Tüketici davranışları işletmeleri nasıl etkiliyor?

4 Nisan 2020
IdeaSoft
Tüketici davranışları işletmeleri nasıl etkiliyor?

Tüketici davranışları koronavirüs ile birlikte şekil değiştirdi. Aynı zamanda birçok sektörde ekonomi sekteye uğradı. İşletmelerin sürecin üstesinden gelebilmeleri için devlet destek paketleri açıklandı. Ayrıca ticari işletmeler farklı iş modelleri geliştirerek tüketicilere ulaşmayı da sürdürüyor. Bizlerin de tüketici davranışları olarak alışveriş alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişiklikler bir hayli önemli. Şöyle ki bu değişiklikler işletmelerin ayakta kalmasına yardımcı olacak önemi taşıyor.

Tüketici davranışı nedir?

Belirli bir ürün ya da hizmeti satın almaya yönlendiren unsurlardan, duygulardan ve dürtülerden oluşan faktörler bütünüdür. Satın alma süreçlerinde; Tüketicilerin ihtiyaçları, sorunları, duyguları, maddi ya da sosyal durumları önemli birer etkendir. Dolayısıyla koronavirüs sürecinde de tüketici davranışlarının şekil değiştirdiğini söylemek mümkün. Ayrıca bu değişiklikle beraber tamamen online platformlara evrildiği bir gerçek. Farklı sektörlerde keşfedilecek pek çok e-ticaret sitesi var. Aynı zamanda her birinin günlük ihtiyaçlarımıza tam anlamıyla karşılık verdiğini söylemek de mümkün.

Tüketici davranışları işletmelerin sağladıkları hizmetler ile yakından ilişkilidir. Bu noktada eticaret firmalarının dikkat etmesi gereken birçok faktör olduğunu söylemek gerekir. Bunlardan bazıları arasında; ürün kalitesi, hizmet kalitesi, kargo ücretleri, kullanıcı yorumları, iade politikaları vardır. Konu hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki link üzerinden ulaşın.

İlgili Rehber: İşletmeler tüketicilerin satın alma eğilimlerini nasıl artırabilir?

Şimdi de tüketici olarak KOBİ'lere destek vermek için yapılabileceklerden bahsedelim;

Farklı online mağazalardan alışveriş yapmayı deneyin

Yapacağınız online alışverişlerde farklı online mağazalara şans verilmelidir. Onları ürün, marka ve kargo gönderi süreci gibi farklı kriterlere göre puanlamanız faydalı olacaktır. Böylece memnuniyet durumuna göre online mağaza listenize bir yenisini daha eklemiş olacaksınız.

İşletmeler ile iletişime geçin

Pek çok ürünü bulmakta zorlandığımız bir zamandan geçebiliyoruz. Böyle zamanlarda küçük ve orta işletmelerden alışveriş yapmak için onlarla iletişime gememizde fayda var. Böylece ön sipariş verebilir, stok durumlarına göre toplu olarak ürün alabiliriz

Görüş ve önerilerinizi sosyal medyadan paylaşın

Memnun kaldığınız küçük ve orta ölçekli mağazaları sosyal platformlarınızdan paylaşmanız faydalı olacaktır. Böylelikle etkileşimlerini arttırarak, takipçilerinizin onları tanımasına yardımcı olmuş olacaksınız. Aynı zamanda e-ticaret sitesinin kampanyalarından faydalanma şansı da yakalayacaksınız.

Yeni iş birlikleri yapın

Uzun bir süre evde vakit geçirirken her birimiz kendimizi ve yeteneklerimizi yeniden keşfediyoruz. Dolayısıyla evdeki hobilerimizi iş kapısına dönüştürmek de bizim elimizde. Böylelikle işletmelerle iletişime geçerek satış gerçekleştirmek mümkün. Bu yapılarak karşılıklı bir fayda sağlanmış olacaktır.

Gıda ve kişisel bakımınız için alternatif mağazalara yönelin.

Gıda ve kişisel bakım ürünlerine her koşulda ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Aradığımız pek çok ürünü bulamadığımız şu dönemde alternatif alışveriş siteleri keşfedilmesi faydalı olacaktır. Böylelikle kaliteli ve hızlı ulaşım ayrıcalığı yaşanacaktır.

İlgili Rehber: Tüketici davranışlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Evinizi ya da çalışma alanınızı yenileyin

Daha önce evden çalışma deneyimi olmayanlar home office çalışma modeline adapte olabilmiş değil. Siz adapte olmak için çalışma ortamınızı yeniden dizayn etmenizdefayda vardır. Böylelikle size iyi gelen yepyeni bir ortam oluşturmmuş olacaksınız. Aynı zamanda var olan mobilyalarınızı ergonomik olanlarla değiştirmelisiniz. İhtiyacınız olan ürünler için onlarca mobilya/dekorasyon sitesi keşfedebilirsiniz.

Spor malzemeleri satın alın

Şimdi sporu eve taşıma vakti… Egzersizlerinizi satın alabileceğiniz küçük yardımcılar ile daha keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz. Spor malzemesi satan binlerce online mağaza arasından ihtiyacınız olan birkaçını satın alabilirsiniz.

Tüketici davranışlarında küçük değişikler yaparak işletmelere destek çıkın

IdeaSoft bugün 40+ farklı sektörden 8000+ işletmeye hizmet vererek, e-ticaret dünyasında var olmasını sağlıyor. Siz de tüketici davranışları konusunda küçük değişiklikler yaparak işletmelere destek olabilir, ihtiyaçlarınızı karşılarken aynı zamanda işletmelerin ayakta kalmasını sağlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Admin
Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E-Ticarete Başlamak İsteyenler İçin Yeni İş Fikirleri
E-Ticarete Başlamak İsteyenler İçin Yeni İş Fikirleri
Kendi alanında başarılı olan markalara baktığımızda hepsinin temelinde iyi bir fikir olduğunu görebiliriz. Doğru sorulara cevap veren ve detaylı biçimde ele alınan bir fikrin başarı getirmesi olasıdır. Üzerine düşünülmüş ve...
21 Haziran 2022
Savaş Çetinkaya
Müşteri ilişkilerinde kurumsal iletişim nasıl olmalı?
Müşteri ilişkilerinde kurumsal iletişim nasıl olmalı?
Müşteri ilişkilerinde kurumsal iletişim, müşteri memnuniyetini artımada ve markanıza olan güveni artırmada önemli bir yeri vardır. Kurumsal diliniz, müşterilerinize olan yaklaşımınızı belirleyecektir. Bu süreçte müşteri...
25 Ağustos 2020
Ferad Osman Sali
Yerel işletmeler internetten satışa nasıl başlayabilirler?
Yerel işletmeler internetten satışa nasıl başlayabilirler?
Yerel işletmeler, fiziki mağazaları üzerinden sadece belli bir konuma satış yapabildikleri için, işletmelerini büyütmeleri de daha zor olabiliyor. Sadece bu konumu ziyaret eden kişilerin belli bir bölümüne ulaşabildikleri için bu...
1 Mayıs 2020
Ferad Osman Sali
SWOT analizi nedir? Nasıl Yapılır? E-ticarette Swot Analizi Neden Önemlidir?
SWOT analizi nedir? Nasıl Yapılır? E-ticarette Swot Analizi Neden Önemlidir?
Yeni bir yola çıkmak her zaman heyecan vericidir. Şirket kurmak, uzun süredir tasarlanan bir projeye başlamak, uzun vadeli planlar oluşturmak gibi süreçler, iş hayatının belki de en heyecan verici anlarını sunar. Şirketin iş...
17 Ocak 2022
Savaş Çetinkaya
PayTR Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?
PayTR Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?
Sanal POS, e-ticaretle uğraşan firmaların sattıkların ürün ya da hizmetler karşılığında ödeme almak için kullanabileceği yöntemlerden biridir. Bu tür alışverişlerde kredi kartlarının yanında farklı ödeme yöntemleri de...
1 Nisan 2022
Savaş Çetinkaya
YouTube SEO Nasıl Yapılır? Videolarınızı Daha Fazla İzleyiciye Ulaştırma Yolları
YouTube SEO Nasıl Yapılır? Videolarınızı Daha Fazla İzleyiciye Ulaştırma Yolları
YouTube'da başarılı olmak ve videolarınızı daha fazla izleyiciye ulaştırmak istiyorsanız, etkili bir YouTube SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejisi oluşturmanız önemlidir. YouTube, milyonlarca video içeriği arasında sıyrılmak...
30 Temmuz 2023
Ulaş Kaygusuz