Video reklamlar verirken üzerinde durmanız gereken 4 kriter

28 Ocak 2017
Sinan Oypan
Video reklamlar verirken üzerinde durmanız gereken 4 kriter

Sosyal mecralar üzerindeki video izlenim oranlarının artması ve video içeriklerin oluşturulmasının da artık eskiye kıyasla daha kolay bir hale gelmesi, markalar için video reklamların önünü açmaya başladı.

Eskiden çoğunlukla televizyonda video reklamları görürken; artık internet üzerinde de video reklamları sıkça görüyoruz. Bunun sebepleri arasında, tüketicilerin video içeriklere olan ilgilerinin artması; video üretmek için pahalı ekipmanlara ve büyük bütçelere gerek duyulmuyor oluşunu gösterebiliriz.

Video reklamlar, yazılı ya da görsel reklamlardan daha fazlasını sunabildikleri ve tüketicilerden daha fazla geri dönüşüm alınmasını sağladıklarından, markalar bu reklam modeline yatırım yapıyorlar. Tabii ki internet üzerinde video reklamlar verirken de dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken bir takım unsular bulunuyor. Reklamlarınızın hangi platformlarda yer alacağından, bu reklamları nasıl bir şekilde kurgulayacağınıza kadar birçok konunun üzerinde durmanız gerekli.

Kaliteye önem verin

Video reklamlarınızın kaliteli olması oldukça önemli; çünkü burada göstereceğiniz içerikler, markanızı yansıtacaktır. Reklam ajanslarıyla çalışarak yüksek kalitede işler ortaya koymanız mümkün; ancak daha düşük bütçelerle de 1-2 dakikalık videolar yaratabilirsiniz.

Bu işlem için ayıracak büyük bütçeniz yoksa, kendi reklamlarınızı oluşturmanız da mümkün. Son dönemlerdeki akıllı telefonlar video çekimi konusunda oldukça gelişti ve doğru ortam ile doğru ışık koşulları sağlandığında kendi video içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Yine akıllı telefonlar üzerindeki mobil uygulamalar aracılığı ile de video içeriklerinizi düzenleyerek, kendi kurgularınızı yaparak, yayına hazır bir hale getirebilirsiniz.

Burada önemli olan, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğru bir şekilde gösterebilmeniz ve video çekimlerinizin kalitesini artırmanız. Markanızı, tüketicilere olabildiğince iyi bir şekilde göstermeye özen göstermelisiniz. Eğer elinizde yeterli bütçe varsa, reklam ajanslarıyla ya da içerik üreticileriyle beraber çalışarak daha profesyonel içerikler oluşturabilirsiniz.

Doğal olmaya çalışın

Videolarınızda doğallığa özellikle önem vermeye çalışın. Videonuzda yer alan oyuncuların profesyonel olmalarına, belli bir metni okumaya çalışmalarına gerek yok. Bu tür davranışlar videolarınızın yapay görünmesine neden olabilir.

Tüketiciler artık bu tür yapay oyunculukları fark edebiliyorlar ve aslında da bunları istemiyorlar. Daha doğal bir yaklaşım izlemek, belli bir metne sadık kalmaktansa daha doğal bir şekilde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmaya çalışmak daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

Videonuzda öne çıkartmanız gereken unsur, hizmet ve ürünlerinizin kalitesi olacaktır. Bu nedenle de bunu en iyi şekilde yansıtmanız ve bunu doğal bir şekilde yapmanız oldukça önemli. Tüketicilerin neden sizi tercih etmeleri gerektiğini anlatın; ancak bunu ürünü satın almaya zorlayarak değil, daha doğal ve fayda odaklı bir anlatımla bunu yapmaya çalışın.

Basit düşünün

Viral videolar çekmek için kendinizi zorlamanıza gerek yok. Oldukça basit düşünerek işe başlamanız daha yararlı olacaktır. Viral videolar kısa sürede internette yayılabilir ve tüketicilerden bir geri dönüşüm alınmasını sağlayabilir. Ancak viral içerikler oluşturmak hem maliyetli hem de uzun soluklu bir işlem olabilir.

İlk önceliğiniz markanızı ve bilinirliğinizi artırmak olmalı bu nedenle de basit kurgular üzerinde durun. Önemli olan mesajınızı açık ve net bir şekilde vermek ve bunu yaparken de doğal olmak.

Hedef kitlenizin anlayacağı ve ilgi duyabileceği kaliteli video içerikler oluşturmak, viral videolar kadar geniş kitlelere yayılmasa da; amacınızı yansıtacağı için sizin marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Mümkün olan tüm platformlarda yayınlayın

Videolarınızı dağıtmanız ve farklı mecralarda yayınlamanız da oldukça önemlidir. Tüketicilere mümkün olduğunca farklı yerlerden ulaşmak, marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

E-posta kampanyalarınızda videolarınızı da paylaşın. Video içerikler e-postaların okunma ve tıklanma oranlarını da artırmaktadır. Bu nedenle de video içeriklerinizden geri dönüş almanız daha olası olacaktır.

Hedef kitlenizin yer aldığı sosyal mecraları belirleyerek, bu mecralarda reklamlarınızı yayınlamalısınız. Reklamlarınızın ulaşacağı kitleyi artırmak için de tabii ki bu sosyal mecraların kendi reklam araçlarından yararlanarak, videolarınızı reklam kampanyalarına dönüştürmelisiniz.

Doğru hedef kitle ayarlamalarıyla beraber reklamlarınızı markanıza ilgi gösterebilecek potansiyel tüketicilere bu şekilde ulaştırabilirsiniz.

Reklamanızı tek bir platformda yayınlamak ve bunun dağılması için reklam kampanyalarıyla desteklememek, videolarınızdan istediğiniz sonuçları alamamanıza neden olacaktır. Bu sebeple de videolarınızı birçok farklı kanalda yayınlamanız ve reklamlarla desteklemeniz oldukça önemlidir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

2017’de kendi işinizi kurmanız için 6 farklı iş fikri
2017’de kendi işinizi kurmanız için 6 farklı iş fikri
2017 yılında kendi işinizi kurmak istiyor; fakat iş fikri olarak ne yapacağınıza halen karar vermediyseniz, bu yazımız size bazı fikirler verebilir. Eğer kendi iş fikirlerinizi bulmak ve geniş bir yelpazede iş fikir ve modellerini...
29 Aralık 2016
Sinan Oypan
Aynı içeriği birkaç kez paylaşırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?
Aynı içeriği birkaç kez paylaşırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?
Sosyal medya pazarlama çalışmaları yaparken, ürettiğiniz içerikleri ilerleyen dönemlerde tekrar paylaşabilirsiniz. Tek bir içeriği birkaç kez paylaşmak da bir sıkıntı yok; ancak tekrar paylaşırken nasıl bir paylaşım...
11 Ekim 2017
Sinan Oypan
Yeni bir iş kurmak isteyenlere öneriler
Yeni bir iş kurmak isteyenlere öneriler
Yaşanan ekonomik sıkıntılar, ek iş olarak iş kurmak isteyenler veya maaşlı çalışmak istemeyen bireyler kendi işini kurma yolunu seçiyor. Günümüzde girişimcilerin sayısının artması, teknoloji ve interneti iyi kullanmanın...
3 Ağustos 2016
Savaş Çetinkaya
Instagram’daki görünürlüğünüzü daha fazla artırmanızı sağlayacak 4 ipucu
Instagram’daki görünürlüğünüzü daha fazla artırmanızı sağlayacak 4 ipucu
Sosyal medya pazarlamada Instagram, firmalar için oldukça önemli bir rol oynuyor. Son dönemlerde kullanıcıların bu platforma yönelmesi ve çeşitli reklam modelleriyle reklam verenelere birçok alternatifin sunulması da Instagram’ı...
20 Kasım 2017
Sinan Oypan
Özgün tasarım dili oluşturmanın altın kuralları
Özgün tasarım dili oluşturmanın altın kuralları
Gelişen teknolojiyle birlikte ilerleyen özgün tasarım dili rakipleriniz arasından kolayca sıyrılmanızı sağlayacaktır. Fark yaratan özgün tasarım ortaya çıkararak kuşaklar arası bir köprü oluşturabilmek mümkün. Peki nasıl...
26 Haziran 2020
IdeaSoft
Blog yazılarınızı geliştirmenizi sağlayacak yöntemler
Blog yazılarınızı geliştirmenizi sağlayacak yöntemler
Blog yazılarınızı geliştirmek ve onlardan daha fazla geri dönüşüm almanız, daha fazla tüketiciye ulaşmanızı sağlarken, sitenize çekeceğiniz trafiği de artırmanıza yardımcı olur. Blog yazıları e-ticaret sitenize birçok...
19 Mart 2019
Sinan Oypan
İçerik pazarlama ve SEO arasındaki farklar nelerdir? - 2. Bölüm
İçerik pazarlama ve SEO arasındaki farklar nelerdir? - 2. Bölüm
İçerik pazarlama ve SEO birbiriyle uyum içerisinde olan; ancak iki farklı kavramdır. Bu sebeple de internet siteleri üzerinde bu çalışmaları yaparken ve bu iki unsur için stratejiler belirlerken öncelikle aralarındaki farkları bilmek...
12 Eylül 2017
Sinan Oypan
Amazon'da Satış Yapmak için Mağaza Açma Rehberi 2021
Amazon'da Satış Yapmak için Mağaza Açma Rehberi 2021
Amazonda satış yapmak bir diğer deyişle Amazonda mağaza açma ile ilgili tüm gerekli konuları ve merak edilenleri bir rehber olarak bölümler halinde sizler için oluşturmaya çalıştık. Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından...
25 Eylül 2019
Sinan Oypan
Girişiminizin satış ekibini kurarken dikkat etmeniz gereken 4 önemli husus
Girişiminizin satış ekibini kurarken dikkat etmeniz gereken 4 önemli husus
Satış ekipleri, girişimlerin oldukça önemli bölümlerinden biridir ve bu birimlerin kuruluş aşamasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem ekip kurulumu sırasında hem de satış için kullanılacak olan teknolojilerin...
2 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Her ay Google Analytics kullanırken sormanız gereken sorular
Her ay Google Analytics kullanırken sormanız gereken sorular
Google Analytics kullanımı, e-ticaret firmalarının günlük olarak yaptıkları çalışmalardan biri olduğu gibi bu araç, e-ticaret sitesiyle ilgili birçok verinin takibi için de oldukça önemlidir. Google Analytics kullanımı ile...
9 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Ürün pazarlama çalışmalarını daha iyi hale nasıl getirebilirsiniz?
Ürün pazarlama çalışmalarını daha iyi hale nasıl getirebilirsiniz?
Ürün pazarlama çalışmaları, pazardaki talebi artırarak, tüketicilerin bu ürüne olan ilgi ve merakını artırmanıza yardımcı olur. Önceki günlerde ürün pazarlamasının ne olduğunu ürün pazarlama yaparken dikkat etmeniz gereken...
11 Nisan 2020
Sinan Oypan
Okul öncesi dönemde satışlarınızı artıracak satış ve pazarlama ipuçları
Okul öncesi dönemde satışlarınızı artıracak satış ve pazarlama ipuçları
Okul öncesi dönemi, satışların en çok arttığı ve markaların en çok kampanya yaptıkları dönemlerden biridir. Genç nüfusu fazla olan bir ülke olarak, okula dönüş dönemlerinin önemi ülkemizde biraz daha artıyor. Bu dönemde...
5 Ağustos 2016
Sinan Oypan
E-ticareti Ücretsiz Deneyin