E-ticaret Sektöründe Responsive Tasarımın Rolü

Yazar: IdeaSoft
Güncellenme Tarihi: 28.03.2024
E-ticaret Sektöründe Responsive Tasarımın Rolü

Responsive tasarım; masaüstü, tablet, cep telefonu vb. her cihaza göre otomatik olarak tüm cihazlarla uyumlu hale gelebilen tasarım şeklidir. Bu tasarım özelliğine sahip bir siteniz varsa işleriniz kolaylaşır. Bu sayede siteniz ziyaret edilen cihazın ekran çözünürlüğüne göre içeriği otomatik olarak boyutlandırarak çalışır.

MOBİSAD'ın hazırladığı 2023 Mobil İletişim Sektör Raporuna göre; Türkiye’de 81,68 milyon adet akıllı telefon kullanıcısı bulunmakta.

İPUCU

Responsive tasarım, web sitenizin tüm cihazlarda mükemmel görünmesini ve çalışmasını sağlar. Kullanıcı deneyimi ve erişilebilirlik açısından bu, günümüzde olmazsa olmaz bir özelliktir.

Bu rapordan sonuçla akıllı telefon kullanıcı sayısının yüksekliğini anlamaktayız. Nüfus içinde her birey bir akıllı telefona sahip. Rapordan gelen bilgiye göre potansiyel müşterilerinizin karşısına sıklıkla kullandıkları mobil aygıtlarda çıkmaktasınız. Bu nedenle web sitenizin bu aygıtlarda doğru ve hatasız görüntülenmesi oldukça önemlidir.

responsive tasarım

Son yıllarda e-ticaret siteleri tarafından tercih edilen responsive tasarım, her cihaza uyum sağlar. Türkiye'de 81,68 milyon mobil kullanıcı mevcuttur. Bu yüzden online alışveriş sitelerinin mobilde hatasız görünür olması çok önemlidir. E-ticaret sektöründe başarılı olmak için sitelerin kaliteli hizmet sunması ve kullanıcıların rahat alışveriş yapabilmesi önemlidir. Bu nedenle müşteri kazanmak için her cihazda kolay gezinme imkanı sağlanmalıdır.

İPUCU

Türkiye'de 81,68 milyon akıllı telefon kullanıcısı olduğunu bilmek, mobil uyumlu bir web sitesinin önemini vurgular. Bu, potansiyel müşterilere ulaşmanın en etkili yollarından biridir.

IdeaSoft ile kazanma sırası şimdi sende

Responsive Tasarımın İşletmelere Sağladığı Avantajlar

SEO ve Google Sıralaması Üzerindeki Etkileri

Web sitenizin SEO başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri, sitenizin farklı cihazlarda sorunsuz çalışmasıdır. Masaüstü bilgisayarda çalışan ama mobil cihazlarda sorunlar yaşayan bir web sitesi kullanıcılarını memnun edemeyecektir.

İPUCU

Responsive tasarım, SEO başarısını büyük ölçüde etkiler. Google, mobil uyumlu siteleri ödüllendirir, bu yüzden responsive tasarım sıralamanızı iyileştirebilir.

responsive tasarım özellikleri

Mobil Site Yüklenme Hızı ve Kullanıcı Deneyimi

Yüklenen görselleri ve sayfada yer alan ögeleri mobil aygıta göre boyutlandırmak önemlidir. Bu nedenle doğru boyutta yüklenmesini sağlamak site yüklenme hızını artıracaktır. Sayfaların hızlı yüklenmesi kullanıcıların sitenizden beklemekten sıkılıp çıkış yapmalarının önüne geçecektir.

İPUCU

Mobil cihazlarda hızlı yüklenen sayfalar, kullanıcı memnuniyetini artırır. Responsive tasarım, sayfa yüklenme sürelerini optimize ederek, kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Değişikliklerin Tüm Cihazlarda Görünürlüğü

Responsive özellikli bir tasarıma sahip olmak yapacağınız değişikliklerin hızlanması için önemlidir. Ama responsive tasarıma sahipseniz web sitenizde yaptığınız değişikliklerin her cihaz ve ekran boyutu için tekrar düzenlemeye ihtiyacı olmadan otomatik olarak boyutlanacaktır.

Farklı Kanallardan Trafik Kazanımı

Rakiplerinizin bu alanda eksikleri varsa bir adım öne geçmiş olursunuz. Sayfaları mobil aygıtlarda çalışmayan web sitesini tercih etmeyeceklerdir. Ancak sizin web sitenizden alışveriş yapmaları responsive özelliğiniz ile çok daha kolay olacaktır.

İPUCU

Sosyal medyadan gelen trafik, çoğunlukla mobil cihazlardandır. Responsive bir tasarım, bu kullanıcıların sitenizle sorunsuz bir şekilde etkileşimde bulunmalarını sağlar.

Mobil Alışveriş Verileri ve Kullanıcı Davranışları

Kullanıcılar ürünleri mobilden inceleyip hızlıca satın alıyor, yapılan araştırmalar bunu desteklemektedir.

2019 mobil alışveriş verilerini incelediğimizde; sayfa görüntülemelerinin yüzde 75.7’si mobil cihazlar üzerinden yapıldı. Ancak masaüstünden görüntüleme oranı ise yüzde 24.3 olarak kaydedildi. Masaüstü siparişler 2 milyon 189 bin 621'de kaldı. Mobil siparişler ise 2 milyon 950 bin 333'e yükseldi. Ancak masaüstü görüntülemelerin binde 5’i satışa dönerken mobilde bu oran binde 2 oldu. Analizlere göre, pahalı bir ürün alacak kişiler, mobil cihazlarından hızlıca ürünleri inceleyerek satın alma işlemini gerçekleştiriyor.

responsive mobil uyumlu tasarım

Responsive Tasarımın Sosyal Medya Etkileşimine Katkıları

Günümüzde en yüksek potansiyel müşterilerin bulunduğu alanlardan biri de sosyal medya uygulamalarıdır. Bu nedenle günün büyük bir bölümünde sosyal medyayı aktif olarak kullanan kullanıcılara doğru hedefleme ile reklamlarınızı göstermeniz önemlidir. Ancak gösterdiğiniz kitle reklamları mobil aygıtlar üzerinden gördüğünden yine web sitenize mobil aygıtlar ile giriyor olacaktır. Ama siteniz eğer mobil aygıtlarda tasarım kaymaları, çalışmayan butonlar, yavaş yüklenme süreleri gibi olumsuz durumlar yaşatırsa bu kullanıcıyı alışverişinden vazgeçirecektir.

responsive tasarım hizmetleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi responsive tasarım ile e-ticaret siteniz her cihaza adapte olur ve otomatik olarak cihaza uyumlu hale gelir. Bu da responsive tasarımın en fonksiyonel özelliklerinden biridir. Responsive özellik aynı zamanda sitenize farklı kanallardan ulaşan kullanıcılara iyi bir alışveriş imkanı sunmanızı sağlar.

IdeaSoft'un Responsive Tasarım Hizmetleri

IdeaSoft, E-ticaret Paketleri kullanan müşterilere mobil uyumlu site ve çeşitli tasarım hizmetleri sunar. Onlarca önceden hazırlanmış responsive uyumlu tasarımdan dilediğinizi seçebilir ve tüm müşterilerize web sitenizi hatasız şekilde sunabilirsiniz.

IdeaSoft ile kazanma sırası şimdi sende

E-ticaret Sektöründe Responsive Tasarımın Rolü Nedir?

Responsive tasarım, kullanıcıların farklı cihazlarda sorunsuz bir deneyim yaşamasını sağlar, bu da e-ticaret siteleri için dönüşüm oranlarını ve kullanıcı memnuniyetini artırır.

Responsive Tasarım SEO ve Google Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Google, mobil uyumlu siteleri tercih eder ve daha yüksek sıralar. Responsive tasarım, site performansını ve kullanıcı deneyimini iyileştirerek SEO'yu olumlu yönde etkiler.

Mobil Alışverişin Önemi Nedir?

Mobil cihazlardan yapılan alışverişler, e-ticaret trafiğinin büyük bir kısmını oluşturur. Kullanıcıların mobil cihazlarda rahatça alışveriş yapabilmesi, e-ticaret siteleri için hayati öneme sahiptir.

Responsive Tasarımın Kullanıcı Deneyimi Üzerindeki Etkisi Nedir?

Responsive tasarım, kullanıcıların herhangi bir cihazda site içeriğini rahatça görüntülemesini sağlar, bu da daha yüksek kullanıcı memnuniyeti ve siteye olan bağlılığı artırır.

Responsive Tasarım Sosyal Medya Etkileşimini Nasıl Etkiler?

Sosyal medyadan gelen kullanıcılar genellikle mobil cihazları kullanır. Responsive tasarım, bu kullanıcıların site içeriğiyle sorunsuz bir şekilde etkileşim kurmasını sağlar, bu da sosyal medya kampanyalarının etkisini artırır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Admin
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler