Video reklamlar verirken üzerinde durmanız gereken 4 kriter

28 Ocak 2017
Sinan Oypan

Sosyal mecralar üzerindeki video izlenim oranlarının artması ve video içeriklerin oluşturulmasının da artık eskiye kıyasla daha kolay bir hale gelmesi, markalar için video reklamların önünü açmaya başladı.

Eskiden çoğunlukla televizyonda video reklamları görürken; artık internet üzerinde de video reklamları sıkça görüyoruz. Bunun sebepleri arasında, tüketicilerin video içeriklere olan ilgilerinin artması; video üretmek için pahalı ekipmanlara ve büyük bütçelere gerek duyulmuyor oluşunu gösterebiliriz.

Video reklamlar, yazılı ya da görsel reklamlardan daha fazlasını sunabildikleri ve tüketicilerden daha fazla geri dönüşüm alınmasını sağladıklarından, markalar bu reklam modeline yatırım yapıyorlar. Tabii ki internet üzerinde video reklamlar verirken de dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken bir takım unsular bulunuyor. Reklamlarınızın hangi platformlarda yer alacağından, bu reklamları nasıl bir şekilde kurgulayacağınıza kadar birçok konunun üzerinde durmanız gerekli.

Kaliteye önem verin

Video reklamlarınızın kaliteli olması oldukça önemli; çünkü burada göstereceğiniz içerikler, markanızı yansıtacaktır. Reklam ajanslarıyla çalışarak yüksek kalitede işler ortaya koymanız mümkün; ancak daha düşük bütçelerle de 1-2 dakikalık videolar yaratabilirsiniz.

Bu işlem için ayıracak büyük bütçeniz yoksa, kendi reklamlarınızı oluşturmanız da mümkün. Son dönemlerdeki akıllı telefonlar video çekimi konusunda oldukça gelişti ve doğru ortam ile doğru ışık koşulları sağlandığında kendi video içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Yine akıllı telefonlar üzerindeki mobil uygulamalar aracılığı ile de video içeriklerinizi düzenleyerek, kendi kurgularınızı yaparak, yayına hazır bir hale getirebilirsiniz.

Burada önemli olan, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğru bir şekilde gösterebilmeniz ve video çekimlerinizin kalitesini artırmanız. Markanızı, tüketicilere olabildiğince iyi bir şekilde göstermeye özen göstermelisiniz. Eğer elinizde yeterli bütçe varsa, reklam ajanslarıyla ya da içerik üreticileriyle beraber çalışarak daha profesyonel içerikler oluşturabilirsiniz.

Doğal olmaya çalışın

Videolarınızda doğallığa özellikle önem vermeye çalışın. Videonuzda yer alan oyuncuların profesyonel olmalarına, belli bir metni okumaya çalışmalarına gerek yok. Bu tür davranışlar videolarınızın yapay görünmesine neden olabilir.

Tüketiciler artık bu tür yapay oyunculukları fark edebiliyorlar ve aslında da bunları istemiyorlar. Daha doğal bir yaklaşım izlemek, belli bir metne sadık kalmaktansa daha doğal bir şekilde ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmaya çalışmak daha iyi bir yaklaşım olacaktır.

Videonuzda öne çıkartmanız gereken unsur, hizmet ve ürünlerinizin kalitesi olacaktır. Bu nedenle de bunu en iyi şekilde yansıtmanız ve bunu doğal bir şekilde yapmanız oldukça önemli. Tüketicilerin neden sizi tercih etmeleri gerektiğini anlatın; ancak bunu ürünü satın almaya zorlayarak değil, daha doğal ve fayda odaklı bir anlatımla bunu yapmaya çalışın.

Basit düşünün

Viral videolar çekmek için kendinizi zorlamanıza gerek yok. Oldukça basit düşünerek işe başlamanız daha yararlı olacaktır. Viral videolar kısa sürede internette yayılabilir ve tüketicilerden bir geri dönüşüm alınmasını sağlayabilir. Ancak viral içerikler oluşturmak hem maliyetli hem de uzun soluklu bir işlem olabilir.

İlk önceliğiniz markanızı ve bilinirliğinizi artırmak olmalı bu nedenle de basit kurgular üzerinde durun. Önemli olan mesajınızı açık ve net bir şekilde vermek ve bunu yaparken de doğal olmak.

Hedef kitlenizin anlayacağı ve ilgi duyabileceği kaliteli video içerikler oluşturmak, viral videolar kadar geniş kitlelere yayılmasa da; amacınızı yansıtacağı için sizin marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Mümkün olan tüm platformlarda yayınlayın

Videolarınızı dağıtmanız ve farklı mecralarda yayınlamanız da oldukça önemlidir. Tüketicilere mümkün olduğunca farklı yerlerden ulaşmak, marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

E-posta kampanyalarınızda videolarınızı da paylaşın. Video içerikler e-postaların okunma ve tıklanma oranlarını da artırmaktadır. Bu nedenle de video içeriklerinizden geri dönüş almanız daha olası olacaktır.

Hedef kitlenizin yer aldığı sosyal mecraları belirleyerek, bu mecralarda reklamlarınızı yayınlamalısınız. Reklamlarınızın ulaşacağı kitleyi artırmak için de tabii ki bu sosyal mecraların kendi reklam araçlarından yararlanarak, videolarınızı reklam kampanyalarına dönüştürmelisiniz.

Doğru hedef kitle ayarlamalarıyla beraber reklamlarınızı markanıza ilgi gösterebilecek potansiyel tüketicilere bu şekilde ulaştırabilirsiniz.

Reklamanızı tek bir platformda yayınlamak ve bunun dağılması için reklam kampanyalarıyla desteklememek, videolarınızdan istediğiniz sonuçları alamamanıza neden olacaktır. Bu sebeple de videolarınızı birçok farklı kanalda yayınlamanız ve reklamlarla desteklemeniz oldukça önemlidir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

SEO Analizi | SEO Stratejisi Oluşturma
SEO analizi yaptıktan sonra SEO stratejinizi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz ve SEO stratejisi belirlerken yapmanız gerekenler ve daha fazlası bu yazımızda. SEO Analizi | SEO stratejisi oluşturma E-ticaret sitenizin arama...
3 Nisan 2018
Sinan Oypan
E ticaret siteleri için yönetim ipuçları
E ticaret siteleri, bell başlı bir takım unsurlar içerir ve yönetim aşamasında bu unsurların takibinin ve kontrolünün yapılması gerekir. Bir e-ticaret sitesi açıp, içerisine ürünleri yerleştirmek tek başına yeterli değildir....
30 Temmuz 2020
Sinan Oypan
E-posta pazarlamada gönderen ismini nasıl düzenlemelisiniz?
Dikkat çekici bir başlıkla e-posta gönderimi yapmak ve e-posta gönderen ismini doğru bir şekilde kurgulamak e-posta çalışmalarınızın verimini ve geri dönüşümünü artırabilirsiniz. Gönderen ismi, e-postanın kimden geldiğini...
11 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Pazarlamada kitle psikolojisi nasıl kullanılır?
Kitle psikolojisi üzerine çalışmak ve bunu anlamak, tüketicilerin satın alma kararlarını nasıl verdiklerini anlamanızı sağlar. Bunu kavradığınızda; pazarlama, reklam ve satış stratejilerinizi daha etkili bir şekilde...
22 Temmuz 2020
Sinan Oypan
Yeni işletmeler için pazarlama ve tanıtım taktikleri
Yeni işletmeler için pazarlama çalışmaları oldukça önemlidir. Marka ve ürün bilinirliğini artırmak için farklı kanallar üzerinden reklam ve pazarlama çalışmaları yapmaları ve bu işler için belli bir bütçe ayırmaları...
15 Aralık 2017
Sinan Oypan
Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazları - 1. Bölüm
E-ticaret sitelerinde içerik, ürün ya da hizmet haricinde tasarım, kullanıcı deneyimi ve sunulan özellikler de bir hayli önemlidir. Sadece tasarım dahi tüketicilerin satın alma kararlarını etkilerken, gelişmiş kullanıcı deneyimi...
29 Haziran 2017
Sinan Oypan
Mobil uygulama ve site tasarımlarında sıkça yapılan hatalar
Günümüzde mobile uyumluluk artık bir standart haline gelmeye başlıyor. Arama motorlarının mobile uyumlu sitelere daha fazla öncelik tanıyor olmasının yanı sıra kullanıcıların mobil cihaz kullanımlarının artması ve...
14 Nisan 2017
Sinan Oypan
Kullanıcı deneyimi ve tasarımın SEO’ya verebileceği zararlar
Kullanıcı deneyimi ve site tasarımı ziyaretçilerin dikkatini çekmek, onları belli alanlara yönlendirmek ve onlara daha iyi bir deneyim sağlamak için oldukça önemli; ancak kimi zaman bu çalışmalar SEO çalışmalarına zarar...
30 Ocak 2018
Sinan Oypan
2019’da internetten alışveriş trendleri ne olacak?
İnternetten alışveriş trendlerine 2019 yılında dikkat etmek, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını analiz etmek ve onların beklentilerini anlamak, e-ticaret firmaları için oldukça önemli olacak. E-ticaretteki rekabetin...
23 Aralık 2018
Sinan Oypan
Yeni başlayanlar için e-ticarette satış artırma teknikleri
E-ticaret sektörüne atılan girişimcilerin ve şirketini büyütmek isteyenlerin kullanması gereken bir takım satış artırma teknikleri bulunuyor. Bu satış artırma teknikleri, tüketicilerin dikkatini çekmek, onları web sitesinde...
18 Aralık 2019
Sinan Oypan
Sosyal medya yönetimi ile ilgili yanlış bilinenler
Sosyal medya yönetimi ve pazarlama e-ticaret firmalarının öncelikli pazarlama çalışmaları arasında yer alıyor. Ulaşılan hedef kitleyi büyütme, marka bilinirliğini artırma, ürünleri tanıtma ve tüketicilerle etkileşime geçme...
4 Ekim 2017
Sinan Oypan
Yeni başlayanlar için e-ticarette kargo gönderimiyle ilgili 4 ipucu
e-ticarette kargo anlaşmasında; kargo şirketleri ile anlaşma aşamasında dikkat edilecekler, kargo ile anlaşma aşamasında ürün boyutları ve ağırlıklarının önemi, e ticaret kargo gönderimlerinizde kargo paketleri ve kutuların...
21 Mart 2017
Sinan Oypan