaretlenerek evet seçip kaydedebilrsiniz. Seçtiğiniz kategori ve markadaki tüm ürünlerde Amazon entegrasyon seçimi aktif olacaktır.

Amazon Erişim Bilgileri

Satıcı Kimliği ve MWS Yetkilendirme Kodu bilgilerini Amazon tarafından alarak, Entegrasyonlar >> Pazaryeri Entegrasyonları >> Amazon Entegrasyonu bölümüne eklemelisiniz.
Amazonda yetkilendirme bölümüne geliştirici olarak ideasoft belirlenmelidir.
Geliştirici adı: ideasoft
Geliştirici kimliği: 8557-2536-9615

Amazon Şablonları

Amazon şablonları bölümünden ürün gönderimleri için bir şablon belirlemeliyiz. Amazon Şablonları bölümünden ekle butonuna tıklayarak şablon oluşturabiliriz.

Şablon içinde ki detayları inceleyelim;

 • Şablon İsmi: Belirleyeceğimiz şablon ismi müşterilerimiz tarafından görünmeyecektir bu bölüme kolay anlayabilceiniz bir isim belirleyebilirsiniz. Örneğin kitap kategorimiz için şablon ismini kitaplar gibi belirleyebiliriz.
 • Satış Fiyatı: Fiyat1 ile Fiyat5 arasında istediğiniz bir fiyatı seçip dilerseniz seçtiğiniz fiyatı bir oran yada +/- seçenekleriyle değiştirerek de iletebilirsiniz. Eğer fiyat1 değerini seçtiyseniz ve sitenizde fiyat1 üzerinden bir indirim tanımlıysa fiyat1 yerine sitenizdeki indirimli fiyat aktarılacaktır.
 • %İndirim Oranı: Seçtiğiniz fiyat üzerinden bir indirim tanımlamak için indirim oranı yazabilirsiniz.
 • Ne zaman kargoya teslim edeceksiniz?: Aynı gün, ertesi gün ve 3 gün seçeneklerinden birini seçerek ürünü kargolayacağınız süreyi belirleyebilirsiniz. Bu şablon üzerinden gönderilen ürünlerde bu süre geçerli olacaktır.
 • Kategori Eşleştirme

  Sitenizdeki kategorilerle Amazon sitesindeki kategorileri eşleştirmeniz gerekmektedir. Eşleştirme yapımayan ürünler aktarılmayacaktır. Kategori eşleştirme bölümünden kategori eşleştirme sihirbazı butonuna tıklayarak başlayabiliriz.

  Kategori eşleştirme sihirbazına giriş yaptığımızda ekle butonuna tıklayarak her kategori için eşleştirme yapabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken en alt kategoriye göre eşleştirme yapmalıyız.

  Eşleştirme yaparken daha önce oluşturduğunuz bir şablonu seçerek sitenizdeki kategoriler için en uygun Amazon kategorisini seçerek eşleştirmelisiniz.

  Ürün Özelleştirme Sihirbazı

  Ürün özelleştirme sihirbazı ile ürünlerinizi Amazonda daha kolay bulanabilmesi için, belli ürün özellikleri ile eşleştirmelisiniz. Ürün özelleştirme sihirbazı butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz.

  Amazon Aktarımı

  Tüm işlemler bittikten sonra aktarımı başlat butonuna tıklayarak aktarım tamamlanana kadar beklemeniz gerekmektedir. İşlem tamamlandığında son aktarım tarihi bu alanda görüntülenecektir.

  Aktarımla ilgili dikkat edilmesi gerekenler

 • Amazon.com.tr varyantlı ürün aktarımını kabul etmemektedir şuan için. Bu nedenle varyantlı ürünleriniz varsa aktarım için işaretlememelisiniz.
 • Sitenizde eklediğiniz ürün özelliklerinin aktarımı yapılmamaktadır. Aktarımdan sonra amazon.com.tr üzerinden düzenleme yapabilirsiniz.
 • Aktarım yaptığınız ürün daha önce başka bir satıcı tarafından amazon'a eklenmişse sizin ürününüzün sadece stok ve fiyatını alır, aktardığınız ürünün ismini ürün fotığrafı vb. bilgilerini farklı görebilirsiniz bu nedenle.
 • Ürün detaylarında ürün adı ve marka bilgisi aktarılır. Sitenizde yazdığınız ürün detayı aktarılmamaktadır.
 • Amazon barkod zorunluğu sunmaktadır. Doğru barkod olmayan ürünleri kabul etmemektedir. Eğer kitap satışı yapıyorsanız kitaplar için barkod numarası yerine 10 haneli ISBN numarası mutlaka eklenmelidir.
 • Şu anda okuduğunuz makale

  • Amazon Entegrasyonu

  Destek talebi oluştur

  Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

  Müşteri Merkezi

  IdeaAkademi eğitimleri

  Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

  Eğitim Programı

  Sık sorulan sorular

  E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular