En çok kullanılan
E-ticaret terimleri sözlüğü

En çok kullanılan ve öğrenmenizde fayda olan tüm e-ticaret terimlerini sizler için hazırladığımız sözlüğümüzde bulabilirsiniz.

image

En çok kullanılan
e-ticaret terimleri

Sizler için hazırladığımız e-ticaret sözlüğümüz ile sektörde yer alan önemli tabirlerin hepsini öğrenebilirsiniz.

A

E-ticaret Sözlüğü

A/B Testi Nedir?

Bir web sitesinin ya da uygulamanın farklı versiyonlarından hangisinin daha verimli olduğunu kullanıcı deneyimi üzerinden analiz etmeye yarayan test. Söz konusu sitenin veya uygulamanın farklı versiyonları, belirlenen süre boyunca kullanıcılara rastgele gösterilir, dönüşümler ve performans hakkındaki veriler takip edilerek verimli olan versiyona geçilir.

A/B testi nedir detaylı anlatım

Açık Bilgisayar Ağı Nedir?

Herhangi bir kullanıcının, herhangi bir bilgisayar nitelikli araç ile bağlanabildiği ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebildiği elektronik ağ. Yaygın kullanılan ve en bilinen örneği günümüzdeki internettir.

Açılır Menü (Drop-Down) Nedir?

Genellikle çok sayıda kategoriye ve menü öğesine sahip e-ticaret sitelerinde kullanılan, fare imlecinin teması ya da tıklaması sonucu, bulunulan sayfa terk edilmeden açılan menü tipi.

E-ticaret siteleri için menü tasarım rehberi

Açılış Sayfası (Landing Page) Nedir?

Kullanıcının arama sonucu, reklam, backlink ya da herhangi bir bağlantıya tıklayarak web sitesi üzerinde ulaştığı ilk sayfa.

Landing page hazırlama rehberi

Açılma Oranı (Open Rate) Nedir?

E-mail pazarlamasında ve toplu e-mail gönderimlerinde kullanılan, mail gönderilen kişi sayısı ile maili açan kişi sayısı arasında hesaplanan bir oran. Mail pazarlamasının performansını görebilmek adına, maili açan kişilerin toplam mail gönderilen kişi sayısına bölünmesi ile hesaplanır.

E-mail başlığı nasıl yazılmalı?

Adres Doğrulama Hizmeti (AVS) Nedir?

Online alışverişlerde kartlı ödeme sistemlerinin güvenliği için geliştirilen bir doğrulama sistemi. Ödeme sırasında bilgileri girilen kartın bankasında kayıtlı olan adres ile sipariş verilen adresin sayısal kodlar üzerinden karşılaştırılmasını kapsar.

Affiliate Marketing Nedir?

Bir kişi ya da kurumun, bir ürün ya da hizmetin sadece pazarlanma sürecinde rol alarak üreticiden komisyon aldığı bir pazarlama türü. Türkçe karşılığı “satış ortaklığı”dır. Bu yöntemde satış ortağı, bir ürünü ya da hizmeti kendi network ağında pazarlar fakat satış ve tedarik üretici/satıcı konumundaki firmaya aittir. Influencerlar aracılığıyla sosyal medya üzerinden yapılan satışlar ya da affiliate networkleri aracılığıyla yayınlanan banner reklamlar bu yönteme örnektir.

Affiliate marketing nedir detaylı anlatım

Affiliate Network Nedir?

Üretici - pazarlamacı ve pazarlamacı - reklamveren gibi grupların reklam yayınlamak adına bir araya geldiği iş ortaklığı ağı.

Ağ (Network) Nedir?

Ağ bağlantısı özelliği bulunan birden fazla cihazı kablolu ya da kablosuz bir şekilde birbirine bağlayan; veri, donanım ve yazılım paylaşımına imkân veren sistem.

Alacak Belgesi Nedir?

Kart ile yapılan satışlarda ortaya çıkan iptal ve iade durumlarında, satışa konu olan ücretin alıcıya ödenmesi için satıcı tarafından düzenlenen belge.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Bir web sitesinin internetteki IP adresine doğrudan gitmeyi sağlayan, sayısal verilerden ziyade akılda kalacak şekilde basitleştirilmiş olan isimdir. Örneğin göz atmakta olduğunuz sitenin alan adı “ ideasoft.com.tr” şeklindedir.

Domain alırken nelere dikkat edilmeli?

Alışveriş Sepeti Nedir?

E-ticaret sitelerinde sanal bir şekilde bulunan ve müşterilerin almak istedikleri ürünleri, sitede gezinirken ekleyebildikleri alan. Alışveriş sepeti birden fazla ürün alımlarında toplam tutarı gösterir ve tüm ürünler için tek seferde ödeme yapma imkânı sunar.

Sepet ortalaması nasıl artırılır?

Alışveriş Sepetini Terk Etme Oranı Nedir?

E-ticaret sitelerinde kullanıcıların alışveriş sepetine ürün/ürünler ekleyip sonrasında bu ürün/ürünleri satın almadan çıkış yapmalarını ifade eden oran. Belirli bir tarih aralığında sepetine ürün ekleyen toplam kullanıcı sayısının, sipariş veren kullanıcı sayısı ve sepete ürün ekleyen kullanıcı sayısının toplamına bölünmesi ile bulunur. Örneğin Şubat ayında 250 kişinin sepetine ürün eklediği ve bunların 150 tanesinin satın alma gerçekleştirdiği bir senaryoda Alışveriş Sepetini Terk Etme Oranı = 250/(250+150) = 0,625 yani %62,5 olur.

Sepet terketme oranı nasıl azaltılır?

Anahtar Kelime (Keyword) Nedir?

Web ortamında yer alan bir içeriğin özeti niteliğindeki kelimeler ya da kelime gruplarıdır. Kullanıcı tarafından aratılan her kavram bir anahtar kelimedir ve içeriklerin bulunmasını sağlayan araçtır.

Ücretsiz anahtar kelime bulma araçları

Application / App (Uygulama) Nedir?

Spesifik bir amaca hizmet eden ve kullanıcının temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen yazılımlardır. Cep telefonlarında, tabletlerde, bilgisayarlarda, internet sitelerinde, işletim sistemlerinde ve başka uygulamaların içinde çalışabilirler.

E-ticarette mobil uygulamaya ihtiyacınız var mı?

Arama Motoru Nedir?

Kullanıcıların internet ortamında aradığı her şeye ulaşmalarını sağlayan ve internet sitelerini listeleyen web aracı. Temel işlevi web sitelerini bir araya getirmek ve aranılan kavramlara sonuç sunmaktır. Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi portallar birer arama motorudur.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Bir web sitesinin arama motoru kurallarına uygun davranmasını sağlayan ve bu sayede arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olan bir dizi optimizasyon işlemi. Optimize edilen siteler arama motoru tarafından daha kolay taranır, daha kolay anlaşılır ve hedeflenen anahtar kelimeler aratıldığında sonuçlar SEO değerine göre sıralanır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) rehberleri

ATM Nedir?

“Otomatik Vezne Makinesi” anlamına gelen “Automated Teller Machine” kelime grubunun kısaltılmasıyla ortaya çıkan ve çeşitli bankacılık işlemlerinin yapılabildiği makinelere verilen isim. ATM’ler kart şifresi ve QR kod gibi yöntemlerle kullanıcının kimliğini doğrular ve para yatırma, çekme, gönderme, hesap izleme gibi bankacılık işleminin yapılmasına olanak tanır.

Ayıplı Mal Nedir?

Tüketiciye tanıtılandan farklı olan, etiket ve ambalajında belirtilen nitelikleri taşımayan, satıcı tarafından vadedilen standartlara uymayan, kullanım amacını karşılamayan ve beklenen faydayı göstermeyen; ekonomik, maddi ve hukuki noksanlığı bulunan ürün. 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tanımlanmış olup satın alınan malın ayıplı çıkması sonucun tüketiciye bedel iadesi alma hakkı verilmiştir.

Ayrıntıya Göre Satın Alma Oranı (Buy-to-Detail Rate) Nedir?

Ürün detay sayfasının satışa yaptığı etkiyi ölçmek için kullanılan metrik. Ürün detay sayfasını görüntüleyen kullanıcıların kaç tanesinin sipariş verdiği dikkate alınarak ölçülür ve bu sayede hangi ürün detay sayfasının daha yüksek performans gösterdiği anlaşılabilir. Bir ürün özelinde satın alma sayısının, ilgili ürün sayfasının görüntülenme sayısına bölünmesiyle bulunur. 20 adet satılmış bir ürüne ait sayfanın 50 kez görüntülenmiş olduğu düşünüldüğünde Buy-to-Detail Rate = 20/50 = 0,4 yani %40 olur.

Satın alma davranışını etkileyen faktörler

B

E-ticaret Sözlüğü

B2B (Business to Business) Nedir?

Normal şartlarda satıcı olan iki firma arasında alışveriş yapılmasını ifade eden ticaret modeli. İki firma arasındaki ham madde ticareti, toptancı-perakendeci ilişkisi ve çeşitli iş birlikleri bu modele örnektir.

B2B nedir detaylı anlatım

B2C (Business to Customer) Nedir?

Bir firmanın, bir ürün ya da hizmeti, aracı kullanmadan doğrudan müşteriye sattığı ticaret modeli. Bir markanın kendi e-ticaret sitesini açarak ürünlerini satması bu modele örnektir.

Bant Genişliği (Bandwidth) Nedir?

Herhangi bir iletim ortamının veri aktarma kapasitesini ifade eden terim. E-ticaret siteleri için hosting paketlerinde belirtilen bir ölçüttür ve bit/saniye cinsinden ölçülür.

Banka Kartı (Debit Card) Nedir?

Kişiye özel olup bankadaki mevduat hesabına bağlı olarak çalışan, plastik bir materyalden üretilen fiziksel bir ödeme aracı. Ön ödeme sistemiyle çalışır ve harcama yapabilmek için bağlı olduğu hesapta para bulunması gerekir. POS cihazlarında ve e-ticaret sitelerinin online ödeme adımında kullanılabilir.

Banner Nedir?

Web sitelerinin belirli bölümlerine yerleştirilen görsel reklam ve tanıtım aracı. Çoğunlukla dışarıdan alınan reklamların gösterilmesi için kullanılsa da mevcut site banner alanlarında kendi ürün ve hizmetlerini de sergileyebilir. Görsel ağırlıklı olmakla birlikte metinlere de yer verilir ve genellikle hareketli (.gif, .html5) formatlar kullanılır.

Banner hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Bayilik Sistemi Nedir?

Mevcut bir işletmenin, satış ağını genişletmek amacıyla, başka işletmelere, kendi ürün ve hizmetlerini satma yetkisini vermesi ile oluşturulan bir ticaret ağı. Bayilik sisteminde bayilik veren işletme daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirken bayi olan işletme düşük yatırım ile kâr etme ve marka bilinirliği elde etme şansı yakalar.

IdeaSoft bayilik sistemi

Bilgi Güvenliği Nedir?

Bilgilere izinsiz erişilmesini, kullanımını, silinmesini, değiştirilmesini, ifşa edilmesini ya da hasar verilmesini engelleyen işlemler bütünü. Bilginin kime ait olduğunun bilinmesi, bütünlüğünün ve tutarlılığının olması, muhafaza ve iletim süreçlerinin de güvenli olması durumunu da ifade eder.

Bit Nedir?

Programlamada veri, bağlantı, iletişim ya da bilgi depolamanın bilgisayar tarafından tanınan en küçük birimi. İkili rastgele değişken belirsizliğini ifade eder ve ikilik sistemde 0 ya da 1 olarak yorumlanır.

Bitcoin Nedir?

Herhangi bir ülke, kuruluş, banka ya da kişiyle ilişiği olmayan elektronik para birimi. Gerçek bir para olmasa da yüksek bir piyasa değerine sahip olup dijital ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

Blog Nedir?

Teknik bir bilgi gerektirmeyen ve herhangi bir amacı olmayan içeriklerin yazılabildiği internet günlüklerine verilen genel ad. İlk kullanılmaya başlandığında kullanıcıların herhangi bir konuda düşüncelerini yazdığı bloglar günümüzde e-ticaret siteleri gibi kurumsal firmalar için bir pazarlama aracına dönüşmüştür.

IdeaSoft e-ticaret blogu

Bloklama Nedir?

Özel politikalar ya da etik kuralları çerçevesinde herhangi bir kullanıcının, e-mail hesabının, IP adresinin ya da web sitesinin engellenmesi işlemi. Söz konusu bağlantılar, oluşturulan blacklistlere (kara liste) alınarak bloklanır.

Bounce Rate / Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Site içerisinde bir ya da birkaç sayfada eylem gerçekleştiren kullanıcılar ile kayda değer bir etkileşim gerçekleştirmeyen ve oturumu tek sayfa ile sınırlı kalan kullanıcılar arasındaki oran. Belirli bir sayfa özelinde ya da site genelinde hesaplanabilir. Tek sayfalık oturumların, tüm oturumlara bölünmesi ile bulunur. Örneğin 4000 kişinin ziyaret edip 1000 ziyaretçinin tek sayfalık oturum yarattığı bir durumda Bounce Rate = 1000/4000 = 0,25 yani %25 olur.

Bounce rate nedir, nasıl düşürülür?

Bundle Paket Nedir?

E-ticaret sitelerinde birden fazla ürünün tek bir paket halinde avantajlı fiyatlarla satılması yöntemi. Bundle paketin içinde genellikle birbiri ile alakalı (örneğin şampuan, duş jeli, lif, sabun) ürünler olur.

Bundle ürünler detaylı anlatım

Byte Nedir?

Bilgisayar biliminde, kaydettiği bilgilerin türünden bağımsız olarak ifade edilen, 1 ve 0 değerlerinin 8 bitlik dizilimi sonucu meydana gelen bir bellek birim ölçüsü. Bilgisayar tarafından tanınan, Bit’ten sonraki ikinci en küçük birim olmakla birlikte 8 Bit = 1 Bayt’tır.

C

E-ticaret Sözlüğü

C2C (Customer To Customer) Nedir?

Üreticilerin dahil olmadığı, tüketiciler arasında gerçekleşen alışverişi ifade eden ticaret modeli. E-ticaret siteleri üzerinden ev kiralamak, araç alıp satmak gibi işlemleri kapsar. İkinci el ürünlerin alınıp satıldığı siteler C2C modeline örnek olarak gösterilebilir.

Canlı Destek Nedir?

Genellikle e-ticaret sitelerinde kullanılan müşteri hizmetleri uygulaması. Sohbet penceresi şeklindeki yazılımlar sayesinde müşterilere canlı olarak destek sağlanır. Klasik çağrı merkezine göre daha hızlı ve efektiftir.

Canlı destek sistemi ile müşteri sorunları nasıl çözülür?

Cayma Hakkı Nedir?

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan online alışverişlerde geçerli olan ve tüketici mağduriyetini ortadan kaldırmaya yönelik yasal hak. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında yürürlüğe girmiş olan bu hak ile tüketici, satın aldığı bir ürünü yasada belirtilen süre dahilinde, hiçbir gerekçe göstermeksizin iade edebilir ve ücretini kesintisiz olarak geri alabilir. Geleneksel ticarette 7 gün olan bu süre, online alışverişlerde 14 gündür.

Cayma hakkı nedir detaylı anlatım

Click Through Rate (CTR) Nedir?

Reklamlarla ilgili görüntülenme ve tıklanma sayılarını içererek hesaplanan tıklanma oranı. Reklam performansını ölçmeye yarar. “Tıklanma Sayısı / Görüntülenme Sayısı” şeklinde hesaplanır. Örneğin toplamda 2.000 kez gösterilmiş bir reklama 40 kez tıklanması sonucunda CTR = 20 / 2000 = 0,02 yani %2 olur.

CTR nedir detaylı anlatım

Cost Per Action / CPA (Aksiyon Başı Maliyet) Nedir?

Verilen reklamların, belirlenen bir aksiyona sebep olması sonucu yayıncıya ücret ödenen bir reklam modeli. “Aksiyon Başına Ödeme” anlamına gelir ve reklam sahibi tarafından ürün satışı, form doldurma, abone olma, üyelik gibi bir eylem belirlenir. Eylem gerçekleştikçe reklama ücret ödenir. Dolayısıyla CPS modeli de bir çeşit CPA reklamdır.

Cost Per Click / CPC (Tıklama Başı Maliyet) Nedir?

Reklamın gösteriminden ziyade reklamın aldığı tıklanma sayısına göre ücret ödenen reklam modeli. “Tıklama Başına Ödeme” anlamına gelir ve e-ticaret siteleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılır. Reklam ücreti ödenmesi için reklamı gören kullanıcıların, reklama tıklayarak ilgili siteye girmesi gerekir.

CPC reklam optimizasyon ipuçları

Cost Per Mile / CPM (Gösterim Başı Maliyet) Nedir?

Gösterim başına ücret ödenen reklam modellerinden biri. Her 1.000 gösterime ücret ödenir. Bu yöntem ile reklam veren bir e-ticaret sitesi, reklam ücreti 5 TL olarak belirlediğinde, reklamın her 1.000 kez gösterilmesine karşı 5 TL öder.

Cost Per Lead / CPL (Lead Başı Maliyet) Nedir?

Reklam dahilinde belirtilen bilgi kaydı etkinliklerinin gerçekleştirilmesi üzerine ücret ödenen reklam modeli. Bu reklama ücret ödeme durumunun doğması için kullanıcıların reklam üzerinden üye olma, form doldurma, bülten aboneliği gibi bilgi paylaşımı gerektiren etkinlikleri yerine getirmesi gerekir.

Cost Per Sale / CPS (Satış Başı Maliyet) Nedir?

Sadece satışın gerçekleşmesi halinde ücret ödenen reklam modeli. Bir e-ticaret sitesi, “Satış Başına Ödeme” anlamına gelen bu yöntem ile reklam verdiğinde, sadece reklam üzerinden gelen kullanıcının ürünü satın alması halinde reklam yayıncısına para öder.

Ç

E-ticaret Sözlüğü

Çapraz Satış Nedir?

Müşterinin satın aldığı ürün ile ilgili bir başka ürünü de satmak şeklinde uygulanan satış stratejisi. Bir e-ticaret sitesinden cep telefonu alan bir müşteriye aynı anda şarj kablosu da satmak bu yönteme bir örnektir.

Çapraz satış nedir detaylı anlatım

Çerez (Cookie) Nedir?

Kullanıcıyı tanımak ve web sayfasını kişiselleştirmek adına birtakım bilgileri kullanıcı bilgisayarı ile web sunucusu arasında takas eden küçük veri dosyaları. Özellikle e-ticaret siteleri için kullanışlıdır ve siteye daha önce giriş yapan bir kullanıcının tekrar girmesi halinde kullanıcıyı tanıyıp ilgilenebileceği ürünleri ön plana çıkarmaya yarayan bir sistemdir.

D

E-ticaret Sözlüğü

Davet Sistemi Nedir?

Bir e-ticaret sitesinin, mevcut bir müşterisini, siteye başka bir müşteri kazandırması için çeşitli ödüllerle teşvik etmesini sağlayan sistemdir. Bu yöntemde e-ticaret sitesi, yeni müşteri kazandıran mevcut müşterilere hediye çeki, alışveriş puanı, ekstra indirim gibi ödüller vererek davetiyenin yeni müşteri kitlelerine ulaşmasını sağlayabilir.

Desi Nedir?

Genellikle kargo sektöründe kullanılan, hacimsel ağırlık anlamına gelen ölçü birimi. Kargolanacak ürün ya da eşyanın en, boy ve yüksekliğinin çarpılıp 3000’e bölünmesi ile bulunur ve kargo ücreti de buna göre belirlenir. Örneğin eni 20, boyu 30, yüksekliği ise 40 cm olan bir koli düşünüldüğünde hesaplama “20 x 30 x 40 = 24000 / 3000” şeklinde olur ve sonuç olarak kolinin 8 desi olduğu bulunur.

Kargo desisi nasıl hesaplanır?

Dışarıdan Temin Etmek (Outsource) Nedir?

İşletme bünyesinde verilen bir hizmetin ya da üretilen bir ürünün, ilgili alanda faaliyet gösteren farklı bir firmadan temin edilmesi. İnsan kaynakları yönetimi, muhasebe, yemek ve personel taşımacılığı gibi pek çok alanda outsourcing yapılabilir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Bir ürün ya da hizmetin, pazarlama ve reklam süreçlerinin dijital ortamlardan yürütülmesi ile gerçekleştirilen bir pazarlama yöntemi. Bu yöntemde reklam ve pazarlama çalışmaları arama motoru, web siteleri, sosyal medya, mobil uygulama gibi kanallardan yapılır ve potansiyel müşterilere bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazlar üzerinden ulaşılır.

Dijital pazarlama nedir detaylı anlatım

Dijital Ticaret Nedir?

Fiziksel ya da dijital olmak üzere herhangi bir ürün ya da hizmetin alım - satım işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleşmesi, e-ticaret.

Dijital ticaret nedir detaylı anlatım

Dikey E-ticaret Nedir?

Sadece spesifik bir kategoride hizmet vermek suretiyle gerçekleştirilen dijital ticaret sistemi. Örneğin teknolojik ürünler satan genel bir siteden ziyade sadece bilgisayar satan bir site, dikey e-ticaret sitesi olarak kabul edilir.

Dikey e-ticaret nedir detaylı anlatım

Distribütör Nedir?

Üreticilerin ve tedarikçilerin ürünlerini, belirlenen bir bölge dahilinde tanıtma ve satmakla görevli dağıtım firmalarına verilen ad. Distribütörler aracı oldukları ticari eylemlerden komisyon alarak çalışırlar ve anlaşmaya bağlı olarak stoktan satış yaparlar ya da sadece dağıtım ile ilgilenirler.

Doküman Nedir?

Elektronik ya da fiziksel ortamda var olabilen, yazılı ve görselleştirilmiş bilgiler içeren, bu bilgileri raporlamaya ve iletmeye yarayan kâğıtlara ya da e-belgelere verilen ad.

Domain Name System (DNS) Nedir?

Kelime ya da kelime & sayı grubu şeklindeki web site isimlerinin girilmesi ile bu ismi IP adresine çevirip kullanıcıyı ilgili siteye yönlendiren sistem. Türkçe karşılığı alan “Alan Adı İsimlendirme Sistemi”dir. Örneğin “ideasoft.com.tr”, şu anda gezinmekte olduğunun sitenin adıdır ve DNS, bu ismi sitenin IP adresi ile eşleştirerek sizi bu sayfaya getirmiştir.

Dosya Transfer Protokolü (FTP) Nedir?

Bir ağ üzerinden birbirine bağlı olan bir ya da birden fazla aygıt arasında dosya paylaşımını mümkün kılan sistem. Dosya transferi için her iki aygıtta aynı FTP servisi ya da yazılımı kullanılmakla birlikte kullanıcı adı ve şifre girişi gerekmektedir.

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Kullanıcıların satın alma gibi sonuç gerektiren bir eylemi yapana kadar atması gereken adımların tamamını sayısal veriler ile destekleyerek gösteren şema. Sonuca ulaşmayan kullanıcıların hangi adımda işlemi bitirdiğini görmek ve bu konuda çalışmalar yapmak adına verimli bir yöntemdir.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir?

Bir e-ticaret sitesi tarafından yayınlanan reklama tıklayanlar ile önceden belirlenmiş bir eylemi gerçekleştiren arasında hesaplanan bir reklam performans metriği. Toplam dönüşümün, reklam üzerinden gelen toplam ziyaretçiye bölünmesi ile hesaplanır. Örneğin kullanıcıların siteye üye olmalarını sağlamak için yayınlanan bir reklama tıklayarak siteye gelen kullanıcı sayısının 50.000, reklam sayesinde üye olan kullanıcı sayısının ise 5.000 olduğu bir senaryoda hesaplama “5.000 / 50.000 = 0,1” şeklinde olur. Bu da dönüşüm oranının 0,1 yani %10 olduğunu gösterir.

Dönüşüm oranını artıracak ipuçları

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (Conversion Rate Optimization - CRO) Nedir?

Bir e-ticaret sitesinin ya da mobil uygulamasının dönüşüm oranını artırmaya yönelik yapılan çalışmalar ve yöntemler bütünü. Genellikle A/B testi ve çok değişkenli testler ile çeşitli optimizasyon ölçümleri sonucunda belirlenen sorunları çözmek için atılan adımları kapsar. Sitedeki etkileşimi artıracak bir buton, görsel tasarım ya da anahtar kelime değişikliği bu optimizasyon çalışmasına dahil edilebilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu esnasında yapılan hatalar

Dropshipping (Stoksuz E-ticaret) Nedir?

Bir depoya sahip olmadan ve stok tutmadan, müşteriden gelen siparişin tedarikçiye aktarılması ile işleyen e-ticaret modeli. Türkçe karşılığı stoksuz e-ticarettir. Bu modelde bir e-ticaret sitesi ürünleri sergiler, satış ve pazarlama işlemlerini yürütür. Site üzerinden bir müşterinin satın alma gerçekleştirmesinin ardından bu siparişi tedarikçiye iletir ve tedarikçi ürünü doğrudan müşteriye gönderir.

Dropshipping nedir detaylı anlatım

E

E-ticaret Sözlüğü

E-arşiv Fatura Nedir?

E-faturanın mükellef tarafından arşivlenmesi zorunlu olan nüshası. Alıcıya gönderilmesi gerekmezken belirli dönemlerde Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilmesi zorunludur.

E-arşiv fatura nedir detaylı anlatım

E-commerce Nedir?

Ürün ve hizmetler ile ilgili satış ve pazarlama gibi işlemlerin elektronik ortamda yapılması ve müşterilerin söz konusu ürün ve hizmetleri elektronik ortamdan satın alması ile gerçekleşen ticaret modeli, e-ticaret.

E-ticaret sitesi kurma rehberi

E-fatura Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürürlüğe konan, klasik kâğıt fatura ile aynı niteliklere sahip olan ve aynı görevi gören fatura türü. E-fatura elektronik ortamda hazırlanır ve basılması zorunlu değildir, basılı hâli geçersizdir.

E-fatura nedir detaylı anlatım

E-ihale Nedir?

Açık artırma ya da eksiltme yöntemlerini de kapsayan ve elektronik ortamda yapılan ihale modeli. Çoğunlukla B2B sahasında kullanılır ve online teklifler üzerinden ilerler.

E-ihracat Nedir?

E-ticaret sitesi üzerinden yurt dışına satış yapma, ürün ihraç etme işlemi. E-ihracat yapan e-ticaret siteleri, geleneksel ihracat yapan işletmelerle aynı haklara ve muafiyetlere sahiptirler.

E-ihacat nedir, nasıl yapılır?

E-imza Nedir?

Bazı belirli durumlar haricindeki tüm işlemlerde ıslak imza yerine geçen elektronik veri. Islak imza gibi belirli bir şekilden ziyade harf ya da rakamlardan oluşan bir çeşit koddur. Bu kod, e-imza sahibinin kimliği ile eşleşir. Yasal geçerliliği vardır ve kullanım amacına göre bireysel ya da kurumsal olarak alınabilir.

E-pazarlama Nedir?

Elektronik ortamda yapılan pazarlama çalışmalarının tümü. Genellikle e-ticaret siteleri tarafından kullanılan ve çoğunlukla dijital reklam çalışmalarını içeren bir stratejidir.

Dijital pazarlama nedir detaylı anlatım

E-perakendecilik (E-retailing) Nedir?

Geleneksel ticaretteki perakendeciliğin elektronik ortamda yapıldığı ticaret modeline verilen isim. E-retailing yapan e-ticaret siteleri, ürün ve hizmetleri tedarik ederek, internet ortamında son kullanıcıya/tüketiciye satar.

Online perakende satış teknikleri

E-posta Okuyucu (Mail Client) Nedir?

Gelen e-postaları görüntülemek, cevap yazmak ve yeni e-postalar oluşturmak, söz konusu e-postaları saklamak gibi görevleri yerine getiren bilgisayar programları. HTTP, IMAP, POP gibi protokolleri ve sendmail, qmail, Microsoft Exchange Server gibi MTA destekleri ile kullanılır. En yaygın kullanılan örneği, Microsoft tarafından geliştirilen Outlook programıdır.

E-posta Pazarlama (E-mail Marketing) Nedir?

Özel bir tasarıma ve bağlantılara sahip olan e-postaların mevcut ya da potansiyel müşterilere gönderilmesi üzerinden yapılan dijital pazarlama yöntemi.

E-posta pazarlaması nedir detaylı anlatım

E-şirket Nedir?

Ürün ya da hizmetlerinin satış ve pazarlamasını elektronik ortamda yapan; müşteri, iş ortaklığı, bayilik gibi bağlantılar ile elektronik ortamda iletişim kuran, tüm ticari eylemlerini elektronik ortamda gerçekleştiren ve ilgili yasal mevzuatlara tabi tutulan şirket türü.

Şahıs şirketi nasıl kurulur?

E-ticaret Nedir?

Bir işletmenin, ürün ve hizmetlerini elektronik ortamda satışa sunması, tüketicilerin de intenet üzerinden bu ürün ve hizmetleri satın alması ile gerçekleşen ticaret modelidir.

E-ticaret nedir, nasıl yapılır?

EAN Nedir?

Ürünü, üreticiyi ve ürünün niteliklerini tanımlayan, söz konusu ürüne özel 12 veya 13 haneli verilen kod. European Article Number (veya International Article Number), ürünlerin ambalajlarına barkod olarak basılır. Marketlerde kasaya okutulan barkodlar EAN kullanımına örnektir.

Elektronik Kimlik Belgesi (EKB) Nedir?

Web sitelerinin kimliği yerine geçen, ilgili sitenin güvenli olduğunu belirten ve onay kurumları tarafından verilen dijital sertifika. EKB sahibi sitelerin URL adreslerinin başında “http” yerine “https” ibaresi bulunur. Bu sitelerdeki kullanıcı bilgileri güvenli bir şekilde şifrelenir ve ilgili yerlere bu şekilde iletilir.

SSL sertifikası nedir?

Elektronik Veri Değişimi (EVD) Nedir?

Genellikle e-ticaret sektöründe kullanılan, normal şartlarda kâğıt olarak mevcut olan belgelerin ve iş bilgilerinin, elektronik ortamda muhafaza edilip kurumlar ve işletmeler arasında paylaşılmasını mümkün kılan sistem. Bilgi ve belge kaybının önüne geçmesi ve daha kolay olması nedeniyle tercih edilir.

Elektronik Veri Değişimi (EVD) Servis Sunucusu Nedir?

EVD sistemini kullanmak için gerekli protokolleri sağlayan ve hizmet veren kurumların merkezi ana bilgisayarı.

Elleçleme Nedir?

Ürünlerin A noktasından B noktasına ulaşması sürecinde otomatik makinelerle ya da insan gücü ile uygulanan ayrıştırma sistemi. Elleçleme sürecinde doğru ürün doğru miktarda, türde, zamanda ve koşulda, doğru araçlarla doğru yere, doğru sıklıkla ve maliyetle, teknik ve fiziksel niteliklerini kaybetmeden ulaştırılır.

Entegrasyon Nedir?

E-ticaret ekosisteminde yer alan iki farklı platformda bulunan veri, ürün, stok, faturalandırma, ödeme gibi öğelerin birbirine entegre edilmesi işlemi. Entegrasyon işlemi, aynı ürünün farklı platformlarda satılabilmesini ve farklı sistemler üzerinden ödeme alınabilmesini mümkün kılar.

IdeaSoft entegrasyon özellikleri

Envanter Nedir?

Ticari bir işletmenin para, para yerine geçen değerli evraklar, menkul ve gayrimenkul varlıklar, alacak ve borç doğuran tüm öğeler dahilinde söz konusu kalemlerin değer ve miktarını belirleme işleminin sonucu. Ayrıca bir işletmenin satma amacıyla elinde bulundurduğu malzeme ve ürünleri de ifade eder.

Envanter Döngüsü Nedir?

Envanter niteliği taşıyan bir öğenin alınması, depolanması, satılması ve kâr elde edilmesi şeklindeki sürecin tekrarlanması ile oluşan döngü.

Erişim Nedir?

Veri görüntüleme, okuma ve yazma işlemlerini gerçekleştirebilme adına belirli bir adrese erişebilme durumu. Adres çubuğuna yazılan bir sitenin sorunsuz bir şekilde görüntülenmesi, o siteye erişim sağlandığını gösterir.

F

E-ticaret Sözlüğü

Facebook Login Nedir?

Facebook ile entegre edilmiş üçüncü parti sitelere ve uygulamalara giriş için Facebook bilgilerinin kullanılmasını mümkün kılan sistem. “Connect with Facebook” ya da “Facebook Connect” gibi isimlerle de anılan bu sistem, özellikle e-ticaret sitelerinde yaygın bir şekilde kullanılır. Bu sistem sayesinde kullanıcılar e-ticaret sitelerine doğrudan Facebook’ta yer alan bilgileri ile üye olup, giriş yapıp, alışveriş yapabilirler.

Facebook Store Nedir?

E-ticaret sitelerinin ürün ve hizmetlerini Facebook üzerinden sergileyip satmalarına olanak tanıyan, Facebook tarafından geliştirilen bir sanal mağaza sistemi.

IdeaSoft Facebook Store kurulum rehberi

Fatura Adresi Nedir?

Bir alışveriş için kesilen faturanın teslim edileceği adres. Online siparişlerde siparişin teslim edileceği adres ile fatura adresi farklı olabilir.

Fatura nasıl kesilir, hangi bilgiler olması gerekir?

Favicon Nedir?

Açık olan bir sekmenin sol tarafında görünen küçük site simgesi. Favorites Icon kelimelerinin kısaltması olmakla birlikte Türkçede favori simge ya da site ikonu şeklinde adlandırılır. Ayrıca yer işareti konulmuş ya da sık kullanılanlara eklenmiş sitelerin adının yanında da görünür.

Filtre Bloğu Nedir?

E-ticaret sitesinde yer alan ürünleri belirli kriterler doğrultusunda gruplandırmaya yarayan özellik. Örneğin filtre bloğu sayesinde kullanıcılar “100 TL’den ucuz” ürünleri listeleyebilir.

Ürün filtrelemenin önemi nedir?

Fiyat Karşılaştırma Sitesi Nedir?

Farklı e-ticaret sitelerinde yer alan ürünlerin toplanarak fiyat ve puanlamaya göre sıralandığı, kullanıcıların en ucuz ürüne daha kısa yoldan ulaşmalarını sağlayan web sitesi. Fiyat karşılaştırma siteleri, e-ticaret sitelerinden XML aktarımı ile ürün verilerini alarak listelerler. Akakçe ve Cimri fiyat karşılaştırma sitelerine örnek olarak gösterilebilir.

Fulfillment Nedir?

Bir müşterinin sipariş vermesi ile siparişin teslimi arasındaki tüm sürecin yönetilmesinde kullanılan sistem. Satış sonrası değişim ve iade süreci de bu sisteme dahildir. Fulfillment sistemi genellikle lojistik yönetimi, depo yönetimi, sipariş yönetimi ve müşteri ilişkileri şeklindeki dört bölümden oluşur.

G

E-ticaret Sözlüğü

Geri Ödeme (Cashback) Nedir?

Bir ürüne ya da hizmete ödenen ücretin, bir kısmının ya da tamamının, ödeme yapılan kişi, kurum ya da sözleşme dahilindeki üçüncü kişi ve kurumlar tarafından, ödemeyi yapan kişiye iade edilmesi.

Gizlilik (Privacy) Nedir?

Dijital ortamdaki belirli bir eyleme dahil olan tarafların verilerini, dahil olmayan taraflardan gizleme durumu. Her sitenin kendine özel bir gizlilik sözleşmesi olur ve söz konusu sitede işlem yapan kullanıcılar bu sözleşmeyi görüntüleyebilir. Kullanıcı tarafından onaylandığı takdirde aktifleşir ve verileri üçüncü kişi ve kurumlardan saklı tutmaya yarar.

Growth Hacking Nedir?

Bir şirketin ya da e-ticaret sitesinin minimum sürede, maksimum seviyede büyümesine odaklanan büyüme ya da pazarlama stratejisi. Growth Hacker adı verilen dijital pazarlama uzmanları tarafından yürütülen Growth Hacking sürecinde kullanılabilecek tüm pazarlama kanalları ve yöntemleri hızlıca test edilir, verimsiz olanlar elenir ve işe yarayanlar geliştirilir.

Google Ads Nedir?

Google’ın dijital platformlarda reklam vermek için kullanılan hizmeti. Google Ads, özellikle e-ticaret sahipleri tarafından sıklıkla kullanılır ve bu hizmet sayesinde metin, görsel ya da video içerikli reklamlar ile pazarlama yapılabilir.

Google Ads nedir, nasıl kullanılır?

Google AdSense Nedir?

Google’ın reklam yayıncılarına hitap eden dijital hizmeti. AdSense ile web site sahipleri reklam yayıncısı olarak gelir elde edebilir. Bu hizmet ile Google, aldığı reklamları AdSense kullanıcılarının sitelerinde yayınlar ve reklam gelirlerinden pay verir.

Google Analytics Nedir?

Web site için kullanıcı davranışlarını analiz ederek ölçüm yapan ücretsiz Google aracı. Analytics ile ziyaretçilerin hangi kaynaktan geldiği, demografik özellikleri, coğrafi konumları gibi detaylar analiz edilebilir. Dijital pazarlama çalışmaları için oldukça faydalı bir araçtır.

Google Analytics kullanımı ile ilgili bilmeniz gerekenler

Google My Business (Google Benim İşletmem) Nedir?

Bir işletmenin arama sonuç sayfasında diğer sonuçlardan farklı görünmesini ve kullanıcının söz konusu işletme ile etkileşime ve iletişime geçmesini sağlayan araç. Google My Business ile açılan bir işletme hesabı üzerinden işletmenin çalışma saatleri, fiziksel adresi, iletişim bilgileri, görselleri ve hizmetleri hakkında detaylı ve güncel bilgiler veren bir arama sonucu oluşturulabilir. Kullanıcı yorumlarının da gösterilmesini sağlayan bu araç Google Haritalar ile entegre çalışır ve kullanıcılara yol tarifi verir.

Google My Business nedir, nasıl kullanılır?

Google Remarketing Nedir?

Daha önce pazarlama yapılmış kullanıcılara yeniden reklam göstermeye yarayan bir dijital reklam türü. Google’ın reklam modellerinden biri olan remarketing, “yeniden pazarlama” anlamına gelir. E-ticaret siteleri için kullanışlı olmakla birlikte daha önce söz konusu e-ticaret sitesini ziyaret etmiş ya da reklamlarına tıklamış kişilere, ilgilendikleri ürünlerin aynılarını ya da benzerlerini göstererek geri dönüp alışveriş yapmalarını sağlamak için kullanılır.

Remarketing nedir detaylı anlatım

Google Rich Snippets Nedir?

Bir web sitesinin, arama motoru sonuç sayfasında ek veriler ile birlikte gösterilerek öne çıkmasını sağlayan uygulama. Google’ın kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik bir çalışmasıdır ve web site sahiplerinin, siteye eklediği yapılandırılmış verilerden gelen bilgilerle çalışır. Örneğin e-ticaret siteleri için satışa sunulan söz konusu ürünün puanı ve görseli ile birlikte zengin arama sonucu olarak gösterilir.

Rich snippets nedir detaylı anlatım

Google Search Console Nedir?

Bir web sitesinin Google arama sonucu sayfasında nasıl yer aldığını görmek, takip etmek, yönetmek ve sorunlarını çözmek için kullanılan araç. Google Search Console ile dizine eklenme sorunlarını çözme, yeni bir içeriğin dizine eklenmesini talep etme, botların siteyi tarayıp taramadığını kontrol etme, siteye verilen bağlantıları görme gibi işlemler yapılabilir.

Google Search Console nedir, nasıl kullanılır?

Google Tag Manager Nedir?

Web sitelerinde ve mobil uygulamalarda yer alan etiketleri, izleme kodlarını ve parçacıkları takip etmeyi ve güncellemeyi hızlı ve kolay bir şekilde yapmayı sağlayan etiket yönetimi sistemi. Google’ın ücretsiz araçlarından biridir ve üçüncü parti uygulamalar ile de çalışabilir. Google Tag Manager ile yönetilen etiketlerin tetikleneceği olaylar ve zamanlar önceden ayarlanabilir, kullanıcıların hedef eylemleri gerçekleştirme durumu izlenebilir, dönüşümler toplanabilir ve dijital veriler alınabilir.

Google Tag Manager nedir, nasıl kullanılır?

Google Webmaster Tools Nedir?

Profesyonel web site yöneticilerinin gelişmiş araçlar ile site için ayarlar yapabilmesini ve bazı verileri alabilmesini sağlayan Google aracı. Eski adı Webmaster Tools olan Google Search Console aracında site haritasını kontrol etme, backlink’leri listeleme, Googlebot hareketlerini izleme ve Google’dan gelen cezaları görme gibi pek çok fonksiyon vardır.

Google Search Console nedir, nasıl kullanılır?

Görsel Optimizasyonu Nedir?

Web sitelerinin görsel kalitesini, yüklenme hızını ve trafiğini artırmaya yönelik yapılan; görsel boyutu, adı, kalitesi, formatı ve özgünlüğünü kapsayan çalışmaların tümüne verilen ad.

Görsel SEO optimizasyonu

Görüntülenme (Impression) Nedir?

Bir internet kullanıcısının bir dijital reklam ile karşılaştığında ortaya çıkan ve istatistiklere yansıyan durum. Arama motoru sonuç sayfası, web sitesi, görüntülü reklam ağı gibi ortamların tamamında, reklamların kullanıcılar tarafından kaç kez görüntülendiğini ölçmek için kullanılır.

Güvenlik Duvarı (Firewall) Nedir?

Bilgisayarı, bağlı bulunduğu ağdan gelebilecek tehlikelere karşı koruyan sistem. Güvenlik duvarı, bilgisayar ile ağ arasında çalışır ve güvenilir olmayan ağ trafiklerinin geçişini önler. “Durum Denetimi”, “Proxy”, “Hibrit” gibi firewall türleri vardır.

Güvenlik Nedir?

Korunması gereken verilere izinsiz erişimlerin engellenmiş olması, güvenli olma durumunu sağlayan yapı.

H

E-ticaret Sözlüğü

Harekete Geçirici Mesaj (Call to Action - CTA) Nedir?

Blog yazıları, site görselleri ve çeşitli reklamlarda kullanılan, kullanıcıyı tıklama yolu ile harekete geçmeye teşvik eden buton ya da bağlantı. E-ticaret sitelerinin reklamlarda sıklıkla kullandığı CTA, “Satın Al”, “İndirimi Gör”, “Ürüne Git” gibi mesajlar içerebilir.

CTA optimizasyonu nasıl yapılır?

HTML Nedir?

Web sayfası oluşturmak için kullanılan metin işaret dili, kodlama. “Hyper Text Markup Language” kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkmış olan HTML, < ve > sembollerinin arasına yazılan komutları çalıştırır. Tarayıcılar tarafından okunur, yorumlanır, görselleştirilir ve web sitesi ya da sayfası olarak görüntülenir.

HTTP Nedir?

Sunucu ve bilgisayar arasında köprü görevi gören ve veri iletişimini sağlayan protokol. “Hyper Text Transfer Protocol” tanımının baş harflerini ifade eden HTTP, web sayfalarının görüntülenmesini sağlayan sistemdir. Tüm internet kullanıcıları tarafından otomatik olarak kullanılır ve tıklanan her sayfa için sunucuya istek gönderir, gelen cevabı ise sayfa olarak kullanıcıya gösterir.

HTTP nedir, neden HTTPS'e geçmelisiniz?

I

E-ticaret Sözlüğü

Imprinter Nedir?

POS cihazı ve kart şifresi gibi teknolojilerin olmadığı dönemlerde kullanılan ve kart ile ödeme yapmaya yarayan cihaz. Imprinter isimli cihaza bir slip ve kart konarak manuel bir şekilde çekim işlemi gerçekleştirilir ve kart bilgileri, bu cihaz aracılığıyla bilgisayara ve slip yerine geçen belgeye aktarılır. Bu belge kart sahibi tarafından imzalanır.

Issuer Bank Nedir?

Kredi kartı ve banka kartı gibi ödeme aracı basarak müşterilerine kullandıran finans kurumu ya da banka. Issuer bank, söz konusu kartların mülkiyet sahibidir ve kartlarda yer alan manyetik bant, numara, metin ve logo gibi unsurlarla kartın mülkiyet sahibi olan kuruluş anlaşılabilir.

İ

E-ticaret Sözlüğü

İlişkilendirme Modeli (Attribution) Nedir?

Dijital pazarlamada bir yatırımdan elde edilen dönüşümü, kullanıcının sadece son eyleminden ziyade son eyleme ulaşana kadar gerçekleştirdiği eylemleri baz alarak hesaplama yöntemi. Bir reklama tıklayan kullanıcının, söz konusu reklama tıkladığı anahtar kelime ile birlikte öncesinde aratıp reklama ulaştığı diğer anahtar kelimelerin de dikkate alınarak performans ölçümü yapılması, bir ilişkilendirme modelidir.

İndirim / Kupon / Promosyon Kodu Nedir?

E-ticaret sitelerinin belirli kampanyalar dahilinde ya da belirli görevlerin ve şartların yerine getirilmesi durumunda müşterilerine verdiği kod. Kullanıcılar online alışverişin ödeme adımında bu kodları kullanarak fiyat avantajı sağlarlar.

Kupon kodu nedir detaylı anlatım

İndirim Oranı Nedir?

İndirimdeki bir ürünün ya da hizmetin indirimli fiyatının, normal fiyatından ne kadar eksik olduğunu ifade eden oran. İndirim oranı hesaplanırken ürünün normal fiyatı indirimli fiyata bölünür ve elde edilen sonuç önce 100 ile çarpılır, ardından 100’den çıkartılır. Örneğin normal fiyatı 1000 TL olan bir ürün indirim dahilinde 800 TL’ye satılıyorsa İndirim Oranı = 800/1000 = 0,8x100 = 80 olduğuna göre sonuç 100-80=20 yani %20 olur.

İndirim yapmadan bilmeniz gerekenler

İndirme (Download) Nedir?

İnternet ortamında yer alan dijital verilerin (fotoğraf, müzik, video, oyun ve diğer belgeler) bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlara transfer edilme işlemi. Aynı zamanda bir web sayfasının, bir cihazda görüntülenme işlemi de indirme olarak kabul edilir.

İnternet Nedir?

Bilgisayar sistemlerinin birbirlerine bağlanması ile doğan, çok protokollü elektronik iletişim ağı. Bilgisayar ağlarının tümünü kapsar ve dizinde yer alan milyonlarca web sitesine erişmeye olanak tanır. World Wide Web ve e-posta gibi pek çok servisin çalıştırılmasını sağlar.

İnternetten satış yapmak için bilmeniz gerekenler

İrsaliye Nedir?

Sevk edilecek bir ürünün satış işleminin tamamlanmasının ardından, sevkiyat sürecinde sevk edilecek ürünün tüm niteliklerini gösteren, satıcının ve ürünün teslim edileceği kişi ya da kurumun bilgilerini içeren resmî evrak. Normal şartlarda fatura yerine geçmez fakat irsaliyeli fatura düzenlemek de mümkündür.

İSS Nedir?

Kullanıcıların internete bağlanabilmeleri için hizmet sunan firmalara verilen ad. İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS) olarak hizmet veren firmalar, belirli bir ücret ve sözleşme kapsamında kullanıcıların geniş bant ya da telefon hattı üzerinden internete bağlanmalarını sağlarlar. Türk Telekom, Turkcell Superonline, Turksat Kablonet gibi firmalar İSS olarak hizmet verir.

İtibar Yönetimi Nedir?

Bir kişi, kurum ya da markanın kitlelerin gözündeki algısını iyileştirme ve prestij kazanmasını sağlama hedefleri ile yürütülen bir yönetim süreci. Olumlu algı yaratma amacıyla organize edilen itibar yönetimi ile kişi, kurum ya da markanın bilinirliği artırılır, güvenilirlik kazandırılır ve imajı güçlendirilir.

İtibar yönetimi nedir detaylı anlatım

İYS - İleti Yönetim Sistemi Nedir?

E-ticaret sitesi gibi hizmet sağlayıcılarının aldıkları elektronik ticari ileti gönderebilme onaylarının kaydedildiği ve kullanıcıların bu onayları yönetebildiği sistem. E-ticaret siteleri, bu sisteme kaydetmedikleri kullanıcılara reklam, tanıtım ve pazarlama içerikli elektronik ileti gönderemez. Bu sistem 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

İYS nedir detaylı anlatım

J

E-ticaret Sözlüğü

Jenerik Anahtar Kelimeler Nedir?

Genellikle tek kelimeden oluşan, çok geniş bir anlamı ifade eden, kullanıcının tam olarak ne aradığını spesifik bir şekilde belirtmeyen popüler anahtar kelimeler. Örneğin “çanta”, “bilgisayar”, “sandalye” vb.

Ücretsiz anahtar kelime araçları

K

E-ticaret Sözlüğü

Kanal (Channel) Nedir?

Bir dijital ya da elektronik ortamdan başka bir dijital ya da elektronik ortama veri iletmeye yarayan teknik ya da fiziksel yapı, yol.

Kapalı Bilgisayar Ağı Nedir?

Herkese açık olmayan ve kullanıcı olabilmek için belirli şartlar taşımayı gerektiren özel ağ. Örneğin banka - ATM arasında kapalı bilgisayar ağı kullanılır.

Kapıda Ödeme Nedir?

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilere sunulan ve alışveriş ücretinin nakit olarak ödenmesini sağlayan sistem. Kredi ya da banka kartı kullanmayan müşteriler ile havale / EFT yöntemlerini tercih etmeyen müşteriler için sunulan bir alternatiftir. Satın alınan ürünün ücreti, teslimat sırasında teslimatı yapan kişiye (kargo çalışanı, kurye) ödenir.

Kapıda ödeme sistemi nedir detaylı anlatım

Karaliste (Blacklist) Nedir?

İnternet ortamındaki son kullanıcının yanlış yönlendirilmesini ve zarar görmesini önlemek amacıyla oluşturulan ve zararlı kaynakların kullanıcılara ulaşmasını engelleyen sistem. Arama motorları, internet servis sağlayıcıları ve çeşitli yazılımlar karalisteleri kullanırlar ve bu listelerde web siteleri, e-posta adresleri ya da IP adresleri yer alabilir.

Kargo Takip Sistemi Nedir?

Kargo firmasına teslim edilmiş bir gönderinin durumunu görmeye yarayan sistem. E-ticaret sitesi, aldığı siparişi kargo firmasına teslim ettikten sonra müşteriye bir kargo takip numarası paylaşır. Müşteri bu numara ile kargo takip sistemi üzerinden sipariş ettiği ürünün teslimat durumunu görüntüler.

Kargo anlaşmalarıyla ilgili bilmeniz gerekenler

Kart Hamili Nedir?

Banka ve benzeri kuruluşlardan kart alan, sözleşme dahilinde söz konusu kartı kullanma konusunda yetkisi bulunan kişi. Genellikle kart üzerinde kart hamilinin adı da bulunur.

Kaynak Kodu (Source Code) Nedir?

Yazılım kodlarının makine diline çevrilmeden önceki, programlama dilindeki hali. Kaynak kodlar yazılımcı tarafından açılabilir, okunabilir, düzenlenebilir ve birleştirilerek bilgisayarlarda kullanılabilecek bir hale dönüştürülebilir.

Keyword Stuffing Nedir?

Bir sayfaya, arama motoru sonuç sayfasında üst sıralara çıkabilmek için ortalamanın çok üzerinde bir miktarda anahtar kelime doldurma işlemi. Etik olmayan bir uygulamadır ve Black Hat SEO yöntemi olarak kabul edilir. Arama motorları tarafından kolayca fark edilir ve bu yöntemi kullanan site spam olarak işaretlenir, ceza uygulanır.

Black hat SEO nedir, zararları nelerdir?

Kısmi Sevkiyat Nedir?

Alışverişe konu olan ürünlerin tek seferde değil, parça parça sevk edilmesi.

Kimlik Belirleme (Authentication) Nedir?

Dijital sistemlere giriş yapan kişinin kim olduğunu belirleyen ve vadedilen kişi ile anlık kullanıcının aynı kimliğe sahip olduğunu onaylayan sistem. En yaygın uygulamalarından biri, e-ticaret sitelerinde de yer alan “kullanıcı adı” ve “şifre” ile giriş yapma işlemidir.

Kohort (Cohort) Analizi Nedir?

Aynı nitelikleri taşıyan bir grubu belirli bir konu dahilinde değerlendirmek suretiyle yapılan analiz. Dijital pazarlama çalışmalarının ve e-ticaret sitelerinin, spesifik özellikler taşıyan iki grup üzerindeki performansını karşılaştırmak için kullanılır.

KPI Nedir?

Proje, görev ve organizasyonlarda belirlenen hedeflerin ve hedefe ulaşma sürecindeki performansın sayısal verilerle ölçülmesini sağlayan yöntem, Key Performance Indicator ya da Anahtar Performans Göstergesi.

KPI nedir detaylı anlatım

Kredi Kartı Nedir?

Banka ve benzeri finansman kuruluşları tarafından müşterilere verilen, para yerine geçerek ödeme aracı olarak kullanılan, genellikle plastik malzemeden üretilen, çipli ve fiziksel ödeme aracı. Kredili sistemle çalışır ve harcanan miktar aylık periyotlarla kartı veren kuruma ödenir. ATM aracılığıyla nakit para çekme imkânı da sunar. E-ticaret sitelerinde online ödeme için kullanılan en yaygın araçtır.

Kredi kartı dolandırıcılığıyla mücadele yöntemleri

Kriptoloji Nedir?

İletilerin şifrelenmesi, şifreli bir şekilde gönderilmesi, deşifre edilmesi gibi işlemler bütününden oluşan ve veri güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan matematiksel şifreleme bilimi. Şifreli yazım tekniği olan kriptografi ve şifreli yazımları çözme tekniği olan kriptoanaliz branşlarından oluşur.

KVKK Nedir?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu için kullanılan kısaltma. KVKK ile bireylerin kendi rızalarıyla ya da yasal bir zorunluluk dahilinde paylaştığı tüm verilerin güvenli bir şekilde depolanması, işlenmesi ve korunması sağlanır.

KVKK nedir detaylı anlatım

L

E-ticaret Sözlüğü

Lazy Load Nedir?

Sayfa uzunluğu ve görsel yoğunluğu fazla olan sitelerde, sayfanın hızını artırmak ve veri tasarrufu sağlamak adına kullanılan bir tasarım modeli. Lazy load ile görülen ekranın dışında kalan bölümlerdeki görseller ve nesneler, onlara ihtiyaç duyulana kadar yüklenmezler.

Site açılma hızı nasıl artırılır?

Listeleme Sayfası Nedir?

Belirli kriterler doğrultusunda gruplandırılmış birden fazla ürünün gösterildiği sayfa. Kullanıcı belirli bir kategoriye tıklayarak ya da filtreleme özelliklerini kullanarak bir listeleme sayfasına ulaşabilir. Bu sayfadaki ürünler genellikle fiyata, puana, satış adedine göre sıralanabilir.

Local Area Network (LAN) Nedir?

Birden fazla cihazın bağlı olduğu, en küçük temel ağ yapısı. Türkçede “Yerel Ağ Bağlantısı” olarak ifade edilir ve bu bağlantıdaki cihazların fiziksel olarak birbirine yakın olması gerekir. Bir bilgisayar ve yazıcının bir ağ üzerinden birbirine bağlı olması, en basit örneklerden biridir.

M

E-ticaret Sözlüğü

Mail Order Nedir?

Kredi kartı ile ödeme altyapısı ve POS cihazı bulunmayan işletmelerin fiziksel olarak kredi kartı ile ödeme kabul edebilmesini mümkün kılan sistem. Bu işlemde mail order formu doldurulur ve kart sahibi tarafından imzalanır. Kart şifresi girilmez ve mobil onay gerekmez.

Markalı Anahtar Kelimeler Nedir?

Genellikle e-ticaret sitelerinde yapılan anahtar kelime çalışmalarında kullanılan, bazı ürün isimlerinin spesifik marka adları ve bu marka adlarının yaygın yapılan yanlış yazımları ile kombine edilmesi sonucunda yaratılan anahtar kelimeler. Örneğin “ayakkabı” genel bir anahtar kelime iken “Nike Air Max ayakkabı” markalı bir anahtar kelimedir.

Ücretsiz anahtar kelime araçları

Marj Nedir?

Ticari işlemlerde olası bir zarara karşı ayrılmış olan pay.

E-ticarette karlılık oranı nasıl artırılır?

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?

Alıcı ve satıcının fiziksel olarak aynı anda, aynı ortamda bulunmadığı durumlarda geçerli olan, dijital satış sözleşmesi. E-ticaret sitelerinin tamamında vardır ve online alışverişlerde yasal olarak kullanılmaktadır.

Mesafeli satış sözleşmesi örneği

Mobil Site Nedir?

Mevcut ya da yeni kurulan bir sitenin mobil cihazlara optimize edilmiş hali. Standart masaüstü siteler, cep telefonu gibi mobil cihazlar için yeterince hızlı ve kullanışlı değildir. Bu nedenle site içeriği değişmeksizin tasarım ve boyutta yapılan bazı değişikliklerle söz konusu site, mobil siteye dönüştürülür.

Mobil uygulama yerine neden mobil siteye yatırım yapmalısınız?

Mobil Ödeme Nedir?

Kredi kartı ya da nakit para kullanmaksızın, sadece mobil cihaz yardımıyla yapılan ödeme. Genellikle bağlı bir hesapta bulunan para kullanılır ya da mobil cihazın yasal düzenleme ile bağlı olduğu faturaya ücret yansıtılır. NFC ve QR kod gibi teknolojiler yardımıyla temassız ödeme de yapılabilir.

E-ticaret ödeme sistemleri nelerdir?

Mobil Ticaret (M-Commerce) Nedir?

Telefon ve benzeri mobil cihazlar ile bu cihazlarda bulunan yazılım ve uygulamalar kullanılarak yapılan ticaret modeli. Bir e-ticaret firmasının mobil sitesinden ya da mobil uygulamasından yapılan alışveriş, banka uygulamalarından yapılan bankacılık işlemleri ve kart kullanımı gerektirmeyen mobil ödemeler bu ticaret modelinin tüketici tarafındaki dinamiklerini oluşturur.

Mobil ticaret rehberleri

Muhasebe Entegrasyonu Nedir?

E-ticaret sitelerinde kullanılan; cari hesap, stok, satış gibi işlem hareketlerinin anlık ve otomatik olarak muhasebe programına aktarılmasını sağlayan sistem, muhasebe entegrasyonu.

IdeaSoft muhasebe entegrasyonları

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Nedir?

Mevcut müşterilerin mevcudiyetini korumak ve potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüşmesini sağlamak amacıyla, geçmişteki müşteri davranışlarını ve geri bildirimlerini dikkate alarak geliştirilen stratejidir müşteri ilişkileri yönetimi. Genellikle CRM yazılımlarından destek alınarak yönetilir.

Müşteri ilişkileri yönetimi rehberi

Müşteri Yaşam Boyu Değeri (MYBD) Nedir?

Bir müşterinin, bir işletmedeki maddi karşılığını gösteren terim. İşletme olarak bir e-ticaret sitesi ele alındığında, bir kullanıcının, müşteri olarak kaldığı süre boyunca, o müşteriden beklenen net kârı ifade eder. Pek çok farklı hesaplama yöntemi vardır fakat genellikle müşteriden elde edilen kazançtan, müşteri için harcanan giderler düşülerek hesaplanır.

MX Kaydı Nedir?

Alan adları adına kayıtlı olan e-mail hesaplarına gelen e-mailleri kabul eden posta sunucusu. Gelen iletilerin yönlendirileceği sunucu bilgisini içerir ve her alan adı için birden fazla MX (Mail Exchanger) kaydı oluşturulabilir.

N

E-ticaret Sözlüğü

Nakit Ödeme Nedir?

Alınan ürün ve hizmetlerin ücretinin banknot ve madeni para ile fiziksel olarak ödenmesi işlemi. Geleneksel ticarette yaygın bir şekilde kullanılmakla birlikte e-ticarette sadece kapıda ödeme işlemlerinde kullanılır.

Nakliye - Kargo Nedir?

Bir materyal, eşya ya da ürünün ticari ya da özel bir amaçla bir lokasyondan başka bir lokasyona taşınması. Taşımaya konu olan öğe gönderici tarafından nakliye - kargo firmasına, firma tarafından da alıcıya teslim edilir. Nakliye ile kargoya göre daha büyük eşya ve ürünler taşınır. E-ticaret siteleri ürün tedarik etmek için nakliyeyi, satılan ürünleri göndermek için ise kargoyu kullanır.

E-ticarette kargo stratejisi belirlemek

NFC (Yakın Alan İletişimi) Nedir?

