Mobil sitenizden geri dönüşümleriniz artırmanızı sağlayacak 7 ipucu

23 Ağustos 2017
Ferad Osman Sali
Mobil sitenizden geri dönüşümleriniz artırmanızı sağlayacak 7 ipucu

Mobil cihazların yaygınlaşması ve mobil internet kullanımının kullanıcılar arasında artmasıyla beraber e-ticaret sitelerinin mobil cihazlar üzerinden gelen trafiği de artmaya başladı. Mobil kullanımının bu kadar artmış olmasından dolayı da mobile uyumlu site tasarımları bir ihtiyaçtan çok standart haline geldi.

Mobil site üzerinden kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak, ziyaretçilerin site üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlarken, bir yandan da geri dönüşümleri de artırır. Mobil site üzerindeki geri dönüşümleri artırmak için yapılabilecek bir takım çalışmalar bulunuyor. Mobil kullanıcılara ulaşmak ve onları eyleme geçmeye yöneltmek, geri dönüşümlerinizi önemli ölçüde artıracaktır.

Sitenizin mobil uyumluluğunu sağlayın

Öncelikli olarak bu konuyu tekrar gündeme getirmemiz gerekiyor. Mobilden geri dönüşümler sağlayabilmek için sitenizin mobile uyumlu bir tasarımının olması gerekiyor. Kullanıcı deneyimi konusunda olumsuzlukların yaşanması, mobile uyumsuz tasarımların en büyük problemi oluyor ve bu sebeple de kullanıcılar site üzerinde vakit geçirmedikleri için herhangi bir eyleme de geçmiyorlar. Öncelikle yapmanız gereken mobile uyumlu bir tasarıma geçiş yapmak olacaktır. Mobil site tasarımları konusunda detaylı bilgi almak isterseniz İdeasoft mobil tasasrımlar sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ödeme sayfalarınızı sadeleştirin

Mobil cihazlar üzerinden satın alma işlemi yapacak olan kullanıcıların hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlamalarını sağlamanız gerekir. Bunun için de ödeme sayfalarınızdaki gereksiz detayları ortadan kaldırmanız ve satın alma sırasındaki adımları en aza indirgemeniz, kullanıcıların daha hızlı bir şekilde ödemelerini tamamlamalarını sağlar. Ödeme sayfalarındaki adım sayısının artması ve işlemlerin karışık olması, kullanıcıların sayfayı terk etmesine neden olabilir.

Mobil sitenizi sade tutun

Mobil cihazlar üzerinden siteleri ziyaret edenler, hızlı bir şekilde aradıkları ürünlere ulaşmak isterler. Bu durumda da gereksiz olabilecek görsel ve diğer metinleri mobil site üzerinde göstermemeye özen gösterin. Kullanıcıları bir eyleme geçmeye davet etmeyen diğer öğeler kullanıcıların dikkatini dağıtabilir. Bu da ziyaretçilerin siteyi terk etmelerine neden olabilir.

Yazı fontlarını optimize edin

Mobil cihazların ekranlarında okuma işlemlerinin de rahat bir şekilde yapılabilmesi gerekiyor. Çok küçük fontların okunması zor olacağı için, mobil cihazlar üzerinden ürünle ilgili bilgilerin okunması zorlaşabilir. Kullanıcıların rahat bir şekilde okuyabilecekleri yazı fontları ve font büyüklükleri kullanmak, kullanıcı deneyimini artırır.

Ürün karşılaştırmaları yapımını kolaylaştırın

Kullanıcılar birden fazla ürünü kıyaslamak isteyebilirler. Mobil site üzerinde de kullanıcılar bu karşılaştırmaları yapabilmeliler. Filtreleme seçeneklerini ve ürün açıklamalarını bu karşılaştırmalara uygun bir şekilde tasarlamak, ziyaretçilerin site üzerinde geçirecekleri süreleri de artıracaktır.

Kolay bir navigasyon sağlayın

Masaüstü cihazlara kıyasla, mobil cihazlarda site üzerinde gezinmek daha zor olabiliyor. Ancak doğru bir navigasyon ve menü yapısıyla, site üzerinde gezinmeyi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Üstten ya da yandan açılan menülerle, kullanıcıların daha rahat bir şekilde site üzerinde aradıkları sayfaları bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Sosyal mecralarda daha aktif olun

Kullanıcılar sosyal mecraları mobil cihazları üzerinden daha fazla takip etmektedirler. Bu durumda da sosyal mecralarda aktif olmak ve kullanıcıları internet sitenize çekmek, mobil üzerinden alacağınız geri dönüşümlerin de artmasına yardımcı olacaktır. Sosyal medya üzerindeki paylaşımlarınızda internet sitenize link verdiğinizde, mobil üzerinden siteye giriş yapanlar otomatik olarak mobil sitenize yönlendirilecektir.

Mobil reklamlardan yararlanın

Mobil reklamlar da mobil üzerinden geri dönüşlerinizi artırmanıza yardımcı olacak unsurlar arasında yer alır. Mobil cihazlarda görünen reklamlarınız kullanıcıların mobil sitenize yönlenmesini sağlayacağı için hem mobil site trafiğinizi hem de mobil üzerinden sağlayacağınız geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

Henüz bir e-ticaret siteniz yoksa ve kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız, İdeasoft altyapı paketlerini kullanarak kendi e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. Dilerseniz 15 günlük demo sürecinden faydalanarak, hizmetlerimizi deneyebilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Ticaret Odası Kaydı Nedir ? Nasıl Kayıt Yapılır ? 2023 Dönemi
Ticaret Odası Kaydı Nedir ? Nasıl Kayıt Yapılır ? 2023 Dönemi
Ticaret Odası Kaydı Nedir? Ticaret Odası Kaydı, bir işletmenin resmi olarak ticari faaliyetlerine başlamadan önce kayıt olması gereken bir süreçtir. Ticaret Odası, yerel ticaretin düzenlenmesi, işletmelerin desteklenmesi ve...
19 Haziran 2023
Ferad Osman Sali
Arkadaşlarınızla iş kurarken nelere dikkat etmelisiniz?
Arkadaşlarınızla iş kurarken nelere dikkat etmelisiniz?
Arkadaşlarla beraber bir girişim kurma fikri, şuanki girişimicilik ekosisteminde oldukça yaygın; fakat sosyal çevrenizdeki kişilerle iş yapmak her zaman iyi sonuçlar vermiyor. Arkadaşlık ve iş oldukça farklı kulvarlar ve...
3 Temmuz 2016
Ferad Osman Sali
Yatırım yapmadan önce e-ticaret iş fikirleri nasıl test edilir?
Yatırım yapmadan önce e-ticaret iş fikirleri nasıl test edilir?
İş fikirleri, her zaman karlı olmayabilir ve e-ticaret sitesi açmadan önce farklı iş fikirleri üzerinde durarak, alternatifleri değerlendirmeniz gerekir. E-ticaret iş fikirleri, her zaman ucuza mal olmayacağı için, yatırım yapmadan...
1 Haziran 2019
Ferad Osman Sali
E-ticaret site tasarımlarında yapılan kullanıcı deneyimi hataları
E-ticaret site tasarımlarında yapılan kullanıcı deneyimi hataları
Kullanıcı deneyimi, doğrudan geri dönüşümleri etkilediği için e-ticaret site tasarımlarındaki en önemli konulardan biridir. Kullanıcı deneyimi üzerine çalışmaların yapılmaması tüketicilerin site üzerindeki...
1 Mayıs 2019
Ferad Osman Sali
Influencer Marketing ve E-ticaret Sektörü
Influencer Marketing ve E-ticaret Sektörü
Türkiye’de sosyal medya platformlarının kullanımının artması pazarlama tekniklerinin de şekil değiştirmesine neden olmuştur. Kullanıcıların internet üzerinde geçirdikleri sürenin çoğunlukla sosyal medya üzerinde olması...
6 Mart 2020
IdeaSoft
DDoS saldırıları sonrasında sitenizde satışlara tekrar başlarken neler yapmalısınız?
DDoS saldırıları sonrasında sitenizde satışlara tekrar başlarken neler yapmalısınız?
Geçtiğimiz günlerde internet alan adı sistemlerinin büyük birçoğunluğunu kontrol eden Dyn büyük bir DDoS saldırısına uğramıştı ve Twitter, Netflix, CNN, Reddit ve hem Avrupa’da hem de Amerika’da bunun gibi birçok firma bu...
27 Ekim 2016
Ferad Osman Sali