Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz video düzenleme programları

Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 10.01.2023
Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz video düzenleme programları

Video düzenleme programları, e-ticaret siteniz için videoları düzenlemenize yardımcı olmakta. Özellikle video içerik üretmek ancak bir ajans ya da influencer ile çalışmak için yeterli bütçesi bulunmayan firmalar olabilmektedir. Dolayısıyla ücretsiz video düzenleme programları ile kendi videolarını üretebilmektedir.

Mobil video düzeneleme uygulamaları da video üretiminde önemli bir yere sahiptir. Fakat PC üzerinde video düzenlemeleri yapmak, detayları daha iyi görmenizi sağlar ve uygulamalarda olmayan bazı özellikler de sunmaktadır. Aynı zamanda videolarınızı daha ilgi çekici hale getirmek ve bu içeriklerden daha fazla geri dönüşüm alabilmek için videolarınızı düzenlemelisiniz. Aynı zamanda geçiş efektleri koymalı, sessiz oynatımına hazır edebilmek için metinler ekleyerek, kullanıcılara kaliteli bir içerik sunmalısınız. Böylece bunları da ücretsiz video düzenleme programları ile yapmalısınız.

Video düzenlemeye geçmeden önce kendi videolarınızı nasıl çekebileceğinizle ilgili yazı serimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 1. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 2. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 3. Bölüm

İlgili rehber: E-ticaret steniz için kullanabileceğiniz video içerik türleri

Ayrıca bu rehberimizde de e-ticaret siteniz için çektiğiniz videoları düzenlemenizi kolaylaştıracak ücretsiz video düzenleme programlarını sizinle paylaşmaktayız. Dolayısıyla Program hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki program isimlerinin yazılı olduğu başlığa tıklayın.

Ücretsiz video düzenleme programları

OpenShot

Desteklenen işletim sistemleri: Windows, Mac, Linux

Fiyat: Ücretsiz

OpenShot, kolay kullanım sunan ve hızlı bir şekilde hakim olunabilecek bir arayüze sahip. Böylece bu özellikleri sayesinde de video düzenleme prograları arasında öne çıkmaktadır. Aynı zamanda yeni başlayanlar için oldukça uygun bir program.

Bu program üzerinde videoları kırpma, süresini kısaltma, watermark ekleme ve ses dosyaları ekleme yapılabilmektedir. Aynı zamanda başlık ve metin düzenlemeleri, chroma key özelliği ile yeşil ekran çekimleri de düzenlenebilmektedir. Bunun yanı sıra birçok farklı efekt de program üzerinde mevcut.

VSDC

Desteklenen işletim sistemleri: Windows

Fiyat: Standart sürüm, Ücretsiz. Pro sürüm, 19,99 Dolar

VSDC, ücretli ve ücretsiz sürümü bulunan yazılımlardan biri. Ayrıca ücretsiz sürümde bazı özellikler limitli olsa da yeşil ekran düzenleme, maskeleme gibi birçok özelliği de içinde barındırıyor. Bu nedenle de ücretsiz sürüm, e-ticaret siteniz için çekeceğiniz videoları düzenlemek için yeterli olacaktır.

Renk düzenleme, efektler, filtreler, maskeleme araçları, sosyal ağlara doğrudan videoyu aktarma özellikleri de bulunmaktadır.

Movie Maker 10

Desteklenen işletim sistemleri: Windows

Fiyat: Ücretsiz

Windows kullanıcıları bu programa doğrudan ulaşabilme şansına sahipler. Ayrıca Windows’un yazılımlarından biri olan Movie Maker 10 üzerinde de temel düzenleme araçları bulunabilmektedir. Video düzenleme programları kullanırken, hızlı bir şekilde bu işlemleri yapmak için bu araçtan yararlanın. Video geçişleri, metin araçları, videoların sürelerini değiştirme gibi birçok temel özellik bu yazılım üzerinde bulunmakta.

Lightworks

Desteklenen işletim sistemleri: Windows, Mac, Linux

Fiyat: Standart sürüm, Ücretsiz. Pro sürüm, aylık 24,99 Dolar

Basit ve anlaşılır bir arayüze sahip olan Lightworks, video düzenleme programları arasında öne çıkanlardan biri. Bunun nedeni de video düzenleme araçlarının yanı sıra program içerisinde video düzenleme ile ilgili kapsamlı ipuçları da veriyor. Ayrıca video düzenlemeye yeni başlayanlar bu ipuçlarından yararlanarak, videolarını daha iyi hale getirebilmektedir.

Video düzenleme için hızlı kullanım sunuyor olması, videoların sürelerini düzenlemeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca arayüzün kolaylığı da programın öğrenilmesini kolaylaştırıyor.

Shotcut

Desteklenen işletim sistemleri: Windows, Mac, Linux

Fiyat: Ücretsiz

Ücretsiz video düzenleme programları arasına Shotcut’ı da eklemenizi tavsiye ederiz. Açık kaynak bir platform olan Shotcut, geniş video format seçenekleri (FFmpeg, 4K, ProRes, DNxHD vb.) sunuyor.

Video düzenlemenin yanı sıra kapsamlı ses düzenleme araçları kullanılmaktadır. Bunun sayesinde videolarınızın ses ve müzikler de isteğe göre düzenlenebilmektedir.

HitFilm Express

Desteklenen işletim sistemleri: Windows, Mac

Fiyat: Standart sürüm, Ücretsiz. Pro sürüm, 497 Dolar

HitFilm Express, oldukça profesyonel ve kapsamlı video düzenlemeleri yapmanızı sağlayan video düzenleme programları arasında yer almaktadır. Aynı zaanda profesyonel videolar oluşturmak için bu yazılımı tercih etmenizi öneririz. Kolay bir arayüzü olsa da efektlerin ve özelliklerin kullanımlarının öğrenilmesi gerekmektedir. HitFilm Express içerisinde video düzenleme ile ilgili ipuçları olduğu gibi HitFilm’in Youtube kanalı üzerinde de bu programın nasıl kullanıldığına dair detaylı videolar bulunmakta.

Aynı zamanda videolarını daha profesyonel bir seviyede düzenlemek isteyenler için oldukça ideal programlardan biri. Ayrıca her ne kadar ücretsiz sürüm olsa da, birçok video düzenleme programında bulunan özelliği barındırıyor. 3D animasyon ve 3D efekt özellikleri de sunuyor. Ayrıca video düzenlemenin yanı sıra animasyon özellikleri de sunuyor olması bu programın kapsamını genişletiyor.

Sonuç olarak;

Video düzenleme programları, e-ticaret siteniz ve sosyal ağlarda kullanacağını video düzenlemeleri için oldukça önemlidir. Aynı zamanda videolarınızın kalitesini artırmak ve ilgi çekici bir hale getirmek bu videolardan alacağınız geri dönüşümleri de artırmanızı sağlar.

Bu yazılımlardan birini seçmek ve ona sadık kalmak, öğrenme sürecini kolaylaştıracağı gibi uzun vadede daha hızlı bir şekilde videolar üretmenizi sağlar. Bu sebeple de kullanım ve özellik olarak sizin için ideal programı seçerek, çalışmalarınızı tek bir yazılım üzerinde yoğunlaştırmanız önemli.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler