SEO hataları | Bunları yaparsanız siteniz ceza alabilir!

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 03.04.2019
SEO hataları | Bunları yaparsanız siteniz ceza alabilir!

SEO hataları üzerinde durulması gereken çok ciddi bir konu. Ceza aldığınız taktirde Google'daki tüm indexiniz dahi silinebilir. Bu yazımızda yapmamanız gereken SEO hataları ile yapmamanız gereken 4 şeyi ele alacağız.

SEO hataları | İlk 4

E-ticaret sitenizin arama motorları üzerindeki görünürlüğünü artırmak için SEO çalışmalarına yatırım yapmanız gerekir. Doğru bir SEO kurgusu, doğru anahtar kelimeler kullanmak ve kurallara göre bu çalışmaları yapmak, sitenizin performansını artıracaktır.

Ancak bu çalışmaları yaparken bazı hatalar yapmanız da Google tarafından sitenizin cezalandırılmasına neden olabilir. Sitenizin Google’dan ceza alması da tabii ki birçok konuda sizi zarara uğratacaktır. Sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünün azalması, bu kanallardan alacağınız trafiği çok ciddi şekilde azaltacağı için, yeni kitlelere ulaşma şansınızı kaybedersiniz. Ziyaretçi sayınızın düşmesi de doğal olarak geri dönüşlerinizin azalmasına neden olacaktır.

Peki, e-ticaret firmalarının ceza almasına yol açan bu SEO çalışmaları hangileri? Bu hatalardan kaçınmak için neler yapabilirsiniz?

Ana sayfanıza link vermek

En başta, ana sayfanıza link verme de aslında bir sıkıntı olmadığını söyleyelim; ancak tabii ki doğru bir şekilde yapılırsa. Bu işin doğru yapılabilmesi için, bir blog yazısında ya da farklı bir metinde doğrudan marka adının geçtiği durumlarda, ana sayfanıza link vermenizde bir sıkıntı olmayacaktır.

Ancak farklı anahtar kelimelere, ana sayfanıza link vermeye çalıştığınızda yanlış bir çalışma yapmış olursunuz. Ana sayfanıza çok fazla linkin gelmesi sitenizin değerini artırmayacak; özellikle marka adının olmadığı farklı anahtar kelimelere verilen linklerle yapılan çalışmalar.

Bunlar yarardan çok zarar getirir ve bu nedenle de ana sayfanıza link vermeye çalışırken bu kurala dikkat etmenizde yarar var.

Alakasız ve düşük değerli sitelerde link paylaşımları yapmak

Bazı SEO ajansları, link dağıtımları yapmak için birçok site kurabiliyor ve bu siteler üzerinden firmaların linklerini paylaşarak, link dağıtımı yapabiliyorlar. Ancak bu durum aslında link dağıtımı yapılan siteye zarar verebiliyor.

Ajansların kurdukları bu sitelerin, SEO değerleri çoğu zaman çok düşük oluyor. Buna ek olarak, linklemeleri yapılan sitelerle de, kurulan bu düşük değerli sitelerin bir alakası olmuyor. Bu sebeplerden dolayı da sizin sitenizin linkleri bu platformlar üzerinde dağıldığında, aslında size yine yarardan çok zarar getiriyor.

Backlink almak için bu tür çalışmalar yapmaktan kaçınmalısınız. Eğer bir ajansla çalışıyorsanız ve size böyle bir hizmetten bahsediyorlarsa, linklerinizin hangi siteler üzerine ekleneceğini ve bu sitelerin değerlerini sorun. Eğer sizinle ilgili değil ve site değerleri düşükse bu çalışmaları yapmaktan kaçının.

Cezalı sitelerden backlink almak

Düşük değerli ve alakasız siteler gibi, cezalı sitelerden de bakclink almak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Google belli sebeplerden dolayı bazı siteleri cezalandırır ve bu da bu sitelerin yanlış bir şeyler yapıyor olduğunu ya da olabileceğini gösterir.

E-ticaret sitenizin değerini düşürmemek için ve olası cezalardan kaçınmak için bu tür cezalı sitelerden backlink almaya çalışmayın. Sizin bilginiz dışında böyle bir linkleme yapıldığı taktirde Webmaster üzerinden bu linkleri araştırarak, bunları kaldırabilirsiniz.

“seo

Link satın almak

Link satın almak, Google’ın doğrudan karşı çıktığı durumlardan biridir ve yapılması halinde sitelere ciddi yaptırımlar uygulayabiliyor. Link satın almalar genellikle üçüncü parti sitelerin devreye girmesiyle oluyor ve belli bir para karşılığı aldığınız linklerin, hangi sitelerde gösterileceğine dair bir fikriniz olmuyor.

Backlink almak için bu tür çalışmalar yaptığınızda ve backlinklerin nerenden geleceğini bilmiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz cezalı ya da düşük değerli sitelerden link alma durumunuz ortaya çıkacaktır.

Backlinkleri satın almak yerine, kullanabileceğiniz platform ve siteleri araştırmalı, size değer katabilecek siteler üzerinde böyle çalışmalar yapmalısınız. Para ödeyerek backlink almaya çalıştığınızda, asıl kaynağı bilemeyeceğiniz için sitenize zarar verebilirsiniz.

Backlink konusunda dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de sizin sitenizin sayfa otoritesinden yüksek bir siteden backlink aldığınızda, bu backlink değerli olur. Sizin sayfa otoritenizden düşük bir siteden backlink almak aslında çok da bir şeyi etkilemeyecektir. Markanızla ilgili olabilecek bir sektördeki siteyse, alacağınız link zarar getirmeyecektir; ama çok da faydalı olmayacaktır. Bu sebeple de backlink çalışmaları yaparken, sayfa otoritesi sizinkinden yüksek sitelerle çalışmaya özen gösterin.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler