Okul öncesi dönemde satışlarınızı artıracak satış ve pazarlama ipuçları

5 Ağustos 2016
Ferad Osman Sali
Okul öncesi dönemde satışlarınızı artıracak satış ve pazarlama ipuçları

Okul öncesi dönemi, satışların en çok arttığı ve markaların en çok kampanya yaptıkları dönemlerden biridir. Genç nüfusu fazla olan bir ülke olarak, okula dönüş dönemlerinin önemi ülkemizde biraz daha artıyor.

Bu dönemde birçok sektörü kapsadığı için, genel anlamda birçok firma bu dönemden olumlu bir şekilde yararlanabiliyor. Hem eğitim, hem kıyafet hem de elektronik ürün sektörleri en çok tercih edilen sektörler arasında yer alıyor. Bu rehberimizde de okul öncesi dönemde neler yapabileceğiniz üzerinde duracağız. Bu çalışmalara başlamak için Ağustos ayı iyi bir seçenektir; çünkü işin planlama ve kampanya belirleme süreci vardır ve okullar açılmadan önce tüketicilere ulaşmak gerekmektedir.

Hedef kitle belirleme

E-ticaret firmaları, bu dönemlerde yapacakları çalışmalarla satışlarını artırabilir ve yeni müşteriler kazanabilirler. Tabii ki bu çalışmaları yapmadan önce hedef kitle araştırması yapmak gerekiyor. Okul öncesi döneminde farklı hedef kitlelerin farklı ihtiyaçları olabiliyor ve bunları bilerek kampanyalar hazırlamak size birçok fayda sağlayacaktır.

  • Anneler: Okul öncesi alışverişinin büyük çoğunluğunu yaparlar.
  • Ergenlik çağındaki çocuklar (özellikle lise dönemi): Son moda kıyafetlere ve trend olan ürünlere ilgi gösterirler.
  • Üniversite öğrencileri: Kıyafet, elektronik, dekor ve okul malzemeleri alırlar.
  • Öğretmenler: İş kıyafeti, elektronik ürünlere daha çok ilgi gösterirler.

Hedef kitlenizi yukarıdaki özellikler üzerinde durarak belirleyebilirsiniz. Sizin müşteri profilinize uyan hedef kitleyi bulduktan sonra bu konuda çalışmalar yapabilirsiniz.

Okul öncesi için landing page hazırlayın

Bu tür büyük ve dönemsel kampanyalarda bir landing page (varış sayfası) hazırlamak oldukça önemlidir. Verilen reklamlarda tüketicileri doğrudan bu varış sayfalarına yönlendirebilirsiniz ya da internet siteniz üzerinden bu konuyla ilgilenen kullanıcıları okul öncesi sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Okul öncesi dönemle ilgili olacak ürünleri doğrudan bu sayfada gösterebilir, ürünleri kategorize edebilir, kampanya ve indirimlerinizi bu sayfada ziyaretçilere gösterebilirsiniz.

Okul öncesi ürünler için kategori oluşturun

Varış sayfasının yanı sıra internet siteniz üzerinde okul öncesi ürünler için bir kategori oluşturabilirsiniz. İlgili olan ürünleri bu kategori altında toplayarak, ziyaretçilerin bu ürünlere daha rahat bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Bu ürünlere ulaşmak kolay olduğunda, tüketiciler site içinde daha az arama yapacaklardır ve daha hızlı bir şekilde alışveriş yapabileceklerdir.

Ana sayfanızı güncelleyin

Okul öncesi dönemde satışlarınızı artırmak için, ana sayfanız üzerinde de bir takım geliştirmeler yapabilirsiniz. Ana sayfanızda öne çıkan ürünleri değiştirebilir ve bu sezonla ilgili ürünleri öne çıkartabilirsiniz.

Okul öncesi için açtığınız kategoriyi burada gösterebilir, slider veya banner’lar ile yaptığınız kampanyaları sunabilir ve ürünlerinizi bu sezona göre konumlandırabilirsiniz.

Ana sayfa üzerinde bu tür değişiklikler yapmak biraz zaman alacaktır; o nedenle de Ağustos ayı içerisinde bunun planlamalarını yaparak hayata geçirmeniz gerekecektir.

