Mobil ticaret optimizasyonunda üzerinde durulması gereken 6 konu

27 Mart 2019
Ferad Osman Sali
Mobil ticaret optimizasyonunda üzerinde durulması gereken 6 konu

Mobil ticaret, hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor ve 2021 yılında toplam e-ticaret satışlarının yüzde 54’ünün mobil üzerinden gerçekleşmesi bekleniyor. Günümüzün dijital çağında akıllı telefonları sürekli hayatımızda olması ve hayatı kolaylaştırıyor olması da mobil ticaretin rolünü de önemli derece etkiliyor.

Kullanıcı alışkanlılarının mobil cihazlara kaymasıyla beraber de e-ticaret sitelerinin web sitelerini mobil ticaret optimizasyonu yapmasını gerektiriyor. Çok kanallı ürün araştırması yapanların yanı sıra, sosyal medya pazarlaması ile yönlenen mobil trafiğin artması ve kullanıcıların masaüstü bilgisayar kullanımlarının süre olarak azalması da mobil ticaret optimizasyonu önemli yapıyor.

E-ticaret sitelerinin bu noktada mobil uyumlu bir web sitesi kurmaları, mobil ticaret optimizasyonundaki ilk adım olsa da, bunun haricinde de yapılması gereken bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu rehberimizde de mobil ticaret optimizasyonunda özellikle üzerinde durmanız gereken 6 konunun üzerinde duracağız.

İlgili rehber: Mobil SEO’nun fiziki mağazalara ve e-ticaret sitelerine katkıları neler?

Mobil tasarım trendleri yerine e-ticaret ticaretlerini göz önünde tutun

Mobil site tasarımları söz konusu olduğunda, güncel, sade ve kullanıcı deneyimi odaklı bir tasarım seçmek ilk akla gelen olsa da asıl önemli olan ticaret trendleridir. Kullanıcıların satın alma alışkanlıkları, bir e-ticaret sitesinde alışveriş yaparken hangi adımları takip ettikleri, kullanıcı deneyimi konusunda ne tür beklentileri olduğu, onların satın alma kararlarını etkileyen öge ve eyleme çağrı ifadeleri gibi konular daha ön planda olmalıdır. Bunun nedeni ise tasarım olarak siteniz çok şık görünebilir; ancak kullanıcıların taleplerini karşılamayabilir. Bu durumda da geri dönüşüm alamayacağınız gibi beklediğiniz satış rakamlarına da ulaşamayacağınız için, mobil ticaret optimizasyonunu tam yapamamış olacaksınız.

Öncelikle tüketicileri ve onların ihtiyaçlarını anlamak, onların satın alma süreçlerini takip ederek nelere öncelik verdiklerini araştırmak ve sonrasında da bir tasarım yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

İlgili rehber: Mobil site üzerinde kullanıcı deneyimini artırmak için yapmanız gerekenler

Sosyal medya pazarlamayı entegre edin

Sosyal medya pazarlama, günümüzde mobil ticaret ile oldukça entegre olmuş bir halde. Sosyal ağların mobil cihazlardaki kullanım oranının yüksek olması nedeniyle bu mecralarda yaptığınız organik ve ücretli pazarlama çalışmalarında kullanıcıların büyük bir bölümü mobil sitenizi ziyaret edecektir. Mobil cihazlarından sosyal ağları kullanan kişiler bir link ya da reklam paylaşımına tıkladıklarında doğal olarak mobil cihazlarınızdan sitenize ulaşırlar. Bu sebeple de mobil optimizasyonun tam ve eksiksiz bir şekilde olması, alınacak olan geri dönüşümleri de artırmanızı sağlayacaktır.

Mobil site üzerindeki varış ve ürün sayfalarını iyi optimize etmek, mobildeki kullanıcı deneyimini geliştirerek, kullanıcıları mobil site üzerinde geri dönüşüme geçirmeniz gerekir.

İlgili rehber: Mobil sitenizden geri dönüşümleriniz artırmanızı sağlayacak 7 ipucu

Çok kanallı alışveriş sürecini benimseyin

Harvard Business Review’ın yaptığı bir araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 7’lik bir bölümü sadece online odaklı alışveriş yapıyorken, yüzde 20’lik bir bölümü fiziki mağazaları tercih ediyor. Geriye kalan yüzde 63’lük bir bölüm ise çok kanallı, yani satın alma işleminden önce birden fazla kanal üzerinden araştırma yaparak bu işlemi gerçekleştiren kullanıcılardan oluşuyor.

Bu noktada da tüketicilerin büyük bir bölümünün, satın alma öncesinde hem mobil hem masaüstü cihazlardan araştırma yaptığını, gerektiğinde fiziki mağazalarda da ürünleri inceledikten sonra alışverişlerini tamamladıklarını göz önünde bulundurabiliriz.

Mobil sitenizde bu kanallardan biri olabileceği için, tüketicilerin mobil sitenizi ziyaret edebileceklerini, ürün araştırmalarını burada yapabileceklerini sonrasında da masaüstü web sitenizi de ziyaret edebileceklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu nedenle de farklı kanallar üzerinden gelebilecek talepleri karşılayacak bir tasarım ve içeriğinizin olmasını sağlamanız önemlidir.

İlgili rehber: Mobil ticarette yapmanız ve yapmaktan kaçınmanız gerekenler

Mobil odaklı kişiselleştirme deneyimi sunun

Mobil üzerinde kullanıcılar internet sitelerinde gezinirken, ilgi ve dikkatleri çok kolay dağılabiliyor. Mobil cihazlardaki bildirimler ya da kullanıcıların kolay sıkılabiliyor olmaları da mobil ticaret çalışmalarını zorlaştırabiliyor. Bu nedenle de özellikle yönlendirme trafiği ile sitenize gelen kişileri sitede tutabilmek ve birden fazla sayfayı ziyaret etmelerini sağlamak için onlara daha kişisel ürün önerileri sunmanız gerekir.

Bunu yapmak için de reklam yönlendirmesi ile gelen kullanıcıların, bu reklamdaki ürün ya da kampanya ile ilgilili olabilecek benzer ürünleri sunmak doğru bir yaklaşım olabilir. Böylelikle jenerik ürünler yerine, onların ilgi duydukları alanlarda öneriler sunmanız, onların sitede daha fazla vakit geçirmelerini ve daha farklı ürünleri de incelemelerini sağlar.

Mobildeki sayfa yüklenme hızlarını artırın

Mobil ticaret söz konusu olduğunda en önemli konulardan biri de mobil cihazlardaki yüklenme hızlarıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanıcılar çok kolay sıkılabildikleri için, mobil üzerinde yavaş açılan web sitelerinin yüklenmelerini beklemek istemeyeceklerdir. Bu nedenle de mobil sitenizin yüklenme hızını artırmanız alacağınız geri dönüşümleri de artıracaktır.

Mobil görünümü düzenlemek ve gereksiz ögeleri kaldırmak, HTML ve CSS kodlarını optimize etmek ve tasarımı genel olarak sadeleştirmek mobil açılma hızını artırmanızı sağlar. Mobil site yüklenme hızını artırmak için neler yapabilirsiniz? isimli rehberimizden bu konu ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Kulaktan kulağa pazarlamada nasıl başarılı olabilirsiniz?
Kulaktan kulağa pazarlamada nasıl başarılı olabilirsiniz?
Kullanıcıların bir ürün alırken ya da bir ürünü araştırırken ilk başvurdukları kişiler genellikle çevrelerindeki kişilerdir. Onların tavsiyeleri ve görüşlerine değer vererek satın alma kararlarını şekillendirirler. Bu da...
1 Eylül 2017
Ferad Osman Sali
Video pazarlama ile ilgili bilmeniz gereken 5 önemli bilgi
Video pazarlama ile ilgili bilmeniz gereken 5 önemli bilgi
Son dönemlerin en popüler pazarlama trendlerinden biri de video pazarlama. Video içeriklerin popülerliğinin ve tüketiminin artmasının ardından firmalar da video içerik üretimine bir hayli önem vermeye başladı. Video içerik...
1 Mart 2017
Ferad Osman Sali
E-ticarette depolama alanı verimli bir şekilde nasıl düzenlenir?
E-ticarette depolama alanı verimli bir şekilde nasıl düzenlenir?
E-ticarette depolama alanı yönetimi, siparişlerin doğru bir şekilde gönderilmesini sağlarken, depo maliyetlerinin düşürülmesine de yardımcı olur. Depolama alanı verimli kullanılmadığında hem iş yapma süresi uzar, hem iş...
22 Ağustos 2019
Ferad Osman Sali
E-ticarette satışlarınızı artırmak için bundle ürünleri nasıl kullanabilirsiniz?
E-ticarette satışlarınızı artırmak için bundle ürünleri nasıl kullanabilirsiniz?
E-ticarette satışlarınızı artırmak için farklı stratejilerden yararlanabilirsiniz. Bu stratejilerden biri de bundle ürünlerdir. Uzun süredir e-ticaret sitelerinde kullanılan bu yöntem kullanıcıların satın alma kararlarını...
23 Mayıs 2018
Ferad Osman Sali
İnternet Üzerinden Kitap Satışı Nasıl Yapılır? Online Kitap Satışı Yöntemleri Nelerdir?
İnternet Üzerinden Kitap Satışı Nasıl Yapılır? Online Kitap Satışı Yöntemleri Nelerdir?
Bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak kabul edilen, online alışveriş deyince akla gelen ilk isim belki de Amazon. Fakat Amazon ile ilgili zaman zaman unutulan bir gerçek var. O da, bu sitenin 1994 yılında kurulduğunda...
10 Şubat 2022
Savaş Çetinkaya
''Showrooming''in e-ticaret firmalarına yararları nedir?
''Showrooming''in e-ticaret firmalarına yararları nedir?
E-ticaretin en büyük dezavantajlarından biri, tüketicilerin ürünleri bire bir inceleyememeleri. Tüketicilerin bir kısmı, ürünleri satın almadan önce incelemek ve ürünün kalitesini yakından görmek istiyorlar. Bu nedenle de online...
4 Ağustos 2016
Ferad Osman Sali