Sosyal medya çalışmaları SEO’yu nasıl etkiliyor?

19 Haziran 2018
Ferad Osman Sali
Sosyal medya çalışmaları SEO’yu nasıl etkiliyor?

Sosyal medya pazarlama çalışmaları yapmak aynı zamanda SEO için de etkili olmakta. Birçok sosyal mecranın içerikleri, arama motorlarında indekslendiği için şirketlerin SEO çalışmalarına olumlu şekilde etki ediyor. Peki, sosyal medya markaların SEO çalışmalarını geliştirme konusunda nasıl yardımcı olabiliyor?

Sitenize yönlendirme linkleri oluşturursunuz

Sosyal medya üzerinde çalışmalar yapmaya başladığınızda ve paylaşımlarınızda e-ticaret sitenize yönlendirme yapmak için linkler paylaşmaya başladığınızda, bu linkler otomatik olarak Google tarafından indekslenmeye başlayacaktır. Bu sayede de e-ticaret sitenize yönlenen link sayısını artırmaya başladığınız için de arama sorgularında kullanıcıların sizinle ilgili linklere ulaşma olasılığı da artacaktır.

Tabii ki bu noktada paylaşımlarınızın arama sorgularında görünebilmesi için de paylaşımlarınızın belli bir etkileşim elde etmesi gerekiyor. YA da benzer anahtar kelimeler üzerinden oluşturulan paylaşımlarda, Google en ilgili olanının yanı sıra en çok etkileşim alan paylaşımları daha üst sıralarda göstermeye başlayacak. Bu nedenle de sadece link paylaşmak yerine, kullanıcıların ilgi gösterdiği ve etkileşime girdiği gönderiler oluşturmanız daha yararlı olacaktır.

Sosyal medya paylaşımları, içeriklerinizin görüntülenme olasılığını artırır/h2>

E-ticaret siteniz üzerinde kaliteli ürünler satıyor ve kaliteli bir hizmet veriyor olabilirsiniz; ancak insanlar sizi tanımıyorsa ve içeriklerinizi görmüyorsa yaptığınız işin bir değeri olmayabilir. SEO çalışmalarının birincil amaçlarından biri internet üzerindeki görünürlüğünüzü artırmaktır. Bunun gibi sosyal medya üzerinde yapacağınız çalışmaların da birincil amacı görünürlüğünüzü artırmaktır.

Sosyal medya üzerinde düzenli ve sürekli olarak aktif olmanız, kullanıcılarla iletişim içinde olmanız, marka bilinirliğinizi artırmak için çalışmalar yapmanız, doğal olarak SEO’nuzu da olumlu bir şekilde etkileyecektir. Kullanıcılar sizinle ilgili içerikleri görmeye başladıktan sonra ve hakkınızda konuşulmalar arttığında markanızla ilgili yapılan arama sorguları da artmaya başlayacaktır. Bu sebepler nedeniyle de sosyal medya üzerinde aktif bir şekilde yer almak markanız için oldukça önemlidir.

Sosyal medya çalışmaları marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlar

Bir önceki maddeden devam edecek olursak, sosyal medya üzerindeki görünürlüğünüzü artırmanız kullanıcıların markanızla ilgili yapacakları arama sorgularını önemli bir şekilde artıracaktır. SEO çalışmalarının amaçları arasında hem görünürlüğü hem de marka bilinirliğini artırmak vardır ve bu iki madde birbiriyle aynı doğrultuda ilerler.

Markanızla ilgili içeriklerin sayısını artması hem görünürlüğünüzü hem de marka bilinirliğinizi doğrudan artırmanızı sağlar. Sosyal medya üzerinde içerikler oluşturmak, markanızı tanıtmanız ve indekslenecek link paylaşımlarında bulunmak marka bilinirliğinizi artırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Sosyal ağlar da birer arama motorudur

Sosyal ağların da birer arama motoru olduğunu unutmamanız gerekiyor. Kullanıcılar bu mecralar üzerinde farklı anahtar kelimelerini sorgulayabiliyorlar. Markanızla ilgili içerikler sosyal ağların kendi iç arama motorlarında da indekslendiği için gönderilerinizin sayısını artırmaya ve etkileşimlerinizi başladığınızda bu arama motorlarındaki arama sorgularına yanıt verebilecek daha fazla içerik oluşturmuş olursunuz. Buradaki görünürlüğünüzü artırmanız, markanızla ilgili içeriklerin görünürlüğünü ve marka bilinirliğinizi de doğrudan artırmanızı sağlar.

Bir komünite oluşturmanıza yardımcı olur

Sosyal medya üzerindeki çalışmalarınızla beraber bir komünite oluşturmaya başlayabilirsiniz. Takipçilerinizle iyi bir şekilde iletişime geçtiğinizde, onları sadık fanlara dönüştürme durumunuz olur. Bu komüniteyi ne kadar büyütürseniz markanıza sadık bir kitle yaratmış olursunuz.

Uzun vadede de bu çalışmalar markanızla ilgili içeriklerin belli bir topluluğa ulaşmasına ve marka bilinirliğinizi belli bir orana getirmenizi sağlar.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E-ticaret sitenizde içerik yönetimi için ipuçları
E-ticaret sitenizde içerik yönetimi için ipuçları
E-ticaret sitenizde içerik yönetimi yaparak, hem blog tarafındaki hem de diğer sayfalarınızdaki içeriklerin kalitesini artırabilir ve daha planlı çalışabilirsiniz. Web sitenizdeki görsellerin yanı sıra yazılı metinlerin de...
5 Şubat 2020
Ferad Osman Sali
Kapıda ödeme sistemi nedir? Ne gibi avantajları vardır?
Kapıda ödeme sistemi nedir? Ne gibi avantajları vardır?
E-ticaret sitelerinde e ticaret ödeme yöntemlerinin birden fazla olması, farklı tüketicilerin farklı taleplerini karşılayarak, geri dönüşüm oranlarının artırılmasını sağlar. Bu alternatif ödeme yöntemlerinden biri de...
11 Haziran 2016
Ferad Osman Sali
E-Ticaret Sitelerinde İndirim Kuponu Stratejisi
E-Ticaret Sitelerinde İndirim Kuponu Stratejisi
E-ticaret dünyasının hızla büyümesiyle birlikte, işletmeler müşteri ilgisini çekmek ve sadakat oluşturmak için indirim kuponu gibi çeşitli pazarlama stratejilerine yöneliyor. Bu stratejilerden biri de indirim...
19 Ekim 2023
Ferad Osman Sali
E-ticarette strateji planı nedir ve nasıl hazırlanır?
E-ticarette strateji planı nedir ve nasıl hazırlanır?
E-ticarette bir strateji planı ya da bir diğer adıyla stratejik planlama yapmak, uzun vadede şirketin hedeflerine daha hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur. Strateji planı hazırlamak ilk etapta biraz vakit alabilir; ancak uzun...
17 Temmuz 2020
Ferad Osman Sali
Depo Yönetimi Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Depo Yönetimi Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Lojistik süreçleri, e-ticaret aktivitesi açısından büyük öneme sahiptir. Ürünlerin müşterilere zamanında ulaştırılması, söz konusu süreçlerin işleyişine bağlıdır. Depo idaresi bu faaliyetin ayrılmaz bir parçasıdır. İyi...
12 Mayıs 2022
Savaş Çetinkaya
Online itibar yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler
Online itibar yönetimi hakkında bilmeniz gerekenler
Online itibar yönetimi, internet üzerinden iş yapan tüm kurum ve kişilerin özellikle üzerinde durması gereken konulardan biri. Adından da anlaşılabileceği gibi bu kavram, internet üzerinde yaptığınız işler sonucunda edindiğiniz...
23 Nisan 2019
Ferad Osman Sali