Marka videolarında yapmanız ve yapmamanız gerekenler

18 Eylül 2018
Sinan Oypan
Marka videolarında yapmanız ve yapmamanız gerekenler

Markanızla ilgili video içerikleri oluştururken, tüketicilerin ilgisini çekebilmek ve onları videoyu gerçekten izleyerek, onlardan bir geri dönüşüm sağlamak için yapmanız gereken bir takım çalışmalar bulunuyor. Video içeriklerin popülerleşmeye başlaması nedeniyle bu içerikler üzerinden alacağınız geri dönüşümler diğer içeriklerden daha yüksek olabilir. Bu geri dönüşüm oranını artırmak için de kullanabileceğiniz ipuçlarını ve yapmamanız gerekenleri de bu rehberimizde ele alacağız.

Videolarınızda yapmanız gerekenler

Videolarınızla kullanıcıları bilgilendirin

Video içeriklerinizin amaçlarından biri kullanıcıları bilgilendirmek ve eğitmek olmalı. Kullanıcılar bir bilgiye ulaşmak için Google aramaları yaptıklarında, bir blog yazısı okumak yerine videoları izlemeyi tercih ediyor. Bunu kendi avantajınıza çevirmek için, tüketicileri belli bir konuda bilgilendirmek ya da eğitmek için marka videoları oluşturabilirsiniz.

Bu bir rehber içeriği olabilir, bir ürünle ilgili bilgi ve tanıtım videosu olabilir ya da hizmetlerinizle ilgili bilgilendirici bir içerik olabilir. Önemli olan nokta bu video ile kullanıcılara aradıkları bilgileri sunmak olacaktır.

Web site bilgilerinizi ekleyin

Hem videonun içine hem de videonun açıklama bölümünde web sitenizle ilgili bilgileri ve linkleri paylaşmanız faydalı olacaktır. Youtube, Facebook ve Twitter gibi platformlar üzerinden dış sayfalara yönlendirme linkleri paylaşabiliyorsunuz, bu nedenle de videonun açıklama bölümünde bu linkleri paylaşabilirsiniz.

Ancak Instagram üzerinde dışarıya link paylaşmak mümkün olmuyor; bu nedenle de videonun içerisinde web site linkleriniz ve bilgilerinizi özet bir halde paylaşmanız, videonuzu izleyen kişilerin markanızla ilgili temel bir bilgi edinmesini ve web site adresinizi görmenizi sağlar.

Video içerisinde bu bağlantıları paylaşmanız diğer platformlarda da reklam olarak içeriklerinizi öne çıkarttığınızda faydalı olacaktır. Reklam içeriklerinde kullanıcılar video açıklamalarını göremeyebilirler; bu sebeple de videonun içerisinde bu bilgileri sunmanız, yine onlara ulaşmanızı sağlar.

Kullanıcı yorumlarını ekleyin

Özellikle ürün tanıtım ve inceleme içeriklerinizde kullanıcıların ürünlerle ilgili yorumlarını videolarınıza eklemeniz, sosyal kanıt öğeleri oluşturmanızı sağlayarak, izleyicilerin satın alma kararlarını etkilemenize yardımcı olur. Gerçek kullanıcıların ürünlerle ilgili düşüncelerini ve ürüne yaptıkları yorumları paylaştığınızda, diğer kullanıcılar da bu ürünlere belli bir ilgi duyulduğunu görmeye başlayacaktır.

Bu tür sosyal kanıt öğeleri, tüketicileri ikna etme konusunda önemli bir detaydır ve ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgili içeriklerde videolarınızdan elde edeceğiniz geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

Video uzunluğunu test edin

Farklı video içerikleri için farklı ideal video uzunluk kriterleri bulunuyor. Bu nedenle de farklı konsept videolar için video uzunluklarını test etmeniz gerekiyor. Reklam ve tanıtım amaçlı videolarınızı daha kısa tutarak, kullanıcıların hızlı bir şekilde bu içerikleri görmelerini sağlayabilirisiniz. Ayrıca reklam videolarında da süreleri kısa tutmanız, daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olur.

Derinlemesine ürün inceleme, rehber ve bilgilendirici videolarınızın süreleri ise daha uzun olabilir. Bu içeriklerle ilgilenen kullanıcılar detaylı bilgi almak isteyecekleri için, uzun videoları izlemek isteyebilirler.

Bu konuda en ideal sonuçları almak için farklı konseptlerde farklı uzunlukta videolar hazırladıktan sonra, bu içeriklerin izlenme süre verilerini analiz ederek sizin için ideal olan süreleri bulabilirsiniz.

Videolarınızda yapmamanız gerekenler/b>

Videolar için yüksek bütçelere ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin

Günümüzde video çalışmaları için çok büyük bütçelere ihtiyaç duymadan da içeriklerinizi hazırlayabilirsiniz. Doğru ışık koşulları oluşturulduğunda akıllı telefonların kameraları ile de videolarınızı hazırlayabilirsiniz. Mobil cihazlar üzerinde video düzenleme ile ilgili birçok araç bulunuyor. Bunları da kullanarak düşük maliyetle videolarınızı hazırlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak elinizdeki ürün fotoğraflarından kolajlar yaparak da video içerikleri oluşturmayı deneyebilirsiniz. Eğer elinizde belli bir pazarlama bütçesi bulunuyorsa, bu video içerikleri dışardan destek alarak da yaptırabilir ve internet üzerindeki freelance platformlarından yararlanabilirsiniz.

Düşük kaliteli videolar kullanmayın

Kullanıcılar özellikle marka videolarında düşük kaliteli içerikleri profesyonel bulmadıkları için markaya olan yaklaşımları da olumsuz bir şekilde etkilenebiliyor. Bu nedenle de düşük kaliteli videolardan kaçınmanız yararlı olacaktır.

Akıllı telefonlarınız üzerinden Full HD (1920x1080p) çözünürlüklü videolar çekerek, bunları düzenleyerek standart format olarak bu çözünürlüğü seçebilirsiniz. Böylelikle videolarınızın görüntü kalitesi daha iyi bir şekilde olacaktır.

Retargeting çalışmaları yapmayı unutmayın

Video reklamlarınızda retargeting çalışmaları yapmanız da oldukça önemlidir. Sosyal platformlarda ya da Adwords çalışmalarınızda video reklam kampanyaları oluşturduğunuzda retargeting özelliklerini de seçmeyi unutmayın. Böylelikle sitenizi terk eden kişilere başka platformlar üzerinde video reklamlarınızı göstererek, onları tekrar sitenizde alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Yılbaşında geri dönüşümlerinizi artıracak dijital pazarlama çalışmaları
Yılbaşında geri dönüşümlerinizi artıracak dijital pazarlama çalışmaları
Yılbaşı için geri sayımlar başladı ve firmalar da yavaş yavaş pazarlama çalışmalarıyla yılbaşı satışlarını artırmak için planlar yapmaya başladı. Dijital pazarlama çalışmaları aracılığıyla yılbaşına özel...
7 Aralık 2017
Sinan Oypan
İşinizde başarıyı uzun süre devam ettirememenize neden olan 4 durum
İşinizde başarıyı uzun süre devam ettirememenize neden olan 4 durum
Girişimcilikte herkesin asıl amacı başarıya ulaşarak, yaptığı işi uzun süre ayakta tutmak ya da işi daha iyiye götürmek için çalışmalar yapmaktır. Fakat bazı başarılar elde etmek, girişimciler de bazı kötü etkiler de...
6 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Etkili bir PR çalışmasının olmazsa olmaz 4 önemli özelliği
Etkili bir PR çalışmasının olmazsa olmaz 4 önemli özelliği
PR nedir yani PR çalışması nedir, PR nasıl yapılır ve daha fazlası bu yazıda. Bir e-ticaret sitesi kurduktan sonra yapılması gereken işlerden biri de etkili bir PR çalışması yapmak olacaktır. PR (Public Relations), yani halkla...
30 Temmuz 2016
Sinan Oypan
Küçük işletmelerin kullanabileceği pazarlama yöntemleri
Küçük işletmelerin kullanabileceği pazarlama yöntemleri
Küçük işletmelerin işlerini büyütmek ve markalarını tanıtmak için pazarlama yöntemleri geliştirmeleri ve uygulamaları gerekir. Küçük işletmeler, düşük bütçeler gerektiren pazarlama yöntemleri kullanarak, yeni hedef...
14 Temmuz 2019
Sinan Oypan
Müşterilerinize daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak için neler yapabilirsiniz?
Müşterilerinize daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak için neler yapabilirsiniz?
Online alışverişlerde müşterilerinizin güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Müşterilerin güvenliğinin yanı sıra internetteki sahtecilik saldırılarına karşı kendinizi de korumanız gerekir. Güvenilir bir online...
21 Kasım 2017
Sinan Oypan
Çok kanallı depo yönetimi nedir ve nasıl yapılmalıdır?
Çok kanallı depo yönetimi nedir ve nasıl yapılmalıdır?
Depo yönetimi, e-ticaret firmaları için önemli konulardan biri ve birden fazla kanal üzerinde satış çalışmaları yapanlar için de çok kanallı depo yönetiminin iyi bir şekilde yapılması gerekir. Kendi e-ticaret sitenizden satış...
18 Nisan 2019
Sinan Oypan
Salgın döneminde e-ticarette youtube kullanımının önemi
Salgın döneminde e-ticarette youtube kullanımının önemi
Dünyanın mücadele ettiği corona virüs döneminde; değişen sosyal alışkanlıklar, evde geçirilen sürenin artması tüketicileri dijital mecralara ve sürekli içerik izlemeye ve üretmeye teşvik ediyor. Video içerik izleme oranlarında...
12 Mayıs 2020
İbrahim Çelebi
E-ticaret siteniz yurtdışına satış için hazır mı?
E-ticaret siteniz yurtdışına satış için hazır mı?
Yurtdışına satış yapmak ve farklı ülkelere açılmak e-ticaret firmalarının büyümesine katkı sağlayacak durumlardan biridir. Bu fikir kulağa güzel gelse de yurtdışı satışlarını ve operasyonlarını yürütmek bir hayli zor...
18 Aralık 2017
Sinan Oypan
Instagram Story paylaşımlarını nasıl geliştirebilirsiniz?
Instagram Story paylaşımlarını nasıl geliştirebilirsiniz?
Instagram Story, bir diğer adıyla da Instagram Hikaye paylaşımları, son dönemlerde oldukça popüler paylaşım formatlarından biri oldu. Kullanıcı alışkanlıklarının normal gönderilerden hikayelere geçmesi nedeniyle, geri...
11 Temmuz 2020
Sinan Oypan
Video reklamlarda ölçümlemeniz gereken metrikler
Video reklamlarda ölçümlemeniz gereken metrikler
Video reklam çalışmalarınızı yaparken geri dönüşümlerinizi iyi bir şekilde analiz edebilmek ve çalışmalarınızın verimliliğini anlayabilmek için bazı metrikleri takip etmeniz gerekir. Bu metrikler, video reklam...
10 Nisan 2019
Sinan Oypan
Markanız için dijital ajans seçmeden önce bilmeniz gerekenler
Markanız için dijital ajans seçmeden önce bilmeniz gerekenler
E-ticaret firmanızın internet üzerinde pazarlama çalışmaları için bir dijital pazarlama ajansı ile çalışabilirsiniz. Fakat her ajansın çalışma biçimi ve sunduğu hizmetler farklılık gösterecektir. Bunun yanı sıra sizin de...
21 Ekim 2016
Sinan Oypan
Dijital pazarlamada PPC reklamların size sağlayacağı avantajlar nelerdir?
Dijital pazarlamada PPC reklamların size sağlayacağı avantajlar nelerdir?
Dijital pazarlama çalışmalarında PPC reklam yöntemini kullanmak size birçok farklı konuda fayda sağlar. Tıklama başına maliyet anlamına gelen PPC, reklam bütçesinin nasıl harcanacağını belirlendiği bir metoddur ve farklı...
21 Mart 2019
Sinan Oypan