Alan Adı Değişimi

Çeşitli nedenlerden dolayı sahip olduğunuz e-ticaret sitesinin alan adını (domain) değiştirmek isteyebilirsiniz. Alan adını değiştirmek isterseniz uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir.

1-Yeni alan adı temini

Öncelikle yeni alan adınızı, alan adı hizmeti sunan bir firmadan satın almanız gerekir. Bu firmalara örnek verecek olursak
  • www.ihs.com.tr
  • www.sadecehosting.com
  • www.isimtescil.net
  • www.godaddy.com
Bu firmalar ile herhangi bir ticari ilişkimiz bulunmuyor, sadece örnek için verilmiştir.

2- Yeni alan adını nereye yönlendirilecek?

Alan adınızı satın aldıktan hemen sonra, o alan adını Ideasoft sunucularına yönlendirmelisiniz. Yoksa alan adınız hiçbir zaman e-ticaret sitenizi açamayacaktır. Yönlendirme yapmanız gereken Dns(nameserver) bilgileri;
ns31.myideasoft.com
ns32.myideasoft.com

3-Alan adına nameserver tanımlamak

Alan adını satın aldığınız firmanın size vereceği panel üzerinden bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, alan adını satın aldığınız firmadan konu ile ilgili destek isteyebilirsiniz. Aşağıda bazı firmalar için bu işlemi nasıl yapabileceğiniz belirtilmiştir.

Alan adı sadecehosting.com firmasından satın alındı ise

https://my.sadecehosting.com/login.php sayfasından müşteri bilgileriniz ile giriş yapınız.
Açılan panelde sol taraftaki menüden "Domain İşlemleri" bağlantısına tıklayınız. Sahip olduğunuz websitelerinin adresleri gelecektir. Hangi websiteniz ile ilgili işlem yapmak istiyorsanız ona tıklayınız.
Karşınıza DNS1, DNS2, DNS3 ve DNS4 alanları gelecektir. Bu alanlardan ilk 2 adresi doldurmalı diğerlerini boş bırakmalısınız. Belirttiğimiz ilk 2 adres satırına eski alan adınızın NS Sunucu bilgilerinin tanımlamalarını yapınız. İşlemi tamamlamak için "DNS Ayarlarını Kaydet" butonuna tıklayınız.
DNS Yönlendirmeleri tamamlanmış olacaktır. Ancak bu işlemin güncellenme süresi  6 ila 12 saat bir süreç alabilmektedir.

Alan adı isimtescil.net firmasından satın alındı ise

www.isimtescil.net 'e kullanıcı girişi yapınız, giriş yaptığınızda orta kısımda açılan Domainlerim linkine tıklayınız. Domain listeniz karşınıza gelecektir. Hangisini düzenlemek istiyorsanız hemen sağında yer alan detaylı yönetim butonunu tıklayınız.
açılan sayfada DNS Bilgilerimi değiştirmek istiyorum butonunu tıklayınız.  Açılan sayfada en alt kısımdaki Müşteri özel Dns’ler alanına giriniz. Bu tercihte Kendi belirleyeceğiniz dns’ler kullanılır  seçeneği seçilir ve yeni ekle butonuna tıklanılır.
açılan 4 kutucuktan ilk ikisini kullanınız;  dns 1 ve dns2 kısımlarına eski alan adınızın NS Sunucu bilgilerinin tanımlarını yapınız  ve kaydet veya güncelle butonunu tıklayınız.
Yaptığınız değişiklik 12 saat içinde kayda girmiş ve siteniz alan adınızla yayınlanmış olacaktır.

Alan adı turkticaret.net firmasından satın alındı ise

Turkticaret.net sayfasından müşteri bilgileriniz ile giriş yapınız.
Açılan panelde sağ kısımda göreceğiniz menüden siberhosting domain seçeneğini tıklayın. Domain kayıt bilgileriniz üstünden NS Güncelleme seçeneğini tıklayınız, eski alan adınızın NS Sunucu bilgilerinintanımlamalarını yapınız. İşlemi tamamlamak için "DNS Ayarlarını Kaydet" butonuna tıklayınız.
DNS Yönlendirmeleri tamamlanmış olacaktır. Ancak bu işlemin güncellenme süresi  2 ila 24 saat bir süreç alabilmektedir.

Alan adı ihs.com.tr firmasından satın alındı ise

İhs.com.tr ‘ye giriş yaptıktan sonra,  Alan Adı menüsünde bulunan Alan Adlarım menüsüne tıklayarak açılan ekranda İlgili alan adı ile aynı satırda bulunan İşlemler sütunundaki Yönet Butonuna tıklayınız.
Bu bölümde Name Server Değiştir butonuna tıkladığınızda DNS bilgilerinizi girebileceğiniz ekran açılacaktır. Bu ekranda eski alan adınızın NS Sunucu bilgilerini tanımladıktan sonra Devam butonuna tıklayarak güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemin güncellenme süresi  2 ila 24 saat bir süreç alabilmektedir.

Alan adı natro.com.tr firmasından satın alındı ise

natro.com.tr ‘ye giriş yaptıktan sonra,  sağ üst kısımda yer alan Alan Adı Yönetimi menüsünde bulunan Aktif Alan Adları menüsüne tıklayarak, açılan ekranda İlgili alan adınızı seçiniz. Alan adlarınızın altında yer alan Detaylar butonuna tıklayınız.
Bu bölümde Name Server Değiştir butonuna tıkladığınızda DNS bilgilerinizi girebileceğiniz ekran açılacaktır. Bu ekranda Sahip Bilgileri satırında görebileceğiniz, DNS tanımının yanında yer alan Güncelle butonuna tıklayınız. Açılacak olan kutucuk içerisinde, DNS’leri Güncelle tericihine tıklayarak eski alan adınızın NS Sunucu bilgilerini tanımladıktan sonra Gönder butonuna tıklayarak güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemin güncellenme süresi  2 ila 24 saat bir süreç alabilmektedir.
Burada verdiğimiz domain panelleri ile ilgili bilgiler firmaların panellerini güncellemeleri durumunda değişiklik gösterebilir. Domain firmanızın destek biriminden bu konuda yardım almanızı öneririz.

4-Alan adı değişim formu

Nameserver sunucu bilgilerinizi tanımladıktan sonra geriye sadece Alan Adı Değişim Formu ile bizlere başvurmak kalacaktır. Alan adı değişim formunu bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayınız.
İndirdiğiniz formu doldurduktan sonra 0216 326 04 87 Nolu Fax numaramıza iletebilirsiniz. Formu iletmenizden en geç 24 saat içerisinde işlemleriniz tamamlanacak ve yeni alan adınız yayına girmiş olacaktır.
Eski alan adınıza bağlı bir SSL Sertifikası kurulumu yapılmışsa, SSL sertifikası tek bir alan adına 1 kere kurulabildiği için yeni alan adınıza yeni bir SSL sertifikası kurulması gerekecektir ve bu işlem için ek bir ücret talep edilir. Konuyla ilgili Teknik Destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Sitenizde SSL sertifikası olup olmadığını en basit şekilde sitenizde yeni üyelik bağlantısına tıklayarak anlayabilirsiniz. Yeni üyelik formu açıldığında site adresiniz https:// ile açılıyorsa SSL sertifikanız var demektir.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Alan Adı Değişimi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular