Organik ve Doğal Ürün Satmak için E-Ticaret Sitesi Açmak

3 Nisan 2023
Ferad Osman Sali
Organik ve Doğal Ürün Satmak için E-Ticaret Sitesi Açmak

İnsanlar her geçen gün doğal ve organik ürünlere daha fazla ilgi göstermektedir. Bu nedenle yöresel organik ürün sektörü her geçen gün daha da canlanmaktadır. İnsanlar sadece pazaryerleri ve marketlerinden değil, e-ticaret platformlarından da bu alışverişleri gerçekleştirmektedir. E-ticaret sitesi açmak bu nedenle hedef kitleye kolay bir şekilde ulaşmaya yardımcı olabilir.

Bu kapsamda işletmeler kendilerini dijital platformlara geçirebilir. Bundan sonra mevcut olan ürünleriniz buraya aktarılabilir ve müşterilerinize ulaştırılabilir. Bunun yanı sıra organik ve doğal ürün satışı yapmayı bir e-ticaret sitesi fikri olarak da düşünebilirsiniz.

Her ne kadar bir e-ticaret sitesi açmak çok zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. Sadece adım adım ne yapmanız gerektiği bilinmelidir. Adım adım bunların nasıl olacağına geçmeden önce, satacağınız tüm ürünlerin ilgili yasa ve mevzuatlara uyum göstermeniz gerektiği de unutulmamalıdır.

İnternet Üzerinden Satılacak Ürünlere Karar Vermek

Günümüzde doğal, organik ürün satan birçok yer vardır. Eğer siz de o işletmelerden bir tanesiyseniz e-ticaret sitesi kurmayı düşünebilirsiniz. Ancak bir iş fikri olarak e-ticaret düşünceniz bulunuyorsa, doğal ve organik ürünlere yönelebilirsiniz.

Ancak girişim olarak bunu yapmayı istiyorsanız, bu tür ürünlere sahip olmadığınız anlamına gelebilir. Bu nedenle öncelikli olarak ne satacağınıza karar verilmelidir. Her ne kadar kısıtlı gibi dursa da aslında bu kategoride çok sayıda seçenek vardır.

Her birini inceleyebilir ve aralarından bir tanesine karar verebilirsiniz. Ayrıca sadece bir ürün üzerine odaklanabileceğiniz gibi birden fazla seçeneğe de yönelebilirsiniz. E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bu ilk adımdır.

Yöresel Ürün Satışı için Şirket Kurmak

E-ticaret sitesi açmak ve bu sektörde satış yapmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bir nokta şirket kurmanızın da gerektiğidir. Bu nedenle hangi yöresel ve organik ürünleri satacağınıza karar vermişseniz, sonraki adım da şirket açmaktır.

Bu kapsamda mali müşavir veya muhasebeci ile irtibat kurarsanız detaylı bilgi alabilir, konu hakkında soru sorabilir ve şirket kurma için işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Temel olarak anonim, limited ya da şahıs şirketleri açabilirsiniz.

Her bir şirket türü farklı olduğu için tümünü inceleyerek, böylece aralarından sizin için en uygun olanları görerek kararınızı verebilirsiniz.

İlgili Rehber: Şirket kuruluşu sırasında girişimcilerin sık yaptığı hatalar

Sosyal Medya Kullanımı ile Organik Ürün Satışını Desteklemek

E ticaret siteniz üzerinden ürün satışı yapmayı planlıyorsanız ürünlerinizi onlarla ilgilenen insanların karşısına çıkartmak için sosyal medya kullanımı en mantıklı seçeneklerden birisidir. Markanıza ait hazırlayacağınız sosyal medya hesapları üzerinden ürünlerinizi tanıtan, faydalarını anlatan ve satın alabilecekleri e ticaret sitesi adresinizin yer aldığı gönderiler ile yeni müşteriler edinebilirsiniz.

Bu sosyal medya uygulamalarından en çok bilinenleri arasında instagram ve tiktok yer almaktadır. Bu mecralarda hazırlayacağınız organik ürün üretim, hazırlık, paketleme ve gönderim süreçlerinin yer aldığı fotoğraflar ve videolar hazırlayabilirsiniz. Bu hazırladığınız içerikler potansiyel müşterilerin sizin markanıza güven duymasını, sizi hiç tanımayan insanları da potansiyel müşterileriniz arasında yer almaları için teşvik edecektir.

Toptan Olarak Organik ve Doğal Ürünleri Almak

E-ticaret sitesi açmak istiyorsanız ancak üretim yapmıyorsanız, toptancı ile anlaşma ve ürünleri onlardan temin etme yoluna gidebilirsiniz. Ardından da bunları müşterilere ulaştırabilirsiniz.

Organik ve doğal ürünlerin satışını yapmak istiyorsanız, öncelikle mevcut toptancıları incelemeniz gerekir. Bunları bir liste halinde çıkartıp incelerseniz bir fikir edinebilirsiniz. Her ne kadar seçeneklerin sayısı oldukça fazla olsa da ürünlerin ve hizmetin her birinde değiştiği unutulmamalıdır.

Bu nedenle çalıştığınız toptancıdan pişman olmak istemiyorsanız, genel olarak şu başlıklara dikkat etmeniz önerilir.

Organik ve Doğal Ürün Fiyatları

Toptan ürün satan yerlerde fiyatlar farklılık gösterebilir. Dolayısıyla listenizi çıkardıktan sonra ana hatları ile bu konu üzerine bilgi alınmalıdır. Ancak bu süreçte fiyatlar değiştikçe kalitenin etkileneceği de unutulmamalıdır.

Toptancıdan ürün fiyatlarını aldıktan sonra genel olarak sektör şartlarını da değerlendirebilirsiniz. Bu sayede satışlardan elde edebileceğiniz kârınızı hesaplayabilirsiniz.

Bu nedenle toptan organik ve doğal ürün almak istiyorsanız, dikkatli bir şekilde çalışacağınız toptancıları değerlendirmeniz gerekir. Ancak gerçekten organik ve doğal olmalarına önem vermeniz şarttır. Koruyucu madde kullanımı sağlık açısından risk teşkil edecek yöresel ürünlere yönelmemeniz oldukça önemli.

Organik Ürünlerin Nasıl Temin Edileceği

İnternetten organik ürün satmak için e-ticaret sitesi kurduktan sonra adımlarınızı doğru ve planlı bir şekilde atarsanız, kısa süre içerisinde satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bunun anlamı stoklarınızın çok çabuk bitebileceğidir. Şayet kendi ürünleriniz bulunmuyorsa bu durum stoklarınızı hızlı şekilde yenileyebileceğiniz düzenli üretimi bulunan güvenilir toptancılar bulmayı gerektirir.

Ancak bu süreçte dikkatli hesaplamalar da yapılmalıdır. Zira alınan ürünlerin bozulmamasına, zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Çok sayıda ürün almak bazı durumlarda sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla toptancınızın bir seferde minimum-maksimum ne kadar satacağı, satış tamamlandıktan sonra tekrar ne zaman alınabileceği de görüşülmelidir.

Son olarak eğer kendisi imal ediliyorsa nasıl üretildiği gibi konular da sorulmalıdır.

Toptancılar ile İletişimin Nasıl Kurulacağı

Ürünleri toptan alacaksanız, bunun anlamı sık sık toptancınız ile iletişim kuracağınız, ürün alacağınızdır. Bu nedenle güçlü ve hızlı bir iletişim yönteminin olduğundan emin olunmalıdır. Eğer irtibat konusunda problemler yaşanıyorsa, bu durum ürün alımınızı olumsuz etkileyebilir.

Organik Ürün Satışı Yapmak için E-ticaret Sitesi Açmak

Organik ve doğal ürünlere karar vermişseniz ve şirketi kurarak toptancınızı belirlemişseniz, sonraki adım bu satışı yapacağınız e-ticaret sitesini açmak şeklindedir. Bunun ikinci iki farklı yoldan bahsedilebilir. Bir firma veya freelancer çalışan kişilerle iletişim kurarak, sizin için bir e-ticaret sitesi hazırlamalarını istemektir.

Ardından bu e ticaret sitesini sosyal medya hesapları kurarak tanıtabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımlara ve organik ürünlere olan ilgiyi e ticaret sitenize yönlendirerek satışlara dönüştürebilirsiniz.

Bu yolda ihtiyaçlarınız sizden öğrenilerek buna cevap verecek bir site hazırlanır. Ancak tüm özellik ve entegrasyonlar, yazılımlar ayrı ayrı hazırlanır. Bu nedenle fiyatlar yüksektir ve gereken zaman da fazladır.

Bununla sınırlı kalmadan freelancer ile çalışmak profesyonel sonuç almanıza engel olabilir. Ayrıca uzun vadeli olarak freelancer ile çalışmak yüksek fiyatlara yol açabilir. Serbest çalışanlar farklı projelerde çalıştığı için hızlı sonuçlar yine de alınamayabilir.

Organik ve doğal ürün satmak için e ticaret sitesi açmak için yapmanız gereken ikinci yol ise hazır e-ticaret paketleri tercih etmektir. Bunların içinde farklı özellikler bir arada sunulur. Bu nedenle uygun fiyatlı çözümlere sahiptir ve kısa sürede kurulum sağlanabilir.

Elektronik ticarete başlamayı düşünüyorsanız, IdeaSoft size en uygun çözümleri teklif etmektedir. Tüm müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için modern ve işlevsel şekilde bunları hazırlamaktadır. Satın almadan önce tümünü değerlendirebilir, içlerinden ihtiyacınıza en uygun olanları bulabilirsiniz.

Bu süreç esnasında bilgi almak veya soru sormak isterseniz iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Doğal ve organik ürün satmak istiyorsanız, IdeaSoft ile e-ticaret sitenize kısa sürede kavuşabilirsiniz. En düşük paketi seçseniz bile istediğiniz zaman üst seçeneklere geçebilir, bu sayede sitenizi verimli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Pazaryeri Nedir? Pazaryeri Mağazasının E-ticaret Sitesinden Farkı Nedir?
Pazaryeri Nedir? Pazaryeri Mağazasının E-ticaret Sitesinden Farkı Nedir?
Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştiren ve online alışverişin ciddi bir piyasa oluşturmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri pazayerleridir. Her konuda geleneksel yöntemlerden beslenen e-ticaret sektörü,...
29 Mayıs 2021
Savaş Çetinkaya
IdeaSoft ile E-ticaret Firmaları 2022’de 68M+ Ürün Sattı
IdeaSoft ile E-ticaret Firmaları 2022’de 68M+ Ürün Sattı
E-ticaret hacmi Türkiye’de her yıl artmaya devam ediyor. IdeaSoft olarak geliştirdiğimiz e-ticaret altyapımızı kullanan siteler ile çıkardığımız rapora göre; 2022 yılında 7 milyondan fazla tüketicinin 68 milyon adet ürün...
2 Mart 2023
Ferad Osman Sali
Stok Devir Hızı Nedir,Neden Önemlidir?
Stok Devir Hızı Nedir,Neden Önemlidir?
Ürünlerin stokta kalma süresi satış performansı hakkında fikir edinmeniz için önemli bir veridir. Söz konusu süre stok devir hızı kavramıyla ifade edilir. Yıl içerisindeki yenilenme süresi ve bu stoklar için harcanan miktarın yıl...
30 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya
Z Kuşağı Nedir? E-Ticarete Ne Kadar Yatkındır?
Z Kuşağı Nedir? E-Ticarete Ne Kadar Yatkındır?
Dünyanın ve toplumların olgunlaşmasını sağlayan en önemli unsur değişimdir. Çok da geniş olmayan aralıklarla değişen sosyal yaşam olgusu, toplumu oluşturan kişileri de belirli gruplara ayırmış durumdadır. Uzmanların ve sade...
30 Haziran 2023
Savaş Çetinkaya
E-ticarette kurumsal web tasarım trendleri – 2021
E-ticarette kurumsal web tasarım trendleri – 2021
E-ticarette kurumsal web tasarım trendleri 2021’de biraz değişikliğe giderken, görsel ve grafiksel anlamda bir takım değişiklikler olacak. Site tasarımları her sene farklı trendlere göre şekilleniyor olsa da yine de ilk...
2 Aralık 2020
Ferad Osman Sali
Sosyal medya terimleri ile ilgili bilmeniz gerekenler
Sosyal medya terimleri ile ilgili bilmeniz gerekenler
Sosyal medya terimleri / sosyal medyada kullanılan terimler, sosyal medya pazarlama çalışmaları yaparken bilinmesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Yaptığınız pazarlama çalışmalarını analiz edebilmek; bu çalışmaları tam...
31 Aralık 2018
Ferad Osman Sali