E-ticarette müşteri yorumlarının önemi ve satın alma kararlarına etkileri

23 Mart 2017
Ferad Osman Sali
E-ticarette müşteri yorumlarının önemi ve satın alma kararlarına etkileri

E-ticarette tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerden biri de müşteri yorumları. Başka müşterilerin ya da kullanıcıların ürünler ve aldıkları hizmet hakkında yaptıkları yorumlar, siteyi ziyaret eden yeni kullanıcıların ve ürün araştırması yapan tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkiliyor.

Özellikle son yıllarda, bu durum daha da önemli hale gelmeye başladı; çünkü tüketiciler markaların hazırladıkları reklamlar ve pazarlama çalışmalarından çok fazla etkilenmemeye ve bu çalışmalara güvenmemeye başladılar. Reklamlarda ünlü simaların kullanılmasının artık para karşılığı yapılan çalışmalar olduğu tüketiciler tarafından biliniyor.

Bu sebeple de tüketiciler daha doğru ve gerçekçi bilgiler alabilmek için, başka kullanıcıların veya firmanın müşterilerinden gelen yorumları okumaya ve satın alma kararlarını bu şekilde vermeye özen gösteriyor. Konuyu bazı verilerle biraz daha detaylandıralım.

Kullanıcı yorumlarının önemi ve satın alma karalarına etkileri

Tüketicilerin yüzde 90’lık bir bölümü, bir şirketi ziyaret etmeden önce marka ile ilgili online yorumları okuduklarını belirtiyor.

Tüketicilerin yüzde 88’lik bir bölümü ise online yorumlara, kişisel tavsiyeler kadar güvendiklerini dile getiriyor.

Bir firmayla ilgili yorumların “mükemmel” olması durumunda, tüketicilerin bu firmadan alışveriş yapma olasılıkları yüzde 31 artıyor.

Yüzde 72’lik bir bölüm ise, lokal bir mağaza ile ilgili olumlu yorumların, mağazaya olan güvenlerini artırdığını dile getiriyor.

Kullanıcıların yüzde 92’lik bir bölümü, en az 4 yıldız oy almış lokal işletmeleri tercih ediyor ya da etmeyi düşünüyor.

Tüketicilerin yüzde 72lik bir kısmı ise, firma ile ilgili olumlu yorumlar okuduktan sonra satın alma işlemini gerçekleştirdiklerini dile getiriyor.

Tüketicilerin yüzde 86’lık bir bölümü ise firmayla ilgili olumsuz yorumların olması durumunda, o firmadan alışveriş yapma konusunda tereddüt ettiklerini belirtiyor.

Müşteri yorumları e-ticaret siteniz için neden önemli?

Yukarıdaki maddelerde bu yorumların tüketiciler için neden önemli olduğunu ele aldık. Siteniz üzerinde kullanıcı yorumlarının yapılmasının e-ticaret siteniz için de önemi bulunuyor.

Arama motorları için güncel ve orijinal içerik

Kullanıcı yorumlarının sitenize sağladığı en büyük avantajlardan biri ürün sayfalarınızı güncel tutarlar ve bu sayfalara sizin yerinize orijinal içerik oluşturulması sağlanır.

Sayfa değerinin artmasına yardımcı olur

Kullanıcıların yazdıkları metinler arama motorlarında da indekslenir ve sayfadaki yorum sayısı arttıkça, sayfanızın değeri de artacaktır ve ürünle ilgili orijinal içeriklerin sayısı da artmış olacaktır. Bunlar da doğal olarak arama sonuçlarında sayfanızın daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olacaktır.

Long Tail arama sonuçlarına etki eder

SEO konusundaki bir diğer faydası ise kullanıcı yorumları long tail arama sonuçlarına da etki eder. Özellikle kullanıcılar başka kullanıcıların kullandıkları dili kullandıkları için, ürünle ilgili yorumlar yazarken, bir kullanıcı gözüyle metinlerini oluşturacağı için, kullanıcıların ürün aramalarında kullandıkları anahtar kelimelere kendi metinlerinde yer vereceklerdir.

