Takı satışı yapanlar için dijital pazarlama ipuçları

8 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Takı satışı yapanlar için dijital pazarlama ipuçları

İnternetten takı satışı yapan firmalar için dijital pazarlama çalışmaları, geri dönüşümlerini ve satışlarını artırmak için gereklidir. Bu çalışmalar olmadan sadece organik büyümeye bağımlı kalmak, beklenen sonuçların alınmasını zorlarken, uzun vadede getiri sağlayabilir. Takı satışı yaparken markanızı büyütmek ve ürünlerinizi tanıtmak için organik yollara başvurabilirsiniz; ancak dijital pazarlama çalışmalarına yatırım yapmak, markanızı ve ürünlerinizi daha geniş kitlelere tanıtarak, daha hızlı bir şekilde sonuçlar almanıza yardımcı olur.

İnternetten takı satışı yaparken, kullanabileceğiniz farklı dijital pazarlama kanalları ve çalışmaları bulunur. Bu çalışmaları da bu rehberimizde ele alacağız.

Amaçlarınızı belirleyerek bir plan yapın

Dijital pazarlama çalışmalarına başlamadan önce amaçlarınızı belirleyerek bir plan yapmanız doğru bir adım olacaktır. Çünkü online kanallar üzerinden birçok farklı çalışma yaparak farklı konuları hedefleyebilirsiniz; ancak bir plan dahilinde bunları yapmazsanız, alacağınız sonuçlardan memnun olmayabilirsiniz. Bu sebeple de öncelikle hedeflerinizi belirlemek ve sonrasında da bir plan oluşturmanız çok daha doğrudur.

Amaçlarınızı maddeler halinde belirledikten sonra, aylık, üç aylık ve yıllık dijital pazarlama planınızı oluşturmaya başlamalısınız. Böylelikle düzenli olarak ne tür çalışmalar yapmanız gerektiği konusunda bir fikriniz olacaktır. Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur? isimli rehberimizde bu konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

İlgili rehber: Dijital pazarlama stratejisi için her şeyin dahil olduğu en mükemmel formül

Hedef kitlenizi belirleyin

Amaçlarınızı ve planlarınızı yaparken bir strateji oluşturmaya da başlamış olursunuz. Bu aşamada hedef kitlenizi de oldukça iyi tanımlamanız gerekir. Çünkü yapacağınız dijital pazarlama çalışmalarında doğru hedeflemeleri yapmamanız halinde, çalışmalarınızın verimi ve geri dönüşümü düşecektir.

Sattığınız ürünlere kimlerin ilgi göstereceğini iyi belirlemeniz ve müşteri kitlenizi iyi tanıyarak, onların beklentilerini karşılayacak pazarlama çalışmaları yapmanız gerekir.

İlgili rehber: İdeal hedef kitlenizi bulmanızı sağlayacak ipuçları

İlgili rehber: Hedef kitlenizi analiz ederek pazarlama çalışmalarınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Kaliteli ürün fotoğrafları kullanın

Takı satışı yapan firmaların, kaliteli ürün fotoğraflarına ihtiyacı olacaktır. Özellikle giyimle ilgili bir aksesuar olması ve tüketicilerin bu ürünlerin detaylarını iyi bir şekilde görmek istemelerinden dolayı, düşük çözünürlüklü ve kalitesiz fotoğraflar, tüketicilerin satın alma kararlarını olumsuz etkileyecektir. Bu da dijital pazarlama çalışmalarınızı da olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Ürün çekimlerinin yanı sıra pazarlama çalışmalarınızda kullanacağınız görsellerin de kalitesinin iyi olması önemlidir. Takı satışı yaparken, görünüm ve ürünün dikkat çekiciliği oldukça önemli olduğu için kullandığınız görsellere özellikle dikkat etmelisiniz.

İlgili rehber: Akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekerken bilmeniz gerekenler

Sosyal ağlarda aktif olun

İnternetten takı satışı yapan firmaların, sosyal mecralar üzerinde de aktif bir şekilde yer almaları gerekir. Sosyal ağlar, tüketicilerle bir etkileşim yaratarak, iletişimi güçlendirmek için oldukça ideal yerlerdir. Bunun yanı sıra marka bilinirliğini artırırken, ürünlere olan talebi artırmak için de sosyal medya çalışmalarına yatırım yapılması gerekir. Aktif bir şekilde sosyal ağlarda paylaşım yapmak, takipçilerle etkileşime girmek, onların yorumlarına yanıt vererek, sorularını cevaplamak sosyal ağlar üzerindeki etkinliğinizi ve geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Tabii ki tam bir sosyal medya yönetimi yapmak için sadece ürün fotoğrafları paylaşmamanız gerekiyor. Sosyal medya stratejinizi geliştirerek, takipçilerin ilgisini çekecek paylaşımlar yaparak bir fan kitlesi oluşturmanız gerekir. Bunun için de bir sosyal medya stratejinizin olması gerekir. Aşağıdaki rehber serimizden bu konu hakkında neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlgili rehberler:

Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur? | 1. Bölüm

Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur? | 2. Bölüm

Influencer pazarlama çalışmaları yapın

Influencer pazarlama çalışmaları, takı satışı yapan firmalar için de iyi sonuçlar verebilecek yöntemler arasında yer alıyor. Dijital pazarlama çalışmalarınızda, markanız ya da ürünlerinizle ilgili olabilecek sizin için uygun bir hedef kitleye ulaşan tanınmış hesap ve kişilere ulaşarak ürünlerinizi tanıtmalarını sağlayacak içerik çalışmaları yapmanız, yeni hedef kitlelere ulaşmanızı sağlarken, ürünlerinize olan talebi de artırmanıza yardımcı olur.

İlgili rehber: Influencer marketing çalışmalarında mikro hesaplarla çalışmak neden önemli?

Özellikle Instagram üzerindeki Influencer hesaplar, geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak bu noktada çalışacağınız hesapları seçerken dikkatli olmanız ve markanızı en iyi şekilde tanıtabilecek ve size en çok yatırım getirisi sağlayacak hesapları seçmeniz gerekir.

İlgili rehber: Influencer’lar e-ticaret firmaları için neler yapabilir?

İlgili rehber: Influencer Marketing nedir ve avantajları nelerdir?

Facebook ve Instagram reklamlarına yatırım yapın

Günümüzde en yoğun şekilde kullanılan sosyal ağlar olmaları nedeniyle, takı satışı yapan firmalar dijital pazarlama çalışmalarında yapacakları reklam kampanyalarında Facebook ve Instagram’a yatırım yapmalılar. Geniş reklam modelleri ve detaylı reklam hedefleme seçenekleri ile beraber, reklam kampanyalarınızı çeşitlendirerek, farklı hedef kitlelere farklı amaçlı kampanyalar sunabilirsiniz.

İlgili rehber: Facebook reklam hataları ve kaçınma yöntemleri

İlgili rehber: Facebook ve Instagram video reklam stratejileri için öneriler

Facebook ve Instagram üzerindeki reklam çalışmalarınızda doğru bir strateji belirleyerek, reklam modellerini amaçlarınıza uygun şekilde seçtiğinizde buradan alacağınız geri dönüşümler de oldukça yüksek olacaktır. Bu reklam kampanyalarınızda kullandığınız görsel ve videoların formatlarının da bu platformalara uyumlu olması gerekir. Aksi taktirde erişimleriniz düşebileceği gibi reklamlarınız yayınlanmayabilir. Aşağıdaki rehberlerimizden Facebook ve Instagram görsel ve video reklam formatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili rehber: Facebook Reklam Ölçüleri Kullanım Rehberi

İlgili rehber: Instagram video ve görsel reklam ölçüleri - (Örnekli Anlatım -2019)

İnternetten takı satışı yapmak istiyorsanız, İdeaSoft e-ticaret altyapı paketlerini kullanarak, hemen kendi e-ticaret sitenizi açabilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi denemeye de başlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Sosyal medya kriz yönetimi nasıl yapılır? | 1. Bölüm
Sosyal medya kriz yönetimi nasıl yapılır? | 1. Bölüm
Sosyal medya kriz yönetimi nasıl yapılır? Sosyal medya krizleri nasıl çözülür? Sosyal medya kriz yönetimi sırasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Bu ve daha fazlasının cevabı bu yazımızda. Sosyal medya pazarlama, e-ticaret...
26 Mart 2017
Sinan Oypan
Birden fazla cihaz kullanan tüketicilere yönelik satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?
Birden fazla cihaz kullanan tüketicilere yönelik satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?
Online alışverişlerde artık birçok tüketici, alışverişini tamamlamadan önce birden fazla cihaz kullanıyor. E-ticaretin böyle şekillenmesinden dolayı da e-ticaret firmalarının kullanıcı alışkanlıklarını iyi gözlemlemesi ve...
25 Ağustos 2016
Sinan Oypan
İşletmeler için Instagram hesap yönetimi için ipuçları
İşletmeler için Instagram hesap yönetimi için ipuçları
Instagram hesap yönetimi için bir strateji ve içerik planınızı oluşturmanız; uzun vadede bu platform üzerinden daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlar. Instagram hesap yönetimi yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz ve bazı...
2 Kasım 2020
Sinan Oypan
Kötü müşterilerin işletmenize zarar verdiğini gösteren 4 işaret
Kötü müşterilerin işletmenize zarar verdiğini gösteren 4 işaret
Genellikle e-ticaret sitenizi ve işinizi geliştirmekle ilgili bilgileri paylaştık sizinle; ancak bir de işletmenize zarar verebilecek kötü müşteriler olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz ve uzun...
16 Aralık 2016
Sinan Oypan
Ofis tutarken girişimler nelere dikkat etmelidir?
Ofis tutarken girişimler nelere dikkat etmelidir?
Ofis tutarken kısıtlı bütçe girişimcileri en çok zorlayan konulardan birisi. İşe ve girişime göre ihtiyaç duyulan ofis alanı farklılık gösterebiliyor. Küçük girişimlerin birçoğu home ofice sisteminden yararlansa da belli bir...
27 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Sosyal mecralar için video pazarlama rehberi
Sosyal mecralar için video pazarlama rehberi
Sosyal mecralar üzerinde içerik çalışmaları yaparken günceli takip etmek ve yeniliklere ayak uydurmak bir hayli önemli. Video içerikler bir süredir sosyal mecralarda oldukça popüler ve her geçen gün markaların video içeriklere...
26 Ekim 2017
Sinan Oypan
Blog yazıları ve stratejilerinde kaçınmanız gereken hatalar
Blog yazıları ve stratejilerinde kaçınmanız gereken hatalar
Blog yazısı hazırlarken ve blog stratejilerinizi belirlerken kaçınmanız gereken bir takım hatalar bulunur. Bu hataları düzenli olarak yapmanız, içerik stratejinizin başarısız olmasına ve blog yazılarınızın da beklediğiniz...
26 Nisan 2019
Sinan Oypan
Sepeti terk etme oranlarınızı düşürmenize yardımcı olacak ipuçları
Sepeti terk etme oranlarınızı düşürmenize yardımcı olacak ipuçları
E-ticaret sitelerinin en büyük problemlerinden biri şüphesiz sepete ürün ekledikten sonra satın almayı tamamlayan kullanıcılar. Sepeti terk etme oranlarının yükselmesi birçok durumun habercisi olabilir. Bunun yanı sıra bu oranların...
2 Nisan 2017
Sinan Oypan
Kullanıcı deneyimi SEO çalışmalarını nasıl etkiliyor?
Kullanıcı deneyimi SEO çalışmalarını nasıl etkiliyor?
SEO dendiği zaman genellikle akla anahtar kelime kullanımları, site üzerindeki link yapıları ya da metin yazımları gelse de SEO’yu etkileyen önemli faktörlerden biri de kullanıcı deneyimi. Web site üzerindeki kullanıcı deneyimi...
27 Aralık 2018
Sinan Oypan
İnternetten ne tür firma tanıtım çalışmaları yapılabilir?
İnternetten ne tür firma tanıtım çalışmaları yapılabilir?
E-ticaret şirketiniz için internette dijital pazarlama adı altında yapabileceğeniz birçok farklı firma tanıtım çalışması bulunuyor. Dijital pazarlama alanında kendinizi geliştirerek, kendi reklam ve pazarlama çalışmalarınızı...
28 Aralık 2020
Sinan Oypan
Fiziki mağazanıza müşteri çekmek için Pokemon Go’dan nasıl yararlanabilirsiniz?
Fiziki mağazanıza müşteri çekmek için Pokemon Go’dan nasıl yararlanabilirsiniz?
Temmuz başında Nintendo ve Niantic tarafından yayınlanan Pokemon Go uygulaması, tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Son günlerde bu uygulamayı görmemiş olmanız pek de mümkün değil. Çok hızlı bir şekilde başarıya ulaşan bu...
23 Temmuz 2016
Sinan Oypan
Sosyal medya yönetimi yaparken uymanız gereken 6 kural
Sosyal medya yönetimi yaparken uymanız gereken 6 kural
Sosyal medya yönetimi, yeni hedef kitlelere ulaşma ve marka ile ürün bilinirliğini artırmak için e-ticaret firmaları için oldukça önemli. Sosyal medya yönetim ipuçları sayfamızdan farklı konular hakkında detaylı bilgiler...
11 Kasım 2016
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın