Sosyal medya pazarlama için video içerik nasıl üretebilirsiniz?

6 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Sosyal medya pazarlama için video içerik nasıl üretebilirsiniz?

Video içerik üretimi, sosyal medya pazarlama çalışmalarında etkileşim ve geri dönüşümleri artırmada önemli rol oynamaktadır. E-ticaret firmaları sosyal ağlar üzerinde daha etkili sonuçlar alabilmek için video içerik üretimine ağırlık vermeye başladılar. Tabii ki sosyal medya pazarlama çalışmalarında video içerik üretmek her zaman kolay olmayabiliyor. Özellikle küçük veya sektöre yeni girmiş firmalar için bu durum zor olabiliyor. Bu rehberimizde de sosyal medya pazarlama çalışmaları için video içerik üretiminde nelere dikkat edilmesini ele alacağız.

Sosyal medya pazarlama çalışmalarında video paylaşımı ile ilgili istatistikler

Öncelikle video içerik üretimine neden önem vermeniz gerektiğini gösteren bazı istatistikleri ele alalım. 2020 yılında, internet trafiğinin yüzde 80’inin video içeriklerden geleceği tahmin ediliyor.

İlgili rehber: Satış odaklı video içeriklerde yapmaktan kaçınmanız gerekenler

Günümüzde, Facebook üzerinde 1 gün içerisinde 8 milyardan fazla video izlenmek. Bu da 100 milyon saatten fazla video izlenmesi demek oluyor. Snapchat’te ise 10 milyar video izleniyor. Sosyal ağlardaki videolar, metin ve görsel paylaşımlarına kıyasla yüzde 1200 daha fazla paylaşım getiriyor. Bunlara ek olarak Facebook, video paylaşımlarında yüzde 135 daha fazla organik erişim sağlıyor.

Yukarıdaki bilgilere baktığımızda, video içerikler hem günümüzde hem de önümüzdeki yıllarda daha fazla geri dönüşüm ve etkileşimin anahtarını elinde tutuyor. Bu durumda da videolara yatırım yapmanız işinizi daha iyi tanıtmanıza da yardımcı olacaktır. Peki, neler yapabilirsiniz?

Yeni video içerik fikirleri nasıl bulabilirsiniz?

Video içerik üretimindeki en zor konulardan biri de yeni video konuları bulmaktır. Sürekli olarak yeni birşeyler yayınlamak zor olduğu için farklı alternatifleri denemek gerekiyor. Kullanabileceğiniz bazı yöntemler ise şöyle:

İlgili rehber: Başarılı bir video içerik stratejisi nasıl oluşturulur?

En iyi performans gösteren blog içeriklerinizi inceleyin: En iyi performans gösteren blog yazılarınız, sosyal medya pazarlama çalışmalarınızdaki video içerikler için size fikirler verebilir. Blog yazılarının içeriklerini videolara çevirerek, sosyal ağlarda etkileşim yaratabilir ve takipçilerinizle iletişime geçerek, onların bu videoları paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Rakip firmaları inceleyin: Rakiplerinizi incelemek de video içerik üretiminde size yeni fikirler verebilir. Onların sosyal ağlarda yaptıkları video paylaşımlarını inceleyerek, kendi video içerikleriniz için de alternatif fikirler bulabilirsiniz. Ürün tanıtımları, kampanya videoları ya da eğlence ve etkileşim odaklı video içerikler gibi farklı paylaşımları inceleyerek kendi video stratejilerinizi de geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Kampanya ve pazarlama odaklı videolar: Sosyal medya pazarlama çalışmalarınızda organik içeriklerin yanı sıra reklam içerikleriniz de olmalı. Bu durumda da daha kısa ve pazarlama amaçlı video içerikler hazırlamanız da önemli. Ürün tanıtımları ya da kampanya duyuruları için daha kısa videolar hazırlayarak, hem mevcut takipçilerinizi bilgilendirebilir hem de reklamlarla yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.

Rehber ve ipucu videoları: Video içerik üretiminde kullanabileceğiniz türlerden biri de rehber ve ipucu videolarıdır. Kullanıcılara ürün kullanımlarıyla ilgili rehberler ve ipucu videoları hazırlayabilirsiniz. Bu hem kullanıcılara değer katmanızı sağlarken, ürünlerinizi satın almak isteyen kullanıcıların da satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkiler.

İlgili rehber: E-ticarette geri dönüşüm sağlayan video içerik türleri

Video içerik üretimini nasıl yapabilirsiniz?

Videolarınızı kaydederken birçok farklı konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Kaliteli videolar oluşturmanız hem izlenme hem de videolarınızın paylaşıma oranını artıracaktır. Video kayıtlarınızı bir kamera ile yapabileceğiniz gibi akıllı telefonunuzla dahi yapabilir ve akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalarla düzenleyerek, yayına hazır hale getirebilirsiniz.

Video çekimleri hakkında detaylı bilgi almak ve neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki yazı serimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehberler:

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 1. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 2. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 3. Bölüm

Sosyal medya pazarlama videoları hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler

Sosyal ağlarda paylaşmak için videolar hazırlarken bazı konulara da dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlara dikkat ederek video içerik üretmeniz ve paylaşmanız, alacağınız geri dönüşümleri de artıracaktır.

Videolarınız sessizken de anlaşılabilir olmalı: Facebook ve Instagram üzerinde videolar otomatik oynatıldığında ses özelliği genellikle kapalıdır. Aynı zamanda kullanıcılar da videoları sessiz oynatmayı seçebilirler. Bu sebeple de videolarınızın içinde metinlere yer vermek ya da altyazılar koymanız videolarınızın sessiz modda da anlaşılmasını sağlar.

İlgili rehber: Videolarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz 5 mobil uygulama

Videolarınızı ilgili sosyal ağa uyumlu yapın: Her sosyal ağın dinamikleri ve bu ağlardaki kullanıcıların beklentileri farklıdır. Video format ve özellikleri farklı olabileceği için de hangi sosyal ağda bu içerikleri yayınladığınızın önemi var. Bu özellik ve formatlara uygun videolar yayınlamanız daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olur.

İlgili rehber: Instagram video ve görsel reklam ölçüleri - (Örnekli Anlatım -2019)

Eyleme çağrı ifadelerini unutmayın: Videolarınızın başında ve sonunda eyleme çağrı ifadeleri kullanmanız, tüketicilerin videoları izledikten sonra belli bir eyleme geçmelerini sağlayacaktır. Bu mesajlarınızı videolarınıza eklemeyi unutmamalısınız.

Videolarınızı kısa tutun: Kullanıcılar özellikle Facebook ve Instagram üzerinde daha kısa videoları izlemeyi tercih ediyorlar. Bu sebeple de videolarınızın uzunluğunu iyi ayarlamanız gerekir. Bununla ilgili bazı testler yaparak en iyi sonuçları alan video uzunluğunu bulabilirsiniz. Tavsiye edilen video uzunluğu ise genel olarak 60 ile 90 saniye arasındadır.

İlgili rehber: Facebook ve Instagram video reklam stratejileri için öneriler

Markanızı göstermeyi unutmayın: Videolarınız, takipçileriniz tarafından paylaşıldığında markanızın görünür olması önemlidir. Bu sebeple de videolarınızın bir bölümünde logonuzu küçük bir şekilde gösterebilirsiniz. Videonun sağ ya da sol üst bölümüne logonuzu eklemek, videoyu izleyen kullanıcıların markanızı görmelerini sağlar.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

