fbpx

Sosyal medya pazarlama için video içerik nasıl üretebilirsiniz?

6 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Sosyal medya pazarlama için video içerik nasıl üretebilirsiniz?

Video içerik üretimi, sosyal medya pazarlama çalışmalarında etkileşim ve geri dönüşümleri artırmada önemli rol oynamaktadır. E-ticaret firmaları sosyal ağlar üzerinde daha etkili sonuçlar alabilmek için video içerik üretimine ağırlık vermeye başladılar. Tabii ki sosyal medya pazarlama çalışmalarında video içerik üretmek her zaman kolay olmayabiliyor. Özellikle küçük veya sektöre yeni girmiş firmalar için bu durum zor olabiliyor. Bu rehberimizde de sosyal medya pazarlama çalışmaları için video içerik üretiminde nelere dikkat edilmesini ele alacağız.

Sosyal medya pazarlama çalışmalarında video paylaşımı ile ilgili istatistikler

Öncelikle video içerik üretimine neden önem vermeniz gerektiğini gösteren bazı istatistikleri ele alalım. 2020 yılında, internet trafiğinin yüzde 80’inin video içeriklerden geleceği tahmin ediliyor.

İlgili rehber: Satış odaklı video içeriklerde yapmaktan kaçınmanız gerekenler

Günümüzde, Facebook üzerinde 1 gün içerisinde 8 milyardan fazla video izlenmek. Bu da 100 milyon saatten fazla video izlenmesi demek oluyor. Snapchat’te ise 10 milyar video izleniyor. Sosyal ağlardaki videolar, metin ve görsel paylaşımlarına kıyasla yüzde 1200 daha fazla paylaşım getiriyor. Bunlara ek olarak Facebook, video paylaşımlarında yüzde 135 daha fazla organik erişim sağlıyor.

Yukarıdaki bilgilere baktığımızda, video içerikler hem günümüzde hem de önümüzdeki yıllarda daha fazla geri dönüşüm ve etkileşimin anahtarını elinde tutuyor. Bu durumda da videolara yatırım yapmanız işinizi daha iyi tanıtmanıza da yardımcı olacaktır. Peki, neler yapabilirsiniz?

Yeni video içerik fikirleri nasıl bulabilirsiniz?

Video içerik üretimindeki en zor konulardan biri de yeni video konuları bulmaktır. Sürekli olarak yeni birşeyler yayınlamak zor olduğu için farklı alternatifleri denemek gerekiyor. Kullanabileceğiniz bazı yöntemler ise şöyle:

İlgili rehber: Başarılı bir video içerik stratejisi nasıl oluşturulur?

En iyi performans gösteren blog içeriklerinizi inceleyin: En iyi performans gösteren blog yazılarınız, sosyal medya pazarlama çalışmalarınızdaki video içerikler için size fikirler verebilir. Blog yazılarının içeriklerini videolara çevirerek, sosyal ağlarda etkileşim yaratabilir ve takipçilerinizle iletişime geçerek, onların bu videoları paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Rakip firmaları inceleyin: Rakiplerinizi incelemek de video içerik üretiminde size yeni fikirler verebilir. Onların sosyal ağlarda yaptıkları video paylaşımlarını inceleyerek, kendi video içerikleriniz için de alternatif fikirler bulabilirsiniz. Ürün tanıtımları, kampanya videoları ya da eğlence ve etkileşim odaklı video içerikler gibi farklı paylaşımları inceleyerek kendi video stratejilerinizi de geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Kampanya ve pazarlama odaklı videolar: Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda organik içeriklerin yanı sıra reklam içerikleriniz de olmalı. Bu durumda da daha kısa ve pazarlama amaçlı video içerikler hazırlamanız da önemli. Ürün tanıtımları ya da kampanya duyuruları için daha kısa videolar hazırlayarak, hem mevcut takipçilerinizi bilgilendirebilir hem de reklamlarla yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.

Rehber ve ipucu videoları: Video içerik üretiminde kullanabileceğiniz türlerden biri de rehber ve ipucu videolarıdır. Kullanıcılara ürün kullanımlarıyla ilgili rehberler ve ipucu videoları hazırlayabilirsiniz. Bu hem kullanıcılara değer katmanızı sağlarken, ürünlerinizi satın almak isteyen kullanıcıların da satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkiler.

İlgili rehber: E-ticarette geri dönüşüm sağlayan video içerik türleri

Video içerik üretimini nasıl yapabilirsiniz?

Videolarınızı kaydederken birçok farklı konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Kaliteli videolar oluşturmanız hem izlenme hem de videolarınızın paylaşıma oranını artıracaktır. Video kayıtlarınızı bir kamera ile yapabileceğiniz gibi akıllı telefonunuzla dahi yapabilir ve akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalarla düzenleyerek, yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Video çekimleri hakkında detaylı bilgi almak ve neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki yazı serimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehberler:

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 1. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 2. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 3. Bölüm

Sosyal medya pazarlama videoları hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler

Sosyal ağlarda paylaşmak için videolar hazırlarken bazı konulara da dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlara dikkat ederek video içerik üretmeniz ve paylaşmanız, alacağınız geri dönüşümleri de artıracaktır.

Videolarınız sessizken de anlaşılabilir olmalı: Facebook ve Instagram üzerinde videolar otomatik oynatıldığında ses özelliği genellikle kapalıdır. Aynı zamanda kullanıcılar da videoları sessiz oynatmayı seçebilirler. Bu sebeple de videolarınızın içinde metinlere yer vermek ya da altyazılar koymanız videolarınızın sessiz modda da anlaşılmasını sağlar.

İlgili rehber: Videolarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz 5 mobil uygulama

Videolarınızı ilgili sosyal ağa uyumlu yapın: Her sosyal ağın dinamikleri ve bu ağlardaki kullanıcıların beklentileri farklıdır. Video format ve özellikleri farklı olabileceği için de hangi sosyal ağda bu içerikleri yayınladığınızın önemi var. Bu özellik ve formatlara uygun videolar yayınlamanız daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olur.

İlgili rehber: Instagram video ve görsel reklam ölçüleri - (Örnekli Anlatım -2019)

Eyleme çağrı ifadelerini unutmayın: Videolarınızın başında ve sonunda eyleme çağrı ifadeleri kullanmanız, tüketicilerin videoları izledikten sonra belli bir eyleme geçmelerini sağlayacaktır. Bu mesajlarınızı videolarınıza eklemeyi unutmamalısınız.

Videolarınızı kısa tutun: Kullanıcılar özellikle Facebook ve Instagram üzerinde daha kısa videoları izlemeyi tercih ediyorlar. Bu sebeple de videolarınızın uzunluğunu iyi ayarlamanız gerekir. Bununla ilgili bazı testler yaparak en iyi sonuçları alan video uzunluğunu bulabilirsiniz. Tavsiye edilen video uzunluğu ise genel olarak 60 ile 90 saniye arasındadır.