Olumsuz yorumlara da yer verin

Müşteri yorumlarının etkisini artırmak için, ürün sayfalarında olumsuz yorumlara da yer verebilirsiniz. Çünkü sadece olumlu yorumların olması, tüketicilerin bu paylaşımların sahte olduğunu düşünmelerine neden oluyor. Bu da yine firma için olumsuz bir izlenim oluşmasına neden olabilir.

Olumsuz yorumlara yer vermenin yanı sıra, kullanıcılara ulaşarak yaşadıkları sorunu çözmek için yardımcı olmaya çalışmak da firma olarak imajınızı olumlu bir şekilde etkileyebilir. Bu tür yorumların görünür olması ve tüketicilerle etkileşime girmeniz, tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir.

Eğer sitenizdeki kullanıcı yorumlarını artırmak istiyorsanız Sitenizdeki kullanıcı yorumlarını nasıl artırabilirsiniz ve bu yorumları nasıl yönetmelisiniz? isimli rehberimizi okuyabilirsiniz. Olumsuz yorumlara karşı nasıl bir yaklaşım sergilemeniz ve bu yorumları nasıl yönetmeniz gerektiğini de yarınki yazımızda ele alacağız.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Online Oto Yedek Parça Sitesi Kurmak
Online Oto Yedek Parça Sitesi Kurmak
E-ticarette önemli sektörlerden biri oto aksesuar ürünleridir. Oto yedek parça işi, artan ürün çeşitliliği ile giderek büyüyen bir hacme sahip duruma gelir. Bu nedenle otomobillere ilgisi olan e-ticaret girişimcileri için internetten...
4 Ekim 2022
Savaş Çetinkaya
Akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekerken bilmeniz gerekenler
Akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekerken bilmeniz gerekenler
Akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekmek günümüzde oldukça kolay ve ürün fotoğraf maliyetlerini ciddi şekilde düşürmeye de yardımcı oluyor. Fakat akıllı telefonla ürün fotoğrafı çekerken bilmeniz gereken bir takım unsurlar...
12 Kasım 2018
Ferad Osman Sali
Yeni başlayanlar için e-ticarette kargo gönderimiyle ilgili 4 ipucu
Yeni başlayanlar için e-ticarette kargo gönderimiyle ilgili 4 ipucu
e-ticarette kargo anlaşmasında; kargo şirketleri ile anlaşma aşamasında dikkat edilecekler, kargo ile anlaşma aşamasında ürün boyutları ve ağırlıklarının önemi, e ticaret kargo gönderimlerinizde kargo paketleri ve kutuların...
21 Mart 2017
Ferad Osman Sali
E-SMM (e-Serbest Meslek Makbuzu) Nedir?
E-SMM (e-Serbest Meslek Makbuzu) Nedir?
Belgeler, geleneksel ticarette olduğu gibi e-ticarette de önemli bir yer tutar. Elbette e-ticaret için söz konusu belgeler de “e” hâline dönüştürülmüştür. Bunun en bilinen örneği e-faturadır. 2020 yılı itibariyle e-ticarete...
9 Aralık 2021
Savaş Çetinkaya
Dijital içeriklerinizin performansını nasıl ölçümleyebilirsiniz? - 2. Bölüm
Dijital içeriklerinizin performansını nasıl ölçümleyebilirsiniz? - 2. Bölüm
Dijital pazarlama çalışmaları yaparken, dijital içeriklerin ölçümlenmesi ve çalışmaların sonuçlarının analiz edilerek, bu içeriklerin performanslarının takip edilmesi, pazarlama çalışmaları için oldukça gereklidir. Dijital...
15 Ağustos 2017
Ferad Osman Sali
Virüs salgını sürecinde e-ticaret firmaları neler yapmalı?
Virüs salgını sürecinde e-ticaret firmaları neler yapmalı?
Türkiye son birkaç haftadır virüs salgını etkisine girmiş durumda ve bu salgın hem günlük hayatı hem de ticareti de ciddi şekilde etkilemekte. Bu süreçte e-ticaret firmalarının işlerine devam edebilmeleri için bazı önlemler...
24 Mart 2020
Ferad Osman Sali