fbpx

Video reklamlar verirken üzerinde durmanız gereken 4 kriter

28 Ocak 2017
Sinan Oypan

Sosyal mecralar üzerindeki video izlenim oranlarının artması ve video içeriklerin oluşturulmasının da artık eskiye kıyasla daha kolay bir hale gelmesi, markalar için video reklamların önünü açmaya başladı.

Eskiden çoğunlukla televizyonda video reklamları görürken; artık internet üzerinde de video reklamları sıkça görüyoruz. Bunun sebepleri arasında, tüketicilerin video içeriklere olan ilgilerinin artması; video üretmek için pahalı ekipmanlara ve büyük bütçelere gerek duyulmuyor oluşunu gösterebiliriz.

Video reklamlar, yazılı ya da görsel reklamlardan daha fazlasını sunabildikleri ve tüketicilerden daha fazla geri dönüşüm alınmasını sağladıklarından, markalar bu reklam modeline yatırım yapıyorlar. Tabii ki internet üzerinde video reklamlar verirken de dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken bir takım unsular bulunuyor. Reklamlarınızın hangi platformlarda yer alacağından, bu reklamları nasıl bir şekilde kurgulayacağınıza kadar birçok konunun üzerinde durmanız gerekli.

Kaliteye önem verin

Video reklamlarınızın kaliteli olması oldukça önemli; çünkü burada göstereceğiniz içerikler, markanızı yansıtacaktır. Reklam ajanslarıyla çalışarak yüksek kalitede işler ortaya koymanız mümkün; ancak daha düşük bütçelerle de 1-2 dakikalık videolar yaratabilirsiniz.

Bu işlem için ayıracak büyük bütçeniz yoksa, kendi reklamlarınızı oluşturmanız da mümkün. Son dönemlerdeki akıllı telefonlar video çekimi konusunda oldukça gelişti ve doğru ortam ile doğru ışık koşulları sağlandığında kendi video içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Yine akıllı telefonlar üzerindeki mobil uygulamalar aracılığı ile de video içeriklerinizi düzenleyerek, kendi kurgularınızı yaparak, yayına hazır bir hale getirebilirsiniz.

Burada önemli olan, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğru bir şekilde gösterebilmeniz ve video çekimlerinizin kalitesini artırmanız. Markanızı, tüketicilere olabildiğince iyi bir şekilde göstermeye özen göstermelisiniz. Eğer elinizde yeterli bütçe varsa, reklam ajanslarıyla ya da içerik üreticileriyle beraber çalışarak daha profesyonel içerikler oluşturabilirsiniz.

Doğal olmaya çalışın

Videolarınızda doğallığa özellikle önem vermeye çalışın. Videonuzda yer alan oyuncuların profesyonel olmalarına, belli bir metni okumaya çalışmalarına gerek yok. Bu tür davranışlar videolarınızın yapay görünmesine neden olabilir.

Tüketiciler artık bu tür yapay oyunculukları fark edebiliyorlar ve aslında da bunları istemiyorlar. Daha doğal bir yaklaşım izlemek, belli bir metne sadık kalmaktansa daha doğal bir şekilde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmaya çalışmak daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

Videonuzda öne çıkartmanız gereken unsur, hizmet ve ürünlerinizin kalitesi olacaktır. Bu nedenle de bunu en iyi şekilde yansıtmanız ve bunu doğal bir şekilde yapmanız oldukça önemli. Tüketicilerin neden sizi tercih etmeleri gerektiğini anlatın; ancak bunu ürünü satın almaya zorlayarak değil, daha doğal ve fayda odaklı bir anlatımla bunu yapmaya çalışın.

Basit düşünün

Viral videolar çekmek için kendinizi zorlamanıza gerek yok. Oldukça basit düşünerek işe başlamanız daha yararlı olacaktır. Viral videolar kısa sürede internette yayılabilir ve tüketicilerden bir geri dönüşüm alınmasını sağlayabilir. Ancak viral içerikler oluşturmak hem maliyetli hem de uzun soluklu bir işlem olabilir.

İlk önceliğiniz markanızı ve bilinirliğinizi artırmak olmalı bu nedenle de basit kurgular üzerinde durun. Önemli olan mesajınızı açık ve net bir şekilde vermek ve bunu yaparken de doğal olmak.

Hedef kitlenizin anlayacağı ve ilgi duyabileceği kaliteli video içerikler oluşturmak, viral videolar kadar geniş kitlelere yayılmasa da; amacınızı yansıtacağı için sizin marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Mümkün olan tüm platformlarda yayınlayın

Videolarınızı dağıtmanız ve farklı mecralarda yayınlamanız da oldukça önemlidir. Tüketicilere mümkün olduğunca farklı yerlerden ulaşmak, marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

E-posta kampanyalarınızda videolarınızı da paylaşın. Video içerikler e-postaların okunma ve tıklanma oranlarını da artırmaktadır. Bu nedenle de video içeriklerinizden geri dönüş almanız daha olası olacaktır.

Hedef kitlenizin yer aldığı sosyal mecraları belirleyerek, bu mecralarda reklamlarınızı yayınlamalısınız. Reklamlarınızın ulaşacağı kitleyi artırmak için de tabii ki bu sosyal mecraların kendi reklam araçlarından yararlanarak, videolarınızı reklam kampanyalarına dönüştürmelisiniz.