İlgili rehber: Facebook ve Instagram video reklam stratejileri için öneriler

Markanızı göstermeyi unutmayın: Videolarınız, takipçileriniz tarafından paylaşıldığında markanızın görünür olması önemlidir. Bu sebeple de videolarınızın bir bölümünde logonuzu küçük bir şekilde gösterebilirsiniz. Videonun sağ ya da sol üst bölümüne logonuzu eklemek, videoyu izleyen kullanıcıların markanızı görmelerini sağlar.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Kendi işini kurmak isteyenlerin bilmesi gereken 6 madde
Kendi işini kurmak isteyenlerin bilmesi gereken 6 madde
Kendi işini kurmak isteyip ne iş yapabilirim diye düşünenlerin sayısı günümüzde gittikçe artıyor. İş kurmak istiyorum deyip elinde az bir sermayesi olanlar da küçük sermayeyle ne iş yapılır diye arayışlara giriyor. İş...
18 Kasım 2019
Sinan Oypan
Dijital pazarlama çalışmalarında ölçümlenmesi gereken etkileşimler
Dijital pazarlama çalışmalarında ölçümlenmesi gereken etkileşimler
Dijital pazarlama çalışmalarında etkileşimler, pazarlama çalışmalarının ne kadar kişiye eriştiğini ve erişilen kitlenin bu içerikleri ne kadar ilgi çekici bulduğunu görmesini sağlar. Etkileşimleri ölçerek, pazarlama...
5 Şubat 2018
Sinan Oypan
Sosyal medyada müşteri desteği sağlama hakkında bilmeniz gerekenler
Sosyal medyada müşteri desteği sağlama hakkında bilmeniz gerekenler
Müşteri desteği sağlama konusunda sosyal medya son yıllarda oldukça önemli bir rol oynamaya başladı. Telefon ya da e-posta ile iletişim kurmak istemeyen kullanıcılar, markaların sosyal medya hesapları üzerinden müşteri desteği...
17 Nisan 2017
Sinan Oypan
E-Ticaretin İşinize Olumlu Etkileri Nelerdir?
E-Ticaretin İşinize Olumlu Etkileri Nelerdir?
Girişimcilerin iş ağı oluşturmak, satış yapmak ve işletmelerini adım adım başarıya taşımak için son dönemde en sık kullandığı yöntemlerden biri e-ticarettir. Gelişen teknoloji sonucunda internetin öneminin artmasıyla ortaya...
31 Mayıs 2016
Savaş Çetinkaya
E-ticaret Siteleri için 7 Gelişmiş Google Analytics Raporu
E-ticaret Siteleri için 7 Gelişmiş Google Analytics Raporu
İnternet sitelerinin trafik verilerinin takibini sağlayan uygulamalardan biri olan Google Analytics, en yaygın kullanılan web analytics ürünüdür. Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma açılmasının yanında kullanım kolaylığı...
11 Haziran 2020
Cenk Kanıkman
E-ticarette bir başarı hikayesi nasıl olunur?
E-ticarette bir başarı hikayesi nasıl olunur?
Başarı hikayesi olmak herkesin özendiği ve istediği bir durum; ancak bu ne yazık ki kolay bir süreç değil ve aşılması gereken bir takım engeller vardır. Bu engeller, yaptığınız işin kalitesi, stratejileriniz, istekliliğiniz ve...
19 Haziran 2020
Sinan Oypan
İnternetten Gelinlik Satmak İçin Tavsiyeler
İnternetten Gelinlik Satmak İçin Tavsiyeler
İnternetten gelinlik satmak ilgili hazırladığımız bu mini e-ticaret tavsiye rehberinde gelinlik satma siteleri arasında yer almak istiyor ve online gelinlik satmak istiyorum ya da 2 el gelinlik satmak istiyorum diyorsanız bu yazı tam size...
7 Ocak 2018
IdeaSoft
E-ticarette kriz yönetimi nasıl yapılmalı?
E-ticarette kriz yönetimi nasıl yapılmalı?
Kriz yönetimi, e-ticaret firmalarının kimi zaman ilgilenmeleri gereken konulardan biri olmak zorunda oluyor. İstenmeyen bir olaydan sonra ortaya çıkabilecek krizlerin yanı sıra markadan bağımsız olarak sektörün getirdiği ve dış...
10 Nisan 2020
Sinan Oypan
Stoğu tükenen ürünleri e-ticaret sitenizde nasıl yönetmelisiniz?
Stoğu tükenen ürünleri e-ticaret sitenizde nasıl yönetmelisiniz?
Online mağazanız üzerinde kimi ürünlerin belli dönemlerde stokları tükenebilir. Tedarikçilerinizden bu ürünleri yeniden temin edecek olsanız dahi belli bir süre bu ürünleri tüketicilere satamazsınız. Stokta kalmayan ürünlerin...
31 Mayıs 2018
Sinan Oypan
Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur? | 2. Bölüm
Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur? | 2. Bölüm
Sosyal medya stratejisi / sosyal medya stratejileri oluşturmak, pazarlama çalışmalarınızda daha bilinçli bir şekilde ilerlemenize yardımcı olur. Ne tür çalışmalar yapacağınızı bildiğinizde, daha doğru bir şekilde...
27 Haziran 2017
Sinan Oypan
Videolarınızın izlenme sayılarını artırmak için neler yapmalısınız?
Videolarınızın izlenme sayılarını artırmak için neler yapmalısınız?
E-ticaret sitenizi ve ürünlerinizi tanıtmak için video içerikler oluşturuyor; fakat izlenme sayılarınızı artıramıyorsanız, bazı konularda yanlışlıklar yapıyor olabilirsiniz. Video izlenme sayılarınızı artırmak için bazı...
9 Kasım 2016
Sinan Oypan
B2B e ticaret satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak 6 ipucu
B2B e ticaret satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak 6 ipucu
B2B e-ticaret doğrudan firmalarla ilgili olduğu için B2C’ye kıyasla daha farklı bir yapıdadır. Site trafiği, ziyaretçi sayısı, yapılan işlem sayısı daha azdır; ancak toptan ürün satışı yapıldığı için tek bir siparişte...
8 Ocak 2017
Sinan Oypan