Küçük girişimler için geri dönüşüm getiren pazarlama stratejileri

13 Eylül 2019
Sinan Oypan

Küçük girişimler için pazarlama stratejileri, geri dönüşümlerini artırarak markalarını büyütmeleri için oldukça önemlidir. Doğru kanallar üzerinden doğru pazarlama çalışmalarını yapmak, dijital pazarlama taktikleri ile tüketiciler alışverişe yönlendirmek, marka bilinirliğini artırmak için ekstra çalışmalar yapmak bu süreçte oldukça önemli.

Küçük girişimlerin kullanması gereken bazı pazarlama stratejileri de bulunuyor. Bu stratejiler, yaptıkları çalışmaların verimini artıracağı için alınacak olan geri dönüşümlerin de artmasında rol oynuyor.

Küçük girişimler için pazarlama stratejileri

Upsell ve çapraz satış tekniklerini kullanın

Geri dönüşümleri artırmak ve tüketicilerin e-ticaret siteniz üzerinde daha fazla alışveriş yapmalarını sağlamak için upsell ve çapraz satış tekniklerini uygulayabilirsiniz. Bundle çalışmaları ile birbiriyle uyumlu olan ürünleri satmaya çalışacağınız ve reklam kampanyalarında bu paketleri tanıtabileceğiniz gibi e-ticaret siteniz üzerindeki ürün sayfalarında upsell tekniği ile kullanıcılara daha üst modeldeki ürünleri de ilgili ürünler bölümlerinde gösterebilirsiniz. Böylelikle sepet ortalamasını artırma şansınız olur.

Özellikle bundle çalışmaları için dijital mecralar üzerinde reklam kampanyaları oluşturarak, bu ürünleri hedef kitlenizle buluşturabilir ve tanıtımlarınızı yapabilirsiniz.

İlgili rehber: Yeni başlayanlar için Upselling ile ortalama sepet tutarını artırmak için ipuçları

Instagram’ı pazarlama çalışmalarınıza entegre edin

Instagram günümüzdeki en popüler sosyal ağlardan biri ve içerdiği reklam modelleri sayesinde de e-ticaret firmalarına, tanım yapmaları için birçok fırsat sunuyor. Bu fırsatı değerlendirerek, Instagram üzerindeki hedef kitlenize ulaşmanız, pazarlama stratejileri arasında yer almalı. Organik büyüme ve erişimin yanı sıra belli bir reklam bütçesi ayırarak, bu mecra üzerinde reklam kampanyaları hazırlamanız ve mevcut ya da yeni kitlelere ulaşarak markanızı tanıtmanız gerekir.

İlgili rehber: Instagram pazarlama çalışmalarınızı bir adım ileri taşımanızı sağlayacak ipuçları

Sepeti terk edenlere yönelik çalışmalar yapın

Her yıl e-ticaret firmaları, sepette ürün bırakarak siteyi terk eden kullancılar yüzünden, onlarca potansiyel müşteriyi kaçırıyorlar ve bu da yıl içerisinde milyonlarca TL’yi bulabiliyor.

İlgili rehber: Sepeti terk edenlere hatırlatma e-postası gönderirken nelere dikkat etmelisiniz?

Bu sebeple de sepeti terk edenlere yönelik pazarlama çalışmaları yapmanız dijital pazarlama stratejileri arasında yer almalı. Tüketicilere hatırlatma e-postalar göndermek, retargeting reklamlarla sitenizi terk edenlere fırsat ya da indirim sunmak, yine retargeting reklamlar ile ürün alternatifiler sunmak ve upsell yapmak da geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

İlgili rehber: Ödeme sayfalarında sepeti terk etme oranlarını düşürmenizi sağlayacak ipuçları

İlgili rehber: E-ticarette kullanabileceğiniz retargeting reklam modelleri nelerdir?

Ücretsiz kargoyu pazarlama çalışmalarınıza dahil edin

Ücretsiz kargo da pazarlama stratejileri arasında yer alabilir. Tüketiciler için ücretsiz kargo seçenekleri online alışverişlerde önemli bir unsurdur. Belli bir harcama limiti üzerinde ücretsiz kargo seçeneği sunmak, sepete birden fazla ürün eklenme durumunda bu seçeneği sunmak, pazarlama çalışmalarınıza dahil edilebilir.

İlgili rehber: Satışlarınızı artıracak ücretsiz kargo promosyonları

Bu çalışmalar aynı zamanda sepet ortalamanızı yükseltmek için de iyi bir taktik olduğu için bunu pazarlama yöntemlerinize dahil ederek, geri dönüşümlerinizi de artırabilirsiniz.

Ürün açıklamalarınızı detaylandırın

Hem arama motorlarında ürün sayfalarının daha iyi indekslenmesini sağlamak hem de tüketicilerin ürün hakkında daha fazla bilgi almasını sağlamak için ürün sayfalarınızı mümkün olduğunca detaylandırmanız gerekir. Bunun başında da ürün açıklamaları gelmekte. Ürünle ilgili orijinal içerikler üretmenin yanı sıra detaylı ve uzun açıklama metinleri oluşturarak, tüketicileri mümkün olduğunca bilgilendirmelisiniz.

İlgili rehber: En etkili ürün satış sayfasını hazırlamak için bilmeniz gerekenler

Bunun yanı sıra ürün sayfaları üzerinde kaliteli ürün fotoğrafları kullanmanın yanı sıra ürünle ilgili videoları da göstererek, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz. Aynı zamanda bu video ve ekstra ürün görselleri de sayfanın arama motorlarında daha iyi indekslenmesine de yardımcı olacaktır.

İçerik pazarlama stratejileri geliştirin

İçerik pazarlama stratejileri de geri dönüşümlerinizi artırmaya yardımcı olacak faktörler arasında yer almakta. İçerik pazarlama ile hem organik olarak web sitenize trafik çekebilir hem de sosyal mecralar üzerinden yönlendirme trafiği almanızı da sağlayabilir.

İlgili rehber: Blogunuz için içerik planı yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili olabilecek içerik fikirleri bularak, haftalık ya da aylık içerik planları oluşturabilir ve sonrasında da bu plan dahilinde blog yazıları yazarak, hem sitenizi güncel tutabilir hem de tüketicileri web sitenize çekerek, satışa yönlendirebilirsiniz.

Pazarlama stratejileri ile ilgili sık sorulan sorular

Pazarlama stratejisi ne demek?

İşletmelerin, sundukları hizmetleri maddi kara dönüştürebilmek için yaptığı tanıtım çalışmaları pazarlama olarak tanımlanır. Pazarlama stratejileri de bu çalışmaların hangi kanallar üzerinde, nasıl yapılacağının planlanmasıdır.

Pazarlamanın temel amacı nedir?

Pazarlamanın temel amacı, müşterilerin bir ürünü tanımalarını sağlamak veya bir ürüne olan talebi artırarak, tüketicilerin bu ürüne olan bakış açılarını olumlu bir şekilde değiştirerek, onların satın alma kararlarını etkilemektir.

Hedef pazar ne demek?

Hedef pazar, firmaların sattıkları ürünlerin ya da sundukları hizmetlerin hangi pazara yönelik olacağını yansıtmaktadır. Her ürün farklı bir kitleye hitap etmektedir ve firmaların pazarlama ile satış stratejileri için bu hedef kitleleri önceden belirlemesi gerekir.

Daha fazla bilgi için: İdeal hedef kitlenizi bulmanızı sağlayacak ipuçları

Niş pazar, niche marketing ne demek?

Niş pazar, daha dar bir hedef kitleyi hedefleyen pazarı tanımlamaktadır. Örneğin, sadece kadın ayakkabıları satan bir e-ticaret firması, genel değil, niş bir pazarı hedeflemektedir.

Niche marketing, niş pazarlamanın İngilizce karşılığıdır. Niche marketing çalışmalarında, belli olan dar bir hedef kitleye yönelik yapılan pazarlama çalışmalarının bütünüdür.

Satış ve pazarlama ne demek?

Pazarlama, müşteriye sunulacak olan ürün tasarlanması ve ürüne bir talep yaratılması için yapılan çalışmaların bütünüdür. Satış ise bu hazırlanan paketin ve yaratılan talebin müşteriye teslim edilmesi sırasında geçen süreçtir. Başka bir deyişle satış, yaratılan talebin tüketicinin ürünü satın almasıyla tamamlamasıdır.

Daha fazla bilgi için: Markalaşma, pazarlama ve reklam arasında ne gibi farklar vardır?

Pazar konumu ne demek?

Pazar konumu ya da pazar payı, bir markanın belli bir pazar içerisinde toplam satılan malın ya da toplam gelirlerin yüzdelik dilimi olarak ne kadarlık bir paya sahip olduğunun gösteren bir terimdir. Pazar konumu, firmanın pazardaki büyüklüğünü ve yerini göstermek. İçin kullanılmaktadır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Dijital pazarlamada PPC reklamların size sağlayacağı avantajlar nelerdir?
Dijital pazarlama çalışmalarında PPC reklam yöntemini kullanmak size birçok farklı konuda fayda sağlar. Tıklama başına maliyet anlamına gelen PPC, reklam bütçesinin nasıl harcanacağını belirlendiği bir metoddur ve farklı...
21 Mart 2019
Sinan Oypan
Örneklerle ürün fotoğraflarınızı daha iyi hale getirme yöntemleri
Ürün fotoğrafları, kullanıcıların satın alma kararlarına doğrudan etki etmekte. Dükkanın vitrini görevi gördüğü için bu fotoğrafların dikkatli bir şekilde hazırlanması ve site üzerinde kullanılması gerekir....
29 Haziran 2018
Sinan Oypan
Başarılı Bir İş Planında Neler Olmalıdır?
İş planı ister hizmet ister üretim sektöründe olsun tüm firmalar için oldukça önemli ve gereklidir. Firmalar çoğu zaman finansman ya da sermayedar bulmak için iş planı hazırlarlar, ancak iş planı aslında firmanın iç...
27 Mayıs 2016
Savaş Çetinkaya
Mobil uygulama ve site tasarımlarında sıkça yapılan hatalar
Günümüzde mobile uyumluluk artık bir standart haline gelmeye başlıyor. Arama motorlarının mobile uyumlu sitelere daha fazla öncelik tanıyor olmasının yanı sıra kullanıcıların mobil cihaz kullanımlarının artması ve...
14 Nisan 2017
Sinan Oypan
E posta gönderim sıklığı ne olmalıdır?
E posta gönderim sıklığı; E-posta pazarlama yaparken, firmaların en sık sordukları sorulardan birisidir. E-ticaret firmalarına oldukça yüksek oranda geri dönüşüm sağladığı için, e-ticaret firmaları her fırsatta e-posta...
14 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Hoş geldin e-postası nasıl hazırlanır?
Hoş geldin e-postası internetten satış yapan firmaların, tüketicilerle olan iletişimlerinde iyi bir başlangıç yapmaları için çok önemlidir. İyi bir şekilde hazırlanmış ilk e-postalar iyi bir izlenim bırakacağı gibi,...
16 Eylül 2016
Sinan Oypan
Instagram ile e-ticaret sitenize trafik çekmek için neler yapabilirsiniz?
Instagram, sosyal ağlar arasında şuan oldukça popüler ve e-ticaret firmaları bu mecraya yönelerek instagramda satış yapmak ve farklı hedef kitlelere ulaşmaya çalışıyorlar. Sosyal medya pazarlama stratejinizde Instagram’a yer...
17 Haziran 2016
Sinan Oypan
Instagram profil analizi ile rakiplerinizin önüne geçin
Instagram profil analizi ile rakiplerinizin pazarlama ve reklam stratejileri hakkında birçok bilgi edinebilir ve rekabette onların önüne geçebilirsiniz. Rakip analizi yapmak ve rakiplerin ne gibi çalışmalar yaptıklarını yakından...
30 Kasım 2020
Sinan Oypan
Mobil site yüklenme hızını artırmak için neler yapabilirsiniz?
Web site hızının yanı sıra web sitenizin mobildeki açılma hızı da kullanıcı deneyimini önemli bir şekilde etkileyeceği için üzerinde durulması gereken bir konudur. Kullanıcıların mobil kullanım alışkanlıklarının artması...
13 Nisan 2018
Sinan Oypan
Performans pazarlama çalışmalarını nasıl yapabilirsiniz?
Geçtiğimiz günlerde performans pazarlama hakkında bir giriş yapmıştık ve performans pazarlamanın ne olduğu ve nasıl ölçümlenebileceği üzerinde durmuştuk. Performans pazarlama farklı alanlarda ve farklı amaçlarla...
15 Şubat 2019
Sinan Oypan
Ziyaretçi girişiyle ödemelere izin vermek neden önemli?
E-ticaret siteleri eskiden ödeme işlemleri için tüketicilerin abone olmalarını zorunlu tutmayı tercih ediyorlardı; ancak son yıllarda artık ziyaretçi girişi ile yapılan alışverişlerin önemi de artmaya başladı. Tüketiciler her...
9 Şubat 2018
Sinan Oypan
E ticarette vergilendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler
E ticarette vergilendirme süreci, e ticaret vergi çeşitleri, e ticaret fatura kesmek, e ticaret vergilendirilmesi ile ilgili bilmeniz gerekenler, e ticaret vergi mükellefiyeti; özetle e ticaretin vergilendirilmesi /elektronik ticaretin...
30 Kasım 2018
Sinan Oypan