Videolarınızdan daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlayacak ipuçları

1 Haziran 2018
Sinan Oypan
Videolarınızdan daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlayacak ipuçları

Video içerikler günümüzde en çok etkileşimi sağlayan içerik türleri arasında yer alıyor. Kullanıcıların videolara ilgi artmasının yanı sıra sosyal mecraların da video içerikleri daha fazl ön plana çıkartıyor olması ve bununla beraber de video içerik üretme maliyetlerinin düşmesi de videoların değerini daha fazla artırıyor.

E-ticaret siteniz için farklı konseptlerde videolar üretirken de bunlardan en yüksek geri dönüşümü almanız gerekir. Bunun için de uygulamanız gereken bir takım stratejiler bulunuyor. Bu rehberimizde de bu stratejilerinizi geliştirirken yararlanabileceğiniz ipuçlarını paylaşacağız.

Video içerikleriniz için bir plan oluşturun

Videolarınız için bir plan oluşturmanız farklı konseptlerde ne tür içerikler hazırlamanız gerektiği konusunda size bir takım fikirler verecektir. Bu noktada kendinize bazı sorular sorarak bu planlarınızı detaylandırabilirsiniz.

  • Ürününüz tüketicilerin hangi sorunlarını çözüyor ve bu ürünlerin öne çıkan özellikleri neler?
  • Tüketicilerin ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili en sık sordukları ya da sorabilecekleri sorular neler?
  • Ürününüzü ilgi çekici bir hale getirebilecek ve ürününüzün ortaya çıkışına sebep olan bir hikaye bulunuyor mu?
  • Ürününüzün farklı varyasyonlarıda bulunuyor mu?

Bu tür sorular sormanız ürün video içeriklerinizi daha ilgi çekici ve kullanıcıların dikkatini çekecek bir hale getirmenize yardımcı olur.

Farklı hedef kitleleri göz önünde bulundurun

Her ürününüz tek bir hedef kitleye hitap etmeyebilir. Bu durumda da farklı hedef kitleleri göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Farklı hedef kitleleri belirlemeye başladığınızda bu kitlelerin merak ettiği ve ilgilendikleri içerikler de değişiklik göstereceği için video konseptleriniz ve içerikleriniz değişiklik gösterecektir. Bu değişiklikler için de farklı yaklaşımlarınız olması gerekir.

Seslendirmeleri sonradan ekleyin

Eğer bir ürünü tanıtan bir video hazırlıyorsanız ve kamera karşısında ürünü o an tanıtmıyorsanız videolarınızdaki seslendirmeleri sonradan yapabilirsiniz. Çekim anında bu ses kayıtlarını yaparken bir takım sorunlar oluşabilir. Eğer kamera üzerindeki mikrofonu kullanıyorsanız, kamera hareketleri sırasında seste dalgalanmalar olabilir. Ya da çekim sırasında yapılan yanlışlarda tekrar tekrar ses kayıtları yapmanız gerekebilir. Bu sebeple de bu tür video çekimlerinizde ses kayıtlarınızı videonun üstüne daha sonradan yapmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

Seslendirmeleri daha sonra yaptığınızda, yapacağınız konuşma daha kontrollü olacağı için ve seste dalgalanmalar olmayacağı için videonuzun kalitesi de artmış olacaktır.

Ürünlerinizin neler yapabildiğini sergileyin

Kullanıcılar bu tür ürün videolarında ürünlerin hangi özelliklere sahip olduğunu ve neler yapabildiğini görmek isterler. Bu sebeple de videolarınızın bir bölümü ürünlerinizin dış görünüşünü sergilemek bir bölümü de bu özelliklerin nasıl kullanıldığı üzerine olmalıdır. Ürünün kullanım alanlarını göstermeniz ürünün daha cazip bir hale gelmesini sağlarken, kullanıcıların da bu ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar.

Ürünün hikayesini anlatın

Plan bölümünde de söylediğimiz gibi ürününüzün ortaya çıkışının arkasında bir hikaye bulunuyorsa bunu kullanıcılarla paylaşmalısınız. Ürünlerin gerçekten satılmasını sağlayan faktörlerden biri de ürünlerin ve markanın arkasındaki hikayedir. Ürünü bir hikayeye veya senaryoya bağlamak, bu durumla kendini bağdaştıran kullanıcıların satın alma kararlarına olumlu bir şekilde etkilemesini sağlayacaktır.

Klişe satış cümlelerinden kaçının

Klişe satış cümleleri ve kalıpları artık kullanıcıların çok fazla ilgisini çekmemekte. Sürekli ve birçok firma tarafından bu kalıplar çok fazla kullanıldığı için artık etkileyeciliğini kaybetmiş durumdadır. Bu sebeple de klişe yapılardan kaçınmanız, orijinal ve samimi bir dille kullanıcılara yaklaşmanız mesajlarınızın daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Eyleme çağrı ifadelerinizi ekleyin

Videonun içerisinde kullanıcıları belli bir eyleme yönlendirmeniz de gerekir. Bu sebeple de kullanıcıları ürünü incelemeleri ya da satın almaları için belli eyleme çağrı ifadeleriyle sitenize çekmelisiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehber: Youtube videolarınızda eyleme çağrı butonlarınızı nasıl ve nerede kullanmalısınız?

Düşük kaliteli çekimler güvenilirliğinize zarar verebilir

Yüksek kaliteli (1080p, HD) çekimler artık videolarda bir standart olmaya başladı. Bu sebeple de bu standartın altına düşmek hem video içeriklerinizin kalitesini düşürecektir hem de markanıza olan gününün düşmesine neden olabilir. Bunun nedeni ise yapılan çalışmaların profesyonel bir elden çıkmadığını göstermesi olacaktır.

İşinizin profesyonel görünmemesi de doğal olarak marka imajınıza bir zarar verebilir. Ancak bu noktada bazı istisnalar olabilir. Canlı yayınlar veya etkinlikler gibi anlık paylaşımların yapıldığı durumlarda video kaliteniz çok da büyük bir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat bir ürün tanıtımı için kullandığınız videolarda ürünlerinizi en iyi şekilde yansıtmanız gerekir.

İlgi çekici bir müzik kullanın

Video içerikleri ilgi çekici kılan detaylardan biri de videolarda kullanılan müziklerdir. Seçtiğiniz müzik, videonun ruh halini değiştirebileceği için vereceğiniz mesajın etkisini de doğrudan etkileyebilir. Bu sebeple de müzik seçimlerinize özellikle önem vermeniz gerekir.

Sarsıntılı çekimlerden kaçının

Kullanıcıların dikkatini dağıtan ve onları rahatsız eden unsurlardan biri de kamera çekimlerinin çok sarsıntılı olması. Özellikle ürün tanıtım içeriklerinde sabit çekimlerin ve yumuşak geçişlerin olması gerekir. Bunu sağlamak içinse çekimlerinizi bir tripod ile yapmanız daha doğru olacaktır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Marka videolarında yapmanız ve yapmamanız gerekenler
Marka videolarında yapmanız ve yapmamanız gerekenler
Markanızla ilgili video içerikleri oluştururken, tüketicilerin ilgisini çekebilmek ve onları videoyu gerçekten izleyerek, onlardan bir geri dönüşüm sağlamak için yapmanız gereken bir takım çalışmalar bulunuyor. Video içeriklerin...
18 Eylül 2018
Sinan Oypan
Youtube marka hesabı açarken nelere dikkat etmelisiniz?
Youtube marka hesabı açarken nelere dikkat etmelisiniz?
Youtube marka hesabı açarak, e-ticaret sitenizi tanıtacak video içerikleri oluşturarak, yeni kitlelere de ulaşabilirsiniz. Youtube içerik üretimi günümüzde oldukça yaygınlaştığı gibi geçtiğimiz pandemi döneminde de birçok...
24 Haziran 2020
Sinan Oypan
Google Trends’ten SEO ve içerik pazarlamada yararlanma
Google Trends’ten SEO ve içerik pazarlamada yararlanma
Google Trends’ten SEO ve içerik pazarlamada nasıl yararlanabilirsiniz? Google Trends'te anahtar kelime hacimlerini nasıl öğrenebilirsiniz? Google Trendler ile ileriye dönük çalışmalarınızı nasıl planlayabilirsiniz? Bu ve daha fazla...
28 Ağustos 2018
Sinan Oypan
Küçük bir sermaye ile kendi işinizi nasıl kurabilirsiniz?
Küçük bir sermaye ile kendi işinizi nasıl kurabilirsiniz?
Düşük bir bütçe ile kendi işinizi kurmak mümkün mü? Sorunun cevabını uzatmadan vermek gerekirse; “Evet, mümkün.” Ancak Türkiye’deki girişimcilik algısında, kendi işini kurmak için büyük sermayelere ihtiyaç duyulduğu...
23 Şubat 2017
Sinan Oypan
Organik trafik elde etmenizi sağlayacak içerik stratejisi nasıl geliştirebilirsiniz?
Organik trafik elde etmenizi sağlayacak içerik stratejisi nasıl geliştirebilirsiniz?
İçerik pazarlama çalışmaları e-ticaret sitenizin organik trafik elde etmesi için oldukça önemlidir. Farklı içerikler üreterek blog çalışmaları yapabilir ve farklı hedef kitlelere ulaşarak organik olarak elde edebileceğiniz...
13 Temmuz 2018
Sinan Oypan
E-ticaret firmanızı rakiplerinizden farklılaştırmak için neler yapabilirsiniz?
E-ticaret firmanızı rakiplerinizden farklılaştırmak için neler yapabilirsiniz?
E-ticaret sektörünün büyümesiyle beraber, sektördeki rekabette önemli bir şekilde artmaya başladı. Benzer ürün gamlarını satan e-ticaret sitlerinin artmasıyla beraber, firmalar bu rekabetle baş etmekte zorlanabiliyorlar. Aynı...
1 Nisan 2017
Sinan Oypan
Etkileşimlerinizi yükseltecek 6 içerik pazarlama taktiği
Etkileşimlerinizi yükseltecek 6 içerik pazarlama taktiği
İçerik pazarlama organik olarak kullanıcılarla etkileşime girerek, marka bilinirliğinizi artırma ve ürün tanıtımı yaparken, kullanıcıları bilgilendirebileceğiniz bir kanaldır. Doğru bi stratejiyle yapıldığında, firmalara...
17 Ağustos 2017
Sinan Oypan
Paylaşımlarınızda kullanabileceğiniz Instagram fikirleri
Paylaşımlarınızda kullanabileceğiniz Instagram fikirleri
Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda farklı Instagram fikirleri kullanmanız, bu platform üzerindeki etkileşim ve geri dönüşümlerinizi artırabilir. Sürekli aynı tip içerikler paylaştığınızda kullanıcıların ilgisini...
30 Ekim 2019
Sinan Oypan
Mobil uygulamanızın daha fazla indirilmesine yardımcı olacak ipuçları
Mobil uygulamanızın daha fazla indirilmesine yardımcı olacak ipuçları
Mobil uygulama ile tüketicilere ulaşmayı planlıyorsanız, bu uygulama için birçok farklı pazarlama ve reklam kanalından yararlanmanız gerekebiliyor. Mobil uygulamalardaki rekabetin bir hayli fazla olması, firmaları da bu konuda...
13 Nisan 2017
Sinan Oypan
İnternet üzerinden kitap satışı nasıl yapılır?
İnternet üzerinden kitap satışı nasıl yapılır?
İnternet üzerinden kitap satışı yapmak yani internetten kitap satmak istiyorum diyorsanız bu yazıyı okumadan geçmeyin. İnternetten kitap satışı için gerekenler, e ticaret kitap e satışı, online kitapçı olmanın getirdikleri, kitap...
2 Ağustos 2017
IdeaSoft
E-posta abone sayısı nasıl artırılabilir?
E-posta abone sayısı nasıl artırılabilir?
E-posta abone sayısı yaptığınız mailing çalışmasında daha verimli ve daha iyi dönüşüm sağladığından emailing marketing'de önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda E-posta abone sayısı nasıl arttırılabilir, yolları nelerdir...
13 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Ürün pazarlaması nedir, nasıl yapılır?
Ürün pazarlaması nedir, nasıl yapılır?
Ürün pazarlaması, e-ticarette önemli rol oynayan görevlerden biri olduğu gibi, doğru yapılması da gereken çalışmalardan biridir. Doğru stratejilerin oluşturulmaması ve ürün pazarlama çalışmalarının etkin bir şekilde...
4 Şubat 2020
Sinan Oypan