E-ticaret sitenize backlink almak için neler yapabilirsiniz?
E-ticaret sitenize backlink almak için neler yapabilirsiniz?
E-ticarette backlink alma çalışmaları, web sitenin Google üzerinde daha iyi bir şekilde sıralanmasını sağlayarak, organik trafiğin de artmasına yardımcı olur. Tabii ki backlink alma derken, “backlink satın almak”dan...
20 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?
Başarılı Bir İş Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?
Birçok kişi kendi işini kurmak ister ancak ilk adımın ne olacağını veya nasıl başlamaları gerektiği konusunda tereddüt yaşayabilirler. Bir diğer konu ise iş kurmak için doğru bir zamanın olup olmadığı sorunsalıdır....
12 Temmuz 2016
Savaş Çetinkaya
Ürün incelemesi hazırlarken bilmeniz gerekenler
Ürün incelemesi hazırlarken bilmeniz gerekenler
Ürün incelemesi, e-ticaret sitenizde sattığınız ürünlere bir talep yaratmak ve tüketicilere ürünlerinizle ilgili detaylı bilgiler sunmanıza yardımcı olur. Ürün incelemeleri sadece etkileşim yaratmak amacıyla kullanılmaz; aynı...
11 Şubat 2020
Sinan Oypan
E-Ticaret ve Podcast: Podcast ile Marka Bilinirliğini Artırma
E-Ticaret ve Podcast: Podcast ile Marka Bilinirliğini Artırma
Podcast Nedir? Podcast Ne Demek? Zamanla daha çok dijitalleşen dünyada radyo yayınları, haberler, söyleşiler ya da genel sohbetler podcast adı verilen yayınlarda yapılmaktadır. Peki, podcast nedir ne işe yarar? Podcast ne demek?...
20 Ocak 2021
Markethinkers
Facebook Piksel kullanım ipuçları
Facebook Piksel kullanım ipuçları
Facebook Piksel, Facebook ve Instagram reklamlarınızdan daha yüksek geri dönüşüm almanızı sağlayan bir takip kodu. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden bu kodu alıp, sitenize kurduğunuzda, bu takip kodu site ziyaretçilerinin farklı...
1 Temmuz 2020
Sinan Oypan
E-ticarette alan adı otoritenizi nasıl yükseltebilirsiniz?
E-ticarette alan adı otoritenizi nasıl yükseltebilirsiniz?
SEO’da rakip analizinin önemini ve rakip analizinin nasıl yapılacağını önceki günlerde sizlerle paylaşmıştık. Aşağıdaki linklerden bu yazılara ulaşabilirsiniz. İlgili rehber: SEO’da rakip analizinin önemi İlgili...
19 Temmuz 2016
Sinan Oypan
Yılbaşı kampanyaları tanıtımı için kullanabileceğiniz yöntemler
Yılbaşı kampanyaları tanıtımı için kullanabileceğiniz yöntemler
Yılbaşı kampanyaları, yeni yıla girmeden önce yıl sonu satışlarını artırmak için e-ticaret firmalarına bir fırsat yarattığı için özellikle üzerinde durulması gereken çalışmalardan biri. Yılbaşı kampanyaları tanıtımı...
13 Aralık 2019
Sinan Oypan
Fiziki mağazanız için en iyi e-ticaret paketini nasıl seçebilirsiniz?
Fiziki mağazanız için en iyi e-ticaret paketini nasıl seçebilirsiniz?
Fiziki mağazanızı internete taşımak ve online satış yapmak istiyorsanız iyi bir e-ticaret paketi seçmeniz gerekiyor. Sizin için en iyi e-ticaret paketini bulmak için mevcut paketleri incelemeniz ve bu paketlerin sunduğu avantajların...
30 Ocak 2019
Sinan Oypan
E-ticaret şirketlerinde nakit akışı neden karlılıktan daha önemli?
E-ticaret şirketlerinde nakit akışı neden karlılıktan daha önemli?
E-ticaret şirketlerinin özellikle dikkat etmesi ve üzerinde durması gereken konulardan biri de nakit akışı. E-ticaret firmalar genellikle karlılık üzerinde daha fazla dursalar da nakit akışı onlar için daha önemli bir konudur. Nakit...
12 Ocak 2019
Sinan Oypan
Telefondan alışveriş trendleri 2020 yılında nasıl olacak?
Telefondan alışveriş trendleri 2020 yılında nasıl olacak?
Telefondan alışveriş, diğer adıyla mobil ticaret akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımızın içine giren kavramlardan biri oldu. Özellikle 2012 yılından itibaren kullanıcıların mobil cihazları üzerinden...
27 Aralık 2019
Sinan Oypan
Yerel işletmeler internetten satışa nasıl başlayabilirler?
Yerel işletmeler internetten satışa nasıl başlayabilirler?
Yerel işletmeler, fiziki mağazaları üzerinden sadece belli bir konuma satış yapabildikleri için, işletmelerini büyütmeleri de daha zor olabiliyor. Sadece bu konumu ziyaret eden kişilerin belli bir bölümüne ulaşabildikleri için bu...
1 Mayıs 2020
Sinan Oypan
E ticaret site isimleri nasıl seçilir?
E ticaret site isimleri nasıl seçilir?
E ticaret site isimleri nasıl seçilir, e ticaret sitesi isim önerilerinde dikkat edilmesi gerekenler, eticaret isim önerileri - e ticaret isim önerilerinde izlenmesi gereken yol haritası, e ticaret sitesi isimleri listesi hazırlama ile ilgili...
19 Aralık 2017
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın