E-ticaret sitenizi
pazaryerleri ile
%100 entegre edin

Trendyol, Hepsiburada, n11,
GittiGidiyor, Amazon...

Tüm pazaryeri mağazalarınızı tek panelden yönetin, ürünlerinizi tek tıkla pazaryerlerinde satışa sunun, müşteri sayınızı artırın.

image

E-ticaret
pazaryeri entegrasyonu

ile pazaryeri mağazalarınız ve
e-ticaret sitenizi tek panelden yönetin

E-ticaret sitenizdeki ürünleri pazaryerlerinde tek tıkla satışa sunun.
Ürün, fiyat, stok bilgilerinizi otomatik güncelleyin. Siparişlerinizi tek ekrandan kontrol edin.

Pazaryeri entegrasyonu


e-ticareti kolaylaştırır

E-ticaret sitenizi ve pazaryeri mağazalarınızı entegre ederek tüm süreçlerinizi tek yerden yönetebiirsiniz.

Tüm pazaryerleri
ile entegrasyon imkanı

E-ticaret sitenizi Trendyol, Hepsiburada, GittiGidiyor, n11, Çiçeksepeti, PttAVM gibi pazaryerlerindeki mağazalarınızın hepsi ile entegre edin.

Çift taraflı entegrasyon
ile anında bilgi aktarımı

E-ticaret sitenizdeki ürünlerinizin stok, fiyat, açıklama, görsel ve diğer tüm bilgilerini güncellendiğiz anda pazaryeri mağazanızda da güncellenir.

Pazaryeri mağazanızdan aldığınız siparişlere ait bilgiler
ve iade talepleriniz de e-ticaret panelinize otomatik aktarılır.

Pazaryeri mağazalarının
tek ekrandan yönetimi

Entegrasyon ile sahip olduğunuz tüm pazaryeri mağazalarınıza ait
bilgilerin hepsini tek bir panel üzerinden takip edebilirsiniz.

Ürünler, siparişler, gönderiler, fatura ve kargo gibi süreçlerinizin
hepsini entegrasyon paneli üzerinden yönetebilirsiniz.

Pazaryeri mağazası
nasıl açılır
rehberlerimizden öğrenin

Sizler için hazırladığımız rehberleri inceleyerek pazaryerleri ile alakalı tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Trendyol Mağaza Açma Rehberi
Trendyol'da mağaza açma, Trendyol'da satış yapmak ve Trendyol'da dükkan açmak ile ilgili tüm merak ettikleriniz adım adım rehberimizde.
n11 Mağaza Açma Rehberi
n11 mağaza açmak için gerekenler, n11'de mağaza fiyatları, komisyon oranları ve dükkan açma ile ilgili herşey bu e-ticaret rehberinde.
Gittigidiyor Mağaza Açma Rehberi
Gittigidiyor mağaza açmak için gerekenler, mağaza fiyatları, komisyon oranları ve dükkan açma ile ilgili herşey bu e-ticaret rehberinde.
Hepsiburada Mağaza Açma Rehberi
Hepsiburada mağaza açmak için gerekenler, Hepsiburada'da mağaza fiyatları, komisyon oranları ve satış yapma ile ilgili tüm bilgileri pazaryeri rehberimizde bulabilirsiniz.
Amazon Dükkan Açma Rehberi
Amazon'da satış yapmak ve mağaza açmak için gerekenler, Amazon mağaza fiyatları, komisyon oranları, satış olanakları gibi bilgiler mağaza açma rehberimizde.
eBay'de Satış Yapmak Rehberi
eBay'de Satış Yapmak adlı bu e ticaret rehberinde eBay de ürün satmak için gerekenler, eBay'den nasıl satış yapılır, eBay dropshipping ve daha fazlasını bulabilirsiniz.
Aliexpress Mağaza Açma Rehberi
Aliexpress'te satış yapmak, Aliexpress'te ürün satmak, Aliexpress mağaza fiyatları, komisyon oranları, pazarlama stratejileri... Aliexpress'de mağaza açmak ile alakalı tüm bilgiler.
PttAVM Mağaza Açma Rehberi
PttAVM Mağaza Açmak yani PttAVM de satış yapmak yapmak ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu e-ticaret rehberinde. PttAVM mağaza nasıl açılır sorusunun cevabı ve mağaza açma şartları.

Pazaryeri entegrasyonu
bilgi bankası

Pazar yeri entegrasyonları hakkında bilgi edinmeden önce “entegrasyon” kavramının ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir. Sistemin çalışma prensibini tam olarak açıklayan bu kelime, uluslararası e-ticaret literatüründe de benzer şekilde kullanılmakta. “Integration” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak kabul gören entegrasyon, bir ekosistemdeki farklı kanalların birbirleri ile entegre, yani birleşmiş gibi çalışmasını ifade eder.

E-ticaret ekosistemindeki ödeme, ürün, fatura, stok, kargo, veri ve daha pek çok yönetim süreci, entegrasyonlar aracılığıyla ortak kanallara bağlanabilir. Bu sayede bir satış yapıldığında otomatik olarak stoklar güncellenir, fatura kesilir ve kargo barkodu oluşturulur.

Entegrasyon hizmetlerini kullanarak, satış prosedürünü daha pratik bir hâle getirebilirsiniz. Karmaşık yönetim süreçlerini ayrı ayrı ilerletmek yerine tek bir noktadan yaparsınız. Bu sayede hata yapma riskiniz de minimuma iner. Sistem işlerinizi hızlandırır ve size zaman kazandırır. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi açarken, hizmet sağlayıcınızın entegrasyon alternatifleri sunuyor olmasına da dikkat etmelisiniz.

E-ticaret dünyasının en sık karıştırılan modelleri pazar yerleri ve e-ticaret siteleridir. Her iki kanaldan da aktif bir şekilde satış yapılabildiği için, özellikle e-ticarete yeni başlayanlar aradaki farkı anlamayabilirler. Fakat e-ticarete başlarken bu iki seçenekten birini seçmek, etkili bir başlangıç için önemlidir. Bununla birlikte her iki satış modeli aynı anda da kullanılabilir. Peki pazaryeri nedir? Pazaryeri mağazasının e-ticaret sitesinden farkı nedir?

Uluslararası literatürdeki “marketplace” kavramının Türkçe karşılığı olan pazar yeri, aslında geleneksel ticarette de çok uzun yıllardır var olan bir yöntem. E-ticaret pazar yerlerinde pazar yeri yöneticisi, alıcı ve satıcının bir araya gelmesini sağlar. Online alışverişi hem alıcı hem de satıcı açısından kolaylaştıran pazar yerleri, gerçekleşen alışverişlerden komisyon alarak kazanç sağlar. Yani bu modelde alışveriş yapılan site satıcıya ait değildir. Satıcı açtığı sanal mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunar.

E-ticaret pazar yerleri, satıcılara bazı avantajlar ve dezavantajlar sunar. E-ticaret sitesi ile arasındaki temel farklardan biri de bu noktada ortaya çıkar. Online pazar yerlerinde mağaza açtığınız zaman, çok daha fazla potansiyel müşteriye ulaşırsınız. Ayrıca yeni bir markaysanız, kullanıcıların güvenini kazanmak için de bu yöntem avantajlıdır. Fakat site size ait olmadığı için marka bilinirliği konusunda problem yaşarsınız. Bununla birlikte yaptığınız her satış için pazar yerine komisyon ödemek zorunda kalırsınız.

Aslında pazar yeri ve e-ticaret sitesi arasında çok bariz bir fark vardır. Eğer e-ticaret siteniz varsa, kendi mülkünüz olan bağımsız bir dükkânda ürün satıyor olursunuz. Pazar yeri mağazanız varsa, büyük bir AVM’nin içerisinde, kiralık dükkânda ürün sattığınızı düşünebilirsiniz. E-ticaret sitesi için altyapı sağlayıcısına ve genel giderlere ücret öderken pazar yerinde her satış için komisyon, hizmet bedeli, mağaza ücreti gibi giderleriniz olur. Türkiye’de hizmet veren e-ticaret pazar yerlerinden bazıları şunlardır:

 • Trendyol
 • GittiGidiyor
 • Hepsiburada
 • n11
 • Amazon
 • ePttAVM
 • eBay
 • AliExpress

Pazar yeri entegrasyonu, e-ticaret ile ilgili olan herkesin aşina olması gereken bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde pazar yerlerindeki mağazalar, asıl e-ticaret sitesine bağlanır. Böylece asıl e-ticaret sitesindeki her hareket, pazar yeri mağazalarındaki ürünleri de etkiler. E-ticaret pazar yeri entegrasyonunun en basit tanımı, binlerce ürünü tek seferde, kolayca bir mağazaya aktarmak şeklinde yapılabilir. Fakat son derece gelişmiş bir yapıya sahip olan entegrasyon yazılımları, sadece ürünleri aktarmakla kalmaz ve çok daha fazlasını yapar.

Normal şartlarda satışa sunacağınız ürünleri; görselleri, açıklamaları ve özellikleri ile birlikte tek tek mağazanıza eklemeniz gerekir. Ama bir mağazaya daha önce bu ürünleri eklediyseniz, e-ticaret pazar yeri entegrasyon yazılımları ilgili ürünleri alır, yeni mağazanıza kopyalar. Ciddi oranda bir zaman tasarrufu sağlamakla birlikte iş yükünü ortadan kaldırdığı için ekstra personele de ihtiyaç duymazsınız. İş yükünüzü operasyonun her adımında hafifletmek için, çift yönlü entegrasyon yazılımları kullanabilirsiniz. Bu yazılımlarda neredeyse hiçbir işi manuel yapmazsınız. Her şey otomatik olarak ilerler. Pazar yeri entegrasyonlarının temel işlevleri ise şöyle sıralanabilir:

 • Ürün aktarma
 • Sipariş yönetimi
 • Fatura yönetimi
 • Stok yönetimi
 • Kategori eşleştirme
 • Fiyat yönetimi
 • İptal & iade yönetimi
 • Kargo yönetimi

Donanımlı bir entegrasyon yazılımı kullanıyorsanız, yukarıdaki süreçlerin tümünü pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bir çeşit otomasyon gibi çalışan bu sistem, birçok işi size kalmadan halleder. Bununla birlikte ekstra özelliklere sahip entegrasyonlar ile avantaj da yakalayabilirsiniz. Örneğin IdeaSoft entegrasyonları, ürünlerinizi fiyat karşılaştırma sitelerine aktarma gibi farklı hizmetler de sunar.

Pazar yeri entegrasyon hizmetini ücretli ya da ücretsiz almanız hiç fark etmez. Önemli olan, güçlü altyapıya sahip güvenli bir entegrasyon sistemine erişmek. Bu nedenle ücret kısmını geri plana atıp en iyi pazar yeri entegrasyonu hizmetini bulmak için detaylı bir araştırma yapmalısınız. Entegrasyonun hangi pazar yerlerinde çalıştığı da bu noktada çok önemlidir. Belki şu anda tek bir pazar yerinde mağazanız vardır fakat entegrasyonunuzda ne kadar çok platform olursa, büyümeniz o kadar verimli olur. Zamanla diğer pazar yerlerinde de mağazanızı açabilir, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

En iyiler arasında IdeaSoft pazar yeri entegrasyonu vardır. IdeaSoft olarak sunduğumuz pazar yeri entegrasyon çözümleri sayesinde operasyonel iş yükünüz azalır, verimliliğiniz artar. Entegrasyon çözümlerimiz ile işlerinizi tek merkezden yönetebilir, sitenizin performansını artırabilir ve e-ticaret süreçlerinizi otomatize edebilirsiniz. Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Amazon gibi popüler pazar yerlerinin tümü ile uyumlu bir şekilde çalışan bir entegrasyon hizmeti alarak ürünlerinizi pazar yeri mağazalarına kolayca aktarabilirsiniz. Eğer paketinizde entegrasyon hizmeti yoksa, bu hizmeti IdeaSoft App Store e-ticaret uygulama mağazası üzerinden de alabilirsiniz.

Ücretsiz pazar yeri entegrasyonu, adından da anlaşılabileceği üzere, herhangi bir ücret ödemeden alınan entegrasyon hizmetidir. Bazı firmalar bu hizmeti tamamen ücretsiz sunarken bazılarında kısa bir ücretsiz deneme sürümü aktifleştirilir. Alacağınız entegrasyon hizmetinin kapsamlı ve işlevsel olması işlerinizi kolaylaştırır. Ayrıca altyapısının sağlam olması ve güvenlik prosedürleri de büyük önem taşır. Bu nedenle haricen ücretsiz bir pazar yeri entegrasyon hizmeti almanız önerilmez. Çünkü ücretsiz hizmetlerde kapsam çoğunlukla kısıtlıdır.

Bunlara karşın yine de ücretsiz bir şekilde kullanıp tam verim alabileceğiniz pazar yeri entegrasyonları da mevcuttur. E-ticaret sitenizin altyapı sağlayıcısını seçerken paket içeriklerini dikkatli bir şekilde incelerseniz, entegrasyon çözümlerinin dahil olduğu bir paket mutlaka bulursunuz. Böylece tek seferlik ödeme ile e-ticaret sitenizi, pek çok özelliğe sahip bir şekilde teslim alırsınız. Söz konusu özelliklerin içerisinde pazar yeri entegrasyonu varsa, bu hizmeti de ekstra bir ücret ödemeden dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. En işlevsel ücretsiz pazar yeri entegrasyonlarını ise IdeaSoft e-ticaret paketlerinde bulabilirsiniz.

Pazar yerlerinde e-ticaret yapmak, satışlarınızı önemli ölçüde artırabilir. Fakat yaptığınız her satış ile birlikte bir komisyon yükümlülüğü doğar. Pazar yerlerinde hizmet veren e-ticaret girişimcilerinin en büyük yüklerinden biri budur. Fakat ödenen komisyonların belirli bir standardı yoktur. Her pazar yeri farklı bir komisyon prosedürü izler. Buna göre her sitede, her kategoride, her ürün grubunda hatta her üründe farklı komisyon oranları ile karşılaşabilmeniz mümkün. Dolayısıyla hangi platformda mağaza açacağınıza karar verirken satışa sunduğunuz ürünlerin kategorisini de göz önünde bulundurmalısınız. Bazı popüler e-ticaret pazar yerlerinin komisyon oranları ise aşağıdaki gibidir.

Pazaryeri komisyon oranları

Platform

Oran Aralıkları

Trendyol

%5 - %30

GittiGidiyor

%6 - %23

Hepsiburada

%3 - %23

n11

%5 - %20

Amazon

%6 - %10

ePttAVM

%5 - %10

eBay

%3 - %15

AliExpress

%5 - %8

Pazar yeri entegrasyon firmaları arasından seçim yaparken son derece titiz ve hassas davranmalısınız. Çünkü bu entegrasyonlar sizin satış ağınızın temelini oluşturur ve olası problemler kâr marjınızı olumsuz etkileyebilir. Entegrasyon firması seçerken dikkat etmeniz gereken ilk unsur, kendi girişiminizin büyüklüğüdür. E-ticarete yeni giriş yapıyorsanız, satacağınız ürün grupları doğrultusunda en avantajlı pazar yerlerini bulup ilgili pazar yerinde hizmet veren entegrasyon firmalarına yönelmelisiniz. Ayrıca başlangıçta maliyetiniz çok olacağı için pazar yeri entegrasyon fiyatları için ayrıca bir araştırma yapmanız gerekir.

Orta ölçekli bir firmanız varsa entegrasyonlar, hem büyümek hem de küçülmemek için ihtiyaç duyacağınız yazılımlardır. Mevcut müşteri potansiyelinizi kaybetmemek adına kolay ulaşılabilen, yeni müşteriler kazanabilmek için ise daha farklı pazarlarda satış yapabilen bir işletmeye dönüşmelisiniz. Dolayısıyla çok fonksiyonlu entegrasyon çözümleri sunan firmalar, orta ölçekli işletmeler için oldukça idealdir. Bununla birlikte seçilecek firmanın sunduğu entegrasyonun, temel hizmetlerin hepsini kapsıyor olmasına da dikkat etmelisiniz. Temel hizmetler dışında sunulan ekstra özellikleri de fayda sağlama oranına göre değerlendirebilirsiniz.

Pazar yeri entegrasyonu kullandığınız takdirde, ürünleriniz bir günde yaklaşık iki kat daha fazla potansiyel müşteriye ulaşır. Her bir pazar yerinin kendi sabit müşteri kitlesi vardır. Bununla birlikte her platformdan alışveriş yapabilen hareketli müşteriler de mevcuttur. Entegrasyon yazılımları sayesinde ne kadar çok pazar yerinde ürün sergilerseniz, o kadar çok potansiyel müşteri tarafından fark edilirsiniz. Dolayısıyla satışlarınızın artma ihtimali de bir hayli yüksek olur.

Ama bu durum, bulduğunuz her pazar yerinde mağaza açmanız gerektiği anlamına gelmez. Sattığınız ürünlerden marka kimliğinize kadar pek çok detayı göz önünde bulundurarak bir hedef kitle belirlemelisiniz. Ardından hedef kitlenizdeki müşterilerin en fazla hangi platformlardan alışveriş yaptığını analiz ederek size uygun pazar yerlerinde mağaza açmalısınız. Ürünlerinizi pazar yeri entegrasyonu ile aktardığınızda, çok daha kısa sürede, çok daha fazla müşteriye sergileme imkânı yakalarsınız. Bu da satışlarınızı artırmanızda etkili olabilecek bir durumdur.

Entegrasyon kullanarak bir pazar yerine girdiğinizde, o pazardaki rakiplerinizi analiz etmeniz de kolaylaşır. Ürün seçimleri, satış stratejileri, pazarlama yöntemleri gibi detayları analiz edebileceğiniz için, kendinize rakiplerin önüne geçebileceğiniz yollar da çizebilirsiniz. Bu detay ise gelecekteki satışlarınızı artırmanıza destek olabilecek bir durumdur.

E-ticaretin geldiği nokta, mikro ihracat yapma imkânını da tüm e-ticaret girişimcilerine sunmuş durumda. Yasal düzenlemelerin de mevcut olduğu e-ihracat sistemi sayesinde ürünlerinizi istediğiniz ülkeye satabilirsiniz.

Kendi e-ticaret sitenizi dünyaya açmakta zorlanıyorsanız, e-ihracat destekli bir pazar yeri entegrasyonu ile yurt dışı pazarlara da entegre olabilirsiniz. Dünyanın en büyük pazar yerlerinde ürün satma imkânı yakalamak istiyorsanız, yurt dışı pazar yeri entegrasyonlarını tercih etmelisiniz. Popüler yurt dışı pazar yerlerine ise şöyle örnekler verilebilir:

 1. Amazon
 2. eBay
 3. Etsy
 4. Wish
 5. AliExpress

IdeaSoft ile çalışan bir e-ticaret sitesine sahipseniz, pazaryeri mağazanız ile çift taraflı entegre olabilmek adına yapmanız gereken tek şey, IdeaSoft App Store'da bulunan entegrasyon uygulamalarını ziyaret etmektir.

Seçtiğiniz pazaryeri entegrasyonunu satın alarak e-ticaret sitenizi pazaryeri mağazanız ile entegre edebilirsiniz.

Pazar yeri entegrasyon programı, aslında hizmet aldığınız firmanın size tahsis ettiği yönetim panelidir. Süreçleri yönetmenizi ve takip etmenizi sağlayan yazılım, pazar yeri entegrasyon programı olarak adlandırılabilir.

Pazar yeri entegrasyon yazılımı, API ve XML olmak üzere temelde iki tür entegre modeli sunar. API entegrasyonu ile bir uygulamanın fonksiyonlarını, başka bir uygulama üzerinden kullanabilirsiniz. XML entegrasyonu ise veri aktarmayı temel alır ve devasa verileri tek bir dosya içinde göndermenize yardımcı olur.

Pazar yeri entegrasyonlarının en önemli avantajı, elbette iş yükünüzü azaltmasıdır. Fakat iş yükünün azalması ve işlerin pratikleşmesi ile birlikte doğan daha pek çok avantaj da mevcuttur. Bu nedenle pazar yerlerinde satış yapan hemen her e-ticaret girişimcisi bu entegrasyon yazılımlarından faydalanır. Pazar yerlerinde entegrasyon kullanmanın bazı avantajları aşağıdaki gibidir.

Ürün

Entegrasyonların en temel görevi ürünleri aktarmaktır. E-ticaret sitenizdeki ürünleri, entegrasyon ile pazar yerine aktardığınızda, mağazanızda ürünler ile ilgili herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Ürünleriniz kendi görselleri ve ürün açıklamaları ile gelir ve yeni mağazanızda sergilenir. Bu da size zaman ve maliyet tasarrufu gibi avantajlar sağlar.

Stok

Stok yönetimi, e-ticaretin en uğraşlı süreçlerinden biridir. Fakat entegrasyon ile bu uğraşlı süreç de basitleşir. Entegrasyonların çoğunda ortak stok yönetimi vardır. Örneğin deponuzda 100 adet kablosuz klavye var ve bu klavyeleri, hem e-ticaret sitenizde hem de GittiGidiyor ve Trendyol’da satışa çıkardınız. Bütün platformlarda, ürün ekranında stokunuz 100 olarak görünür. Trendyol üzerinden 1 adet ürün sattığınızda ise tüm ekranlarda stokunuz 99 olarak güncellenir. Yani her bir pazar yeri için ayrıca stok belirlemenize ve her satıştan sonra manuel olarak eksiltme yapmanıza gerek kalmaz.

Satış & Sipariş

Entegrasyon ile satış ve sipariş yönetimi de kolaylaşır. Bu hizmeti veren firmaların çoğu, size bir yönetim paneli tahsis eder. Bu panelde, ürünlerinizi entegre ettiğiniz tüm pazar yerlerini görebilirsiniz. Dolayısıyla siparişin Trendyol’dan ya da GittiGidiyor’dan gelmiş olması fark etmeksizin aynı ekrandan süreci yönetebilirsiniz.

Fatura

Herhangi bir ürününüz satıldığında, entegrasyon yazılımı alıcının ad, soyad, adres gibi bilgilerini çeker ve otomatik olarak faturayı oluşturur. Sizin ayrıca fatura kesmenize gerek kalmaz ve ihtiyaç hâlinde yönetim panelinden faturayı temin edebilirsiniz.

Kargo

Geniş kapsamlı bir entegrasyon hizmeti alıyorsanız, kargo sürecinde de avantajlı olursunuz. Sipariş geldiğinde otomatik olarak kargo fişi oluşturan entegrasyon yazılımları da mevcuttur. Bu avantaj da size zaman tasarrufu olarak geri döner.

Mobil Yönetim

Hemen her entegrasyon yönetim panelinin bir de mobil uygulaması vardır. Mobil uygulama sunan bir firmadan hizmet aldığınızda, yukarıdaki yönetimlerin tamamını cep telefonunuzdan ya da tabletinizden de gerçekleştirebilirsiniz. Böylece seyahatte ya da tatilde olsanız bile mağazanızdan haberdar olursunuz.

E-ticaret siteniz yok mu?

IdeaSoft ile e-ticaret paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin,
pazaryerlerinden satışa başlayın.

E-ticaret siteniz var mı?

Sitenizin adresini yazın, e-ticaret uzmanlarımız sizleri arayarak entegrasyonunuzu tamamlasınlar.

E-ticaret siteniz var mı?

Sitenizin adresini yazın, e-ticaret uzmanlarımız sizleri arayarak entegrasyonunuzu tamamlasınlar.

Detaylı Bilgi İçin Arayın