Sipariş detaylarıyla müşteri memnuniyetini nasıl artırabilirsiniz?

14 Ekim 2022
Savaş Çetinkaya
Sipariş detaylarıyla müşteri memnuniyetini nasıl artırabilirsiniz?

Markanızı başarılı kılmanın yolu firmanız olan rağbeti sürekli hâle getirmekten geçer. Firmanız tarafından üretilen ürün ve hizmetlerin tercih edilmesi yani söz konusu rağbetin sağlanması ise kullanıcı deneyimine bağlıdır. Her alışveriş, esas olarak bir tecrübedir. Tüketicinin markanızı yeniden seçmesi ise bu tecrübenin iyi olmasına bağlıdır. Müşteri memnuniyeti odaklı bir sipariş yönetimiyle tüketicilerinizin iyi bir deneyim yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Memnuniyet yaratmanın yolu tüketiciyle olan iletişime bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmaktan geçeri. Marka iletişiminin niteliği ve tüketiciden gelen bildirimlerin değerlendirilmesi en az ürün ve hizmet kalitesi kadar önemlidir. Sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyarak müşteri memnuniyeti açısından önemli olan konular hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Müşteri ile Kurulan İletişimin Müşteri Memnuniyetine Katkısı Nedir?

Müşteri memnuniyeti, tüketicinin markadan aldığı hizmete dair deneyim ve izlenimini ifade eder. Ürün ve hizmet kalitesi, memnuniyet sağlamak için önemli olsa da tek başına yeterli değildir. Markanın tüketiciyle kurduğu iletişim, deneyimin büyük bir kısmını oluşturur. İyi bir iletişim stratejisi geliştirerek, aksaklıkları dahi avantaja çevirebilir ve markanızın kuvvetli bir imaja sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Hizmet verdiğiniz sektör hangisi olursa olsun, tüketicileriniz isteklerinin anlaşıldığından ve önemsendiğinden emin olmak ister. Bu koşulların yerine getirilmesi ise müşterilerinizin firmanıza olan sadakatini arttırır. İyi bir iletişim kurarak, tüketicilerinizin isteklerinin karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede, markanıza olan ilgiyi ve bağlılığı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Müşteriniz ile Nasıl Bir İletişim Kurmalısınız?

Satış odaklı iletişim, firmalar tarafından sık yapılan hatalardan biridir. Odak noktası iyi belirlenmediğinde markanın samimi bir izlenim yaratması zorlaşır. Müşteri memnuniyeti sağlamanın yolu iletişimin odağına ürün satışı yerine tüketicinin istek ve beklentilerini koymaktan geçer. Firmanızı tercih eden veya etmeyi düşünen kişilerin istek, merak ve endişelerini göz önünde bulundurarak bir iletişim stratejisi geliştirebilirsiniz. Bu sayede, markanızın gerçekçi ve samimi bir imaja sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Şeffaflık, tüketicilerinizin markanıza güven duymasına yardımcı olan önemli bir husustur. Açık ve anlaşılabilir olmayan bir hizmet verdiğinizde firmanıza duyulan güven doğal olarak azalır. Günün sonunda müşterilerin sorunlarını çözmüş olsanız bile, süreci şeffaflıktan uzak bir biçimde yönetmek markanız aleyhine bir algı yaratır. Çözüm aşamalarını tüketicilerinizle paylaşarak, güven üzerine inşa edilmiş bir iletişim kurabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; sattığınız bir ürün arıza sebebiyle iade edildiğinde; tamirat, kontrol ve teslimat aşamalarını müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Tüketiciler birey olarak muhatap alınmak ister. Bu husus, özellikle ürün ve hizmetlerle alakalı bir sorun ya da endişe söz konusu olduğunda önemlidir. Böyle durumlarda müşterilerinizle doğrudan iletişime geçerek sorun ve isteklerini anladığınızı belirtebilirsiniz. Bu sayede, tüketicilerinizin sorunlarının çözüleceğinden emin olmalarını ve markanıza güven duymalarını sağlayabilirsiniz.

Müşterinizin Ürün ve Hizmetlerinize Dair Düşüncelerini Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Satış sonrası iletişim, tüketicilerin ürün ve hizmetlerinizle ilgili düşüncelerini öğrenmek için iyi bir yöntemdir. Alışveriş deneyiminin taze olduğu bir zamanda iletişim kurarak müşterilerinizin fikirlerini öğrenebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; ürün müşteriye teslim edildikten sonra iletişime geçerek tüketici memnuniyeti hakkında fikir edinmek mümkündür. Zamanlamayı iyi ayarlayarak, müşterinin alışveriş tecrübesine dair izlenimlerini öğrenme şansına sahip olabilirsiniz.

Müşteri Memnuniyetini Kazanmak İçin Sipariş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ürün ve hizmete yönelik tüketici talebinin oluşturulması “Sipariş” olarak adlandırılır. Bu genel tanım üzerinden müşteri memnuniyeti kavramını daha net anlamak mümkündür. Memnuniyet sağlamanın yolu, söz konusu talebin ve buna bağlı olan sürecin iyi yönetilmesinden geçer. Tüketicilerinizin ihtiyaç ve isteklerine yönelik bir süreç yönetimi planlayarak e-ticarette müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.

Satış operasyonları sırasında birtakım aksaklıkların olması normaldir. Bu durumlar, çevresel koşullar ve firmanızın elinde olmayan sebeplerin yanı sıra personel hatalarından kaynaklanıyor olabilir. Sorunların çözümünü hedefleyen bir süreç yönetimiyle krizi fırsata çevirmeniz mümkündür. Tüketiciyle iletişime geçerek problemlere çözüm üretmek, markanıza olan güveni arttırır. Bu sayede, yaşadığınız sorunları bile markanızın açısından avantaja dönüştürebilirsiniz.

Müşterilerinizden Geri Bildirim Toplayın

Tüketicilerden gelen geri bildirimler müşteri memnuniyeti ölçümü için oldukça önemlidir. Olumlu yorumlar, motivasyonunuzu arttırarak işinize daha iyi odaklanmanızı sağlar. Olumsuz geri bildirimler ise hizmetlerinizin eksik yönlerini geliştirmek için bir fırsat yaratır. Bu konuda düzenli ve detaylı çalışmalar yaparak markanız ile hedef kitleniz sarasındaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz. Aşağıdaki araçları kullanarak tüketicilerinizin ürün ve hizmetleriniz hakkında geri bildirim vermelerini sağlayabilirsiniz.

  • Geri bildirim anketi ve soru formu
  • E-posta
  • SMS
  • Kullanılabilirlik testi
  • Sosyal medya
  • Çağrı merkezi

Firmanızda müşteri temsilcisi istihdam ederek, tüketicilerin şikayet, soru, öneri ve memnuniyetlerini doğrudan iletmelerini sağlayabilirsiniz. Şirketinizde bu pozisyonda kişilerin çalışması markanızın müşterileriniz açısından ulaşılabilir olmasını sağlar. Bu sayede, ürün ve hizmetlerinizi deneyimlemiş olan kişilerin kolaylıkla geri bildirimde bulunmalarını sağlayabilirsiniz.

Müşterilerinizin Önerilerini Dikkate Alın

Tüketicilerinizin ürün ve hizmetlerinizle ilgili önerilerde bulunması markanızın önemsendiğini gösterir. Başka bir ifadeyle; ürünlerinizi satın alan veya alma eğilimine sahip olan kişiler, markanızla ilgilendikleri için eksik buldukları yönleri iletme ihtiyacı hisseder. Söz konusu öneriler, hizmetlerinizi iyileştirmek ve nitelikli hâle getirmek için iyi bir fırsat yaratır. Bu tavsiyeleri değerlendirerek, müşteri odaklılık konusunda yol kat edebilirsiniz.

Yukarıda bahsedildiği gibi, tüketiciler birey olarak dikkate alınmak ister. Diğer yandan, markanızın müşterilerinizin doğrudan iletişim kurabildiği bir konumda olması hedef kitlenizle kurduğunuz bağı kuvvetlendirir. Tüketicilerinizin geri bildirimlerini ve tavsiyelerini dikkate alarak onları önemsediğinizi gösterebilir ve müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.

Sunduğunuz Ürün ve Hizmetin Eksik Yönlerini Geliştirin

Ürün ve hizmetlerinizi deneyimleyen kullanıcıların sağladığı geri bildirimler eksik yönleri geliştirmenize yardımcı olur. Bu bildirimleri dikkate alarak tüketicilerinizin iyi bir deneyim yaşamalarını sağlayacak geliştirmeleri yapabilirsiniz. Örnek olarak; bir yazılım satıyorsanız ve tüketicileriniz bu ürünün yavaş çalıştığından şikayetçiyse, söz konusu problemi ortadan kaldırmak için çözümler geliştirebilirsiniz. Bir sonraki sürümleri bu sorun olmadan piyasaya sürebilir ve müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.

Müşterilerinizin Memnuniyet Oranını Düzenli Olarak Ölçün

Tüketiciler, markanızla yaşadıkları deneyim hakkında her zaman kesin cevaplara sahip olmayabilir. Örneğin; bir restoran işletiyorsanız, müşterilerinizin yemeklerinizin lezzetinden memnun kalıp servis hızı konusunda aynı memnuniyeti yaşamamaları normaldir. Algı ölçümlemesi yapmak bu durumda etkili olabilir. Yukarıdaki örnek üzerinden açıklamak gerekirse; tüketicilerinizin verdikleri siparişleri hız, lezzet ve personel davranışı gibi konular üzerinden 1 ile 10 arasındaki memnuniyet dereceleriyle değerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede, müşteri deneyimi hakkında net veriler elde etmeniz mümkün olur.

Müşterilerinize Çok Yönlü Destek Sağlayın

Yalnızca ürün ve hizmet kalitesine odaklanarak müşteri memnuniyeti sağlamak mümkün olmaz. Ürünlerin iletim süreci, tüketiciyle kurulan iletişim, personel davranışı, satış sonrası destek ve markanın müşteriyle etkileşimde olduğu bütün süreçler deneyimin parçasıdır. Tüm bu aşamaları kapsayan çok yönlü bir destek sağlayarak memnuniyet yaratmanız mümkündür. Başka bir ifadeyle, tüketicilerinizin markanız hakkında fikir edinmelerini sağlayan bütün süreçleri göz önünde bulundurmanız müşteri deneyiminin niteliği açısından önemlidir.

Müşteri Memnuniyetini Artırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüketiciler, beklentilerinin karşılanmadığını düşündüklerinde endişeli olabilir. Bu durumda, samimi ve sıcak bir dil kullanarak çözüm üretmek mümkündür. Yumuşak bir üslup kullanmak müşterinin endişelerinin giderilmesine ve markaya güven duymasına yardımcı olur. Çözüm odaklı bir iletişim prosedürü benimsemek de önemlidir. Örneğin, tüketici üründen memnun kalmadıysa değişim ve para iadesi gibi seçenekler sunmak gerekir. Sorunları çözüme kavuşturan bir iletişim yöntemi benimseyerek, kriz anlarını dahi markanın lehine çevirmek mümkündür.

Vaatlerin gerçekliği dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tüketiciyle iletişime geçerken gerçekçi olmayan veya manipüle edilmiş, satır arası detayları gizlenmiş vaatler vermek markaya olan güveni zedeler. Özellikle ürün ve hizmetlerle ilgili bir sorun söz konusuysa, amaç müşteriyi geçici olarak yatıştırmak değil mevcut seçenekler arasında çözüme en yakın olanları sunmak olmalıdır. Bu konuya dikkat ederek, markanız ile tüketicileriniz arasında sağlam bir iletişim kurabilir ve müşteri deneyimini arttırabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Savaş
Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E-ticarette otomatik mail gönderimi ile ilgili bilmeniz gerekenler
E-ticarette otomatik mail gönderimi ile ilgili bilmeniz gerekenler
Otomatik mail gönderimi, e-ticaret sitenizin e-posta listesine abone olmuş kişilere belli periyotlarda, belli konseptler üzerinden e-posta gönderimleri yapmanıza yardımcı olur. 3. parti e-posta yazılımlarıyla bu otomatik mail...
16 Şubat 2019
Ferad Osman Sali
Sitenizde ürünlerinizin faydalarını öne çıkartmanızı sağlayacak 4 yöntem
Sitenizde ürünlerinizin faydalarını öne çıkartmanızı sağlayacak 4 yöntem
E-ticaret sitenizde ürünlerinizi satmak ve tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyerek onları satın almaya yönlendirmek için ürün açıklamaları bölümünde bir takım konuları öne çıkartmanız gerekiyor. Ürün açıklama...
9 Temmuz 2018
Ferad Osman Sali
Mobil uygulamanızın daha fazla indirilmesine yardımcı olacak ipuçları
Mobil uygulamanızın daha fazla indirilmesine yardımcı olacak ipuçları
Mobil uygulama ile tüketicilere ulaşmayı planlıyorsanız, bu uygulama için birçok farklı pazarlama ve reklam kanalından yararlanmanız gerekebiliyor. Mobil uygulamalardaki rekabetin bir hayli fazla olması, firmaları da bu konuda...
13 Nisan 2017
Ferad Osman Sali
Firmalar İçin İlgi Çekici 10 Youtube İçerik Fikri
Firmalar İçin İlgi Çekici 10 Youtube İçerik Fikri
Youtube içerik fikri geliştirmek, uzun vadede Youtube kanalınızdan daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olur. Kullanabileceğiniz birçok farklı Youtube içerik fikri bulunuyor. Bu fikirler arasında ilginç olan ve size geri...
25 Eylül 2020
Ferad Osman Sali
B2B Ana Sayfa Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
B2B Ana Sayfa Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Ana sayfa tasarımları her web site için oldukça önemlidir. Ziyaretçilerin ilk teması çoğunlukla web sitelerin ana sayfalarıyla olur ve bu sebeple de ana sayfa üzerindeki unsurlar daha kritik bir rol oynar. Ziyaretçileri site üzerinde...
24 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya
Kısa video kullanımı ile pazarlama çalışmalarınızı nasıl geliştirebilirsiniz?
Kısa video kullanımı ile pazarlama çalışmalarınızı nasıl geliştirebilirsiniz?
Kısa video kullanımı, pazarlama çalışmalarınızı geliştirerek, aldığınız etkileşim ve geri dönüşümleri artırarak, farklı hedef kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur. Video içeriklerin günümüzdeki popülerliğini göz ardı...
8 Şubat 2020
Ferad Osman Sali