Markalaşma, pazarlama ve reklam arasında ne gibi farklar vardır?

27 Mart 2018
Sinan Oypan

E-ticarette kendinizi tanıtırken yaptığınız çalışmaları iyi bir şekilde bilmek, bu çalışmaların amacını ve karşılığında size ne sunduğunu öğrenmek, stratejilerinizi daha iyi bir şekilde geliştirmenize yardımcı olur. Tanıtım çalışmalarında özellikle üzerinde durulması gereken konular ise markalaşma, pazarlama ve reklam olarak öne çıkıyor.

Bu kavramlar genellikle birbiriyle karıştırılabiliyor. Her üçü de birbiriyle aynı doğrultuda ilerleyen çalışmalar olsa da aralarında farklılıklar bulunur. Bugünkü rehberimizde de markalaşma, pazarlama ve reklam arasındaki farklılıkları ele alacağız.

Özetle ele alacak olursak;

  • Markalaşma, şirketiniz hakkında tüketicilerden aldığınız mesajdır. Bir başka deyişle, şirketinizin dışardan nasıl göründüğüdür.
  • Pazarlama, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi pazara nasıl sunacağınızı hazırlamaktır.
  • Reklam ise, işletmenizle ilgili dışarıya verdiğiniz mesajdır.

Şimdi de bu tanımları daha detaylı ele alalım.

Markalaşma

Marka oluşturma ya da markalaşma, aslında bir bakıma kendinizi anlamaktır da diyebiliriz. Ne yaptığınız, kimleri hedeflediğiniz, tüketicilerin hangi sorunlarını çözdüğünüz markalaşma sürecinin bir parçasıdır. Kendinizi tanımadan, hikayenizi başkalarına anlatmanız da mümkün değildir.

Markalaşma sürecinin bir diğer basamağı ise işletmenizin dışarıdan nasıl göründüğüdür. Tüketicilerin sizin ve hizmetlerinizin hakkında yaptığı yorumlar da markanızın dışarıdan nasıl göründüğünü gösterir.

Markalaşma süreci uzun vadede tüketicileri sadık müşterilere dönüştürmek amacıyla yapılır. Tüketicilerin uzun vadede sizi tercih etmelerine sebep olacak durumların hepsi markalaşma sürecinin bir parçası olur.

Logo, kullanılan fontlar, kurumsal renkler ve slogan şirketinizin markalaşmasında önemli bir rol oynar.

Pazarlama

Pazarlama, markanızı tanıtmak ve marka bilinirliğinizi artırmak için yaptığınız çalışmaların bir bütünüdür. Şirketinizin ürünlerini ve hizmetlerini dışarıya yansıtan mesajlar hazırlamak pazarlama çalışmaları arasında yer alır.

Sosyal mecralar üzerinde aktif olmak, tüketicilerle etkileşime geçmek, iletişimle ilgili yaptığınız çalışmalar, müşteri hizmetleriniz, web siteniz, sosyal mecralardaki profilleriniz ve marka imajınızı yansıtacak diğer tüm çalışmalar pazarlama adı altında yer alır.

Ürünlerinizi tanıtacak ya da marka imajınızı güçlendirecek içerik pazarlama çalışmaları yapmak, e-posta kampanyalarıyla tüketicilere ulaşmak, sosyal medya yönetimi yapmak ve bu kanallar için içerik oluşturmak da pazarlama çalışmaları arasında yer alır.

Pazarlamanın asıl amacı marka imajınızı farklı kanallar aracılığı ile dışarıya en iyi şekilde yansıtarak, ürünlerinizi ve markanızı tanıtırken, pazarda firmanızla ilgili bir talep yaratmaktır.

Reklam

Reklam genellikle pazarlama çalışmalarıyla karıştırılmaktadır. Ancak reklam çalışmaları pazarlama stratejisinin altında yer alan çalışmaların bir parçasıdır. Pazarlamasını yapacak bir konsept olmadan, onunla ilgili bir reklam çalışması yapamayacağınız için reklamı, pazarlamanın bir alt dalı gibi düşünmek daha doğru olur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, reklam çalışmaları markanızla ilgili dışarıya verdiğiniz mesajlardır. Başka bir şekilde ele alacak olursak, yeni kitlelere ulaşmak, pazarlama çalışmalarıyla ürünlerinizle ilgili yarattığınız talep sonucunda, müşterileri kazanmak ve tüketicilere ulaşmak için oluşturduğunuz tanıtım çalışmalarıdır.

Reklam çalışmaları dijital kanallar üzerinden olacağı gibi geleneksel medya ya da fiziki ortamlar üzerinde de gerçekleştirilebiliyor. Dergi, gazete, bilboard, TV, radyo bu fiziki kanallara örnek olarak verilebilir. Dijital tarafta ise sosyal mecralar üzerindeki reklamlar, Adwords çalışmaları, banner reklamlar bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Reklamın asıl amacı mevcut kitlenize ya da yeni bir hedef kitleye ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve markanızı tanıtmaktır. Bu çalışmalar genellikle ücretli reklam kampanyalarıyla yapılmaktadır.

Markalaşma, pazarlama ve reklam birbiriyle nasıl bağlı?

Bu üç konsept aslında temel olarak birbirine bağlıdır. Biri olmadan diğerini yapamazsınız. Bu sebeple de tanıtım stratejilerini belirlerken, bu üç kavramı bir arada kullanmanız gerekir.

Tüketicilerin markanız hakkında daha çok konuşmalarını sağlamak, markanıza güven duymalarını sağlamak ve onları sadık kitlelere çevirmek için kendinizi iyi bir şekilde dışarıya yansıtmalısınız. Pazarlama çalışmalarınızla bir talep oluşturarak, ürün ve hizmetlerinizi dışarıya en iyi şekilde yansıtmalı; buna ek olarak tüketicilerle kurduğunuz ilişkileri en iyi seviyeye getirmek, satış öncesi ve sonrasında onlara iyi bir destek sunmalısınız. Tüm bu çalışmalarla beraber bir yandan da reklam çalışmaları yaparak, satışlarınızı artırıp, yeni kitlelere de ulaşmanız gerekir.

Bir marka olmadan, onu pazarlayamaz ve onunla ilgili reklam kampanyaları oluşturamazsınız. Markayı ağacın gövdesi olarak ve pazarlama çalışmalarını da dallardan biri olarak düşünebilirsiniz. Pazarlamanın alt dallarından birinde de reklam çalışmaları yer alır. Bu hiyerarşiyi bilmek, işinizi tanıtmak için kullanacağınız stratejileri geliştirme de size bir hayli yardımcı olacaktır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Müşteri sadakatini artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar
Müşteri sadakati sağlamak, e-ticarette uzun vadede başarılı olmanıza yardımcı olur. Sadık müşterileriniz şirketinizin karlılığını artırmadaki en önemli faktörlerden biridir ve bu sebeple de bu konu üzerinde özellikle...
22 Mart 2017
Sinan Oypan
2019’da internetten alışveriş trendleri ne olacak?
İnternetten alışveriş trendlerine 2019 yılında dikkat etmek, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını analiz etmek ve onların beklentilerini anlamak, e-ticaret firmaları için oldukça önemli olacak. E-ticaretteki rekabetin...
23 Aralık 2018
Sinan Oypan
Google Alışveriş Reklamları nın kapanması e-ticaret firmalarını nasıl etkileyecek?
Geçtiğimiz hafta Google kendi resmi blogunda yaptığı açıklamada Google Alışveriş Reklamları’nı 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren kaldıracağını açıkladı. Bu karar tabii ki e-ticaret firmaları için oldukça önemli bir...
11 Ağustos 2020
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları için anahtar kelime bulma ipuçları
E-ticaret firmaları için SEO ve doğru anahtar kelime bulma çalışmaları yapmak, organik olarak trafik edinerek geri dönüşümlerini artırmak için oldukça önemlidir. Anahtar kelime bulma süreci zorlu olabildiği gibi, doğru...
4 Ağustos 2019
Sinan Oypan
Güçlü bir içerik pazarlama stratejisi nasıl hazırlanır?
İçerik pazarlama çalışmalarında güçlü bir stratejinizin olması, yaptığınız çalışmalardan alacağınız geri dönüşümleri önemli ölçüde artıracaktır. Belli bir plan dahilinde ilerlemek ve çalışmalarınız için...
16 Mart 2019
Sinan Oypan
E-ticarette depolama alanı verimli bir şekilde nasıl düzenlenir?
E-ticarette depolama alanı yönetimi, siparişlerin doğru bir şekilde gönderilmesini sağlarken, depo maliyetlerinin düşürülmesine de yardımcı olur. Depolama alanı verimli kullanılmadığında hem iş yapma süresi uzar, hem iş...
22 Ağustos 2019
Sinan Oypan
Sanal Mağaza Açmak İsteyenlere Öneriler
Sanal mağaza açmak, sanal dükkan açmak, online mağaza açmak, internet mağazası açmak, sanal pazar açmak, sanal market kurmak vb ne derseniz deyin; tek bir başlık altında topladığımızda internette mağaza açmak ili ilgili tüm merak...
24 Mayıs 2016
Ideasoft Admin
Kendi işinizi kurmak için bilmeniz gerekenler
Kendi işinin sahibi olmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Fakat tabii ki akıllara ilk olarak “Kendi işimi kurmak için neler yapmam gerekiyor?” sorusu geliyor. Bu rehberimizde de kendi işini kurmak isteyen kişilerin, öncelikle neler...
28 Aralık 2016
Sinan Oypan
Kullanıcı deneyimi ve tasarımın SEO’ya verebileceği zararlar
Kullanıcı deneyimi ve site tasarımı ziyaretçilerin dikkatini çekmek, onları belli alanlara yönlendirmek ve onlara daha iyi bir deneyim sağlamak için oldukça önemli; ancak kimi zaman bu çalışmalar SEO çalışmalarına zarar...
30 Ocak 2018
Sinan Oypan
E-ticaret sitenizde görsel uyumluluğunu sağlamak için neler yapmalısınız?
E-ticaret siteniz, şirketinizin vitrinidir ve siteniz üzerindeki ürün fotoğrafları da vitrininizde sergilediğiniz ürünlerdir. Vitrininizin can alıcı ve dikkat çekici olabilmesi için, buradaki ürünlerinizin yani ürün...
23 Aralık 2016
Sinan Oypan
2018’de içerik pazarlama alanında öne çıkacak trendler
İçerik pazarlama çalışmaları organik olarak trafik elde etmenin yanı sıra sosyal mecralar üzerinden de tüketicilere ulaşılmasını sağlıyor. Marka ve ürün bilinirliğini artırmak için oldukça ideal olan içerik pazarlama...
6 Aralık 2017
Sinan Oypan
E ticaret SEO nasıl yapılır? - 2019
E ticaret SEO çalışmaları, organik olarak trafik alarak sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve geri dönüşümlerinizi artırmak için oldukça önemlidir. E-ticarette SEO söz konusu olduğunda yapılabilecek birçok çalışma bulunuyor....
6 Kasım 2019
Sinan Oypan