2019'da video içerikler pazarlamada nasıl konumlanacak?

23 Mart 2019
Sinan Oypan
2019'da video içerikler pazarlamada nasıl konumlanacak?

Video içerik üretimi günümüzde pazarlama ve reklam çalışmalarında oldukça önemli bir yere sahip olmaya başladı. Eskiden çoğunlukla TV odağında olan video içerikler, artık sosyal mecralar üzerinde popülerliğini koruyor. Video içerik üretiminin kolaylaşması ve kullanıcıların da bu içeriklerle daha fazla etkileşime girmesi de içerik üreticilerini video üretimine yönlendiriyor.

Tabii ki video içerik üretiminde birçok detay bulunduğu gibi farklı içerik türleri ve video yayınlanma sürecinde dikkat edilmesi gereken konular da bulunuyor. Bilmeniz gereken konulardan biri de pazarlama çalışmalarında videoların nasıl konumlanıyor olduğu ve 2019 içerisinde video içeriklerinizi nasıl kullanmanız gerektiği.

Farklı kurumların yaptıkları araştırmalarda, video içeriklerin 2019’da nasıl konumlanacağı gösteriyor ve bu araştırmada öne çıkan verileri de burada sizinle paylaşacağız. Bu veriler doğrultusunda kendi video stratejilerinizi de geliştirerek, bu çalışmalarınızdan daha fazla geri dönüş alabilirsiniz.

Araştırmaların detaylarına girmeden önce, video içeriklerle ilgili bazı istatistikleri paylaşalım.

  • Tüketicilerin yüzde 70’lik bir bölümü, bir markanın videosunu paylaştığını belirtiyor.
  • Şirketlerin yüzde 72’lik bir bölümü videoların, geri dönüşüm oranlarını geliştirdiğini söylüyor.
  • Tüketicilerin yüzde 52’lik bir bölümü, bir ürünün tanıtım videosunu izledikten sonra, internetten ürünü satın almaya daha sıcak baktığını söylüyor.

Video, canlı yayınlara yönleniyor

Sosyal mecraların, video içeriklerin popüler olmasında büyük bir rolü olduğunu söylemeliyiz. Durum böyle olunca da sosyal ağların sağladığı canlı yayın özellikleri de video içeriklerde trendleri değiştiren bir özellik olarak öne çıkıyor.

Birçok sosyal ağın canlı yayın özelliğini desteklemesi, içerik üreticilerinin takipçileriyle iletişim ve etkileşime geçmek için canlı yayınlar yapmalarına olanak tanıyor. Kullanıcılarla doğrudan etkileşim kurulabilmesi nedeniyle de canlı yayınların popülerliği artmış durumda.

Kullanıcıların yüzde 80’lik bir bölümü, markanın bir blog yazısını okumak yerine, canlı yayın videosunu izlemeyi tercih ettiğini söylerken, yüzde 822lik bir bölüm ise markaların sosyal medya paylaşımları yerine, canlı yayın videolarını tercih ettikleri belirtiyor.

Videolar, satın alma kararlarını etkiliyor

Ürün tanıtım, promosyon ve kampanya videoları, tüketicilerin satın alma kararlarını da etkilemekte. Özellikle video üzerinden doğrudan satın alma sayfalarına yönlendirme yapılması, geri dönüşümleri de artırmakta. Tüketicilerin alışkanlıklarına baktığımızda ise;

  • Tüketicilerin yüzde 96’sı videoları, satın alma kararları sürecinde faydalı bulduğunu söylüyor.
  • Bir e-ticaret sitesinde, ürün sayfasında yer alan ürünle ilgili videolar, satın alma eylemini yüzde 50 oranında artırıyor.

Video 360 dereceye dönüyor

Video kameralarının da teknolojisi değişmeye başlıyor. 360 derece çekim yapan kameraların da yavaş yavaş popülerleşmeye başlaması; aynı zamanda da sosyal ağların ve web tarayıcılarından bazılarının da 360 derece videoları desteklemesi, bu video türüne olan ilgili artırıyor. Kullanıcıların 360 derece videolarda görmek istedikleri içerik türleri ise şöyle:

  • Yüzde 60 oranında spor ve gezi içerikleri
  • Yüzde 55 oranında canlı etkinlikler
  • Yüzde 39 oranında filmler
  • Yüzde 31 oranında haber ve belgeseller
  • Yüzde 30 oranında TV şovları

VR (Artırılmış Gerçeklik), video içerikleri de etkiliyor

Virtual Reality (artırılmış gerçeklik) araçları son yıllarda üzerinde özellikle çalışılan teknolojilerden biri ve birçok firma bu cihazları geliştirmek için çalışıyor. Sanal bir gerçeklik ortamı sağlıyor olmalarının yanı sıra video içeriklerinin de destekliyor. Sanal gerçeklik ortamında 360 derece videoların da kullanıcıları ortama daha fazla dahil eden bir cihazda gösteriliyor olması, VR cihazlarının önemini artırıyor.

VR yazılım ve donanım pazarının 2020 yılında 22,4 milyar dolarlık bir sektör olması ön görülüyor.

Videoda kare (1:1) formatı popülerleşiyor

Teknolojik gelişmelerin kullanıcı alışkanlıklarına göre şekillendiği yerlerden biri yine sosyal ağlar oluyor. HD yayınlara geçiş yapıldığında beri standart olarak kabul gören 16:9, yatay video formatı, özellikle Instagram’ın kare içerik yayınlama özelliği ile beraber 1:1 formata geçiş yapmaya başladı.

Akıllı telefonların normal kullanım formatı dikey modda olduğu için, yatay videolar bu ekranlarda oldukça küçük görünmete. Bu nedenle de içerik üreticileri kullanıcıların, içeriklerini daha rahat görebilmeleri için kare formattaki videoları kullanmayı tercih etmeye başladı.

Reklam ve pazarlama çalışmalarında videolarınızı bu formatta kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra dikey formatlı videoların da popülerleşmeye başladığını söylemeliyiz. Dikey video kullanımı” isimli rehberimizden bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Video, bloglarda da yer almaya başlıyor

İnternet kullanıcıları blog yazılarını okumaktansa, aynı konu ile ilgili bir videoyu izlemeyi ya da dinlemeyi tercih ediyorlar. Bu onlara hem daha ilgi çekici hem de daha kolay geliyor. Bu durumda da bloglar yerlerini Vlog’lara bırakmaya başlıyor.

Video bloglar, takipçilerle daha fazla etkileşim kurmanızı sağlarken, bir komünite yaratmanızı sağlayabilir ve videolardan daha fazla geri dönüşüm elde edebilirsiniz.

Videolar SEO için önemli oluyor

Google’da yapılan bir arama sorgusuyla ilgili Youtube videoları bulunuyorsa, ilk sonuç sayfasında bu videolar görüntülenmekte. Bununla beraber Youtube, Google’dan sonra dünyadaki ikinci en büyük arama motoru. Bu nedenle de video içeriklerin de kendi başlarına bir SEO değeri bulunduğunu unutmamanız gerekiyor.

Doğru anahtar kelimelerin ve video açıklama yapılarının kurgulanması, arama sorgularından bu videolara trafik çekmenizi sağlar. Özellikle Youtube’da videolarınızın iyi indekslenmesi için yapmanız gereken bazı çalışmalar bulunuyor. Youtube'da video listelenme kriterleri ile ilgili bilmeniz gerekenler” isimli rehberimizden bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Basın Bülteni Nedir? Nasıl Yazılır? E-ticaret Firmaları İçin Neden Önemlidir?
Basın Bülteni Nedir? Nasıl Yazılır? E-ticaret Firmaları İçin Neden Önemlidir?
Basın bülteni, e-ticaret işletmeniz ile ilgili kamuoyu grubu arasında ilişki kurabilmenizi sağlar. İşletmenizin bilinirliğini ve marka değerini artırmak için, kurumsallaşma adımlarını doğru atmanız gerekir. Bu doğrultuda...
3 Şubat 2022
Markethinkers
Instagram içerik üretme taktikleri
Instagram içerik üretme taktikleri
Instagram içerik üretme taktikleri, Instagram’da orijinal ve etkileşim sağlayacak içerikler üretmenize yardımcı olur. Sosyal medya için orijinal içerik üretebilmek ve takipçilerinizle etkileşime geçmeye sağlamak için belli bir...
16 Eylül 2020
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları için Snapchat hesap açma gerekli mi?
E-ticaret firmaları için Snapchat hesap açma gerekli mi?
Snapchat hesap açma, e-ticaret firmalarının sosyal medyada farklı ve popüler bir mecrada pazarlama çalışmaları yapmalarına olanak tanır. Farklı kanallarda yer almak, farklı hedef kitlelere ulaşmanıza olanak tanıyacağı için ve...
30 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacak 4 yöntem
Müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacak 4 yöntem
E-ticarette müşterilerle olan ilişkileriniz, işletmenizin başarısının ne kadar uzun vadeli olacağını belirleyen kriterlerden biridir. İyi iletişim kurmak ve bunu bir standart haline getirerek uzun vadede müşterilerinizle iyi bir...
1 Haziran 2017
Sinan Oypan
Özgün tasarım dili oluşturmanın altın kuralları
Özgün tasarım dili oluşturmanın altın kuralları
Gelişen teknolojiyle birlikte ilerleyen özgün tasarım dili rakipleriniz arasından kolayca sıyrılmanızı sağlayacaktır. Fark yaratan özgün tasarım ortaya çıkararak kuşaklar arası bir köprü oluşturabilmek mümkün. Peki nasıl...
26 Haziran 2020
IdeaSoft
Web site trafiği yüksek ama karlılık oranı azsa ne yapmalısınız?
Web site trafiği yüksek ama karlılık oranı azsa ne yapmalısınız?
E-ticarette pazarlama çalışmalarıyla web site trafiğinizi artırabilirsiniz; ancak karlılık oranı az ise bazı konuları yanlış yapıyor olabilirsiniz. Tüketiciler site üzerinde zaman geçiriyor; ancak alışveriş yapmıyorlarsa...
15 Ocak 2020
Sinan Oypan
SEO haricinde sitenize trafik çekmenizi sağlayacak yöntemler
SEO haricinde sitenize trafik çekmenizi sağlayacak yöntemler
E-ticaret sitenize trafik çekmek için sadece SEO çalışmalarından yararlanmanız gerekmiyor. Farklı alternatif yöntemlerden yararlanarak da web sitenize çektiğiniz trafiği artırma şansınız olur. Trafiğinizi artırmak için arama...
29 Mayıs 2018
Sinan Oypan
Sosyal medya pazarlamanın 5 temel elementi
Sosyal medya pazarlamanın 5 temel elementi
Dijital pazarlamada markaların ve reklam verenlerin sıklıkla yararlandıkları mecralar arasında sosyal platformlar yer alıyor. Sosyal medya tüketicilere ulaşmak, yeni hedef kitleler bulmak, tüketicilerle iletişimde kalmak ve...
18 Ocak 2018
Sinan Oypan
E-ticarette kişiselleştirme neden önemlidir ve nasıl yapılır?
E-ticarette kişiselleştirme neden önemlidir ve nasıl yapılır?
Online satışlarınızı ve müşteri memnuniyetinizi artırmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de e-ticarette kişiselleştirme çalışmaları yapmak. Online alışverişlerde tüketicilerin ilgisini çekebilecek ve onlarla ilgili...
17 Ocak 2017
Sinan Oypan
Giyim kuşam ürünlerinde iadeleri nasıl azaltabilirsiniz?
Giyim kuşam ürünlerinde iadeleri nasıl azaltabilirsiniz?
Giyim kuşam ürünlerinde iadeler oldukça fazla olduğu için bu ürünleri satan e-ticaret firmaları için bu önemli bir sorun olabiliyor. Ürün iadesi marka değerine zarar verirken, müşteri memnuniyetsizliğini ve maddi zarara da neden...
7 Ağustos 2019
Sinan Oypan
İdeal hedef kitlenizi bulmanızı sağlayacak ipuçları
İdeal hedef kitlenizi bulmanızı sağlayacak ipuçları
E-ticaret siteniz için ideal hedef kitlenizi bulmanız oldukça önemli. Pazarlama ve reklam çalışmalarınızda bu hedef kitleye yönelik çalışmalar yapmanız gerekecektir. Aksi takdirde daha geniş bir kitleye yönelik çalışmalar...
10 Haziran 2016
Sinan Oypan
Rakiplerinizi analiz ederek ürün ve kampanya kalitenizi nasıl artırabilirsiniz?
Rakiplerinizi analiz ederek ürün ve kampanya kalitenizi nasıl artırabilirsiniz?
E-ticarette rakip analizi yapmak, rakip firmaların reklam ve pazarlama çalışmalarını incelemek ve araştırmalardan geri bildirimler çıkartmak kendi iş stratejilerinizi daha iyi hale getirmenize yardımcı olur. Sektörde sizden daha iyi...
12 Nisan 2018
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın