Niş pazar ürünlerini nasıl bulabilirsiniz?

22 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Niş pazar ürünlerini nasıl bulabilirsiniz?

E-ticarette niş pazar araştırmaları yaparak henüz keşfedilmemiş ya da fazla yatırım yapılmamış ürün gruplarını bulabilirsiniz. Niş pazar ürünleri ile daha düşük trafik hacimlerine ve daha az kitleye ulaşılsa da, talep gören ürünlere yönelerek doğru pazarlama çalışmalarıyla pazarın büyük payına hitap edilebilir.

Tabii ki niş pazar ürünlerinin araştırılması da bu süreçte önemli konulardan biridir. Doğru ürün gruplarını ve pazarlarını bulmak, gelecekte de büyüme potansiyeli olan sektörlere yönelmek, niş pazar çalışmalarında oldukça önemlidir. Aksi takdirde yapılan yatırımların ve çalışmaların geri dönüşümü tam alınamayabilir. Bu da şirketin bir süre sonra zarar etmesine ya da pivot etmesine neden olabilir.

İlgili rehber: 2018’de niş e-ticaret sitesi açarken yararlanabileceğiniz ipuçları

Niş pazar ürünlerinin avantajları nelerdir?

Niş pazar ürünlerinin satışını yapmanın size bazı avantajları olacaktır. Bu avantajları da şöyle sıralayabiliriz:

 • Daha az rekabet: Niş ürünler oldukları için bu pazarları daha küçüktür ve dolayısıyla da bu ürünlerin rekabeti oldukça düşüktür. Tabii ki bu rekabet durumu sektöre göre değişiklik gösterse de, hacim yaratabilecek ancak henüz bir rekabeti oluşmayan alanlara yönelmek rekabeti düşük bir ortamda işinizi yürütmenize yardımcı olur.
 • Daha düşük maliyetlidir: Niş ürünler olması ve sitede satılacak ürün sayısının belli olması nedeniyle daha düşük maliyetlerle bu işleri yapabilirsiniz. Depo maliyetleri, ürün yönetimleri ve stok maliyetlerini düşüreceğiniz için, işletmenizi finanse etmek için daha düşük bütçelere ihtiyaç duyarsınız.
 • Sesinizi daha iyi duyurabilirsiniz: Rekabetin az olması ve e-ticaret site yönetim maliyetlerinin düşmesi, pazarlama ve reklam çalışmalarına da rahatlıkla bütçe ayırmanızı sağlar. Özellikle rekabeti küçük sektörlerde sesinizi daha iyi duyurabilme imkanınızın olması da müşteri kitlelerine ulaşmanızı kolaylaştırır.
 • Arama motoru optimizasyonu daha kolay olur: Niş pazar ürünlerinin satışını yaparken SEO çalışmalarında da avantajınız olur. Özellike rekabetin az olduğu sektörlerde, Google arama sorgularında üst sıralara çıkmanız kolaylaştığı için organik olarak da sitenize trafik çekmeye başlayabilirsiniz.
 • Peki, niş pazar ürünlerini bulmak için hangi yöntemleri kullanabilirsiniz? Bu rehberimizde de bu sorunun yanıtlarını paylaşacağız.

  Niş pazar ürünlerinin araştırması için neler yapmalısınız?

  Niş pazar ürün araştırmaları yaparken 5 ana konu üzerinde durmanız gerekecek. Bu konular ise şöyle:

  Ürün araştırması

  Niş pazar araştırması yaparken özellikle doğru ürünleri bulmanız gerekir. Bu sebeple de ürün araştırmalarına girişmeniz ilk etapta yapacağınız çalışma olmalıdır. Bu süreçte de tüketicilerin sorunlarını keşfetmek ve onların bu sorunlarını çözebilecek ürün alternatiflerini araştırmanız önemlidir.

  Bu sorunları çözmenin yanı sıra tüketicilerin bu tür bir ürüne ödeyecekleri parayı, ürünle ilgili neler istediklerini ve üründen beklentilerini de pazar araştırmalarınızda analiz etmeniz gerekir.

  İnternette satacak bir ürün bulurken dikkat etmeniz ve üzerinde durmanız gereken konuları İnternette satacak ürün bulmak için kullanabileceğiniz yöntemler isimli rehberimize bakabilirsiniz.

  SEO analizi

  Niş pazar ürünleri araştırırken, arama motorları üzerinde bu ürünlerle ilgili yapılan arama sorgularını da araştırmanız gerekir. Ürünlerin yanı sıra sektörel anahtar kelime araştırmaları da yapmanız gerekir.

  Niş pazar ürün araştırmaları yaparken bu ürünlerin aylık aranma hacimlerini analiz etmelisiniz. Aranma hacmi yüksek ancak henüz rekabeti oluşmamış ürün gruplarını bulmanız gerekir. Aranma hacmi düşük olan ürün gruplarında, ürünleri satacak bir pazar oluşturmanız bir hayli zor olacağı için yatırımlarınız boşa gidebilir.

  Anahtar kelimelerinizi belirleyerek, sonrasında da bu kelime gruplarıyla ilgili diğer anahtar kelime gruplarını da araştırarak, pazarınızı ne kadar geliştirebileceğinizi ve potansiyel olarak bu pazarın büyüme olasılıklarını da göremeye başlayabilirsiniz.

  SEO çalışmalarında rakip analizleri de önemli konular arasında yer alır. Bu çalışmaları nasıl yapabileceğinizi de aşağıdaki rehberimizden öğrenebilirsiniz.

  İlgili rehber: Rakip SEO Analizi Nasıl Yapılır?

  Rakip analizi

  Niş pazar araştırması yaparken araştırdığınız ürünlerin ya da alternatiflerinin satışını yapan rakip firmaları da araştırmanız gerekir. Pazardaki rekabeti ölçümleyerek, bu firmaların sektörün ne kadarına ulaştıklarını da analiz etmelisiniz. Pazarın bu rakip firmalar tarafından domine edilmesi durumunda, bu sektöre giriş yapmak sizin için zorlu olabilir. Tüketicilerin fikrini değiştirmek ve rekabette öne çıkabilmek için ciddi yatırımlar yapmanız gerekir ki bu da yatırım getirinizin sizi karlı bir seviyede tutacağı anlamına her zaman gelmez.

  Rakip analizlerinizi çok detaylı bir şekilde yaparak, sektörü iyi analiz etmelisiniz. Bu çalışmaların nasıl yapılacağını da aşağıdaki rehberimizden öğrenebilirsiniz.

  İlgili rehber: E-ticarette rakip analizi yapmak için neler yapmalısınız?

  Ürün tedariği

  Niş pazar ürünlerinin araştırmasında yapmanız gereken çalışmalardan biri de ürün tedarik süreçlerini ve alternatif tedarikçileri aramak olacaktır. Tek bir tedarikçiye bağlı kalmanız doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu tedarikçiyle bir sorun yaşadığınızda ya da bu tedarikçi ürün taleplerini karşılayamadığı durumda siz de zarar etmiş olursunuz. Bu sebeple de birden fazla tedarikçinizin olması ve olası sorunlara karşı hazırlık olmalısınız. Satmayı planladığınız ürünlerle ilgili tedarikçilerinizi de araştırmanız bu sebeple önemlidir.

  İlgili rehber: E-ticarette tedarikçi firmalarla çalışırken bilmeniz gerekenler

  İlgili rehber: Tedarik zinciri nedir? Tedarik yönetimi nasıl yapılmalıdır?

  Ürün analizi

  Son olarak da ürünlerinizi analiz etmeniz gerekiyor. SEO ve pazar rekabeti düşük olan ürünlerinizi bulduktan sonra, tüketicilerin bu ürünlere nasıl bakacağını ve bu ürünleri talep edip etmeyeceklerini de araştırmalısınız. Bununla beraber ürünün stok ve kargo maliyetlerini hesaplayarak, bu ürünlerin satışının size maliyetlerinin nasıl olacağını belirlemelisiniz. Bu maliyetlerin ürünlerinizin fiyatlandırmalarını da etkileyeceği için, maliyet hesaplarınızı en iyi şekilde yapmanız gerekir.

  Ürün fiyatlandırmalarında tüketicilerin beklentilerinin karşılanması ve onların ödemeye razı gelebileceği fiyatlandırmalarınızın olması önemlidir. Fiyatın çok yüksek olması tüketicileri kaçıracağı gibi fiyatın çok düşük olması da kar marjınızı azaltacaktır. Bu sebeple de fiyatlandırmalarınız da bu konuda önemli bir konudur.

  İlgili rehber: Rekabetçi ürün fiyatlandırma stratejileri nasıl hazırlayabilirsiniz?

  İlgili rehber: E-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileri nelerdir?

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

E-ticarette Sanal POS ile ilgili bilmeniz gerekenler
E-ticarette Sanal POS ile ilgili bilmeniz gerekenler
İnternet üzerinden satış yaparken ve kredi kartı ile ödeme alırken, Sanal POS’lardan yararlanmak gerekiyor. POS (point of sale), Türkçesiyle “ödeme noktası” anlamına gelmektedir. Sanal POS ise online mecralar üzerinden ödeme...
25 Nisan 2017
Sinan Oypan
E-ticarette ilk e-posta neden önemlidir?
E-ticarette ilk e-posta neden önemlidir?
E-ticarette ilk e-posta hayati bir öneme sahiptir. Çükü e-ticarette en çok geri dönüşüm sağlayan pazarlama araçlarından biri e-posta pazarlamadır. Listenize abone olan kişilere gönderdiğiniz ilk e-posta çalışmasının yeri de bu...
15 Eylül 2016
Sinan Oypan
Akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekerken bilmeniz gerekenler
Akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekerken bilmeniz gerekenler
Akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekmek günümüzde oldukça kolay ve ürün fotoğraf maliyetlerini ciddi şekilde düşürmeye de yardımcı oluyor. Fakat akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekerken bilmeniz gereken bir takım...
12 Kasım 2018
Sinan Oypan
E-ticarette ödeme sayfalarının optimizasyonu için ipuçları
E-ticarette ödeme sayfalarının optimizasyonu için ipuçları
E-ticaret sitelerinde geri dönüşümler için en önemli alan ödeme sayfalarıdır. Bu sayfaların doğru bir şekilde kurgulanması ve kullanıcı deneyimine göre optimize edilmesi, satışların gerçekleşmesine yardımcı olur. İyi bir...
1 Şubat 2018
Sinan Oypan
Okula dönüş alışverişi sürecini karlı bir şekilde nasıl yönetebilirsiniz?
Okula dönüş alışverişi sürecini karlı bir şekilde nasıl yönetebilirsiniz?
Okula dönüş alışverişi, her yıl e-ticaret sektöründe hareketlenmelerin olmasını sağlarken, okulların açılmaya başlayacak olması ve yazın bitişi de sektörel canlanmanın olmasını sağlıyor. Her yıl Eylül ayında yaz...
4 Eylül 2019
Sinan Oypan
İşletmeler İçin Twitter Kullanım Rehberi
İşletmeler İçin Twitter Kullanım Rehberi
Twitter ile güçlerini birleştiren e-ticaret işletmeleri, sosyal medyayı en faydalı şekilde kullananlar arasında gösterilebilir. Temelinde insanların iletişim kurmasını sağlama amacı yatan sosyal ağlar, günümüzde amacından...
17 Aralık 2021
Markethinkers
Pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz Instagram gönderi fikirleri
Pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz Instagram gönderi fikirleri
Farklı Instagram gönderi fikirlerinizin olması, sosyal medya pazarlama çalışmalarınızın verimini ve bu çalışmalardan alacağınız geri dönüşümleri artırır. Instagram gönderi fikirleri bulma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız,...
24 Nisan 2019
Sinan Oypan
Online alışveriş yapanları fiziki mağazaya nasıl çekersiniz?
Online alışveriş yapanları fiziki mağazaya nasıl çekersiniz?
Fiziki mağazası olan e-ticaret firmaları, online alışveriş yapan kullanıcıları kendi mağazalarına çekmek için çalışabilirler. Aynı zamanda e-ticaret sitesi olmayan fiziki mağazalar da online alışveriş yapanları hedefleyerek,...
9 Nisan 2017
Sinan Oypan
Görsellerinizde kullanabileceğiniz 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi
Görsellerinizde kullanabileceğiniz 10 ücretsiz stok fotoğraf sitesi
Pazarlama çalışmalarınızda ya da e-ticaret siteniz üzerinde stok fotoğraf kullanımından yararlanarak, çalışmalarınızın görsel kalitesini artırabilirsiniz. Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda kullanıcıların dikkatini ve...
7 Mart 2020
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları için evden çalışma ipuçları
E-ticaret firmaları için evden çalışma ipuçları
Evden çalışma günümüzdeki mevcut koşullardan dolayı birçok şirketin başvurduğu yöntemlerden biri olmaya başladı. E-ticaret firmalarının zorunlu olarak evden çalışmaya yönelmesi nedeniyle de, bu rehberimizde evden çalışırken...
17 Mart 2020
Sinan Oypan
Ürün pazarlaması nedir, nasıl yapılır?
Ürün pazarlaması nedir, nasıl yapılır?
Ürün pazarlaması, e-ticarette önemli rol oynayan görevlerden biri olduğu gibi, doğru yapılması da gereken çalışmalardan biridir. Doğru stratejilerin oluşturulmaması ve ürün pazarlama çalışmalarının etkin bir şekilde...
4 Şubat 2020
Sinan Oypan
E-ticarette olumsuz kullanıcı yorumları neden önemli?
E-ticarette olumsuz kullanıcı yorumları neden önemli?
E-ticarette kullanıcı yorumları, sosyal kanıt ve kullanıcıların satın alma kararlarını etkilemek için oldukça önemlidir. Tabii ki olumlu kullanıcı yorumları önemli olsa da, olumsuz yorumların da önemli bir yeri bulunur. Sadece...
26 Mayıs 2018
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın