İnternet sitenize trafik çekmenizi sağlayacak 16 yöntem

6 Ekim 2016
Ferad Osman Sali
İnternet sitenize trafik çekmenizi sağlayacak 16 yöntem

İnternet sitenizin trafiğini artırmanız, gelirlerinizi de artırmanıza yardımcı olacaktır. E-ticaret sitenize trafik çekmek için birçok farklı yöntem bulunuyor ve bunları yaptığınızda hem trafiğinizi hem de gelirlerinizi artırabilirsiniz. Bu rehberimizde de internet sitenize trafik çekmenizi sağlayacak birçok farklı yöntemi ele alacağınız.

Bu yöntemleri nasıl kullanabilirsiniz?

Bu yöntemlerin bazıları ücretli bazıları da ücretli olacak. Bu yöntemler arasında firmanıza en uygun olanları seçebilir ve trafiğinizi artırmak için çalışmalar yapabilirsiniz. İş gücünüzün yetmesi durumunda tüm bu çalışmaları da yapabilirsiniz.

Tabii ki birçok farklı kanalı kullanmak daha farklı alanlardan farklı hedef kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemleri en etkin şekilde kullanmak için kendinize stratejiler de geliştirebilirsiniz. Örneğin belli periyotlarda A/B testleri yaparak, size en çok trafik sağlayan yöntemleri bulabilirsiniz.

Öncelikle kendinize birkaç yöntem seçebilir ve bunlar üzerine çalışmalar yapabilir ve periyot sonunda farklı yöntemleri ele alarak aynı işlemi yapabilirsiniz. Bu biraz uzun bir süreç alabilir; fakat bunu bir çeyreklik bir çalışma olarak ele alabilir ve çeyrek sonunda elinizdeki tüm verileri analiz ederek, size en çok sonuç getiren yöntemleri bulabilir ve bunlara yoğunlaşabilirsiniz.

Google reklamları

Adwords reklamlarından yararlanarak, farklı reklam kampanyaları üzerinden trafik sağlayabilirsiniz. Adsense üyeliği oluşturarak, farklı mecralar üzerinde banner reklamlar oluşturabilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz.

Sosyal medya reklamları

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Linkedin gibi sosyal platformların reklam seçenekleriyle de kampanyalar oluşturabilirsiniz. Sizin yer aldığınız ve hedef kitlenizin aktif bir şekilde kullandığı sosyal mecraları tercih etmeniz daha iyi sonuçlar verecektir.

Sosyal profillerinize sitenize yönlendirme linki koyun

Sosyal hesaplarınız üzerindeki hakkımızda bölümüne internet sitenizin adresini yazmanız, bu hesapları ziyaret edenleri sitenize yönlendirebilir.

İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşmak

İçerik pazarlama çalışmaları yapıyorsanız ya da ürünlerinizle ilgili paylaşımlar yapmayı planlıyorsanız, bu içerikleri sosyal hesaplarınızda paylaşabilir ve bir link ile internet sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.

Sosyal medyada yarışmalar düzenlemek

Sosyal trafik yönlendirmelerinizi artırmak için bu mecralarda farklı yarışmalar düzenleyerek, kullanıcıları internet sitenize yönlendirebilirsiniz.

Sosyal medya ve e-postalar üzerinden indirimler sunun

Pazarlama çalışmalarınızda indirimler sunduğunuz dönemlerde bu indirimleri sosyal mecralarda ve e-postalarınızda kullanabilir ve bir link yönlendirmesi ile tüketicileri sitenize çekebilirsiniz.

SEO çalışmaları yapın

Google üzerinden organik trafik sağlamak için SEO çalışmalarına yatırım yapmanız gerekiyor. İnternet sitenizin SEO’sunu güçlendirerek, organik arama sonuçlarında üst sıralara çıkarak, trafiğinizi artırabilirsiniz.

Sitenizin performansını artırın

SEO çalışmalarının yanı sıra sitenizin performansını artırmalısınız. Sitenizin açılma hızı, site kodlarının optimize olması performansınızı etkileyecektir ve bunları Google’a göre optimize ettiğinizde arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarak, daha fazla trafik sağlayabilirsiniz.

İçerik pazarlama çalışmaları yapın

SEO çalışmalarınızı desteklemek için içerik pazarlama çalışmalarına da yatırım yapabilirsiniz. Siteniz üzerindeki içerik oranını artırmak, Google üzerindeki değerinizi artıracaktır. Aynı zamanda blogunuzda anahtar kelimeler üzerinden arama sorgularına yanıt veren yazılar oluşturarak, bu yazılardan trafik elde edebilirsiniz. İçeriklerinizin sayısının artması, alan adı otoritenizi de güçlendireceği için, Google sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi iyi seçin

Markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi en iyi şekilde tanımlayan anahtar kelime kullanımlarıyla SEO’nuzu daha da güçlendirebilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri kullanarak, arama sonuçlarına daha iyi yanıt vererek, trafiğinizi artırabilirsiniz.

Farklı anahtar kelimeler deneyin

Rakiplerinizin kullanmadığı anahtar kelime grupları üzerine farklı içerikler oluşturarak, farklı bir hedef kitleye yönelik çalışmalar yapabilir ve rakiplerinizin olmadığı ya da güçsüz olduğu bir alandan kendinize trafik çekebilirsiniz.

Bir topluluk oluşturun

Sosyal mecralar üzerinde bir topluluk oluşturmanız ve bu toplulukla iyi bir etkileşiminizin olması, yaptığınız paylaşımların daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. Bu topluluk sizin içeriklerinizi paylaştığında, onların da hedef kitlelerine ulaşma fırsatı bulursunuz ve böylelikle farklı kanallar üzerinden ücretsiz olarak reklam yapmış ve sitenizi tanıtmış olursunuz.

Konuk yazarlık yapın

Sektörünüzle ilgili içerik yayınlayan dijital yayıncılarla iletişime geçerek, onların sitelerine konuk yazar olun. Böylelikle bu sitelerde içerik yayınladığınızda, kendi sitenize dışarıdan yönlendirme linkleri koyabilirsiniz. Dışarıdan link almak hem sitenizin SEO değerini yükseltecek hem de bu kaynakların hedef kitlelerine ulaşarak, onlar üzerinde trafik elde etmenizi sağlayacaktır.

E-posta bültenleri hazırlayın

Ürün ve kampanya bildirimleri haricinde e-postalarınızda bülten niteliği taşıyan içerikler oluşturarak, tüketicilere fayda sağlayan bilgiler paylaşabilir ve burada yönlendirme linkleri kullanarak sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

Video içerikler oluşturun

Son dönemlerde video içerikler çok fazla geri dönüşüm sağlıyor. Youtube kanalı oluşturarak, burada çeşitli konularda içerikler oluşturabilir ve videolarınıza eklediğiniz yönlendirme linkleri ile sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

Yayıncılara PR metinleri gönderin

Şirketinizle ilgili önemli gelişmeleri tüketicilerle paylaşmak için dijital yayıncılarla iletişime geçerek, onlara PR bültenleri gönderebilirsiniz. Bu bültenlerin yayınlanması ile farklı mecralardan sitenize trafik çekebilirsiniz. Aynı zamanda dışarıdan yönlendirme linkleri almanız, sitenizi güçlendirecektir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E-ticaret'e Yeni Başlayanlar İçin E-ticaret Rehberi
E-ticaret'e Yeni Başlayanlar İçin E-ticaret Rehberi
E-ticaret sitesi kurmak ve online satış yapmaya başlamak isteyen firmalar için dışarıdan bakıldığında zor bir süreç gibi görünebilir. Fakat adım adım takip edeceğiniz aşamalardan oluşan bir süreçtir. Tüm aşamaların...
14 Ağustos 2022
Savaş Çetinkaya
Küçük İşletmeler İçin Barkod Oluşturma Rehberi
Küçük İşletmeler İçin Barkod Oluşturma Rehberi
Fiziksel varlığı bulunan ürünlerin neredeyse tamamında bulunan ortak özellik, her birinin özel bir barkoda sahip olmasıdır. Dijital ürünler için temsili bir fiziksel ürün ya da CD gibi bir materyal mevcut olduğunda, ilgili dijital...
25 Mart 2022
Savaş Çetinkaya
İnternet Üzerinden Kitap Satışı Nasıl Yapılır? Online Kitap Satışı Yöntemleri Nelerdir?
İnternet Üzerinden Kitap Satışı Nasıl Yapılır? Online Kitap Satışı Yöntemleri Nelerdir?
Bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak kabul edilen, online alışveriş deyince akla gelen ilk isim belki de Amazon. Fakat Amazon ile ilgili zaman zaman unutulan bir gerçek var. O da, bu sitenin 1994 yılında kurulduğunda...
10 Şubat 2022
Savaş Çetinkaya
Stopaj Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Stopaj Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Stopaj, gelir ve kurumlar vergisi kanunları çerçevesinde, belirli gelir unsurlarının elde edildiği anda vergi dairelerine aktarılmasını sağlayan bir vergilendirme sistemidir. Stopaj, temelde bir vergi toplama yöntemi olarak, vergi...
12 Temmuz 2023
Ferad Osman Sali
B2C Nedir?
B2C Nedir?
Klasik ticaret anlayışında üretici ile tüketici çoğu zaman bir araya gelmez. Fakat e-ticaretin yarattığı global etki, bu iki unsurun bir araya gelme oranını bir hayli artırdı. Bir ürünün tüketiciye ulaşması sürecinde üreticiden...
10 Eylül 2021
Savaş Çetinkaya
E-ticaret yapmak isteyen işletmelerin yaşadığı korkular
E-ticaret yapmak isteyen işletmelerin yaşadığı korkular
E-ticaret yapmak günümüzde en çok tercih edilen iş modellerinden biri haline geldi. Yaşanan hızlı dijitalleşme, olağanüstü durumlar, küresel krizler dijital araçların kullanımını yoğunlaştırırken, iş dünyası da işini...
16 Temmuz 2020
IdeaSoft