Okul öncesi için kampanyalar hazırlayın

Bu dönemde bazı ürünlerinizde indirimler ya da fırsatlar sunabilirsiniz. Bazı ürünleri bundle (paket) olarak da satabilir ve paket alımlarında indirimler sunabilirsiniz. Bu kampanya dönemlerinin oluşturulması ve hangi ürünlerin paket halinde satılacağını belirlemek de belli bir süreç ister.

En çok satılan ürünler için farklı kampanyalar hazırlayabileceğini gibi en az satılan ürünleri öne çıkartmak için de fikirler geliştirebilirsiniz. Az satılan ürünleri paketler halinde sunmak daha cazip bir seçenek haline gelebilir.

E-posta pazarlamadan yararlanın

Okul öncesi kampanyalarınız için e-posta şablonları oluşturmaya da başlayabilirsiniz. Müşteri profiliniz genişse ve farklı kitlelere yönelik çalışmalar yapabileceksiniz, bu müşterilerinizi farklı listelerde toplayabilirsiniz. Sonrasında ise bu hedef kitlelerin ilgisini çekebilecek ürün ve fırsatları belirleyerek, farklı e-posta pazarlama kampanyaları yapabilirsiniz.

Kargo ve teslimat seçeneklerinizi artırın ve düzenlemeler yapın

İnternetten alışverişlerde tüketicilerin en sevmedikleri konulardan biri kargo ve teslimat işlemleridir. Kargo ücretlerinin ya da teslimat süresinin fazla olması tüketicilerin alışverişten vazgeçmesine neden olabiliyor. Bu sebeple kargo seçeneklerinizi genişletmeniz yararlı olacaktır.

Belli bir limitin üstündeki alışverişlerde ücretsiz kargo seçeneği sunabileceğiniz gibi, belli bir saate kadar verilen siparişlerde aynı gün içinde kargo alternatifi de sunabilirsiniz.

Reklam hedeflemelerinizi iyi yapın

Bu dönemlerde internet ve sosyal mecralar üzerinde vereceğiniz reklamların hedeflemelerini de detaylı bir şekilde yapmanız faydalı olacaktır. Site üzerinde zaten bir müşteri profili oluşturduktan sonra reklamlarınızı da bu şekilde hazırlamanız faydalı olacaktır.

Birden fazla hedef grubunuz varsa, reklam kampanyalarınızı da birden fazla olacak şekilde oluşturmalısınız. Daha verimli sonuçlar alabilmek ve daha ilgili kişilere ulaşabilmek için reklamlarınızda yaptığınız hedeflemelerin büyük önemi vardır.

Ürün videoları kullanın

Sattığınız ürünlerle ilgili ürün tanıtım videolarınız varsa bu videoları da tekrar gün ışığına çıkartabilirsiniz. Reklam kampanyalarınızda, e-posta ve içerik çalışmalarınızda bu videoları kullanabilir, hazırladığınız varış sayfalarına bu videoları ekleyebilir ve ana sayfanıza bu videoları yerleştirebilirsiniz.

Kullanıcı yorumlarına yer verin

Sosyal kanıt her zaman, e-ticarette satışları artıran etkenlerden biridir. Kullanıcıların ürünlerle ilgili bıraktıkları yorumları toplayarak bu varış sayfalarına ekleyebilirsiniz. Bu tür çalışmalar yapmak, siteniz üzerinden başka kişilerin de alışveriş yaptığını ve ürünleri kullandıklarını gösterecektir. Gerçek kullanıcıların yorumlarını kullanmak, sitenizi ziyaret eden tüketicilerin de alışveriş kararlarını etkiler.

Ürünlerin kullanımıyla ilgili içerikler oluşturun

Okul öncesi dönemde, ürünlerin kullanım alanlarını gösteren içerikler veya rehberler hazırlamak da tüketiciye bir değer katacaktır. Bu ürünlerle ilgili etkileşim getirecek ve sitenize ziyaretçi çekebilecek farklı içerik pazarlama çalışmaları da yapabilirsiniz.

Liste içerikleri oluşturmak bu konuda faydalı olabilir. “Okul öncesi her öğrencinin ihtiyacı olan ürünler” gibi farklı konseptlerde içerikler oluşturmak sosyal mecralardan trafik sağlamanızı sağlar. Bunun yanı sıra yazının içine ürünlerin satın alma linklerini ekleyerek, yazı üzerinden doğrudan tüketicileri satış sayfanıza da yönlendirebilirsiniz.

Mobil uyumluluğu unutmayın

Tabii ki günümüzün olmazsa olmazı da mobil uyumluluk. Düzenleyeceğiniz varış sayfalarının da mobile uyumlu olması oldukça önemli. İnternet siteniz halen mobile uyumlu değilse, sitenizi mobile uyumlu hale getirmeniz de faydalı olacaktır.

Bu dönemlerde tüketiciler ürün aramalarını genellikle mobil cihazlarından yapacaklardır ve bu nedenle de mobilde iyi performans göstermeyen siteler, geri dönüşüm konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirler.

Bunun yanı sıra e-posta pazarlama çalışmalarınızda da e-posta şablonlarınızın ve içeriklerinizin de mobil cihazlara uyumlu olması, e-postalarınızın açılma ve okunma oranlarını doğrudan olumlu bir şekilde etkileyecektir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Dijital Cüzdan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Dijital Cüzdan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Temassız ödeme ve online ödeme alışkanlıkları her geçen gün biraz daha artıyor. Tüketiciler, dijital çağın getirdiği hız ve pratiklik ihtiyacını, alışveriş sürecinde bu tip ödeme yöntemleri ile karşılıyor. Dijital cüzdan...
14 Mart 2022
Savaş Çetinkaya
Yan Marka İçin Yeni Web Sitesi Açmak Gerekir mi?
Yan Marka İçin Yeni Web Sitesi Açmak Gerekir mi?
Ana e-ticaret şirketinizin yanı sıra, farklı ürün satışları yapmak ya da pazarda farklı bir rakip firma algısı yaratmak için yan marka kurabilirsiniz. Tabii ki yan marka kurduğunuzda, akla gelen sorulardan biri bu marka için yeni bir...
28 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya
Sosyal medya hataları şirketinize pahalıya mal olabilir!
Sosyal medya hataları şirketinize pahalıya mal olabilir!
Sosyal medya hataları şirketinize pahalıya mal olabilir! Bu yazımızda yapmamanız gereken sosyal medya hataları 'ndan 4 tanesini ele alacağız. Sosyal medya hataları Sosyal medya pazarlaması e-ticaret firmaları için oldukça önemli...
15 Ocak 2017
Ferad Osman Sali
E-ticaret Siteleri için 7 Gelişmiş Google Analytics Raporu
E-ticaret Siteleri için 7 Gelişmiş Google Analytics Raporu
İnternet sitelerinin trafik verilerinin takibini sağlayan uygulamalardan biri olan Google Analytics, en yaygın kullanılan web analytics ürünüdür. Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma açılmasının yanında kullanım kolaylığı...
11 Haziran 2020
IdeaSoft
Persona Nedir? Nasıl Oluşturulur? E-ticaret Stratejisi için Nasıl Yararlanılır?
Persona Nedir? Nasıl Oluşturulur? E-ticaret Stratejisi için Nasıl Yararlanılır?
E-ticaret sitenizin halihazırda bulunan belirli bir müşteri kitlesi vardır. Bunun dışında bir de hedef kitle olarak belirlediğiniz bir potansiyel müşteri grubu vardır. Dijital pazarlama çalışmalarınızı bu hedef kitleye...
29 Mart 2021
Savaş Çetinkaya
Durum analizi nedir ve e-ticaret şirketleri içi neden önemlidir?
Durum analizi nedir ve e-ticaret şirketleri içi neden önemlidir?
E-ticaret şirketinizi büyütmek ve daha iyi yönetmek için yapmanız gereken çalışmalardan biri de durum analizi yapmaktır. Durum analizi yapmadan şirketinizin geçmiş durumu göremez ve gelecek planlarınızı hazırlayamazsınız....
23 Ocak 2019
Ferad Osman Sali