Sosyal medya ile marka bilinirliğinizi nasıl artırabilirsiniz?

20 Şubat 2017
Sinan Oypan
Sosyal medya ile marka bilinirliğinizi nasıl artırabilirsiniz?

Sosyal medya pazarlamasıyla ilgili daha önceki yazılarımızda marka bilinirliğinden de sıkça bahsetmiştik. Sosyal medyanın marka bilinirliğini artırma konusunda markalara nasıl yardımcı olduğundan ve markaların bu özellik nedeniyle sosyal medya pazarlamaya yatırım yapmalarını da farklı rehberlerimizde anlatmıştık.

Sosyal ağlar üzerinden marka bilinirliğini artırmak için farklı yollar bulunuyor. Bu yöntemler aracılığı ile firmalar, bu platformlar üzerinde markalarını tanıtarak, farklı ve geniş hedef kitlelere ulaşma imkanı bulabilirler. Peki, bu yöntemler nelerdir?

Hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor

Öncelikle işe hedef kitlenizi belirlemekle başlamanız gerekiyor. Sosyal medya pazarlamasında hedef kitle oldukça önemli bir kriter ve bu nedenle de yapmanız gereken ilk çalışma hedef kitlenizi belirlemek olmalı.

Hedef kitlenizi tanıdığınızda, bu kitlenin ve oluşturduğunuz müşteri profillerinin hangi sosyal ağlarda yer aldığını belirlemeniz gerekiyor. Sosyal ağlar birçok farklı kullanıcı tarafından kullanılıyor olsa da, sizin hitap etmeyi planladığınız kitlenin yoğun bir şekilde yer aldığı sosyal ağı belirlemeniz gerekiyor.

Çünkü bu çalışmalara hem para hem de zaman ayıracaksınız ve müşteri profilinizin sıklıkla kullanmadığı bir mecraya yatırım yapmak zaman ve para kaybına neden olacaktır. Bu sebeple de markanızın hedef kitlesini bulmanız ve sonrasında da bu kitlenin hangi sosyal ağı ya da ağları daha aktif bir şekilde kullandığını araştırmalısınız. Bu ağları belirledikten sonra da sosyal medya çalışmalarınız için bir strateji geliştirmeye başlayabilirsiniz.

İlgili rehber: İdeal hedef kitlenizi bulmanızı sağlayacak ipuçları

İçerik planı oluşturun

Hedef kitlenizi ve aktif olarak yer alacağınız sosyal mecrayı belirledikten sonra, burada yapacağınız paylaşımlar için bir plan yapmanız gerekecek. Çünkü sadece ürün fotoğrafı paylaşmak ya da markanızla ilgili bir paylaşım yapmanız, marka bilinirliğinizi artırma konusunda tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle de farklı içerikler oluşturarak, takipçilerinizin ilgisini çekecek konulara değinmeli ve etkileşim oranlarınızı artırmak için çalışmalar yapmalısınız. İçerik takvimi ve planı oluşturmakla ilgili aşağıdaki rehberimizden faydalanabilirsiniz.

İlgili rehber: Sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur?

Etkileşim yaratmaya odaklanın

Marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlayacak unsurlardan biri, sosyal hesaplarınızda etkileşim oranlarınızı artırmak olacaktır. Yani tüketicilerle iletişim halinde olmak, paylaşımlarınızın beğenilmesi, paylaşıması ve bu paylaşımlara yorum yapılması gerekmektedir.

Bunu sağlamak için de takipçilerinizin ilgisini çekebilecek içerikler paylaşmanız gerekiyor. İçerik takvimi oluşturmak bu nedenle önemlidir. Farklı günlerde farklı paylaşımlar yapmak, farklı konsept ve kategorilerde içerikler üreterek, takipçilerinizin paylaşımlarınızla etkileşime girmesini sağlamanız gerekiyor. Sadece ürün fotoğrafı ya da kampanya paylaşımı yapmak bu etkileşimleri sağlamanız konusunda yardımcı olmayabilir.

Komik ve eğlenceli GIF ya da fotoğraf paylaşımlarının yanı sıra farklı konseptlerdeki blog yazılarınızı paylaşmak sosyal ağlarda üzerinden daha fazla etkileşim sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Dilinizi iyi seçin

Sosyal mecralar üzerinden takipçilerinizle iletişim kurarken, çok fazla kurumsal olmak ya da kalıplaşmış cevap metinleriyle yanıtlar vermek, olumsuz geri dönüşlere sebep olabilir. Tüketiciler, bu hesapları da bir insanın yönettiğini biliyorlar ve siz de buna karşılık vermelisiniz. Onlarla konuşurken çok mekanik yanıtlar vermek yerine sıcak ve samimi bir dille onlara hitap etmeniz, iletişiminizi güçlendirecektir.

Hedef kitlenize uygun bir dil seçmeniz ve iletişim kurarken bu dili onlara göstermeniz, tüketicilerin bir yetkiliyle ya da daha önemlisi bir insanla muhattap oldukları izlenimini yakalamalarını sağlayacaktır.

Yarışmalar düzenleyin

Marka bilinirliğini artırmak ve takipçilerinizin çevrelerindeki kişilere ulaşarak hitap ettiğiniz kitleyi genişletmek için yarışmalar bir hayli etkili yöntemlerden biri.

Bu yarışmalarda kazanan kişiye belli bir ödül sunabilirsiniz ve bu ödülü kazanmak için, takipçilerinizin ve katılımcıların sayfanızı beğenmelerini ve bu gönderiyi beğenerek kendi sayfalarında paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu tür çalışmalar sayesinde katılımcılar hem sayfanızı beğeneceklerdir hem de sizin gönderinizi kendi sayfalarında paylaşarak kendi çevrelerine markanızı göstereceklerdir.

İçeriklerinizin daha fazla paylaşımlası da doğal olarak yeni kitlelere ulaşarak, takipçi sayınızın ve etkileşim oranlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Reklamlardan yararlanın

Sosyal mecralar üzerinde marka bilinirliğinizi artırmak için bu mecraların reklam modellerinden de yararlanabilirsiniz. Özellikle Facebook ve Instagram şu dönemlerde oldukça popüler ve bu iki mecranın da çok geniş kapsamlı reklam modelleri bulunuyor. Bu modellerden yararlanmanız, marka ve ürün bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Bunun için aylık bir bütçe ayırabilir ve sosyal medyada markanız ve ürünlerinizle ilgili farklı reklam kampanyaları oluşturarak, markanızı farklı kitlelere tanıtmak için çalışmalar yapabilirsiniz.

İlk etapta internet sitenize trafik çekmeye ve sosyal hesabınızı beğenmeye yönelik kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Belli bir takipçi kitlesine ve etkileşime ulaştıktan sonra, hesabınızı diğer reklam modelleriyle destekleyebilirsiniz. Böylelikle reklam kampanyalarında da bir çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Search Console Dosyası: Nedir, Veriler Nasıl Okunur, Web Sitesine Nasıl Entegre Edilir?
Search Console Dosyası: Nedir, Veriler Nasıl Okunur, Web Sitesine Nasıl Entegre Edilir?
Google Search Console Nedir? Bir internet sitesine sahip olan herkesin arama motoru görünürlüğünü artırmak için kullanması gereken araçlardan olan Google Search Console, çeşitli performans ölçümlemeleri içeren ücretsiz bir Google...
25 Ocak 2021
Markethinkers
Ürün pazarlaması nedir, nasıl yapılır?
Ürün pazarlaması nedir, nasıl yapılır?
Ürün pazarlaması, e-ticarette önemli rol oynayan görevlerden biri olduğu gibi, doğru yapılması da gereken çalışmalardan biridir. Doğru stratejilerin oluşturulmaması ve ürün pazarlama çalışmalarının etkin bir şekilde...
4 Şubat 2020
Sinan Oypan
SEO çalışmalarınızda doğru yapmanız gereken 6 bölüm
SEO çalışmalarınızda doğru yapmanız gereken 6 bölüm
SEO çalışmaları doğru yapıldığında iyi sonuçlar vermeye başlar. Yanlış uygulanan çalışmalar zaman ve para kaybına sebep olacağı için doğru stratejileri belirleyerek bu stratejileri zamanında ve uygun bir şekilde uygulamak...
4 Haziran 2018
Sinan Oypan
KOSGEB destek kredisi nasıl alınır ve başvuru koşulları nelerdir?
KOSGEB destek kredisi nasıl alınır ve başvuru koşulları nelerdir?
Girişimciler için kredi desteği sağalayan KOSGEB’e başvurabilmek için girişimcilerin bazı kriterleri yerine getirmeleri gerektirmektedir. KOSGEB sadece KOBİ’lere destek sağlayan bir kurum değildir; girişimciler de KOSGEB’in...
17 Kasım 2016
Sinan Oypan
Instagram canlı destek hizmeti sunmak için ipuçları
Instagram canlı destek hizmeti sunmak için ipuçları
Instagram canlı destek hizmeti, günümüzde sosyal medya üzerinde tüketicilere satış öncesi ve sonrasında destek sağlamak için oldukça önemli. Sosyal ağlar üzerinden destek sağlanırken de bazı konulara özellikle önem vermek ve...
16 Mayıs 2020
Sinan Oypan
CTR Nedir? E-Ticaret Siteleri CTR Oranını Nasıl Artırabilir?
CTR Nedir? E-Ticaret Siteleri CTR Oranını Nasıl Artırabilir?
E-ticaret, dijital pazarlamadan beslenir. Dijital pazarlamadaki yöntemler ise geleneksel yöntemlere göre bazı noktalarda önemli avantajlar sağlar. Örneğin bir billboard reklamında ürününüzü sergileseniz, kaç kişinin o reklam...
23 Mart 2021
Markethinkers
Organik instagram sayfa büyütme stratejileri
Organik instagram sayfa büyütme stratejileri
instagram sayfa büyütme stratejileri nelerdir, instagram fan sayfası nasıl açılır, instagram fan sayfası açmak için dikkat edilmesi gerekenler; özetle instagram sayfası nasıl büyütülür ve daha fazlası bu yazımızda. instagram...
31 Temmuz 2017
Sinan Oypan
E-ticaret şirketlerinin hazırlıklı olması gereken işletme giderleri neler?
E-ticaret şirketlerinin hazırlıklı olması gereken işletme giderleri neler?
E-ticaret sitesi kuranların ya da kurmak isteyenlerin aynı zamanda hazırlık olması gereken bir takım işletme giderleri bulunur. Bu işletme giderleri için hazırlıklı olmamanız, şirketinizin zarar etmesine ve beklenmedik nedenlerden...
14 Ocak 2019
Sinan Oypan
Satışlarınızı artıracak ücretsiz kargo promosyonları
Satışlarınızı artıracak ücretsiz kargo promosyonları
Ücretsiz kargo seçeneği internetten alışverişlerde tüketicilerin talep ettikleri ve e-ticaret firmalarının da geri dönüşümlerini artırdıkları promosyonlardan biri. Tüketicilere sadece belli dönemlerde ücretsiz kargo hizmetini...
8 Kasım 2018
Sinan Oypan
Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörler
Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörler
E-ticarette başarılı olabilmek için tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce hangi aşamalardan geçtiklerini ve bu satın alma kararlarını nelerin etkilediğini bilmek gerekmektedir. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları...
13 Ekim 2017
Sinan Oypan
Sitemap Rehberi: Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?
Sitemap Rehberi: Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?
Sitemap.xml Nedir? İnternet sitelerinin arama motoru botları tarafından daha iyi taranabilmesi ve dizine eklenerek aramalarda listelenmesi için oluşturulan dosya, sitemap (site haritası) olarak adlandırılmaktadır. Bu haritalar, xml...
12 Temmuz 2021
Markethinkers
E-ticaret sitenizde ana sayfadaki öğeler nasıl ve nerede kullanılmalı?
E-ticaret sitenizde ana sayfadaki öğeler nasıl ve nerede kullanılmalı?
E-ticaret sitenizin ana sayfasını işinizin vitrini olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle de ana sayfadaki öğeler ve bu öğeleri nasıl kullandığınız bir hayli önemlidir. Ana sayfadaki öğeler, geri dönüşümlerinizi artırmada,...
7 Kasım 2018
Sinan Oypan
E-ticareti Ücretsiz Deneyin