Sanal POS nedir? Nasıl ve nereden alınır?

10 Ağustos 2017
IdeaSoft
Sanal POS nedir? Nasıl ve nereden alınır?

Sanal POS nedir, sanal pos nasıl alınır, sanal pos nasıl kurulur, sanal pos ücretleri, sanal pos komisyon oranları, sanal pos entegrasyonu, sanal pos ödemeleri, sanal pos hizmeti veren firmalar, online pos alırken gerekenler, sanal pos sistemleri, ücretsiz sanal pos alma, hangi bankanın pos cihazını almalıyım ve daha fazlası bu yazımızda.

E-ticarete yeni başlayacak girişimcilerin en çok akıllarına takılan “Sanal POS Nedir”, “Sanal POS nasıl kullanılır?” veya “Sanal POS ne işe yarar?” sorusuna cevap olarak; Sanal POS bütün e-ticaret yapan web sitelerinde farklı birçok şekilde kullanılabilir. Temel amacı ödeme işlemini o anda tıpkı fiziki bir mağazadaki gibi gerçekleştirmek ve işlemi sonlandırmaktır.

Sanal POS Nedir?

Sanal POS veya VPOS (virtual point of sale), kredi kartı veya banka kartı ile alışveriş yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internete uyarlanmış halidir.

Sanal POS üzerinden işlem yapılmadan önce teslimat gerektiren e-ticaret işlemlerinde teslimat bilgisi sorulur, fatura bilgisi istenir veya siteye bağlı olarak farklı bilgiler de talep edilebilir.

Ödeme aşaması yani kullanıcının kredi kartı bilgilerini girdiği ekrandan sonra bilgiler, ilgili sanal POS'a ait bankaya iletilir ve işlem onayı alınır. Sonraki süreçte ilgili işlemin bedelini bankadan anlaşmasına bağlı olarak tahsil eder. Kısaca sanal POS işleyişi, alışveriş esnasında kart bilgilerinin güvenli bir şekilde ilgili bankaya iletilmesi ile geri bildirim sürecidir.

Sanal POS Nasıl Alınır? Nasıl Kurulur?

E-ticaret işletmelerinin sanal POS hizmetinden yararlanabilmeleri için ülkemizdeki bankalardan veya BDDK tarafından onaylı ödeme kuruluşlarından başvuruda bulunmaları gerekir.

Bankalara başvuru yapabilmek için ise e-ticaret sitesi, satışı gerçekleşecek ürünlerle dolu olup sitenin içerisinde yer alması gereken Üyelik Sözleşmesi, Satış Sözleşmesi, Mesafeli Satış Sözleşmeleri, İade ve İptal Prosedürleri gibi bir takım metin ve sözleşmeleri içermelidir.

Ayrıca sanal POS başvurusunda istenen bir takım evrakları (nüfus cüzdanı örneği, vergi levhası, ortaklık sözleşmesi, imza sirküleri gibi) tamamlamış olmanız beklenir.

Sanal POS başvurusu belli bir süreç içerisinde banka tarafından onaylandıktan sonra bankanın size yolladığı bilgilerin sitenizde kurulu olan Sanal POS modülü sayesinde sisteme entegrasyonu sağlanır. Böylelikle kredi kartı ile ödeme alabilecek durumda olursunuz.

IdeaSoft Akıllı e-ticaret paketlerinin alternatif ödeme sistemleri ile olan entegrasyonu sayesinde ise sadece hesap erişim bilgilerinizi yazarak POS'larınızdan ödeme almaya başlayabiliyorsunuz.

Sanal POS Güvenli mi?

E-ticaret sitelerine sanal POS entegresi yapılabilmesi için bankaların zorunlu tuttuğu belli başlı güvenlik önlemleri vardır. Bunların denetimi olmadan bankalar sanal POS kullanımına izin vermez.

Kullanıcılar için bilgisayarlarındaki güvenlik yazılımlarını güncel tutmaları ve alışveriş yapılan web sitesinde SSL sertifikası olup olmadığını kontrol etmeleri güvenlik açısından dikkat etmeleri gereken noktalardır.

SSL sertifikası, e-ticaret sitesinden alışveriş yapacak müşterilerin kişisel ve kredi kartı bilgilerinin transfer sırasında kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için bilgilerin iletimi sırasında kullanılan, güçlü bir şifreleme sistemidir. Sanal POS dolandırıcılığının büyük oranda önüne geçer.

E-ticaret siteleri için ekstra güvenli olan 3D Secure sistemi de banka hesabınıza bağlı GSM numaranız üzerinden çalışan bir sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde işlem onayı tarafınızdan verildiği için daha güvenli kabul edilir.

Sanal POS Hizmeti Nereden Alınır?

Günümüzde artık çoğu tüketici birden fazla bankanın kartına sahip. Bu açıdan sanalpost kullanmak isteyen firmalar için de çözüm önerileri artmış bulunmakta. Sanal pos almak için ister bankalara başvurarak ister Sanal POS hizmeti sunan kurumlar ile anlaşabilirsiniz. Ayrıca bankaların ya da firamaların sanal pos ücretleri, sanal pos komisyon oranlarını da karşılaştırarak sizin için en uygun olanını seçmelisiniz.

Sanal POS hizmeti sağlayan ödeme kuruluşları;

Her banka için ayrı başvuru yapmak, kontrolünü ayrı ele almak yerine tüm bankalar alternatif ödeme sistemleri ile tek bir sanal POS'ta toplanabiliyor. Alternatif sanal pos firmalarından;

 • Iyzico,
 • HepsiPay,
 • PayU,
 • iPara,
 • PayNet,
 • TürkPOS
 • sayesinde sanal pos uygulamasına kolaylıkla geçip, kredi kartı ile ödeme almaya başlayabiliyorsunuz.

  “Sanal

  Sanal POS hizmeti sağlayan bankalar;

  E-ticaret için bankaların sunduğu ve farklı adlarda tanımlanan VPOS hizmetleri mevcuttur. Bankaların ödeme çözümleri;

  Akbank - Sanal AKPOS

  Müşterilerin kredi ve banka kartları ile Axess Sanal POS üye işyerlerinden yaptıkları alışverişlerinde hem belli bir oranda chip-para kazandırıyor hem de kazandıkları chip-paraları tüm Axess üye işyerlerinde kullanma imkanı tanıyor. Sanal pos akbank müşterinin talebine bağlı artı taksit veya erteleme kampanyalarını sunabiliyor.

  QNB Finansbank - FinansWebPOS

  CardFinans Üye işyeri olunduktan sonra QNB Finansbank kredi kartı sahiplerinin taksitli ve ParaPuanlı alışveriş yapmalarına imkan sağlıyor. (sanal pos finansbank)

  Vakıfbank - VPOS-724

  Vakıfbank WorldCard kullanılarak yapılan alışverişler esnasında taksit seçeneğinin yanı sıra yurt dışı kartlarla yapılan işlemleri tahsilat imkanı da sağlıyor.(sanal pos vakıfbank)

  Yapı Kredi Bankası - POSNET

  Yapı Kredi size uygun POS çeşitlerini (Standart Sanal POS, Ortak Ödeme Sayfası, Kolay Mağazacılık, Web POS) seçmenize imkan sağlıyor. Bununla birlikte World üye işyerleri işlemlerin bir kısmını puan ile bir kısmını peşin veya taksitle yapabiliyorlar.(sanal pos yapıkredi)

  Garanti Bankası - Garanti Sanal POS

  Visa, Mastercard, American Express Card ve Diners Club logolu kartlara satış yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca Bonus, Flexi, MileS&Smiles kredi kartı ve American Express Card sahiplerine taksitli ödeme imkanı sunuyor. (sanal pos garanti)

  Halkbank Sanal POS

  Tek çekim ve taksitli olarak ödeme seçenekleri ile sunulduğu gibi Web Üyesi İşyeri olduğunuz takdirde Paraf uygulamalarından yararlanabiliyorsunuz.(sanal pos halkbank)

  DenizBank - DenizPOS

  Visa, MasterCard, Amex logolu tüm kredi ve Debit kartları kabul ediyor. Ayrıca Bonus taksitli satış, bonus puan kullanma ve ön provizyon alma/kapama işlemlerine olanak sağlıyor.(sanal pos denizbank)

  İş Bankası Sanal POS

  İş Bankası sanal posları Visa, Mastercard, American Express ve UnionPay logolu tüm kredi ve banka kartlarını kabul ediyor. Aynı zamanda fiziki POS cihazlarında yapılabilen satış, taksitli satış, vade farklı satış (Maximum Fırsat), MaxiPuan kullanma, ön provizyon alma/kapama işlemleri Sanal POS’ta da yapılabiliyor.(sanal pos iş bankası)

  Türkiye Ekonomi Bankası - TEB Sanal POS

  TEB, Visa ve Mastercard logolu tüm kredi kartları ve banka kartlarını kabul ediyor, taksitli ödeme seçenekleri sunuyor.(sanal pos teb)

  Ziraat Bankası Sanal POS

  Ziraat bankası üye iş yerlerine belli bir komisyon ve/veya ciro blokesi karşılığı Maximum fırsat ve hizmetlerini müşterilere sunma imkanı sağlıyor.(sanal pos ziraat)

  ING Bank Sanal POS

  ING Bank müşterilerinizin kredi ve banka kartlarından yaptığı alışverişlerinde kampanya ve taksitli ödeme seçenekleri sunmanızı sağlıyor.(sanal pos ing)

  IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri, yukarıda bahsettiğimiz tüm ödeme kuruluşları ve bankalar ile entegredir. Dilerseniz e-ticaret yazılımımızı 15 gün boyunca ücretsiz olarak denemek için tıklayınız.

  IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

  En çok okunan yazılar

  Benzer yazılar

  İlgi çekici Instagram Hikaye tasarımı ipuçları - (Örnekli Anlatım)
  İlgi çekici Instagram Hikaye tasarımı ipuçları - (Örnekli Anlatım)
  İlgi çekici ve farklı Instagram Hikaye tasarımı ile 2021 yılında bu platformdaki geri dönüşüm ve etkileşimlerinizi artırabilirsiniz. Instagram normal gönderiler kullanıcılara ulaşmanın tek yolu olmadığı için hikaye...
  4 Ocak 2021
  Sinan Oypan
  Marka tescili yaptırmanız e-ticaret siteniz için neden önemli?
  Marka tescili yaptırmanız e-ticaret siteniz için neden önemli?
  Marka ismi ve logo yaratmak için saatlerce ya da günlerce uğraşan ve kendi markalarını yaratarak, bu markayı ileri taşımak isteyen girişimciler ve firmalar için marka tecili yaptırmak oldukça önemlidir. Markanın orijinalliğini...
  11 Aralık 2018
  Sinan Oypan
  Her zaman işe yarayan 4 içerik pazarlama stratejisi
  Her zaman işe yarayan 4 içerik pazarlama stratejisi
  İçerik pazarlama çalışmaları yaparken bazı yöntemlerden faydalanmak gerekiyor. Bu yöntemlerden yararlandığınızda, içerik çalışmalarınızdan daha fazla verim alabileceğiniz gibi yazdığınız içeriklerin kalitesini de...
  6 Eylül 2016
  Sinan Oypan
  Advertorial Reklam Nedir?
  Advertorial Reklam Nedir?
  Reklam, firmalarca satılan ürün ve hizmetlerin geniş kitlelere duyurulması amacıyla gerçekleştirilen bir tanıtım faaliyetidir. Fakat bugün gelinen noktada reklam kavramı, geleneksel anlamını yitirmeye başlamış, buna bağlı olarak...
  13 Aralık 2021
  Markethinkers
  Facebook reklam vermek neden hala önemli?
  Facebook reklam vermek neden hala önemli?
  Facebook reklam vermek, günümüzde halen e-ticaret firmaları için önemli pazarlama yöntemlerinden biri olarak öne çıkmakta. Facebook dediğimizde sadece bu platformu değil aynı zamanda Instagram’ı da ele almak gerekiyor....
  20 Ağustos 2020
  Sinan Oypan
  E-ticaret sitenizin tanıtımı için kullanabileceğiniz video fikirleri
  E-ticaret sitenizin tanıtımı için kullanabileceğiniz video fikirleri
  Video fikirleri bulmak ve farklı video içeriklerle e-ticaret sitenizi öne çıkartmak, yeni hedef kitlelere ulaşmanıza yardımcı olurken, ürünlerinizi tanıtmanızı da sağlar. Tabii ki farklı video fikirleri bulmak ve video...
  13 Mayıs 2019
  Sinan Oypan
  E-ticarete atılmak isteyenler için küçük işletme fikirleri
  E-ticarete atılmak isteyenler için küçük işletme fikirleri
  E-ticarete atılmak ve kendi işini yapmak isteyen girişimciler küçük işletme fikirleri araştırarak, kendi online mağazalarını açabilirler ve internetten satışa başlayabilirler. Küçük işletme fikirleri, e-ticarete ilk kez adım...
  28 Temmuz 2019
  Sinan Oypan
  Müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacak 4 yöntem
  Müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacak 4 yöntem
  E-ticarette müşterilerle olan ilişkileriniz, işletmenizin başarısının ne kadar uzun vadeli olacağını belirleyen kriterlerden biridir. İyi iletişim kurmak ve bunu bir standart haline getirerek uzun vadede müşterilerinizle iyi bir...
  1 Haziran 2017
  Sinan Oypan
  Orijinal ürün açıklamaları oluşturmak için neler yapmalısınız?
  Orijinal ürün açıklamaları oluşturmak için neler yapmalısınız?
  Ürün açıklamalarının tüketicilerin satın alma kararlarına büyük bir etkisi bulunuyor. Dikkat ve ilgi çeken orijinal ürün açıklamaları oluşturduğunuzda ziyaretçileri sayfa üzerinde de daha fazla tutabilirsiniz. Yetersiz ve...
  18 Ekim 2017
  Sinan Oypan
  Logo tasarımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler
  Logo tasarımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler
  Logo tasarımı, markalaşma sürecinde bir şirket için en önemli unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır. İyi hazırlanmış bir logo, markanın kimliğini, yaptığı işleri ve hizmetlerini anlatacağı gibi tüketiciye birçok mesajı...
  30 Mayıs 2020
  Sinan Oypan
  Telefondan alışveriş trendleri 2020 yılında nasıl olacak?
  Telefondan alışveriş trendleri 2020 yılında nasıl olacak?
  Telefondan alışveriş, diğer adıyla mobil ticaret akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla hayatımızın içine giren kavramlardan biri oldu. Özellikle 2012 yılından itibaren kullanıcıların mobil cihazları üzerinden...
  27 Aralık 2019
  Sinan Oypan
  E-ticarette depo raf sistemi ile ilgili ipuçları
  E-ticarette depo raf sistemi ile ilgili ipuçları
  Depo raf sistemi oluşturmak, e-ticarette depo yönetimi söz konusu olduğunda önemli konulardan biri olarak öne çıkmakta. Doğru raf düzenini yapmanız, karmaşıklığı ortadan kaldıracağı gibi ürün siparişlerinin hazırlanma...
  22 Ocak 2020
  Sinan Oypan
  Detaylı Bilgi İçin Arayın