Doğru hedef kitle ayarlamalarıyla beraber reklamlarınızı markanıza ilgi gösterebilecek potansiyel tüketicilere bu şekilde ulaştırabilirsiniz.

Reklamanızı tek bir platformda yayınlamak ve bunun dağılması için reklam kampanyalarıyla desteklememek, videolarınızdan istediğiniz sonuçları alamamanıza neden olacaktır. Bu sebeple de videolarınızı birçok farklı kanalda yayınlamanız ve reklamlarla desteklemeniz oldukça önemlidir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

SEO hizmeti alırken nelere dikkat edilmelidir?
Bir SEO ajansı ile anlaşarak SEO hizmeti alırken, bazı konuların üzerinden geçmeniz ve alacağınız hizmetlerle ilgili mümkün olduğunca bilgi toplamanız gerekir. Bulunduğunuz pazarda öne çıkmak, satışlarınızı artırarak yeni...
28 Ağustos 2019
Sinan Oypan
Snapchat’te ürün satmak için bilmeniz gerekenler
Snapchat'te ürün satmak / Snapchat’te satış yapmak ve online mağazanızla ilgili içerikler paylaşarak, bu mecrayı bir satış kanalına dönüştürmek mümkün. Tabii ki Snapchat’in asıl amacının Snapchat’te ürün satışı...
23 Ekim 2018
Sinan Oypan
İşinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz reklam ve tanıtım yöntemleri
Reklam nasıl yapılır, reklam tanıtım faliyetlerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, en etkili reklam yöntemleri hangileridir, reklam ve tanıtım pazarlama kanalları ve daha fazlası bu yazımızda. Kendi işinizi kurduğunuzda,...
5 Aralık 2016
Sinan Oypan
Hepsiburada Mağaza Açma Rehberi 2021
Hepsiburada mağaza açma diğer bir deyişle Hepsiburada dükkan açma ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu e-ticaret rehberinde. Türkiye’nin en eski e-ticaret sitelerinden biri olan Hepsiburada’da mağaza açmak ve kendi ürünlerinizi...
17 Ocak 2019
Sinan Oypan
Şirketinizin kredi notunu yükseltmek için yapabileceğiniz çalışmalar
Kredi notu yükseltmek, bankalardan kredi ve kredi kartı alımlarınız sürecindeki etkenlerden biri olduğu için şirketiniz için de önemlidir. Şirketinizin kredi notunu yükseltmeniz, gerekli olan nakit akışını sağlamak ya da işinizi...
30 Mart 2019
Sinan Oypan
Satışlarınızı artıracak ücretsiz kargo promosyonları
Ücretsiz kargo seçeneği internetten alışverişlerde tüketicilerin talep ettikleri ve e-ticaret firmalarının da geri dönüşümlerini artırdıkları promosyonlardan biri. Tüketicilere sadece belli dönemlerde ücretsiz kargo hizmetini...
8 Kasım 2018
Sinan Oypan
Uzaktan çalışma e-ticaret firmaları için avantajlı mı?
E-ticarette uzaktan çalışma, özellikle yeni ve küçük girişimler için etkili çözümlerden biri olduğu gibi maliyet açısından da önemli avantajlar sağlıyor. Uzaktan çalışma yöntemi ile belli bir ofis ortamına ihtiyaç...
11 Kasım 2019
Sinan Oypan
IdeaAkademi'de Online Kayıt Dönemi Başladı
IdeaAkademi olarak, çağımızın ve geleceğin yükselen sektörü olan E-ticaret ile ilgili süreçleri ve uygulamaları ayrıntılı bir şekilde öğreterek, hayata geçirmenize ve etkin bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmayı...
16 Haziran 2016
Savaş Çetinkaya
E-ticaret sitenizin bilgi veritabanını öne çıkarmak için 5 ipucu
E-ticarette 7/24 müşteri desteği sağlamak oldukça zor bir iştir. Devamlı olarak müşterilerinden çağrılar alan ve müşteri hizmetleri bölümü oldukça yoğun olan firmalar için bilgi veritabanları oldukça önemlidir. Bu...
20 Eylül 2016
Sinan Oypan
Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazları - 1. Bölüm
E-ticaret sitelerinde içerik, ürün ya da hizmet haricinde tasarım, kullanıcı deneyimi ve sunulan özellikler de bir hayli önemlidir. Sadece tasarım dahi tüketicilerin satın alma kararlarını etkilerken, gelişmiş kullanıcı deneyimi...
29 Haziran 2017
Sinan Oypan
E-ticaret firmanızı rakiplerinizden farklılaştırmak için neler yapabilirsiniz?
E-ticaret sektörünün büyümesiyle beraber, sektördeki rekabette önemli bir şekilde artmaya başladı. Benzer ürün gamlarını satan e-ticaret sitlerinin artmasıyla beraber, firmalar bu rekabetle baş etmekte zorlanabiliyorlar. Aynı...
1 Nisan 2017
Sinan Oypan
Markalar için Instagram kullanımı neden Snapchat’ten daha etkili?
Sosyal medya pazarlama çalışmalarında Instagram kullanımı, markalara Snapchat’ten daha fazla geri dönüş sağlamaktadır. Snapchat, hikaye paylaşımı ve filtre seçenekleri konusunda Instagram’ın önünde yer alsa da, kullanıcı...
3 Haziran 2019
Sinan Oypan