Sosyal medya pazarlama için video içerik nasıl üretebilirsiniz?

6 Mayıs 2019
Sinan Oypan

Video içerik üretimi, sosyal medya pazarlama çalışmalarında etkileşim ve geri dönüşümleri artırmada önemli rol oynamaktadır. E-ticaret firmaları sosyal ağlar üzerinde daha etkili sonuçlar alabilmek için video içerik üretimine ağırlık vermeye başladılar. Tabii ki sosyal medya pazarlama çalışmalarında video içerik üretmek her zaman kolay olmayabiliyor. Özellikle küçük veya sektöre yeni girmiş firmalar için bu durum zor olabiliyor. Bu rehberimizde de sosyal medya pazarlama çalışmaları için video içerik üretiminde nelere dikkat edilmesini ele alacağız.

Sosyal medya pazarlama çalışmalarında video paylaşımı ile ilgili istatistikler

Öncelikle video içerik üretimine neden önem vermeniz gerektiğini gösteren bazı istatistikleri ele alalım. 2020 yılında, internet trafiğinin yüzde 80’inin video içeriklerden geleceği tahmin ediliyor.

İlgili rehber: Satış odaklı video içeriklerde yapmaktan kaçınmanız gerekenler

Günümüzde, Facebook üzerinde 1 gün içerisinde 8 milyardan fazla video izlenmek. Bu da 100 milyon saatten fazla video izlenmesi demek oluyor. Snapchat’te ise 10 milyar video izleniyor. Sosyal ağlardaki videolar, metin ve görsel paylaşımlarına kıyasla yüzde 1200 daha fazla paylaşım getiriyor. Bunlara ek olarak Facebook, video paylaşımlarında yüzde 135 daha fazla organik erişim sağlıyor.

Yukarıdaki bilgilere baktığımızda, video içerikler hem günümüzde hem de önümüzdeki yıllarda daha fazla geri dönüşüm ve etkileşimin anahtarını elinde tutuyor. Bu durumda da videolara yatırım yapmanız işinizi daha iyi tanıtmanıza da yardımcı olacaktır. Peki, neler yapabilirsiniz?

Yeni video içerik fikirleri nasıl bulabilirsiniz?

Video içerik üretimindeki en zor konulardan biri de yeni video konuları bulmaktır. Sürekli olarak yeni birşeyler yayınlamak zor olduğu için farklı alternatifleri denemek gerekiyor. Kullanabileceğiniz bazı yöntemler ise şöyle:

İlgili rehber: Başarılı bir video içerik stratejisi nasıl oluşturulur?

En iyi performans gösteren blog içeriklerinizi inceleyin: En iyi performans gösteren blog yazılarınız, sosyal medya pazarlama çalışmalarınızdaki video içerikler için size fikirler verebilir. Blog yazılarının içeriklerini videolara çevirerek, sosyal ağlarda etkileşim yaratabilir ve takipçilerinizle iletişime geçerek, onların bu videoları paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Rakip firmaları inceleyin: Rakiplerinizi incelemek de video içerik üretiminde size yeni fikirler verebilir. Onların sosyal ağlarda yaptıkları video paylaşımlarını inceleyerek, kendi video içerikleriniz için de alternatif fikirler bulabilirsiniz. Ürün tanıtımları, kampanya videoları ya da eğlence ve etkileşim odaklı video içerikler gibi farklı paylaşımları inceleyerek kendi video stratejilerinizi de geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Kampanya ve pazarlama odaklı videolar: Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda organik içeriklerin yanı sıra reklam içerikleriniz de olmalı. Bu durumda da daha kısa ve pazarlama amaçlı video içerikler hazırlamanız da önemli. Ürün tanıtımları ya da kampanya duyuruları için daha kısa videolar hazırlayarak, hem mevcut takipçilerinizi bilgilendirebilir hem de reklamlarla yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.

Rehber ve ipucu videoları: Video içerik üretiminde kullanabileceğiniz türlerden biri de rehber ve ipucu videolarıdır. Kullanıcılara ürün kullanımlarıyla ilgili rehberler ve ipucu videoları hazırlayabilirsiniz. Bu hem kullanıcılara değer katmanızı sağlarken, ürünlerinizi satın almak isteyen kullanıcıların da satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkiler.

İlgili rehber: E-ticarette geri dönüşüm sağlayan video içerik türleri

Video içerik üretimini nasıl yapabilirsiniz?

Videolarınızı kaydederken birçok farklı konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Kaliteli videolar oluşturmanız hem izlenme hem de videolarınızın paylaşıma oranını artıracaktır. Video kayıtlarınızı bir kamera ile yapabileceğiniz gibi akıllı telefonunuzla dahi yapabilir ve akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalarla düzenleyerek, yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Video çekimleri hakkında detaylı bilgi almak ve neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki yazı serimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehberler:

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 1. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 2. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 3. Bölüm

Sosyal medya pazarlama videoları hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler

Sosyal ağlarda paylaşmak için videolar hazırlarken bazı konulara da dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlara dikkat ederek video içerik üretmeniz ve paylaşmanız, alacağınız geri dönüşümleri de artıracaktır.

Videolarınız sessizken de anlaşılabilir olmalı: Facebook ve Instagram üzerinde videolar otomatik oynatıldığında ses özelliği genellikle kapalıdır. Aynı zamanda kullanıcılar da videoları sessiz oynatmayı seçebilirler. Bu sebeple de videolarınızın içinde metinlere yer vermek ya da altyazılar koymanız videolarınızın sessiz modda da anlaşılmasını sağlar.

İlgili rehber: Videolarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz 5 mobil uygulama

Videolarınızı ilgili sosyal ağa uyumlu yapın: Her sosyal ağın dinamikleri ve bu ağlardaki kullanıcıların beklentileri farklıdır. Video format ve özellikleri farklı olabileceği için de hangi sosyal ağda bu içerikleri yayınladığınızın önemi var. Bu özellik ve formatlara uygun videolar yayınlamanız daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olur.

İlgili rehber: Instagram video ve görsel reklam ölçüleri - (Örnekli Anlatım -2019)

Eyleme çağrı ifadelerini unutmayın: Videolarınızın başında ve sonunda eyleme çağrı ifadeleri kullanmanız, tüketicilerin videoları izledikten sonra belli bir eyleme geçmelerini sağlayacaktır. Bu mesajlarınızı videolarınıza eklemeyi unutmamalısınız.

Videolarınızı kısa tutun: Kullanıcılar özellikle Facebook ve Instagram üzerinde daha kısa videoları izlemeyi tercih ediyorlar. Bu sebeple de videolarınızın uzunluğunu iyi ayarlamanız gerekir. Bununla ilgili bazı testler yaparak en iyi sonuçları alan video uzunluğunu bulabilirsiniz. Tavsiye edilen video uzunluğu ise genel olarak 60 ile 90 saniye arasındadır.

İlgili rehber: Facebook ve Instagram video reklam stratejileri için öneriler

Markanızı göstermeyi unutmayın: Videolarınız, takipçileriniz tarafından paylaşıldığında markanızın görünür olması önemlidir. Bu sebeple de videolarınızın bir bölümünde logonuzu küçük bir şekilde gösterebilirsiniz. Videonun sağ ya da sol üst bölümüne logonuzu eklemek, videoyu izleyen kullanıcıların markanızı görmelerini sağlar.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Stoğu tükenen ürünleri e-ticaret sitenizde nasıl yönetmelisiniz?
Online mağazanız üzerinde kimi ürünlerin belli dönemlerde stokları tükenebilir. Tedarikçilerinizden bu ürünleri yeniden temin edecek olsanız dahi belli bir süre bu ürünleri tüketicilere satamazsınız. Stokta kalmayan ürünlerin...
31 Mayıs 2018
Sinan Oypan
Müşterilerinizin devamlı sizden alışveriş yapmalarını sağlayacak yöntemler
E-ticaret sektöründe uzun vadede başarılı olabilmek için, sadık müşteri kitlelerine ihtiyacınız vardır. Yeni hedef kitlelere ulaşmak için çalışmalar yapsanız da devamlı olarak sizden alışveriş yapan sadık müşterileriniz,...
22 Ocak 2017
Sinan Oypan
Web Sitesi Trafiğini Öğrenmek ve Site Trafiğini Artırmak
Site Trafiği Nedir? Web site sahipleri için oldukça önemli olan site trafiği, genel anlamda bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıları ifade eder. Çeşitli performans araçları ile analiz edilebilen site trafiği, hangi kaynaktan...
10 Şubat 2021
Markethinkers
E-ticaret sitelerinde mutlaka olması gereken web sayfaları
E-ticaret sitelerinde mutlaka olması gereken ve tüketicilerin kolay erişebilmleri gereken bazı web sayfaları bulunur. Bu sayfalar, hem e-ticaret sitesinin ne ile ilgili olduğunu gösterir hem de firma ile hizmetleri hakkında bir takım...
13 Temmuz 2019
Sinan Oypan
Fatura Çeşitleri Nelerdir? Fatura Nasıl Kesilir?
Ticaretin alıcı ya da satıcı farketmeksizin hangi tarafında olursanız olun sürekli göz önünde olan bir belge vardır: Fatura. Faturanın temelde ne olduğu herkes tarafından biliniyor olsa da asıl amacını, içeriğini ve daha da...
22 Şubat 2021
Markethinkers
B2B firmaları için SEO önerileri - 2. Bölüm
SEO konusu B2B firmaları için de bir hayli önemlidir. B2C firmaları gibi doğrudan son tüketiciye ulaşılıyor olmasa da, sektörde öne çıkmak ve organik olarak hedef kitleye ulaşmak için SEO çalışmalarından yararlanılması...
22 Haziran 2017
Sinan Oypan
Dijital pazarlamada kullanabileceğiniz reklam türleri
E-ticaret firmanızın tanıtımı için farklı reklam türleri kullanarak, dijital pazarlama çalışmalarınızı güçlendirerek geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. İnternet üzerinde birçok farklı reklam modeli olduğu için,...
20 Ağustos 2019
Sinan Oypan
Web site trafiği yüksek ama karlılık oranı azsa ne yapmalısınız?
E-ticarette pazarlama çalışmalarıyla web site trafiğinizi artırabilirsiniz; ancak karlılık oranı az ise bazı konuları yanlış yapıyor olabilirsiniz. Tüketiciler site üzerinde zaman geçiriyor; ancak alışveriş yapmıyorlarsa...
15 Ocak 2020
Sinan Oypan
İnternetten satış yapmak için neler gerekiyor?
İnternetten satış yapmak, günümüzde hayalinizdeki işi ortaya koymak ve girişimci olmak için yapabileceğiniz işlerden biri olarak öne çıkmakta. Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin büyümesi ve kullanıcıların internetten...
21 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Sitenizde ürünlerinizin faydalarını öne çıkartmanızı sağlayacak 4 yöntem
E-ticaret sitenizde ürünlerinizi satmak ve tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyerek onları satın almaya yönlendirmek için ürün açıklamaları bölümünde bir takım konuları öne çıkartmanız gerekiyor. Ürün açıklama...
9 Temmuz 2018
Sinan Oypan
Amazon Entegrasyonu | Amazon Türkiye'de Mağaza Açmak
'Amazon Entegrasyonu | Amazon Türkiye'de Mağaza Açmak' adlı yazımızda amazonda satış yapmak, amazonda satış yapmak için gerekenler ve daha fazlasını ele aldık. Amazon, ABD merkezli bir e-ticaret ve bulut bişilim firmasıdır....
27 Mayıs 2018
Savaş Çetinkaya
Yatırım almak isteyen girişimcilerin hazır olması gereken 5 soru
Yatırım almak yeni girişimcilerin işlerini büyütebilmek adına yatırımcılarla görüştüğü en önemli aşamadır. Ancak yatırımcıların dikkatini çekmek tek başına yeterli değil. Aynı zamanda yatırımcılarla yapılacak olan ...
20 Ekim 2017
Sinan Oypan