Vision Pro Nedir? Temel Özellikleri ve Teknolojik Yapısı

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 12.07.2024
Vision Pro Nedir? Temel Özellikleri ve Teknolojik Yapısı

Vision Pro; Apple tarafından geliştirilen sesli komutlar, göz ve el takibi ile çalışan giyilebilir sanal gerçeklik gözlüğüdür. Gözlük biçiminde tasarlanan cihaz, şeffaf camlar ve üzerinde bulunan sensörler sayesinde günlük hayatta kullanılabilmektedir. 2024 yılının başında piyasaya giriş yapan vision pro, dijital dünyanın materyallerini gerçek dünyaya entegre etme amacı taşımaktadır. 

vision pro

Vision Pro, günlük yaşamınızı dijital dünya ile entegre eden bir sanal gerçeklik gözlüğüdür. Gerçek dünyada, müzelerde veya mağazalarda gezerken ek bilgileri görmenizi sağlar.

Örneğin, bir mağazayı ziyaret ettiğinizde aynı zamanda o mağazanın geçmişini, fiyatlarını veya size sunduğu bilgileri görebilirsiniz. Aynı şekilde herhangi bir müzeye gittiğinizde o müzeyi gezerken aynı zamanda gözlükten tarihi bilgileri de okuyabilirsiniz. Göz takibi sayesinde bir alanı vurgularken el hareketleriniz ile herhangi bir uygulamayı seçebilirsiniz. Bir sorguyu aratmak istediğinizde el hareketleri ile uygulamayı seçip daha sonra konuşabilirsiniz. Bu imkanları sunan cihazın teknik özellikleri ise şu şekilde;

ÖzellikDetaylar
Ekranı23 milyon piksel, 3D görüntüleme sistemi
İşlemcisiVisionOS (Apple M2 + Apple R1)
İşlemci Çekirdeği8 adet
Grafik İşlemcisi10 çekirdekli GPU
Belleği16 GB
Depolama Alanı256 GB / 512 GB / 1 TB
KamerasıStereoskopik 3 boyutlu ana kamera sistemi
SensörleriLiDAR sensörü, ortam ışığı sensörü, titreşim sensörü
BağlantısıWi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
Ömrü2 saate kadar
Ağırlığı350 gram
Fiyatı3.000$
apple vision pro

Vision Pro’nun Özellikleri Nelerdir?

 • 5 adet sensör ve 6 adet mikrofonu bulunmaktadır.
 • Rakiplerine kıyasla uzun pil ömrü sunmaktadır.
 • 12 farklı kamerayla çevre izleme, 3 boyutlu haritala oluşturma ve nesneleri yerleştirme özelliği bulunmaktadır. 
 • Sensörler daha aktif ve gerçekliği yansıtmak için ortam ışığı, sıcaklık ve hareket verilerini toplamaktadır.
 • Apple sanal gerçeklik gözlüğü ile 3 boyutlu ortamlarda görüntülü görüşme yapılmaktadır.
 • Mikrofonlar sesi algılamasının dışında gürültüyü engellemek içinde kullanılmaktadır. 
 • Vision Pro, gelişmiş işletim sisteminin gücü sayesinde sanal nesneleri gerçek dünyaya yerleştirmektedir.
 • Cihaz, kullanan kişinin gözlerini tarayıp güvenlik kilidini açmaktadır.
 • Vision Pro’ya aktarılan veriler hızlıca işlenip gerçek zamanlı uygulamalarda kullanılmaktadır. 
 • Diğer sistemler ile ver aktarımı yapıp kendine entegre etme özelliği bulunmaktadır.

Vision Pro, 23 milyon piksel çözünürlük sunar ve VisionOS işletim sistemiyle güçlendirilmiştir. Yüksek performans için Apple M2 ve R1 çiplerini kullanır.

Vision Pro'nun E-ticaret Sektörüne Getirdiği Yenilikler

artırılmış gerçeklik ve eticaret

Vision Pro; ürün arama, keşif, görüntü tabanlı arama, müşteri hizmetlerinde iyileştirme, otomatik ürün tanıma ve sınıflandırma gibi alanlarda katkı sunmaktadır. Vision Pro’nun sunduğu bu teknolojiler e-ticaret sisteminde rekabet avantajı elde etme ve müşteri deneyiminin gelişmesinde yardımcı olmaktadır.

Vision Pro, e-ticarette ürün tanıma ve görsel arama gibi devrimsel yenilikler sunar. Müşteri deneyimini kişiselleştirme ve iyileştirme konusunda da önemli katkılar sağlar.

1. Mağazadaki Gibi Ürünlere Dokunma ve Deneme Hissi

Apple vr gözlük, mağaza içi alışverişin dokunsal ve etkileşimli doğasını yansıtarak sorunsuz alışveriş deneyimi sağlamaktadır. Fiziksel ve perakende arasında oluşan boşluğu doldurmak için kullanılmaktadır. Müşteriler ürünleri çevrimiçi deneme avantajı da sunmaktadır. Örneğin müşteri, giyim ve aksesuarı sanal ortamda deneyerek iade oranını azaltma imkânı vermektedir. 

 • Ürünlere dokunarak ürün kalitesinin hissedilmesi.
 • Ürün seçiminde daha net kararlar verilmesi.
 • Yumuşak, sert, pürüzsüz, kadife veya ipek detayların fark edilebilmesi.

Vision Pro, kullanıcıların sanal ortamda ürünleri dokunarak denemelerine olanak tanır, böylece iade oranlarını azaltır ve daha gerçekçi bir alışveriş deneyimi sunar.

2. Gerçekçi Ürün Sunumu ve Sanal Alışveriş Deneyimi

artırılmış gerçeklik alışveriş

Perakende satıcılar, sanal gerçeklik gözlüğünün derinliğinden ve uzamsal farkındalığından yararlanıp gerçek dünyayı yansıtan sanal ortamlar oluşturmaktadır. Gerçeğe yakın ürün sunumu ile sanal alışveriş deneyimini de geliştirmektedir. Müşteriler tıpkı gerçek dünya da gibi ortamda gezinme ve çevrimiçi alışveriş yapma imkânı sunmaktadır. 

3 boyutlu sanal showroomlar ürün keşfetmek için kullanılmaktadır. 3 boyutlu formatlar ile dinamik ürün vitrinleri müşterilerin ilgisini de çekmektedir. 

 • 3D modelleme ile ürünlerin detaylı gösterilmesi.
 • Ürünlerin farklı açılardan görüntülenebilmesi.
 • Çekimlerdeki ayrıntıların görülmesi.
 • Ürünlerin sanal ortamda denenebilmesi.

Vision Pro ile 3D modelleme ve sanal showroomlar kullanılarak, ürünlerin detaylı ve gerçekçi bir şekilde sunulması mümkün hale gelir.

artırılmış gerçeklik deneyimi

3.Kişiye Özel Alışveriş Deneyimi 

Sanal gerçeklik gözlüğü Apple, dinamik tasarımı ve insan odaklı yaklaşımı sayesinde kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sunmaktadır. Sanal alışveriş özellikle engelli bireyleri de dahil edip geniş kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. Sezgisel tasarım öğeleri, gezinmeyi kolay hale getirmesi dijital alışveriş dünyasını herkes için erişilebilir hale getirmektedir. 

 • Kişiye özel alışveriş seçenekleri.
 • Engelli bireyler için kolay alışveriş çözümleri.
 • Ürünlerin kişiye göre özelleştirilmesi.
 • Geçmiş verilere göre kişiye uygun ürünleri öneri olarak sunması.
 • Kişilerin beğenebileceği ürünleri özel olarak mail olarak göndermesi.

Vision Pro, alışverişi kişiye özel hale getirir. Engelli bireyler için erişilebilirlik özellikleri ve geçmiş alışveriş verilerine göre özelleştirilmiş öneriler sunar.

4.Sezgisel ve Kolay Alışveriş 

Ergonomik tasarım ve erişebilirliğe önem vermesi kapsayıcı alışveriş deneyimini garanti etmektedir. Vision Pro’nun kullanıcı dostu özellikleri ve arayüz tasarımı farklı ihtiyaçların karşılanmasına ve herkesin çevrimiçi sorunsuz alışveriş keyfini yaşamasına yardımcı olmaktadır. 

 • Kullanımı kolaylaştırır.
 • Arayüzü basit olduğu için anlaşılma durumunu arttırır.

Vision Pro'nun kullanıcı dostu arayüzü, herkesin kolayca kullanabilmesini sağlar. Alışveriş süreci daha sezgisel ve zahmetsiz hale gelir.

artırılmış gerçeklik vision pro

5.Güvenli ve İşbirlikçi Çevrimiçi Alışveriş

Gizliliğe ve ortak çalışmaya önem veren Apple, son ürününde de güvenli ve paylaşılan alışveriş deneyimini desteklemektedir. Güvenlik ve etkileşimli alışverişin beraber gitmesi modern e –ticaretin dengeli yaklaşımını temsil etmektedir. 

Vision Pro ile e-ticarette müşteri deneyimi yeni bir boyuta taşınıyor. Ürün denemelerinden kişiselleştirilmiş alışveriş önerilerine kadar, bu teknoloji alışverişi daha interaktif ve keyifli hale getiriyor.

Vision Pro'nun E-ticarette Kullanım Alanları

Vision Pro, e-ticarette ürün deneyimi, müşteri deneyimi, kişiselleştirme, lojistik ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Doğru kullanıldığında müşteri sayısında yükselme, müşteri deneyimini iyileştirme ve kişiselleştirmeyi artırmaktadır. 

1.Ürün Tanıma ve Görsel Arama

İstediğini ürünün fotoğrafını çektiğinizde Vision Pro ürün hakkında detaylı bilgi vermektedir. Kolayca mağazadaki ürünün detaylı bilgisi öğrenilmektedir. Sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde internette beğenilen bir ürünü aratıp rakipleri ile karşılaştırma yapılmaktadır. Beğenilen ürünün farklı modellerini ya da renk seçeneklerini rahatlıkla bulmaktadır. 

2.Müşteri Deneyimini Kişiselleştirme ve İyileştirme

Müşteri, evinden ayrılmadan sanal ortamda rahatlıkla ürün karşılaştırma, deneme, seçme ve bilgilerini öğrenmektedir. İnternette araştırma yapmasına ya da aynı ürünü kullanan kişilere soru sormadan kendi deneyimini kişiselleştirmektedir. İstediği kıyafeti ya da aksesuarı seçme ve deneme özgürlüğü bulunmaktadır. Müşterinin önceki verilerini depolayıp kişiye özel ürünler çıkarmaktadır. 

artırılmış gerçeklik ve müşteri deneyimi

3.Ürün Deneyimini Gerçek Hissiyatıyla Yaşama

Vision Pro, müşterilere sanal ortamda ürünleri deneme imkânı sunmaktadır. Giyim ya da aksesuar sektöründe istenilen ürünü denemek, mobilya sektöründe eve uyacağı düşünülen ürünü yerleşilmek gibi birçok iş kolunda kullanılmaktadır. 

4.Mağazayı Sanalda Gezme Deneyimi

VR kullanılarak sanal mağaza turları düzenleyip müşteri deneyimi artırılmaktadır. Müşteri, rahatlıkla sanal mağazayı gezip ürünlerin yerini görerek deneyim kazanmakta ve ürünler hakkında bilgi edinmektedir.

5.Kişiye Özel Ürün Önerileri

Yapay zeka teknolojisi ile müşterilerin geçmiş verilerini tarayıp ilgi alanlarına uygun ürünler sunmaktadır. Müşteriler 2 farklı ürünü yan yana koyup birbirleri ile karşılaştırma imkanı da sunmaktadır.

6.Müşteri Hizmeti Deneyimini İyileştirme

Müşterileri, VR ve artırılmış gerçeklik teknolojisi yardımı ile yaşanılan sıkıntılarda yardım almakta ve uzaktan destek sağlanmaktadır.

7.Losijtik Takibinin İyileştirilmesi

Ürünlerin depodaki yerlerini takip etmek ve siparişlerin hızlı hazırlanmasında yardımcı olarak depo yönetimi verimli kullanılmaktadır. Müşteriler sanal gerçeklik gözlükleri ile teslimat durumunu da takip etmektedir. 

vision pro ile alışveriş

Vision Pro ile Müşteri Etkileşiminde Yenilikler

Vision Pro; sanal kabinler ile ürün denemeleri, mağaza turları ile görselleştirme sunmaktadır. Müşteriye özel kişiselleştirilmiş önerilerle farklı deneyimler yaşatmaktadır. Ürün tanıma ve görsel arama kabiliyetleri yüksek olduğundan görmediğiniz yeni ürünler keşfetmenize yardımcı olmaktadır. 

Artırılmış Gerçeklik (AR) Deneyimleri

 • Artırılmış gerçeklik deneyimleri özellikle e-ticaret sitelerinde büyük potansiyel barındırmaktadır. Kişi evinden çıkmadan istediği ürünü denemeyip inceleme olanağı bulmaktadır. 
 • Artırılmış gerçeklik, sanal mağaza, ürün görselleştirme ve kişiselleştirilmiş öneriler ile alışverişi daha keyifli hale getirmektedir.
 • Hizmetin ve ürünlerin erişebilir olması ve teknik bilgileri görselleştirmesi e-ticaret üzerinde kullanımı daha kolay hale getirmektedir. 
 • Ürün ve ortamların 3 boyutlu hale gelmesini sağladığı için gerçek mağaza görünümü sağlamaktadır. 
 • AR deneyimi, gerçek dünyayı sanal dünyaya kusursuz entegre etmektedir. 

Görsel İçerikle Zenginleştirilmiş Ürün Sayfaları

Apple’ın yenilikçi cihazı Vision Pro, ürünlerin gerçekte olduğundan daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Gelişmiş 3 boyutlu modelleme yeteneği sayesinde ürün daha ayrıntılı gözükmektedir. Hassas hareket takibi, görünüm akıcı ve doğal olmasını sağlamaktadır. Ürünler hakkında bilgi alırken gelişmiş ses teknolojisi kullanılmaktadır. 

Bu özellikler sayesinde müşteri satın alırken daha hızlı ve kolay karar vermektedir. Müşteri sanal ortamda gerçekliği gördüğü için keyifli alışveriş deneyimi yaşamaktadır. Kişi ürünü deneme olanağı bulduğu için iade oranı azalmaktadır. 

Vision Pro Nedir?

Vision Pro, Apple tarafından geliştirilen, sesli komutlarla ve el, göz takibi ile çalışan sanal gerçeklik gözlüğüdür. Gerçek ve dijital dünyayı birleştirme amacı taşır.

Vision Pro'nun Özellikleri Nelerdir?

Yüksek çözünürlüklü ekran, gelişmiş işlemciler, birden fazla kamera ve sensör içerir. Gerçek zamanlı çevre izleme ve nesne yerleştirme yapabilir.

Vision Pro'nun E-ticaretteki Rolü Nedir?

Ürün arama, müşteri hizmetleri iyileştirmesi, ürün tanıma ve sınıflandırma gibi alanlarda e-ticaret deneyimini geliştirir.

Vision Pro İle Sanal Alışveriş Nasıl Yapılır?

Sanal gerçeklik gözlüğü, kullanıcıya mağaza içi alışveriş deneyimini sanal bir ortamda sunar, ürünleri 3D olarak deneyimleme imkanı verir.

Vision Pro İle Müşteri Deneyimi Nasıl Kişiselleştirilir?

VR teknolojisi, müşterinin ilgi alanlarına ve geçmiş alışveriş verilerine göre kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunar, alışverişi kişiye özel hale getirir.

Apple Vision Pro Nasıl Kullanılır?

Apple Vision Pro'yu kullanmaya başlamak için, cihazı kafanıza yerleştirip, güç düğmesine basılı tutun. Başlangıç ayarlarını sesli veya dokunmatik kontrollerle tamamlayın. Wi-Fi ve dil gibi temel ayarları kurun.

Apple Vision Pro Türkiye’de Var Mı?

2024 yılı başında piyasaya sürülen Apple Vision Pro, henüz Türkiye'de satılmamakta ancak yıl içerisinde Türkiye pazarına girmesi beklenmektedir.

Vision Pro Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

Vision Pro'nun Türkiye'deki satış fiyatı vergiler dahil yaklaşık 200.000 TL ile 184.000 TL arasında değişmektedir. Vergisiz uluslararası satış fiyatı ise 3.400 dolar olarak belirlenmiştir.

Vision Pro Ağırlığı Ne Kadar?

Vision Pro'nun ağırlığı yapılandırmalara bağlı olarak 600 gram ile 650 gram arasındadır. Pilin ağırlığı ise ayrıca 353 gramdır.

Apple Vision Pro Hangi İşletim Sistemine Sahip?

Apple Vision Pro, Apple M2 ve Apple R1 çiplerinden güç alan VisionOS işletim sistemini kullanmaktadır. Bu işletim sistemi, kullanıcılara gerçek zamanlı etkileşim imkanı sunar.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler