fbpx

Takı satışı yapanlar için dijital pazarlama ipuçları

8 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Takı satışı yapanlar için dijital pazarlama ipuçları

İnternetten takı satışı yapan firmalar için dijital pazarlama çalışmaları, geri dönüşümlerini ve satışlarını artırmak için gereklidir. Bu çalışmalar olmadan sadece organik büyümeye bağımlı kalmak, beklenen sonuçların alınmasını zorlarken, uzun vadede getiri sağlayabilir. Takı satışı yaparken markanızı büyütmek ve ürünlerinizi tanıtmak için organik yollara başvurabilirsiniz; ancak dijital pazarlama çalışmalarına yatırım yapmak, markanızı ve ürünlerinizi daha geniş kitlelere tanıtarak, daha hızlı bir şekilde sonuçlar almanıza yardımcı olur.

İnternetten takı satışı yaparken, kullanabileceğiniz farklı dijital pazarlama kanalları ve çalışmaları bulunur. Bu çalışmaları da bu rehberimizde ele alacağız.

Amaçlarınızı belirleyerek bir plan yapın

Dijital pazarlama çalışmalarına başlamadan önce amaçlarınızı belirleyerek bir plan yapmanız doğru bir adım olacaktır. Çünkü online kanallar üzerinden birçok farklı çalışma yaparak farklı konuları hedefleyebilirsiniz; ancak bir plan dahilinde bunları yapmazsanız, alacağınız sonuçlardan memnun olmayabilirsiniz. Bu sebeple de öncelikle hedeflerinizi belirlemek ve sonrasında da bir plan oluşturmanız çok daha doğrudur.

Amaçlarınızı maddeler halinde belirledikten sonra, aylık, üç aylık ve yıllık dijital pazarlama planınızı oluşturmaya başlamalısınız. Böylelikle düzenli olarak ne tür çalışmalar yapmanız gerektiği konusunda bir fikriniz olacaktır. Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur? isimli rehberimizde bu konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

İlgili rehber: Dijital pazarlama stratejisi için her şeyin dahil olduğu en mükemmel formül

Hedef kitlenizi belirleyin

Amaçlarınızı ve planlarınızı yaparken bir strateji oluşturmaya da başlamış olursunuz. Bu aşamada hedef kitlenizi de oldukça iyi tanımlamanız gerekir. Çünkü yapacağınız dijital pazarlama çalışmalarında doğru hedeflemeleri yapmamanız halinde, çalışmalarınızın verimi ve geri dönüşümü düşecektir.

Sattığınız ürünlere kimlerin ilgi göstereceğini iyi belirlemeniz ve müşteri kitlenizi iyi tanıyarak, onların beklentilerini karşılayacak pazarlama çalışmaları yapmanız gerekir.

İlgili rehber: İdeal hedef kitlenizi bulmanızı sağlayacak ipuçları

İlgili rehber: Hedef kitlenizi analiz ederek pazarlama çalışmalarınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Kaliteli ürün fotoğrafları kullanın

Takı satışı yapan firmaların, kaliteli ürün fotoğraflarına ihtiyacı olacaktır. Özellikle giyimle ilgili bir aksesuar olması ve tüketicilerin bu ürünlerin detaylarını iyi bir şekilde görmek istemelerinden dolayı, düşük çözünürlüklü ve kalitesiz fotoğraflar, tüketicilerin satın alma kararlarını olumsuz etkileyecektir. Bu da dijital pazarlama çalışmalarınızı da olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Ürün çekimlerinin yanı sıra pazarlama çalışmalarınızda kullanacağınız görsellerin de kalitesinin iyi olması önemlidir. Takı satışı yaparken, görünüm ve ürünün dikkat çekiciliği oldukça önemli olduğu için kullandığınız görsellere özellikle dikkat etmelisiniz.

İlgili rehber: Akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekerken bilmeniz gerekenler

Sosyal ağlarda aktif olun

İnternetten takı satışı yapan firmaların, sosyal mecralar üzerinde de aktif bir şekilde yer almaları gerekir. Sosyal ağlar, tüketicilerle bir etkileşim yaratarak, iletişimi güçlendirmek için oldukça ideal yerlerdir. Bunun yanı sıra marka bilinirliğini artırırken, ürünlere olan talebi artırmak için de sosyal medya çalışmalarına yatırım yapılması gerekir. Aktif bir şekilde sosyal ağlarda paylaşım yapmak, takipçilerle etkileşime girmek, onların yorumlarına yanıt vererek, sorularını cevaplamak sosyal ağlar üzerindeki etkinliğinizi ve geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Tabii ki tam bir sosyal medya yönetimi yapmak için sadece ürün fotoğrafları paylaşmamanız gerekiyor. Sosyal medya stratejinizi geliştirerek, takipçilerin ilgisini çekecek paylaşımlar yaparak bir fan kitlesi oluşturmanız gerekir. Bunun için de bir sosyal medya stratejinizin olması gerekir. Aşağıdaki rehber serimizden bu konu hakkında neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlgili rehberler:

Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur? | 1. Bölüm

Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur? | 2. Bölüm

Influencer pazarlama çalışmaları yapın

Influencer pazarlama çalışmaları, takı satışı yapan firmalar için de iyi sonuçlar verebilecek yöntemler arasında yer alıyor. Dijital pazarlama çalışmalarınızda, markanız ya da ürünlerinizle ilgili olabilecek sizin için uygun bir hedef kitleye ulaşan tanınmış hesap ve kişilere ulaşarak ürünlerinizi tanıtmalarını sağlayacak içerik çalışmaları yapmanız, yeni hedef kitlelere ulaşmanızı sağlarken, ürünlerinize olan talebi de artırmanıza yardımcı olur.

İlgili rehber: Influencer marketing çalışmalarında mikro hesaplarla çalışmak neden önemli?

Özellikle Instagram üzerindeki Influencer hesaplar, geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak bu noktada çalışacağınız hesapları seçerken dikkatli olmanız ve markanızı en iyi şekilde tanıtabilecek ve size en çok yatırım getirisi sağlayacak hesapları seçmeniz gerekir.

İlgili rehber: Influencer’lar e-ticaret firmaları için neler yapabilir?

İlgili rehber: Influencer Marketing nedir ve avantajları nelerdir?

Facebook ve Instagram reklamlarına yatırım yapın

Günümüzde en yoğun şekilde kullanılan sosyal ağlar olmaları nedeniyle, takı satışı yapan firmalar dijital pazarlama çalışmalarında yapacakları reklam kampanyalarında Facebook ve Instagram’a yatırım yapmalılar. Geniş reklam modelleri ve detaylı reklam hedefleme seçenekleri ile beraber, reklam kampanyalarınızı çeşitlendirerek, farklı hedef kitlelere farklı amaçlı kampanyalar sunabilirsiniz.

İlgili rehber: Facebook reklam hataları ve kaçınma yöntemleri

İlgili rehber: Facebook ve Instagram video reklam stratejileri için öneriler

Facebook ve Instagram üzerindeki reklam çalışmalarınızda doğru bir strateji belirleyerek, reklam modellerini amaçlarınıza uygun şekilde seçtiğinizde buradan alacağınız geri dönüşümler de oldukça yüksek olacaktır. Bu reklam kampanyalarınızda kullandığınız görsel ve videoların formatlarının da bu platformalara uyumlu olması gerekir. Aksi taktirde erişimleriniz düşebileceği gibi reklamlarınız yayınlanmayabilir. Aşağıdaki rehberlerimizden Facebook ve Instagram görsel ve video reklam formatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili rehber: Facebook Reklam Ölçüleri Kullanım Rehberi

İlgili rehber: Instagram video ve görsel reklam ölçüleri - (Örnekli Anlatım -2019)

İnternetten takı satışı yapmak istiyorsanız, İdeaSoft e-ticaret altyapı paketlerini kullanarak, hemen kendi e-ticaret sitenizi açabilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi denemeye de başlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Instagram’da ölçümlenmesi gereken 4 önemli metrik
Instagram’da ölçümlenmesi gereken 4 önemli metrik
Sosyal medya pazarlamada Instagram son yıllarda bir hayli öne çıkmaya başladı. Aktif kullanıcı sayısının artması ve platformun popülerleşmesiyle beraber markalar da bu mecraya yatırım yapmaya başladılar. Her pazarlama...
31 Mayıs 2017
Sinan Oypan
Girişimcilerin para yönetiminde sıkça yaptığı hatalar
Girişimcilerin para yönetiminde sıkça yaptığı hatalar
Girişimcilikte para yönetimi çok önemlidir. Eldeki sermayenin doğru kullanılması, doğru alanlara yatırımların yapılması ve harcamaların kontrol altında tutulması girişimin sağlam bir şekilde ayakta durmasını...
5 Haziran 2017
Sinan Oypan
Google Analytics'te E-ticaret İzleme Özelliği Nasıl Kullanılır?
Google Analytics'te E-ticaret İzleme Özelliği Nasıl Kullanılır?
Tüm web sitelerinde olduğu gibi e-ticaret sitelerinde de trafik detaylarını görebilmek son derece önemlidir. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok farklı ve ücretsiz araç bulunuyor. Hemen hepsinde tek yapmanız gereken basit bir kodu...
26 Ağustos 2013
Savaş Çetinkaya
El yapımı ürünler satabileceğiniz bir işi nasıl kurabilirsiniz?
El yapımı ürünler satabileceğiniz bir işi nasıl kurabilirsiniz?
El yapımı ürünler satmayı planlıyor ve kendi işinizi kurarak, internet üzerinden bu ürünleri satmak istiyorsanız bir takım adımları takip etmeniz gerekiyor. Kendi üretiminizi yapıyor olacağınız için normal bir B2C firmasından...
20 Temmuz 2018
Sinan Oypan
E-ticaret firmanızın ismi iş alanınızı daraltıyor mu?
E-ticaret firmanızın ismi iş alanınızı daraltıyor mu?
E-ticaret firmanız için isim seçerken dikkatli olmanız ve yaptığınız işi yansıtan bir isim seçmeniz oldukça önemlidir. İsim bulma işlemi bir girişim kurulurken atılan ilk adımlardan biridir. İlk etapta yapılan planlar ve...
18 Nisan 2017
Sinan Oypan
Adwords reklam eşlemelerini nasıl yapmalısınız? 1. Bölüm
Adwords reklam eşlemelerini nasıl yapmalısınız? 1. Bölüm
E-ticaret firmaları online reklam konusunda Adwords kampanyalarına yatırım yapıyorlar. Google üzerindeki arama sorguları üzerinden tüketicileri yakalamak için bu yöntem oldukça faydalı bir reklam aracı. Adwords kampanyaları...
10 Temmuz 2017
Sinan Oypan
E-ticaret Siteleri İçin Hosting Neden Önemlidir?
E-ticaret Siteleri İçin Hosting Neden Önemlidir?
Online alışveriş sitelerinde arka tarafta yapılması ve dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Sitenin altyapısının yanı sıra e-ticaret sitenizin barındırıldığı sunucu, başka bir deyişle satın aldığınız hosting...
27 Nisan 2017
Savaş Çetinkaya
Etkili bir tedarik zinciri yönetimi için ipuçları
Etkili bir tedarik zinciri yönetimi için ipuçları
E-ticarette etkili bir tedarik zinciri yönetimi yapmak, uzun vadede sektörde başarılı olmanın sırlarından biri olarak öne çıkmakta. Ürün tedariklerinin etkin bir şekilde yapılması, ürünlerin tüketicilere sorunsuz ve hızlı bir...
30 Aralık 2020
Sinan Oypan
Pazarlama iletişimi stratejsi nedir ve neden önemlidir?
Pazarlama iletişimi stratejsi nedir ve neden önemlidir?
Pazarlama iletişimi, marka ve ürün tanıtımı yapmak ve marka bilinirliğini artırmak için e-ticaret firmaları için önemli bir yere sahiptir. Pazarlama çalışmalarınız tek bir çatı altında toplamak ve bir bütün içerisinde bu...
8 Mart 2020
Sinan Oypan
ROI Nedir? Nasıl Hesaplanır?
ROI Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Ticarette riske girmeyi sevenler de dahil olmak üzere yatırım üzerine yoğunlaşan girişimciler, hesaplarına her zaman dikkat etmelidir. Bu e-ticaret girişimcileri için de böyledir. Yatırım yapmanın “acaba”sı olmaz ve kâr edebilmek...
19 Şubat 2021
Markethinkers
Google'dan e-ticaret siteleri için kullanıcı deneyimi tavsiyeleri
Google'dan e-ticaret siteleri için kullanıcı deneyimi tavsiyeleri
E-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimi oldukça önemli unsurlardan biri. Hem ziyaretçilerin sitede rahatlıkla vakit geçirerek, belli bir eyleme geçmelerini sağlamak için hem de web sitenin SEO değerini güçlendirmek için kullanıcı...
9 Ocak 2019
Sinan Oypan
E-ticarette dikkat çekici bir menü tasarımı ve navigasyon hazırlama ipuçları
E-ticarette dikkat çekici bir menü tasarımı ve navigasyon hazırlama ipuçları
Menü tasarımı ve navigasyon, e-ticaret siteleri üzerinde tüketicilerin aradıkları ürün ya da içeriklere ulaşmalarını sağlar. Bu nedenle de kullanıcı deneyimi açısından da bu iki unsur önemli bir rol oynamaktadır. İyi...
14 Haziran 2020
Sinan Oypan