Video reklamlar verirken üzerinde durmanız gereken 4 kriter

28 Ocak 2017
Sinan Oypan
Video reklamlar verirken üzerinde durmanız gereken 4 kriter

Sosyal mecralar üzerindeki video izlenim oranlarının artması ve video içeriklerin oluşturulmasının da artık eskiye kıyasla daha kolay bir hale gelmesi, markalar için video reklamların önünü açmaya başladı.

Eskiden çoğunlukla televizyonda video reklamları görürken; artık internet üzerinde de video reklamları sıkça görüyoruz. Bunun sebepleri arasında, tüketicilerin video içeriklere olan ilgilerinin artması; video üretmek için pahalı ekipmanlara ve büyük bütçelere gerek duyulmuyor oluşunu gösterebiliriz.

Video reklamlar, yazılı ya da görsel reklamlardan daha fazlasını sunabildikleri ve tüketicilerden daha fazla geri dönüşüm alınmasını sağladıklarından, markalar bu reklam modeline yatırım yapıyorlar. Tabii ki internet üzerinde video reklamlar verirken de dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken bir takım unsular bulunuyor. Reklamlarınızın hangi platformlarda yer alacağından, bu reklamları nasıl bir şekilde kurgulayacağınıza kadar birçok konunun üzerinde durmanız gerekli.

Kaliteye önem verin

Video reklamlarınızın kaliteli olması oldukça önemli; çünkü burada göstereceğiniz içerikler, markanızı yansıtacaktır. Reklam ajanslarıyla çalışarak yüksek kalitede işler ortaya koymanız mümkün; ancak daha düşük bütçelerle de 1-2 dakikalık videolar yaratabilirsiniz.

Bu işlem için ayıracak büyük bütçeniz yoksa, kendi reklamlarınızı oluşturmanız da mümkün. Son dönemlerdeki akıllı telefonlar video çekimi konusunda oldukça gelişti ve doğru ortam ile doğru ışık koşulları sağlandığında kendi video içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Yine akıllı telefonlar üzerindeki mobil uygulamalar aracılığı ile de video içeriklerinizi düzenleyerek, kendi kurgularınızı yaparak, yayına hazır bir hale getirebilirsiniz.

Burada önemli olan, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğru bir şekilde gösterebilmeniz ve video çekimlerinizin kalitesini artırmanız. Markanızı, tüketicilere olabildiğince iyi bir şekilde göstermeye özen göstermelisiniz. Eğer elinizde yeterli bütçe varsa, reklam ajanslarıyla ya da içerik üreticileriyle beraber çalışarak daha profesyonel içerikler oluşturabilirsiniz.

Doğal olmaya çalışın

Videolarınızda doğallığa özellikle önem vermeye çalışın. Videonuzda yer alan oyuncuların profesyonel olmalarına, belli bir metni okumaya çalışmalarına gerek yok. Bu tür davranışlar videolarınızın yapay görünmesine neden olabilir.

Tüketiciler artık bu tür yapay oyunculukları fark edebiliyorlar ve aslında da bunları istemiyorlar. Daha doğal bir yaklaşım izlemek, belli bir metne sadık kalmaktansa daha doğal bir şekilde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmaya çalışmak daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

Videonuzda öne çıkartmanız gereken unsur, hizmet ve ürünlerinizin kalitesi olacaktır. Bu nedenle de bunu en iyi şekilde yansıtmanız ve bunu doğal bir şekilde yapmanız oldukça önemli. Tüketicilerin neden sizi tercih etmeleri gerektiğini anlatın; ancak bunu ürünü satın almaya zorlayarak değil, daha doğal ve fayda odaklı bir anlatımla bunu yapmaya çalışın.

Basit düşünün

Viral videolar çekmek için kendinizi zorlamanıza gerek yok. Oldukça basit düşünerek işe başlamanız daha yararlı olacaktır. Viral videolar kısa sürede internette yayılabilir ve tüketicilerden bir geri dönüşüm alınmasını sağlayabilir. Ancak viral içerikler oluşturmak hem maliyetli hem de uzun soluklu bir işlem olabilir.

İlk önceliğiniz markanızı ve bilinirliğinizi artırmak olmalı bu nedenle de basit kurgular üzerinde durun. Önemli olan mesajınızı açık ve net bir şekilde vermek ve bunu yaparken de doğal olmak.

Hedef kitlenizin anlayacağı ve ilgi duyabileceği kaliteli video içerikler oluşturmak, viral videolar kadar geniş kitlelere yayılmasa da; amacınızı yansıtacağı için sizin marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Mümkün olan tüm platformlarda yayınlayın

Videolarınızı dağıtmanız ve farklı mecralarda yayınlamanız da oldukça önemlidir. Tüketicilere mümkün olduğunca farklı yerlerden ulaşmak, marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

E-posta kampanyalarınızda videolarınızı da paylaşın. Video içerikler e-postaların okunma ve tıklanma oranlarını da artırmaktadır. Bu nedenle de video içeriklerinizden geri dönüş almanız daha olası olacaktır.

Hedef kitlenizin yer aldığı sosyal mecraları belirleyerek, bu mecralarda reklamlarınızı yayınlamalısınız. Reklamlarınızın ulaşacağı kitleyi artırmak için de tabii ki bu sosyal mecraların kendi reklam araçlarından yararlanarak, videolarınızı reklam kampanyalarına dönüştürmelisiniz.

Doğru hedef kitle ayarlamalarıyla beraber reklamlarınızı markanıza ilgi gösterebilecek potansiyel tüketicilere bu şekilde ulaştırabilirsiniz.

Reklamanızı tek bir platformda yayınlamak ve bunun dağılması için reklam kampanyalarıyla desteklememek, videolarınızdan istediğiniz sonuçları alamamanıza neden olacaktır. Bu sebeple de videolarınızı birçok farklı kanalda yayınlamanız ve reklamlarla desteklemeniz oldukça önemlidir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Rekabette öne çıkmanızı sağlayacak trend arama yöntemleri
Rekabette öne çıkmanızı sağlayacak trend arama yöntemleri
Yeni trend arama yöntemlerini kullandığınızda sektördeki rekabette öne çıkabileceğiniz gibi sunacağınız farklılıklar nedeniyle tüketicilerin de ilgisini çekebilirsiniz. Günümüzde hem teknolojik yenilikler hem de değişen...
10 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Yeni başlayanlar için şirket yönetimi ipuçları
Yeni başlayanlar için şirket yönetimi ipuçları
Yeni başlayanlar için şirket yönetimi için bir strateji oluşturmak ve atılacak adımları bilmek, ilk etapta en önemli konulardan biri. Para yatırıp bir iş kurmak kolay gibi görünse de işin arka plandaki yönetim sürecinin de...
31 Mayıs 2020
Sinan Oypan
Firma reklamları ile geri dönüşümleri nasıl artırırsınız?
Firma reklamları ile geri dönüşümleri nasıl artırırsınız?
İnternette firma reklamları verirken, geri dönüşümlerinizi en yüksek şekilde alacak ayarları ve planlamaları yapmanız gerekir. İnternet reklamlarındaki rekabetin artması nedeniyle reklamlarda farklılaşabilmek, farklı reklam...
7 Aralık 2020
Sinan Oypan
Tek ürün eticaret satış sitesi nasıl kurulur?
Tek ürün eticaret satış sitesi nasıl kurulur?
Tek ürün eticaret satış sitesi nasıl kurulur, tek ürün satış sitesinin avanjtaları ve tek ürün eticaret yazılımı konuları bu yazımızda. Günümüzde internetten satış dediğinizde veya e-ticaret sitesi kurmak istiyorum...
13 Ocak 2017
Savaş Çetinkaya
E-posta abone sayısı nasıl artırılabilir?
E-posta abone sayısı nasıl artırılabilir?
E-posta abone sayısı yaptığınız mailing çalışmasında daha verimli ve daha iyi dönüşüm sağladığından emailing marketing'de önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda E-posta abone sayısı nasıl arttırılabilir, yolları nelerdir...
13 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Ürün fotoğraf çekimlerinde kullanabileceğiniz ipuçları
Ürün fotoğraf çekimlerinde kullanabileceğiniz ipuçları
Ürün fotoğrafları e-ticarette büyük önem taşımaktadır. Doğru kurgulanmış ve kaliteli olarak çekilmiş fotoğraflar, kullanıcıların satın alma kararlarına doğrudan etki eder. Bu sebeple de e-ticaret sitelerinin, ürün fotoğraf...
25 Ekim 2017
Sinan Oypan
E-ticarette ürün video çekimi neden önemlidir?
E-ticarette ürün video çekimi neden önemlidir?
Ürün video çekimi, son dönemlerde e-ticaret firmalarının pazarlama stratejileri arasında yer almaya başladı ve firmalar tüketicilere daha farklı bir şekilde ulaşmak ve geri dönüşüm oranlarını artırmak için bu videolara...
20 Şubat 2019
Sinan Oypan
Videolarınızda kullanabileceğiniz 10 ücretsiz stok video sitesi
Videolarınızda kullanabileceğiniz 10 ücretsiz stok video sitesi
Reklam, ürün tanıtımı ya da sosyal ağlar için video içerik üretirken, stok video içeriklerinden yararlanmanız, içerik üretim sürecinizi hızlandıracaktır. Kendi videolarınızı hazırlarken, her zaman istediğiniz görüntüleri...
23 Ekim 2019
Sinan Oypan
Blog açmak e-ticaret sitenize neler katar?
Blog açmak e-ticaret sitenize neler katar?
Blog açmak e-ticaret sitenizde size birçok avantaj sağlayacağı gibi marka bilinirliği gibi konularda da önemlidir. Blog içerikleri oluşturduğunuzda tüketicilere farklı içerikler sunarak, onlara sizi takip etmeleri için farklı...
8 Temmuz 2020
Sinan Oypan
Yatırım almak isteyen girişimcilerin hazır olması gereken 5 soru
Yatırım almak isteyen girişimcilerin hazır olması gereken 5 soru
Yatırım almak yeni girişimcilerin işlerini büyütebilmek adına yatırımcılarla görüştüğü en önemli aşamadır. Ancak yatırımcıların dikkatini çekmek tek başına yeterli değil. Aynı zamanda yatırımcılarla yapılacak olan ...
20 Ekim 2017
Sinan Oypan
B2B siteler salgın döneminde e-ticarete daha fazla nasıl adapte olabilirler?
B2B siteler salgın döneminde e-ticarete daha fazla nasıl adapte olabilirler?
B2B siteler, COVID-19 virüs salgını döneminde birçok işletme gibi e-ticarete yönelmeye başladılar ve bunun mantıklı sebepleri bulunuyor. Salgın nedeniyle uygulanan sokağa çıkma engelleri ve sosyal mesafe önlemleri, B2B sitelerin de...
29 Nisan 2020
Sinan Oypan
E-posta pazarlamada üyelikten çıkma oranlarını düşürmek için yapılması gerekenler
E-posta pazarlamada üyelikten çıkma oranlarını düşürmek için yapılması gerekenler
E-posta pazarlamada üyelikten çıkma oranlarını düşürmek başarılı bir emailing yönetimi için çok önemlidir. E-posta pazarlama çalışmaları yaparken, abone listelerinizden çıkan kullanıcılar olabilir. Her firma bu durumla...
17 Kasım 2017
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın