Landing page geri dönüşümünü videolarla nasıl artırabilirsiniz?

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 08.01.2019
Landing page geri dönüşümünü videolarla nasıl artırabilirsiniz?

E-ticaret sitelerinde landing page kullanımı, geri dönüşümleri artırma ve tüketicileri belli bir konu, kampanya ya da ürün hakkında bilgilendirmek için önemlidir. Tabii ki kullanıcı alışkanlıklarının değişmesinin yanı sıra beklentilerin ve ilgi alanlarının da değişmesi tüketicilerin bu sayfalara olan yaklaşımını da değiştiriyor. Özellikle video içeriklerin etkileşim ve geri dönüşümleri artırması landing page üzerindeki geri dönüşümlerin de artmasında önemli bir rol oynuyor.

Landing page üzerinde farklı tasarım çalışmaları yapmanın yanı sıra içeriklerinizin de bu geri dönüşümlerde önemli bir payı olduğu için, bu rehberimizde de video kullanımlarıyla varış sayfalarınızdan nasıl daha fazla geri dönüşüm alabileceğinizi ele alacağız.

Videolarınız eğitici olmalı

Bir ürün tanıtımı için özel bir landing page hazırlamayı düşünüyorsanız, bu ürünle ilgili videolar hazırlayabilirsiniz. Bu videolarda eğitici bir yaklaşım kullanabilir ve ürünle ilgili teknik özellikleri ya da önemli bilgileri paylaşabilirsiniz.

Farklı bir konseptte varış sayfası hazırlıyorsanız, sunduğunuz hizmetler ya da sayfanın içeriği ile ilgili detayları bir video olarak hazırlayarak, ziyaretçileri bilgilendirmeyi amaçlayabilirsiniz.

Kullanıcılar yazılı içerikler yerine görsel içerikleri tercih ettiği için, bu eğitici videolarla önemli noktaları ziyaretçilerinizin anlamasını sağlayabilirsiniz.

Herbir videonun tek bir amacı olmalı

Landing page üzerinde video kullanırken, hazırladığınız videonun tek bir amacı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde videonu kafa karıştırıcı bir hal alabilir ve ziyaretçilerin dikkatini dağıtabilir. Bu nedenle de varış sayfası üzerinde video kullanırken, video içeriğinizin tek bir konu olmasına özen gösterin.

Birden fazla konuyu ele almanız gerekiyorsa, sayfa tasarımı üzerinde konu hiyerarşisini belirlemeli ve bu videoları birkaç bölüm halinde sayfa üzerinde gösterebilirsiniz. Böylelikle daha akılda kalıcı ve ilgi çekici bir şekilde içeriklerinizi sunabilirsiniz.

Birden fazla konuyu tek bir videoda ele aldığınızda video süresi uzayacağı için, ziyaretçiler tek seferde uzun bir video izlemek istemeyebilir. Videoyu bölümlere ayırmak, videoların izlenme oranlarını da artıracaktır.

Videoyu sayfanın en üst bölümünde gösterin

Videolarınızın görünür olması da bir hayli önemli. Bu nedenle de videolarınızı sayfanın üst bölümünde göstermeniz gerekir. Üst bölümde slider ya da ana görsel kullandığınız bölümlerde doğrudan video paylaşımı yapabilirsiniz. Böylelikle sitenize gelen kullanıcılar ilk olarak videoyu görecekleri için videoyu izlemeyi tercih edeceklerdir.

Mobil cihazlarda otomatik video oynatımını kapatın

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için landing page’lerde video kullanırken, mobil tasarımları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Mobil cihazlarda genellikle 3G ya da 4G veri kullanıldığı için kullanıcılar verilerini dikkatli kullanmak istiyorlar. Bu nedenle de videolarınızın otomatik oynatıma kapaı olması gerekir; aksi takdirde video verilerini tüketeceği için sayfayı kapatabilirler.

Bunun yanı sıra mobildeki video oynatımlarında kullanıcılar, başka medya öğelerini de kullanabiliyor olabilirler. Bu da seslerin karışmasına neden olabileceği için kullanıcı deneyimini iyileştirmek için otomatik video oynatımlarını kapatmalısınız.

Eyleme çağrı ifadelerinizi ekleyin

Videolarınızdan geri dönüşüm sağlamak için videolarınızın içine ilgi ve dikkat çekici eyleme çağrı ifadelerinizi de eklemeye özen göstermelisiniz. Videolarınızı izleyen ziyaretçilerinizin web siteniz üzerinde bir eyleme geçmelerini sağlamanız gerekiyor. Bunun için videonun sonuna bu ifadeleri eklemeyi unutmamalısınız.

Videolarınızı çok uzun tutmayın

Landing page üzerinde kullanacağınız videolarınızın çok uzun olmaması gerekiyor. Ziyaretçileriniz hızlı bir şekilde web sitenizden bilgi almaya çalışacakları için çok uzun videoları izlemeyeceklerdir.

Bu sebeple de videolarınızı 10-30 saniye aralığında tutmanız, varış sayfanız üzerinden daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olur. Çok uzun videoların izlenme oranları ve süreleri düşeceği için eyleme çağrı ifadelerinizin de etkisi azalacaktır.

Daha uzun süreli, inceleme ya da eğitim amaçlı videolarınızı konuyla ilgili olmaları halinde, varış sayfanızın alt bölümünde paylaşmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha detaylı bilgi almak isteyen ziyaretçileriniz bu videolara da ulaşabilirler.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler