fbpx

Niş pazar ürünlerini nasıl bulabilirsiniz?

22 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Niş pazar ürünlerini nasıl bulabilirsiniz?

E-ticarette niş pazar araştırmaları yaparak henüz keşfedilmemiş ya da fazla yatırım yapılmamış ürün gruplarını bulabilirsiniz. Niş pazar ürünleri ile daha düşük trafik hacimlerine ve daha az kitleye ulaşılsa da, talep gören ürünlere yönelerek doğru pazarlama çalışmalarıyla pazarın büyük payına hitap edilebilir.

Tabii ki niş pazar ürünlerinin araştırılması da bu süreçte önemli konulardan biridir. Doğru ürün gruplarını ve pazarlarını bulmak, gelecekte de büyüme potansiyeli olan sektörlere yönelmek, niş pazar çalışmalarında oldukça önemlidir. Aksi takdirde yapılan yatırımların ve çalışmaların geri dönüşümü tam alınamayabilir. Bu da şirketin bir süre sonra zarar etmesine ya da pivot etmesine neden olabilir.

İlgili rehber: 2018’de niş e-ticaret sitesi açarken yararlanabileceğiniz ipuçları

Niş pazar ürünlerinin avantajları nelerdir?

Niş pazar ürünlerinin satışını yapmanın size bazı avantajları olacaktır. Bu avantajları da şöyle sıralayabiliriz:

 • Daha az rekabet: Niş ürünler oldukları için bu pazarları daha küçüktür ve dolayısıyla da bu ürünlerin rekabeti oldukça düşüktür. Tabii ki bu rekabet durumu sektöre göre değişiklik gösterse de, hacim yaratabilecek ancak henüz bir rekabeti oluşmayan alanlara yönelmek rekabeti düşük bir ortamda işinizi yürütmenize yardımcı olur.
 • Daha düşük maliyetlidir: Niş ürünler olması ve sitede satılacak ürün sayısının belli olması nedeniyle daha düşük maliyetlerle bu işleri yapabilirsiniz. Depo maliyetleri, ürün yönetimleri ve stok maliyetlerini düşüreceğiniz için, işletmenizi finanse etmek için daha düşük bütçelere ihtiyaç duyarsınız.
 • Sesinizi daha iyi duyurabilirsiniz: Rekabetin az olması ve e-ticaret site yönetim maliyetlerinin düşmesi, pazarlama ve reklam çalışmalarına da rahatlıkla bütçe ayırmanızı sağlar. Özellikle rekabeti küçük sektörlerde sesinizi daha iyi duyurabilme imkanınızın olması da müşteri kitlelerine ulaşmanızı kolaylaştırır.
 • Arama motoru optimizasyonu daha kolay olur: Niş pazar ürünlerinin satışını yaparken SEO çalışmalarında da avantajınız olur. Özellike rekabetin az olduğu sektörlerde, Google arama sorgularında üst sıralara çıkmanız kolaylaştığı için organik olarak da sitenize trafik çekmeye başlayabilirsiniz.
 • Peki, niş pazar ürünlerini bulmak için hangi yöntemleri kullanabilirsiniz? Bu rehberimizde de bu sorunun yanıtlarını paylaşacağız.

  Niş pazar ürünlerinin araştırması için neler yapmalısınız?

  Niş pazar ürün araştırmaları yaparken 5 ana konu üzerinde durmanız gerekecek. Bu konular ise şöyle:

  Ürün araştırması

  Niş pazar araştırması yaparken özellikle doğru ürünleri bulmanız gerekir. Bu sebeple de ürün araştırmalarına girişmeniz ilk etapta yapacağınız çalışma olmalıdır. Bu süreçte de tüketicilerin sorunlarını keşfetmek ve onların bu sorunlarını çözebilecek ürün alternatiflerini araştırmanız önemlidir.

  Bu sorunları çözmenin yanı sıra tüketicilerin bu tür bir ürüne ödeyecekleri parayı, ürünle ilgili neler istediklerini ve üründen beklentilerini de pazar araştırmalarınızda analiz etmeniz gerekir.

  İnternette satacak bir ürün bulurken dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken konuları İnternette satacak ürün bulmak için kullanabileceğiniz yöntemler isimli rehberimize bakabilirsiniz.

  SEO analizi

  Niş pazar ürünleri araştırırken, arama motorları üzerinde bu ürünlerle ilgili yapılan arama sorgularını da araştırmanız gerekir. Ürünlerin yanı sıra sektörel anahtar kelime araştırmaları da yapmanız gerekir.

  Niş pazar ürün araştırmaları yaparken bu ürünlerin aylık aranma hacimlerini analiz etmelisiniz. Aranma hacmi yüksek ancak henüz rekabeti oluşmamış ürün gruplarını bulmanız gerekir. Aranma hacmi düşük olan ürün gruplarında, ürünleri satacak bir pazar oluşturmanız bir hayli zor olacağı için yatırımlarınız boşa gidebilir.

  Anahtar kelimelerinizi belirleyerek, sonrasında da bu kelime gruplarıyla ilgili diğer anahtar kelime gruplarını da araştırarak, pazarınızı ne kadar geliştirebileceğinizi ve potansiyel olarak bu pazarın büyüme olasılıklarını da göremeye başlayabilirsiniz.

  SEO çalışmalarında rakip analizleri de önemli konular arasında yer alır. Bu çalışmaları nasıl yapabileceğinizi de aşağıdaki rehberimizden öğrenebilirsiniz.

  İlgili rehber: Rakip SEO Analizi Nasıl Yapılır?

  Rakip analizi

  Niş pazar araştırması yaparken araştırdığınız ürünlerin ya da alternatiflerinin satışını yapan rakip firmaları da araştırmanız gerekir. Pazardaki rekabeti ölçümleyerek, bu firmaların sektörün ne kadarına ulaştıklarını da analiz etmelisiniz. Pazarın bu rakip firmalar tarafından domine edilmesi durumunda, bu sektöre giriş yapmak sizin için zorlu olabilir. Tüketicilerin fikrini değiştirmek ve rekabette öne çıkabilmek için ciddi yatırımlar yapmanız gerekir ki bu da yatırım getirinizin sizi karlı bir seviyede tutacağı anlamına her zaman gelmez.

  Rakip analizlerinizi çok detaylı bir şekilde yaparak, sektörü iyi analiz etmelisiniz. Bu çalışmaların nasıl yapılacağını da aşağıdaki rehberimizden öğrenebilirsiniz.

  İlgili rehber: E-ticarette rakip analizi yapmak için neler yapmalısınız?

  Ürün tedariği

  Niş pazar ürünlerinin araştırmasında yapmanız gereken çalışmalardan biri de ürün tedarik süreçlerini ve alternatif tedarikçileri aramak olacaktır. Tek bir tedarikçiye bağlı kalmanız doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu tedarikçiyle bir sorun yaşadığınızda ya da bu tedarikçi ürün taleplerini karşılayamadığı durumda siz de zarar etmiş olursunuz. Bu sebeple de birden fazla tedarikçinizin olması ve olası sorunlara karşı hazırlık olmalısınız. Satmayı planladığınız ürünlerle ilgili tedarikçilerinizi de araştırmanız bu sebeple önemlidir.

  İlgili rehber: E-ticarette tedarikçi firmalarla çalışırken bilmeniz gerekenler

  İlgili rehber: Tedarik zinciri nedir? Tedarik yönetimi nasıl yapılmalıdır?

  Ürün analizi

  Son olarak da ürünlerinizi analiz etmeniz gerekiyor. SEO ve pazar rekabeti düşük olan ürünlerinizi bulduktan sonra, tüketicilerin bu ürünlere nasıl bakacağını ve bu ürünleri talep edip etmeyeceklerini de araştırmalısınız. Bununla beraber ürünün stok ve kargo maliyetlerini hesaplayarak, bu ürünlerin satışının size maliyetlerinin nasıl olacağını belirlemelisiniz. Bu maliyetlerin ürünlerinizin fiyatlandırmalarını da etkileyeceği için, maliyet hesaplarınızı en iyi şekilde yapmanız gerekir.

  Ürün fiyatlandırmalarında tüketicilerin beklentilerinin karşılanması ve onların ödemeye razı gelebileceği fiyatlandırmalarınızın olması önemlidir. Fiyatın çok yüksek olması tüketicileri kaçıracağı gibi fiyatın çok düşük olması da kar marjınızı azaltacaktır. Bu sebeple de fiyatlandırmalarınız da bu konuda önemli bir konudur.

  İlgili rehber: Rekabetçi ürün fiyatlandırma stratejileri nasıl hazırlayabilirsiniz?

  İlgili rehber: E-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileri nelerdir?

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?
Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?
Google üzerinde iyi bir sıralamaya sahip olmak, organik olarak elde edeceğiniz trafiğin de artmasını sağlayacağı için oldukça önemlidir. Google’daki sıralamanızı artırmak için de SEO çalışmalarınızı iyi ve doğru bir...
4 Nisan 2018
Sinan Oypan
Müşteri sadakatini artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar
Müşteri sadakatini artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar
Müşteri sadakati sağlamak, e-ticarette uzun vadede başarılı olmanıza yardımcı olur. Sadık müşterileriniz şirketinizin karlılığını artırmadaki en önemli faktörlerden biridir ve bu sebeple de bu konu üzerinde özellikle...
22 Mart 2017
Sinan Oypan
Kullanıcı deneyimi ve tasarımın SEO’ya verebileceği zararlar
Kullanıcı deneyimi ve tasarımın SEO’ya verebileceği zararlar
Kullanıcı deneyimi ve site tasarımı ziyaretçilerin dikkatini çekmek, onları belli alanlara yönlendirmek ve onlara daha iyi bir deneyim sağlamak için oldukça önemli; ancak kimi zaman bu çalışmalar SEO çalışmalarına zarar...
30 Ocak 2018
Sinan Oypan
Evden yapılabilecek işler | Online iş fikirleri
Evden yapılabilecek işler | Online iş fikirleri
Evden yapılabilecek işler / online iş fikirleri nelerdir, evden yapılacak işler / internet üzerinden yapılabilecek işlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir, evde yapilacak isler / iş türleri nelerdir özetle home ofis...
25 Ocak 2019
Sinan Oypan
Instagram Hikayeler özelliğini kullanmak için neler yapmalısınız?
Instagram Hikayeler özelliğini kullanmak için neler yapmalısınız?
Geçtiğimiz aylarda Instagram, yeni bir özellik tanıttı. Hikayeler (Stories) isimli bu özellik ile beraber Instagram, Snapchat’e benzer bir yenilik sunmuş oldu. Her geçen daha da büyüyen Snapchat’le yarışma zorunluluğu hisseden, bu...
2 Kasım 2016
Sinan Oypan
Sepeti terk etme oranlarını düşürmek için neler yapmalısınız?
Sepeti terk etme oranlarını düşürmek için neler yapmalısınız?
E-ticaret sitelerinin gelirlerinin artmamasındaki en büyük sorunlardan biri de sepette bırakılan ürünlerdir. Tüketiciler siteyi ziyaret edip, bazı ürünleri sepetlerine ekliyor; fakat bu ürünleri satın almadan internet sitenizi terk...
22 Ekim 2016
Sinan Oypan
E-ticaret sitenizde müşteri deneyimini artırmak için neler yapabilirsiniz?
E-ticaret sitenizde müşteri deneyimini artırmak için neler yapabilirsiniz?
Kaliteli bir müşteri deneyimi sunmak uzun vadede e-ticaret şirketinizin başarılı ve karlı olmasında önemli bir role sahiptir. Müşteri memnuniyetini artırmak başarınızı artımanın yanı sıra sadık müşteri kitlelerine...
15 Mayıs 2018
Sinan Oypan
2021'de E-ticarette En Çok Satılması Beklenen Ürünler
2021'de E-ticarette En Çok Satılması Beklenen Ürünler
E-ticarette sabit fikirlere yer yoktur. Değişimin ve gelişimin böylesine hızlı olduğu bir alanda yerinde saymak ile geri gitmek aynı anlama gelir. Dolayısıyla sürekli araştırmanız ve öğrenmeniz gerekir. Hangi ürünün daha çok...
23 Şubat 2021
Markethinkers
Pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz Instagram gönderi fikirleri
Pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz Instagram gönderi fikirleri
Farklı Instagram gönderi fikirlerinizin olması, sosyal medya pazarlama çalışmalarınızın verimini ve bu çalışmalardan alacağınız geri dönüşümleri artırır. Instagram gönderi fikirleri bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız,...
24 Nisan 2019
Sinan Oypan
E ticarette vergilendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler
E ticarette vergilendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler
E ticarette vergilendirme süreci, e ticaret vergi çeşitleri, e ticaret fatura kesmek, e ticaret vergilendirilmesi ile ilgili bilmeniz gerekenler, e ticaret vergi mükellefiyeti; özetle e ticaretin vergilendirilmesi /elektronik ticaretin...
30 Kasım 2018
Sinan Oypan
Ürün fotoğraf çekimlerinde kullanabileceğiniz ipuçları
Ürün fotoğraf çekimlerinde kullanabileceğiniz ipuçları
Ürün fotoğrafları e-ticarette büyük önem taşımaktadır. Doğru kurgulanmış ve kaliteli olarak çekilmiş fotoğraflar, kullanıcıların satın alma kararlarına doğrudan etki eder. Bu sebeple de e-ticaret sitelerinin, ürün fotoğraf...
25 Ekim 2017
Sinan Oypan
E-ticaret Sitenizi 2021 Anneler Günü'ne Hazırlamak
E-ticaret Sitenizi 2021 Anneler Günü'ne Hazırlamak
E-ticaret siteniz için belirli bir pazarlama stratejiniz vardır. Bu stratejiyi temel alarak pek çok alt stratejiler oluşturabilirsiniz, oluşturmanız da gerekir. Çünkü trafiğin yüksek olması için e-ticaret sitesinin hareketli olması...
1 Mart 2021
Markethinkers