Mobil cihazlarda ve araçlarda kullanılan kablosuz iletişim ve transfer teknolojisi. Wi-Fi ve Bluetooth gibi teknolojiler ile aynı prensiple çalışır fakat NFC teknolojisi daha kısa mesafeli menzile ve daha düşük bir bant genişliğine sahiptir. İki cihazın birbirine temas edecek kadar yakın olması şartıyla aktifleşir.

O

E-ticaret Sözlüğü

Olayla Tetiklenen E-Posta Nedir?

Kullanıcının önceden tanımlanmış bir eylemi gerçekleştirmesi üzerine otomatik olarak gönderilen e-posta. Tetiklenen e-posta, tetikleyici olarak tanımlanmış bir eylemin gerçekleştirilmesinin hemen ardından ya da belirli bir süre sonra gönderilmesi için ayarlanabilir.

Otomatik e-posta gönderimi rehberi

Onay Kurumu (Certifying Authority) Nedir?

Genellikle e-ticaret sürecinde hizmet veren, kullanıcıların kimliklerini belirleyen, anahtar yönetimi sunan ve elektronik kimlik oluşturan kuruluşlara verilen ad.

Organik Trafik Nedir?

Bir web sitesinin reklam ve backlink çalışmalarından kaynaklanmayan, doğrudan arama motoru sonuç sayfasından gelen trafik değeri, organik trafik.

Organik trafik nasıl artırılır?

Ortalama Sepet Tutarı (AOV) Nedir?

Bir e-ticaret sitesi özelinde ortalama bir müşterinin, bir alışverişte tek seferde ödediği ortalama ücreti ifade eden terim. Average Order Value, belirli bir dönemde elde edilen toplam gelirin, aynı dönemdeki toplam sipariş sayısına bölünmesi ile ölçülür. Örneğin bir ayda 5000 TL’lik satış yapan bir e-ticaret sitesi, aynı ay içinde 80 kez sipariş almışsa Ortalama Sepet Tutarı = 5000/80 = 62,5 TL’dir.

Sepet ortalaması nasıl artırılır?

Oturum (Session) Nedir?

Bir kullanıcı ile bir bilgisayar arasındaki ya da iki veya daha fazla iletişim cihazı/öğesi arasındaki etkileşimli bilgi alışverişinin sağlandığı geçici süreyi ifade eden terim.

Ö

E-ticaret Sözlüğü

Ödeme Geçidi (Payment Gateway) Nedir?

E-ticaret işlemlerinde ve online alışverişlerde kullanılan, kredi ve banka kartı bilgilerinin üçüncü kişi ve kurumlar tarafından görüntülenmesini engelleyen, bilgileri şifreleyerek ilgili banka ya da kuruluşa ileten güvenlik sistemi.

Ödeme Sağlayıcı - Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı Nedir?

E-ticaret siteleri gibi çevrimiçi ticari işlemler yapan firmaların müşterilerinden online ödeme almasını sağlayan altyapı sistemlerini sunan firma. Ödeme hizmeti sağlayıcı firmalardan alınan hizmet doğrultusunda müşterilerin banka kartı, kredi kartı, elektronik cüzdan gibi araçlarla ödeme yapması mümkün hâle gelir.

IdeaSoft ödeme sistemi özellikleri

Ödeme Yöntemi Nedir?

Online alışverişte tüketicinin ödeme yapmak için kullanabildiği kredi kartı, banka kartı, kapıda ödeme, mobil ödeme, EFT/havale gibi yöntemlerin tümüdür ödeme yöntemi.

E-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz ödeme yöntemleri

Ön Bilgilendirme Formu Nedir?

E-ticaret sitelerinden yapılan alışveriş sürecinde, satıcı tarafından alıcıya sunulması yasal olarak zorunlu olan ve ancak alıcının onaylaması halinde geçerli olan bir form. Ön bilgilendirme formu ödeme, satış, teslimat, iletişim adresleri gibi bilgiler yer alır ve onaylanmadığı takdirde online alışveriş yapılamaz.

Ön bilgilendirme formu örneği

P

E-ticaret Sözlüğü

Performans Pazarlama Nedir?

Dijital reklamların tamamını kapsayan ve bu reklamların gösterdiği performans üzerinden yürütülen pazarlama stratejisi. Reklamların görüntülenme, tıklanma, getiri sağlama gibi performans istatistikleri Google Ads, Facebook Ads, Yandex Direct gibi araçlar ile ölçülür.

Performans pazarlama nedir detaylı anlatım

POS Cihazı Nedir?

Kredi ve banka kartı ile fiziksel olarak ödeme yapmaya olanak tanıyan cihaz. “Point of Sales” teknolojisinin kullanıldığı cihazdır ve “Satış Noktası Terminali” anlamına gelir. Cihaza takılan kartın çipi okunur, banka ile otomatik iletişim kurulur, üzerindeki tuş takımı ile satıcı ödenecek ücreti, alıcı ise kart şifresini girerek işlemi tamamlar.

Sanal POS nedir, nasıl alınır?

Protokol Nedir?

Dijital ortamda işleyen bir sistem dahilinde uygulanan kurallar bütünü.

Provizyon Nedir?

Kredi kartı ile yapılan harcamalarda, söz konusu harcamanın tutarı kadar bir limitin kontrolünün sağlandığı ön onay süreci. Genellikle işlemin yapıldığı günün sonuna kadar harcama olarak karta yansır.

Portal Nedir?

Pek çok farklı hizmeti ve kullanım alternatifini bir arada bulunduran zengin içerikli web sitelerine verilen genel ad. Portal statüsündeki web siteleri, internet ortamında bulunabilecek hemen her şeyi tek bir çatı altında sunar.

Puan Sistemi Nedir?

Genellikle e-ticaret sitelerinde kullanılan bir sadakat programı. Puan sistemi kapsamında kullanıcılara alışveriş, yorum yapma, ankete katılma gibi aksiyonlar karşılığında puanlar tanımlanır ve puanlar indirime ya da hediyeye dönüştürülür. Mevcut müşterilerin devamlılığını sağlarken yeni müşteriler kazanmak için de etkili bir yöntemdir.

IdeaSoft altyapısında puan sistemi kullanımı

R

E-ticaret Sözlüğü

Return On Ad Spend / ROAS (Reklam Harcamasının Dönüşü) Nedir?

Reklam yatırımları sonucu elde edilen kârı hesaplamayı sağlayan metrik. Return on Ad Spend, belirli bir reklam üzerinden elde edilen gelirin söz konusu reklamın maliyetine bölünmesi ile bulunur. 160 TL ödenen bir reklam üzerinden 400 TL’lik satış yapılması durumunda ROAS = 400/160 = 2,5 yani %250 olur.

ROAS nedir, nasıl hesaplanır?

Return On Investment / ROI (Yatırımın Geri Dönüşü) Nedir?

Spesifik bir yatırımın toplam getiri oranını gösteren metrik. Yapılan bir yatırım için harcanan maliyet karşısında söz konusu yatırımın ne oranda kazanç getirdiğini öğrenmek için kullanılır. Ele alınan yatırım üzerinden elde edilen gelirden yatırım + ürün maliyeti düşülür ve elde edilen rakam yatırım ve ürün maliyetinin toplamına bölünür. Maliyeti 800 TL olan bir ürün için yapılan 200 TL’lik bir yatırım sonucu 1600 TL gelir elde edildiği durumda return on investment, ROI = 1600 - (200+800) / (200+800) = 0,6 yani %60 olur.

ROI nedir, nasıl hesaplanır?

Reverse DNS Nedir?

DNS bilgilerinden yola çıkarak bir alan adı ile alan adının ilişkili olduğu IP adresini bulma işlemi. Örneğin e-mail servislerinde, gelen bir maili gönderen kişi ile gönderici kısmında yazan adresin ne derecede ilişkili olduğunu tespit etmek amacıyla bu yöntem kullanılabilir.

Rich Media Ads Nedir?

Video, animasyon, ses gibi gelişmiş özelliklere sahip zengin öğeler içeren ve izleyenlerin içerik ile etkileşime geçebilmesine olanak tanıyan reklam türleri için kullanılan genel terim.

Video reklam hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Robots.txt Nedir?

Arama motoru botlarına, hangi sayfaların taranıp dizine ekleneceğini bildiren komut dosyası. Robot engelleme protokol, robot engelleme standardı, web örümceği gibi çeşitli isimlerle de anılan bu komut dosyası, belirli sayfaları arama motoru botlarından gizlemek için kullanılır.

RSS (Rich Site Summary) Nedir?

Bir web sitesine yeni eklenen içeriklerin kullanıcılar tarafından kolayca takip edilmesini sağlayan bildirim aracı. Genellikle bloglar ve haber sağlayıcı siteler tarafından kullanılır. RSS araç çubuğu ile ilgili sitedeki son değişiklikler görülebilir. Yapılan her güncellemede tanımı şu şekilde değişikliklere uğramıştır: Rich Site Summary (Zengin Site Özeti), RDF Site Summary (RDF Site Özeti), Really Simple Syndication (Çok Basit Besleme).

S

E-ticaret Sözlüğü

Sanal Mağaza Nedir?

Ürün ve hizmet satışı yapılan web sitelere verilen genel ad. Tüm e-ticaret siteleri birer sanal mağazadır. Sanal mağazaların fiziksel şubeleri de olabilir. Mevcut bir işletme ürünlerini satmak için sanal mağaza açabilir ya da sıfırdan e-ticarete atılarak sanal mağazada ürün ve hizmet satışı yapabilir. Gittigidiyor, hepsiburada, Trendyol gibi web siteleri sanal mağaza olarak da kabul edilebilir.

Sanal mağaza açmak isteyenlere öneriler

Sanal POS Nedir?

Kredi ve banka kartları ile online ödeme yapmayı sağlayan sistem. Fiziksel POS cihazları ile aynı işlevi gören dijital bir ödeme terminali. E-ticaret sitelerindeki ödeme adımlarında sanal POS teknolojisi kullanılır.

Sanal POS nedir, nasıl alınır?

Sayfadan Çıkma Oranı (Exit Rate) Nedir?

Bir kullanıcının, bir web sitesinde birden fazla sayfada gezindikten sonra ulaştığı bir sayfada siteden çıkması durumunda, söz konusu sayfayı ziyaret ettikten sonra çıkanların toplam ziyaretçi sayısına bölünmesi ile bulunan oran. Exit Rate ile kullanıcıların en çok hangi sayfadayken siteden çıkış yaptığı ölçülebilir. Kullanıcının çıkma oranına etki edebilmesi için ilgili sayfaya dışarıdan değil, sitede gezerken ulaşması gerekir. Ele alınan sayfayı toplam 1500 kişinin ziyaret ettiği ve 500 ziyaretçinin bu sayfada siteyi terk ettiği bir senaryoda Exit Rate = 500/1500 = 0,33 yani %33 olur.

Satış Belgesi Nedir?

Belirli bir ürün ya da hizmet satışını, satışa konu olan bedeli ve satışın taraflarını gösteren yazılı metin içerikli belge.

Sayısal Noter Nedir?

Dijital ortamdaki dosya ve veriler özelinde noterlik hizmeti veren kuruluş. İlgili yasalar dahilinde dijital verilerin varlığını tasdiklemek, e-ticaret işlemlerinde tarafları korumak, fikir hakları konusunda işlemler yapmak gibi genel güvenliği sağlayan görevleri bulunur.

SEO Etiketi Nedir?

Site içi SEO çalışmaları kapsamında sitedeki içeriklerle ilgili anahtar kelimeleri, söz konusu içeriklere eklemek. E-ticaret sitelerinde genellikle ürünlere, ürünle ilgili arama hacmi yüksek anahtar kelimeler SEO etiketi olarak eklenir. Doğru etiket seçimi ve etiket sayısını minimumda tutmak, SEO performansı için önemlidir.

SEO başlık etiketleri nasıl kullanılır?

Sepet-Ayrıntı Oranı Nedir?

Ürün detay sayfası görüntülemesi başına sepete eklenen ürün sayısını ifade eden oran. Ürünü sepete ekleyenlerin sayısının ürün detay sayfasını görüntüleyenlerin sayısına bölünmesi ile bulunur. Bu hesaplamada ürünün satın alınıp alınmaması dikkate alınmaz. Bu doğrultuda belirli bir tarih aralığında 180 kişi ürün detayını görüntüler ve 60 kişi ürünü sepete eklerse bu oran, 60/180 = 0,33 yani %33 olur.

Sepete ekleme oranının analizi

Sepet Tutarı Nedir?

E-ticaret sitelerinde, bir kullanıcının tek seferde yaptığı alışveriş tutarını ifade eden tabir. Sitenin genel performansını ölçmek için veri olarak kullanılır ve sepet tutarının artırılmasına yönelik dijital pazarlama çalışmaları yapılır.

Sepet ortalaması nasıl artırılır?

Site Haritası (Sitemap.xml) Nedir?

Arama motorunun, bir web sitesinde yer alan tüm sayfaları algılayabilmesi amacıyla hazırlanan bir XML dosyası. Site haritası sayesinde arama motoru, söz konusu sitenin sayfalarını daha kolay ve daha etkili bir şekilde tarar ve dizine ekler.

Sitemap.XML nedir detaylı anlatım

Sitede Geçirilen Ortalama Süre (Average Time on Page) Nedir?

Ortalama bir kullanıcının bir web sitesinde geçirdiği ortalama süre. Belirli bir tarih aralığındaki tüm oturumların toplam süresinin, aynı tarih aralığındaki toplam oturum sayısına bölünmesi ile bulunur. Örneğin 1 haftalık süreçte kullanıcılar sitede toplamda 1200 saniye durmuş ise ve toplam ziyaret sayısı 25 ise sitede geçirilen ortalama süre 48 saniye olur.

Slider Nedir?

Bir web sitesine eklenmiş olan görsellerin, görsel efektler ile geçiş yaparak değişmesini sağlayan uygulama. E-ticaret sitelerinde genellikle anasayfada, kampanyaları ve indirimdeki ürünleri duyurmak için kullanılır. Geçiş yapan bu görsellerden birine tıklanması halinde, bağlantı verilen sayfaya gidilir.

SMTP Nedir?

E-mail gönderimlerinde sunucu ile işlemci arasındaki bağlantının ve iletişim şeklinin belirlenmesini sağlayan protokol. SMTP, “Basit E-posta Gönderme Protokolü” anlamına gelir.

Sosyal Medya Nedir?

İnternet üzerinden iki ya da daha fazla insanın karşılıklı iletişim kurmasını sağlayan, multimedya ve metin temelli sosyal ağların tümü için kullanılan genel adlandırma. Facebook, Instagram ve Twitter gibi siteler sosyal medya tanımına konu olan sosyal ağlardandır.

Sosyal medya yönetimi rehberleri

Sosyal Ticaret Nedir?

Sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan e-ticaret işlemi. Gücü ve kitlesi her geçen gün artan sosyal ağların, e-ticaret sitelerinin ve bağımsız girişimcilerin satış kanalına dönüşmesi ve sosyal ağ uygulamalarının alışveriş eklentileri ile donatılması sonucunda sosyal ticaret doğmuş ve e-ticaretin bir kolu haline gelmiştir.

Sosyal ticaret nedir detaylı anlatım

Spam Nedir?

E-mail kullanımının yaygınlaştığı dönemlerde, e-mail pazarlaması ile birlikte ortaya çıkmış olan ve mail adresi sahibinin onayı ve izni olmadan gelen, istenmeyen mesajların tümüne verilen isim. Dijital iletişim ve pazarlama kanallarının çeşitlenmesi ile birlikte “spam” kelimesinin anlamı da genişlemiştir. Günümüzde dijital ortamda istenmeyen ve zararlı kabul edilen tüm öğelere spam denmektedir. Sosyal ağlarda gönderilere yapılan alaka düzeyi düşük yorumlar, spam olarak kabul edilen örneklerdendir.

Maillerin spama düşmesi nasıl engellenir?

SSL Sertifikası Nedir?

İnternet ağları üzerinden yapılan bilgi transferlerinde, bilginin doğru hedefe güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan bir protokol. Secure Socket Layer (Güvenli Giriş Katmanı), çoğunlukla e-ticaret sitelerinde görülür, kişisel verilerin gizliliğini ve güvenliğini sağlar. Web sunucuları ve tarayıcılar tarafından desteklenir ve sunucu tarafındaki anahtar ile istemci tarafındaki sertifika ile çalışır.

SSL nedir detaylı anlatım

Stil Şablonu (CSS) Nedir?

Web sitelerinin tasarımında kullanılan, metin ve format biçimlendirme konusunda farklı olanaklar sunan bir çeşit işaretleme dili. Site sayfalarındaki yazı fontları, renkler, görsel efektler, buton işlevleri, görünümleri ve çok daha fazla detay, CSS kodları ile yazılır ve sayfa nihai görünümüne kavuşturulur.

Stok Kodu (SKU) Nedir?

E-ticaret sitesi ya da fiziksel bir işletmenin envanterinde bulunan her bir ürüne ayrı ayrı atanan, stok takibini ve sayımı kolaylaştıran, işletme tarafından oluşturulan kod. Genellikle kategori - ürün tipi - çeşit (model, renk, boyut) şeklindeki detayların her birine farklı bir kod verilir ve bunların kombinasyonu ile söz konusu ürünün stok kodu ortaya çıkar. Rakamlardan ve harflerden oluşabilir.

Stok kodu nedir detaylı anlatım

Ş

E-ticaret Sözlüğü

Şifre Nedir?

Hem dijital hem de bazı fiziksel araçların belirli bir kişi tarafından kullanılmasını sağlayan karakterler bütünü. Kişisel bir online sayfa ya da kişisel bir kredi kartı, sadece şifre girilmesi ile kullanılabilir.

Şifreleme (Encrytion) Nedir?

Bir dosyanın açılmasını ya da bir verinin okunmasını engellemek için, bir algoritma yardımıyla ilgili dosya ya da veri üzerinde yapılan güvenlik işlemi. Şifrelenmiş verilere ve dosyalara, sadece söz konusu şifreyi açacak anahtara sahip kişiler erişebilir.

T

E-ticaret Sözlüğü

Tarayıcı (Browser) Nedir?

İnternet dizininde yer alan web sitelerine, metinlere, görsellere ve diğer tüm içeriklere ulaşmak için kullanılan bilgisayar programı. Tarayıcıların mobil cihazlarda da kullanılabilen uygulamaları da mevcuttur. Google Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer gibi hizmetler birer tarayıcıdır.

TCP/IP Nedir?

Bir ağdaki bilgisayarların birbirleri ile veri alışverişi yapmasını ve iletişim kurmasını sağlayan, ayrıca söz konusu veri iletişiminin kurallarını koyan protokoller bütünü için kullanılan terim.

Tedarik Zinciri Yönetimi (Supply Chain Management / SCM) Nedir?

Bir ürünün üretim anından tüketiciye ulaştığı ana kadar var olan tüm süreçlerin, bir taraftan müşteri memnuniyetini bir taraftan da satış hacmini artıracak şekilde yönetilmesi. Tedarik Zinciri Yönetimi olarak tanımlanan SCM ile üretim, maliyet, malzeme, pazarlama, bilgi, sevkiyat, dağıtım ve para akışı gibi detayları tamamının entegre bir şekilde yönetilmesi ile mümkündür. Hedefteki tüketiciye en doğru ürünü; en doğru yer, zaman ve fiyat ile satabilmeyi sağlamak amacıyla organize edilir.

Tedarik zinciri nedir detaylı anlatım

Tedarikçi Nedir?

Üretici ya da satıcı konumundaki bir firmaya ham madde ya da ürün girdisi sağlayan firmalara verilen isim.

Tedarikçi firmalar ile çalışırken bilmeniz gerekenler

Tema Nedir?

Önceden hazırlanıp hizmete sunulan web sitesi tasarımları. Kullanıcıların siteyi nasıl göreceği temalar ile belirlenir ve hazır tema kullanmak, yeni bir tasarıma göre daha ekonomik ve hızlıdır. Fakat temalar herkesin kullanımına açık olabileceği için özgün olmayabilir.

IdeaSoft tema ve tasarım özellikleri

Tek Anahtarlı Kriptografi Nedir?

Verilerin güvenli bir şekilde iletilmesi, depolanması ve kimlik denetimi için kullanılan bir şifreleme yöntemi. Hem gönderici hem de alıcı aynı gizli anahtarı kullanır.

Tekrarlı Ödeme (Subscription) Nedir?

Abonelik sistemi ile çalışan site ve uygulamaların belirli periyotlarla (genellikle aylık ya da yıllık) otomatik olarak ödeme tahsil etmesi. Belirli sertifikalara ve altyapı sistemlerine sahip olan bu site ve uygulamalar, kullanıcının kart bilgilerini saklar ve sözleşmede belirtilen ücreti, belirtilen zaman geldiğinde tekrar tahsil eder. Netflix, Amazon Prime, YouTube Premium gibi servisler tekrarlı ödeme sistemini kullanır.

IdeaSoft abonelik modülü

Ters İbraz (Chargeback) Nedir?

Kredi kartı sahiplerinin yaptığı ödeme itirazları sonucunda yapılan hatalı harcamanın iadesini kapsayan işlem süreci. Kart sahibinin yaptığı itiraz, kart sahibinin bankası tarafından harcamanın yapıldığı iş yerinin bankasına iletilir. İş yerinin bankası ise iş yeri ile iletişime geçerek durumu sorgular. Yasalar çerçevesinde kart sahibinin haklı bulunması sonucunda bankası iş yerinden ücreti tahsil edip kart sahibine ödenmesi için kart sahibi bankaya aktarır.

Tıkla-Aç Oranı (CTOR) Nedir?

E-posta pazarlaması için kullanılan, gönderilen maili açan kişiler ile maildeki bağlantıya tıklayan kişiler arasında hesaplanan bir oran. Bağlantıya tıklayan kişi sayısının maili açıp görüntüleyen kişi sayısına bölünmesi ile bulunur. Örneğin atılan toplu bir maili 400 kişinin açtığı ve 200 kişinin maildeki “İndirimli Ürünler” bağlantısına tıkladığı düşünülürse CTOR = 200/400 = 0,5 yani %50 olarak hesaplanır.

Başarılı bir e-mail pazarlaması için ipuçları

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Pazarlaması Nedir?

Tıklama başına ödeme yapılabilen reklamların kullanılması suretiyle uygulanan dijital pazarlama modeli. Söz konusu reklamın görsel, anahtar kelime, açılış sayfası gibi detaylarının doğru dizayn edilmesi hakkındaki çalışmaları kapsar.

PPC nedir detaylı anlatım

Tıklanma (Click Through) Nedir?

Bir internet kullanıcısının webdeki arama sonuçlarında yer alan bir web sitesine girmek, reklamdaki ürüne gitmek, maildeki detayları öğrenmek gibi amaçlarla bağlantılara tıklayarak yaptığı eylem.

Tıklanma oranı nasıl artırılır?

Ticari Servis Sağlayıcı Nedir?

E-ticaret firmalarının web site kurulumu ve kullanımı süreci boyunca hizmet aldığı altyapı servislerine verilen unvan. Ticari servis sağlayıcı, site için dışarıdan alınan hizmetlerin doğrudan ya da entegre edilerek kullanılmasına olanak tanır ve yerleşik veri sisteminin kullanımı konusunda destek sağlar. E-ticaret sitesinin sahip olması gereken tüm fonksiyonları kendi bünyesi doğrultusunda tesis eden ticari servis sağlayıcı, siteyi düzenli bir şekilde takip eder ve gerekli teknik düzenlemeleri yapar. IdeaSoft ve benzeri firmalar, birer servis sağlayıcıdır.

IdeaSoft e-ticaret paketleri

Toplu E-Posta Gönderimi (Mailing) Nedir?

Genellikle görsel ve metin içerikli tasarımlardan oluşan mailleri birden fazla kullanıcıya aynı anda göndermek suretiyle yapılan pazarlama yöntemi. Toplu e-mail gönderimi e-ticaret siteleri için oldukça etkili bir yöntemdir ve sıklıkla kullanılır.

E-posta pazarlaması nedir, nasıl yapılır?

Toplu SMS Gönderme Nedir?

Reklam, tanıtım, pazarlama ya da bilgilendirme amacı ile aynı anda çok sayıda kullanıcının cep telefonuna gönderilen standart metin mesajı. Toplu SMS gönderimi çoğunlukla CTA amaçlı bir bağlantı içerir ve kullanıcı bu bağlantıya tıklayarak mesaja konu olan kampanya ya da ürünün sayfasına gidebilir.

SMS pazarlaması hakkında bilmeniz gerekenler

Trafik Nedir?

Bir web sitesinin tüm kaynaklardan gelen tıklanmaları, tıklayan kişiler, tekil ya da toplam tıklamalar doğrultusundaki etkileşimi.

Trafiğinizi artırmak için ne yapmalısınız?

Tüketici Hakem Heyeti Nedir?

Mağdur olan bir tüketicinin satıcı ile anlaşamadığı ve çözemediği konular için başvurabileceği yasal merci. Tüketici hakem heyetinin yetki ve görevleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile belirlenmiştir ve bu heyetin verdiği kararı tüm tarafların kabul etmesi zorunludur.

U

E-ticaret Sözlüğü

URL Nedir?

İnternet dizinindeki bir web site sayfasına, belgeye, resme ya da herhangi bir kaynağa denk gelen, standart bir formatta oluşturulan bir karakter dizilimi, kısaca adres. Açılımı “Uniform Resource Locator” olan URL teriminin Türkçe karşılığı “Birörnek Kaynak Konumlayıcı” ya da “Tekdüzen Kaynak Bulucu” şeklindedir. Ulaşılan bir kaynağın URL’si, tarayıcının adres çubuğunda gösterilir. Örneğin “ https://www.ideasoft.com.tr/” bir URL’dir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Longtail Keyword) Nedir?

En az 4 - 5 kelimeden oluşan ve spesifik kitlelere hitap ettiği için rekabeti düşük olan anahtar kelime grubu. Genellikle niş bir pazarda üst sıralar hedeflendiğinde kullanılır. E-ticaret sitelerinde belirli bir ürünün rengini, boyutunu, türünü ya da fiyatını içerecek şekilde kurgulanabilir. Örneğin “paslanmaz çelik kablosuz su ısıtıcı” bir longtail anahtar kelimedir.

Long tail keywords nedir detaylı anlatım

Ü

E-ticaret Sözlüğü

Üçüncü Taraf Ödeme İşlemcisi Nedir?

Ticari hesap açmaya gerek kalmadan çevrimiçi ödeme alabilmek için hizmet sunan firma.

Ürün Detay Sayfası Nedir?

E-ticaret sitelerinde yer alan; ürün görseli, fiyat, ürün kodu, renk/beden/ebat, ürün açıklaması, teknik detaylar ve kullanım talimatları gibi bilgilerin yazılı olduğu sayfa.

Ürün açıklamaları nasıl yazılmalı?

Üye İş Yeri Anlaşması Yapan Kuruluş Nedir?

Üye işyeri kabul ederek altyapı ve hizmetlerini bu iş yerlerinin kullanmasına izin veren kuruluş.

Üye İş Yeri Nedir?

Belirli bir hizmeti ya da altyapıyı kullanarak müşterilerine hizmet vermek isteyen ve söz konusu hizmeti ya da altyapıyı kullanma imkânı sunan firma ile anlaşarak bu hizmeti veren işletme. Örneğin bir bankanın POS cihazına sahip olan bir işletme, cihazın sahibi olan bankanın üye işyeridir.

V

E-ticaret Sözlüğü

Varyant Nedir?

Temelde yüzeysel olarak aynı olan bir öğenin küçük farklılıklara sahip çeşitleri için kullanılan tabir. Örneğin bir e-ticaret sitesinde yer alan bir pantolonun farklı renklerdeki ve farklı bedenlerdeki modelleri, söz konusu pantolonun varyantlarıdır.

IdeaSoft altyapısında varyant sistemi nasıl kullanılır?

Vekil Sunucu (Proxy Server) Nedir?

İnternete giriş yapan bir kullanıcının bilgisayarındaki tarayıcı ile ulaşılmak istenen sayfanın bulunduğu sunucu arasında görev yapan ara sunucu. Tarayıcı vekil sunucuya bağlanarak bir içerik ister, vekil sunucu içeriğin bulunduğu sayfaya bağlanır, içeriği alır ve tarayıcı ekranına gönderir. Bu sistemin güvenlik ve hız konusunda önemli avantajları vardır.

Veri Elemanı Adı Nedir?

İçerikleri ve taşıdığı bilgiler ile ilgili olarak veri elemanlarına verilen, bir ya da birkaç kelimeden oluşan tanım.

Veri Elemanı Nedir?

Dijital ortam öğelerinin niteliklerini öğrenmek, tanımlamak, yorumlamak için kullanılan birim.

Veri Elemanı Rehberi Nedir?

Dijital ortamdaki verilerin ve veri elemanlarının niteliklerini, değerlerini ve simgelenme özelliklerini içeren bir liste.

Veri Elemanının Niteliği Nedir?

Bir veri elemanının kendine özgü olan, ayırıcı özelliği.

Veri (Data) Nedir?

Dijital ortamlarda bulunan bilgi, belge ve dosyaların programlar tarafından algılanması, yorumlanması ve işlenebilmesi için formüle edilmiş durumdaki hali.

E-ticaret sitenizde takip etmeniz gereken veriler

Veri Tabanı (Database) Nedir?

Bilgisayar sistemlerinde, altyapılarda ve web sitelerinde kullanılabilir verilerin tümünün saklandığı alan. E-ticaret sitelerindeki ürün bilgilerinin yer aldığı bir kaynak ürün veri tabanı, e-mail adreslerinin yer aldığı bir liste e-mail veri tabanı olarak kabul edilir ve bu konuya örnek olarak gösterilebilir.

E-ticaret siteleri için veri tabanı rehberi

VPN (Sanal Özel Ağ) Nedir?

Bir bilgisayarın internetteki hareketlerini başka bir bilgisayara ait ağ üzerinden yapmasını sağlayan sistem. Kurumların kendi bünyesinde özel bir ağ oluşturması, bireysel kullanıcıların bölgesel kısıtlamalar bulunan sitelere erişebilmesi ve en önemlisi göz atma etkinliğinin izlenememesini sağlamak amacıyla kullanılır. VPN şifrelenmiş bir ağdır ve bağlantının diğer kişi ve kurumlar tarafından görüntülenmemesi için güvenlik katmanı oluşturur.

W

E-ticaret Sözlüğü

Watermark Nedir?

Dijital ya da fiziksel bir öğenin üzerinde bulunan, üreticiyi belli eden, üretici olmayanlar tarafından sahiplenilmesini önleyen, orijinalliği belirten ve farklı amaçlar için kullanılmasını engelleyen özel işaret. Türkçe karşılığı filigrandır ve genellikle görsel tasarımlarda görülür.

Web Barındırma (Hosting) Nedir?

Bir web sitesinin içerdiği tüm sayfaların, belgelerin, görsellerin ve metinlerin, söz konusu siteye ulaşmak isteyen kullanıcılara gösterilmek üzere bir sunucu bilgisayarında depolanması hizmeti. Kısaca site sahibinin oluşturduğu bir site, hosting hizmeti veren firmanın sunucu olarak kullandığı bilgisayara kaydedilir ve ziyaretçilere bu kaynaktan gösterilir.

E-ticarette hosting nasıl seçilmeli?

Web Sunucusu (Web Server) Nedir?

Barındırma (hosting) hizmeti veren bir firmanın, bu hizmeti sunmak için kullandığı, web sitelerini içinde barındıran ve internet protokolleri üzerinden bu sitelere erişim sağlayan sunucu.

E-ticaret siteleri için hostingin önemi

Whois Nedir?

Bir web sitesi ya da alan adının kime ait olduğunun tespit edilebilmesi için hizmet veren sitelerin genel adı. Söz konusu sitelere yazılan bir alan adının sahibinin adı, konumu ve iletişim bilgileri görüntülenebilir. Ancak site sahipleri bu bilgileri gizleyebilir ve bu durumda whois servislerinden bu bilgilere erişilemez.

X

E-ticaret Sözlüğü

XLS Nedir?

Tablo oluşturma, hesaplama, veri işleme, çoklu işlem yapma ve grafik oluşturma gibi çeşitli işlevleri bulunan Microsoft Office Excel programının dosya uzantısı.

XML Entegrasyonu Nedir?

Aralarında anlaşma bulunan iki e-ticaret sitesinden birinde bulunan ürünleri ve ürüne ait tüm bilgileri diğerine otomatik olarak aktarma işlemi. XML entegrasyonu, entegrasyona konu olan ürünlerin türüne ve kaynak sitenin güncellenme durumuna göre saatlik, günlük, haftalık gibi periyotlarla yapılabilir.

IdeaSoft entegrasyon çözümleri

XML Nedir?

Belirli verilerin saklanmasını, sistemler arasında transfer edilmesini, aynı anda hem kullanıcılar hem de bilgisayar sistemleri tarafından okunabilen dosyalar oluşturulmasını sağlayan genişletilebilir işaretleme dili.

IdeaSoft altyapısında XML nasıl kullanılır?

Y

E-ticaret Sözlüğü

Yasal Erişim Nedir?

Devlet organlarının, adli bir duruma konu olan gizli anahtarlara mahkeme kararıyla ulaşabilme yetkisi.

Yatay E-Ticaret Nedir?

Aynı site üzerinden, birbirinden bağımsız pek çok farklı kategoride yer alan ürün ve hizmeti satışa sunmak şeklinde icra edilen bir e-ticaret modeli.

Yatay e-ticaret nedir detaylı anlatım

Yazılım Nedir?

Elektronik aygıtların çalışmasını, diğer aygıtlarla iletişime geçmesini, verilen görevleri algılamasını ve yerine getirmesini sağlamak adına bilgisayar dili ile yazılarak tanımlanmış makine komutları bütünü. Kısaca bir aygıtın, kullanım amacına göre beklenti dahilinde olan belirli bir işi yapması için sahip olduğu program. C++, Pascal ve Java gibi çeşitli yazılım dilleri vardır.

Z

E-ticaret Sözlüğü

Zaman Damgası (Time Stamp) Nedir?

Genel anlamıyla herhangi bir olayın ne zaman gerçekleştiğini anlatan ve olaya konu olan öğenin üzerine kodlanmış zamansal bilgi dizisi. Dijital ortamda zaman damgası; bir verinin üretilme, değiştirilme, gönderilme, alınma, kaydedilme gibi hareketlerinin zamanını doğrulama amacıyla kullanılan kayıtları ifade eder.

123

E-ticaret Sözlüğü

301 Yönlendirme Nedir?

Artık aktif olmayan bir siteyi ya da sayfayı, aktif olan alternatif bir site ya da bir sayfaya yönlendirme işlemi. “Moved Permanently” yani “Kalıcı Yönlendirme” olarak da adlandırılan 301 yönlendirme ile iki farklı domain tek bir adrese; HTTP, HTTPS’ye; içeriği değişen ya da silinen sayfalar alternatif sayfalara yönlendirilebilir. E-ticaret sitelerinde genellikle stokta ya da satışta olmayan ürünlerin sayfalarını, ürünün farklı modellerine ya da kategori sayfasına yönlendirmek için kullanılır.

301 yönlendirme nedir detaylı anlatım

302 Yönlendirme Nedir?

Geçici olarak aktif olmayan bir siteyi ya da sayfayı, söz konusu geçici süre boyunca alternatif bir siteye ya da sayfaya yönlendirme işlemi. “Temporary Redirect” yani “Geçici Yönlendirme” olarak da adlandırılan 302 yönlendirme ile bakımdaki bir site, bakım süresi boyunca farklı bir siteye; içeriği değiştirilen sayfa, tasarım bitene kadar alternatif bir sayfaya yönlendirilebilir. E-ticaret sitelerinde genellikle kampanya dönemlerinde, dönemsel olarak aktifleştirilen sayfalar için kullanılır.

302 ve 301 yönlendirme nedir detaylı anlatım

404 Hata Kodu Nedir?

Tarayıcının, ulaşılmak istenen site ya da sayfayı sunucuda bulamadığında bulduğu ve ekranda gösterdiği hata. 404 Not Found Error hata kodu ile site dosyalarının yanlış klasöre aktarılması, adının değiştirilmesi, silinmesi ya da bağlantıların yanlış yönlendirilmesi gibi durumlarda karşılaşılır.

500 Hata Kodu Nedir?

Sunucudan kaynaklanan bir problemden dolayı ulaşılamayan site ya da sayfalar için tarayıcının gösterdiği hata. 500 Internal Server Error hata kodu sunucunun bazı işlemleri başlatamaması ve sürdürememesi gibi durumlar ile birlikte yanlış PHP uzantıları ya da “.htaccess” dosyasındaki yanlış kodlar nedeniyle gösterilir.