Videolarınızdan daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlayacak ipuçları

1 Haziran 2018
Sinan Oypan
Videolarınızdan daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlayacak ipuçları

Video içerikler günümüzde en çok etkileşimi sağlayan içerik türleri arasında yer alıyor. Kullanıcıların videolara ilgi artmasının yanı sıra sosyal mecraların da video içerikleri daha fazl ön plana çıkartıyor olması ve bununla beraber de video içerik üretme maliyetlerinin düşmesi de videoların değerini daha fazla artırıyor.

E-ticaret siteniz için farklı konseptlerde videolar üretirken de bunlardan en yüksek geri dönüşümü almanız gerekir. Bunun için de uygulamanız gereken bir takım stratejiler bulunuyor. Bu rehberimizde de bu stratejilerinizi geliştirirken yararlanabileceğiniz ipuçlarını paylaşacağız.

Video içerikleriniz için bir plan oluşturun

Videolarınız için bir plan oluşturmanız farklı konseptlerde ne tür içerikler hazırlamanız gerektiği konusunda size bir takım fikirler verecektir. Bu noktada kendinize bazı sorular sorarak bu planlarınızı detaylandırabilirsiniz.

  • Ürününüz tüketicilerin hangi sorunlarını çözüyor ve bu ürünlerin öne çıkan özellikleri neler?
  • Tüketicilerin ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili en sık sordukları ya da sorabilecekleri sorular neler?
  • Ürününüzü ilgi çekici bir hale getirebilecek ve ürününüzün ortaya çıkışına sebep olan bir hikaye bulunuyor mu?
  • Ürününüzün farklı varyasyonlarıda bulunuyor mu?

Bu tür sorular sormanız ürün video içeriklerinizi daha ilgi çekici ve kullanıcıların dikkatini çekecek bir hale getirmenize yardımcı olur.

Farklı hedef kitleleri göz önünde bulundurun

Her ürününüz tek bir hedef kitleye hitap etmeyebilir. Bu durumda da farklı hedef kitleleri göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Farklı hedef kitleleri belirlemeye başladığınızda bu kitlelerin merak ettiği ve ilgilendikleri içerikler de değişiklik göstereceği için video konseptleriniz ve içerikleriniz değişiklik gösterecektir. Bu değişiklikler için de farklı yaklaşımlarınız olması gerekir.

Seslendirmeleri sonradan ekleyin

Eğer bir ürünü tanıtan bir video hazırlıyorsanız ve kamera karşısında ürünü o an tanıtmıyorsanız videolarınızdaki seslendirmeleri sonradan yapabilirsiniz. Çekim anında bu ses kayıtlarını yaparken bir takım sorunlar oluşabilir. Eğer kamera üzerindeki mikrofonu kullanıyorsanız, kamera hareketleri sırasında seste dalgalanmalar olabilir. Ya da çekim sırasında yapılan yanlışlarda tekrar tekrar ses kayıtları yapmanız gerekebilir. Bu sebeple de bu tür video çekimlerinizde ses kayıtlarınızı videonun üstüne daha sonradan yapmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

Seslendirmeleri daha sonra yaptığınızda, yapacağınız konuşma daha kontrollü olacağı için ve seste dalgalanmalar olmayacağı için videonuzun kalitesi de artmış olacaktır.

Ürünlerinizin neler yapabildiğini sergileyin

Kullanıcılar bu tür ürün videolarında ürünlerin hangi özelliklere sahip olduğunu ve neler yapabildiğini görmek isterler. Bu sebeple de videolarınızın bir bölümü ürünlerinizin dış görünüşünü sergilemek bir bölümü de bu özelliklerin nasıl kullanıldığı üzerine olmalıdır. Ürünün kullanım alanlarını göstermeniz ürünün daha cazip bir hale gelmesini sağlarken, kullanıcıların da bu ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar.

Ürünün hikayesini anlatın

Plan bölümünde de söylediğimiz gibi ürününüzün ortaya çıkışının arkasında bir hikaye bulunuyorsa bunu kullanıcılarla paylaşmalısınız. Ürünlerin gerçekten satılmasını sağlayan faktörlerden biri de ürünlerin ve markanın arkasındaki hikayedir. Ürünü bir hikayeye veya senaryoya bağlamak, bu durumla kendini bağdaştıran kullanıcıların satın alma kararlarına olumlu bir şekilde etkilemesini sağlayacaktır.

Klişe satış cümlelerinden kaçının

Klişe satış cümleleri ve kalıpları artık kullanıcıların çok fazla ilgisini çekmemekte. Sürekli ve birçok firma tarafından bu kalıplar çok fazla kullanıldığı için artık etkileyeciliğini kaybetmiş durumdadır. Bu sebeple de klişe yapılardan kaçınmanız, orijinal ve samimi bir dille kullanıcılara yaklaşmanız mesajlarınızın daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Eyleme çağrı ifadelerinizi ekleyin

Videonun içerisinde kullanıcıları belli bir eyleme yönlendirmeniz de gerekir. Bu sebeple de kullanıcıları ürünü incelemeleri ya da satın almaları için belli eyleme çağrı ifadeleriyle sitenize çekmelisiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehber: Youtube videolarınızda eyleme çağrı butonlarınızı nasıl ve nerede kullanmalısınız?

Düşük kaliteli çekimler güvenilirliğinize zarar verebilir

Yüksek kaliteli (1080p, HD) çekimler artık videolarda bir standart olmaya başladı. Bu sebeple de bu standartın altına düşmek hem video içeriklerinizin kalitesini düşürecektir hem de markanıza olan gününün düşmesine neden olabilir. Bunun nedeni ise yapılan çalışmaların profesyonel bir elden çıkmadığını göstermesi olacaktır.

İşinizin profesyonel görünmemesi de doğal olarak marka imajınıza bir zarar verebilir. Ancak bu noktada bazı istisnalar olabilir. Canlı yayınlar veya etkinlikler gibi anlık paylaşımların yapıldığı durumlarda video kaliteniz çok da büyük bir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat bir ürün tanıtımı için kullandığınız videolarda ürünlerinizi en iyi şekilde yansıtmanız gerekir.

İlgi çekici bir müzik kullanın

Video içerikleri ilgi çekici kılan detaylardan biri de videolarda kullanılan müziklerdir. Seçtiğiniz müzik, videonun ruh halini değiştirebileceği için vereceğiniz mesajın etkisini de doğrudan etkileyebilir. Bu sebeple de müzik seçimlerinize özellikle önem vermeniz gerekir.

Sarsıntılı çekimlerden kaçının

Kullanıcıların dikkatini dağıtan ve onları rahatsız eden unsurlardan biri de kamera çekimlerinin çok sarsıntılı olması. Özellikle ürün tanıtım içeriklerinde sabit çekimlerin ve yumuşak geçişlerin olması gerekir. Bunu sağlamak içinse çekimlerinizi bir tripod ile yapmanız daha doğru olacaktır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?
Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?
Google üzerinde iyi bir sıralamaya sahip olmak, organik olarak elde edeceğiniz trafiğin de artmasını sağlayacağı için oldukça önemlidir. Google’daki sıralamanızı artırmak için de SEO çalışmalarınızı iyi ve doğru bir...
4 Nisan 2018
Sinan Oypan
Şirketiniz için belirlemeniz gereken sosyal medya hedefleri nelerdir?
Şirketiniz için belirlemeniz gereken sosyal medya hedefleri nelerdir?
Sosyal medya yönetimi ve pazarlama e-ticaret firmaları için bir hayli önemlidir. Marka bilinirliğini artırma, ürün tanıtımları yapmak ve tüketicilerle etkileşim kurabilmek için sosyal ağlar günümüzde sıklıkla ve öncelikle...
19 Şubat 2017
Sinan Oypan
E-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileri nelerdir?
E-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileri nelerdir?
E-ticaret özelinde yapılan tüm çalışmaların asıl amacı, satışları artırmaktır. Marka bilinirliğini artırma, e-posta-sosyal medya-içerik pazarlama çalışmaları, reklamlar ve verilen hizmetin kalitesinin artırılmasının yegane...
14 Ekim 2016
Sinan Oypan
Snapchat’te ürün satmak için bilmeniz gerekenler
Snapchat’te ürün satmak için bilmeniz gerekenler
Snapchat'te ürün satmak / Snapchat’te satış yapmak ve online mağazanızla ilgili içerikler paylaşarak, bu mecrayı bir satış kanalına dönüştürmek mümkün. Tabii ki Snapchat’in asıl amacının Snapchat’te ürün satışı...
23 Ekim 2018
Sinan Oypan
Pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz Instagram gönderi fikirleri
Pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz Instagram gönderi fikirleri
Farklı Instagram gönderi fikirlerinizin olması, sosyal medya pazarlama çalışmalarınızın verimini ve bu çalışmalardan alacağınız geri dönüşümleri artırır. Instagram gönderi fikirleri bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız,...
24 Nisan 2019
Sinan Oypan
Canlı destek hizmetiyle satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak ipuçları
Canlı destek hizmetiyle satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak ipuçları

Son yıllarda site ziyaretçileriyle hızlı bir şekilde iletişime geçmek ve onlara yardımcı olmak için kullanılan sistemlerden biri de canlı destek yazılımları. Bu yazılımlarla site üzerinde kullanıcılara bir mesaj kutusu...
31 Ocak 2018
Sinan Oypan
Sosyal medya yönetiminde süreklilik neden önemli?
Sosyal medya yönetiminde süreklilik neden önemli?
Sosyal medya pazarlaması ile ilgili yazılarımızda devamlı olarak bahsettiğimiz konulardan biri de yaptığınız çalışmaların sürekliliğinin olması oldu. Süreklilik, sosyal medyadaki başarınız için oldukça önemli bir...
12 Kasım 2016
Sinan Oypan
Dijital içeriklerinizin performansını nasıl ölçümleyebilirsiniz? - 2. Bölüm
Dijital içeriklerinizin performansını nasıl ölçümleyebilirsiniz? - 2. Bölüm
Dijital pazarlama çalışmaları yaparken, dijital içeriklerin ölçümlenmesi ve çalışmaların sonuçlarının analiz edilerek, bu içeriklerin performanslarının takip edilmesi, pazarlama çalışmaları için oldukça gereklidir. Dijital...
15 Ağustos 2017
Sinan Oypan
E-ticaretteki ilk satışlarınızı yapmak için yararlanabileceğiniz ipuçları
E-ticaretteki ilk satışlarınızı yapmak için yararlanabileceğiniz ipuçları
Bir e-ticaret sitesi kurmak ve ürünlerinizi sergilemek oldukça kolay bir işlem; ancak satış yapmaya başlamak ve markanızı duyurmak ne yazık ki o kadar kolay değil. İlk satışları yapmak ilk etapta zor bir süreçtir ve bunun için...
4 Ocak 2018
Sinan Oypan
Yeni normal sonrası online satış şirketleri neler yapmalı?
Yeni normal sonrası online satış şirketleri neler yapmalı?
Yeni normal sonrası, online satış yapan şirketler zorlu geçen ayların ardından yaptıkları çalışmalarda ve stratejilerde bir takım değişiklik yapmak zorunda kalabilirler. COVID-19 salgını sürecinde tüketicilerin eve kapanmaları...
19 Mayıs 2020
Sinan Oypan
PttAVM Mağaza Açmak Rehberi 2021
PttAVM Mağaza Açmak Rehberi 2021
PttAVM Mağaza Açmak / EPttAVM de satış yapmak yapmak ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu e-ticaret rehberinde. EPttAVM satış yapmak, fiziki mağazası olan ya da internetten satış yapmak isteyen şirketler için ideal yöntemlerden biri...
19 Eylül 2019
Sinan Oypan
2016'ya Yön Verecek Dijital Trendler Nelerdir?
2016'ya Yön Verecek Dijital Trendler Nelerdir?
E-ticaret gün geçtikçe daha çok işletmenin kullandığı bir kanal haline geliyor. İnternet fenomenlerinin hayatımıza her gün daha fazla girmesi bu kanalın gerekliliğini ve önemini vurguluyor. Gelişen teknoloji her yıl daha...
22 Mayıs 2016
Savaş Çetinkaya
E-ticareti Ücretsiz Deneyin