Blog

E-ticarete atılmak isteyenler için küçük işletme fikirleri

E-ticarete atılmak ve kendi işini yapmak isteyen girişimciler küçük işletme fikirleri araştırarak, kendi online mağazalarını açabilirler ve internetten satışa başlayabilirler. Küçük işletme fikirleri, e-ticarete ilk kez adım atacak girişimciler için bir başlangıç aşaması olarak düşünülmelidir ve zaman içerisinde bu fikirler geliştirilerek daha büyük bir işletme modeline geçilebilir.

Küçük işletme fikirleri niş iş modellerinden, geniş kitlelere hitap edebilecek iş modellerine kadar geniş bir yelpazede ele alınabilir. Ancak niş pazarlar küçük işletmeler için daha karlı ve kolay olabilir; çünkü geniş kitlelere ulaşan yatay e-ticaret modelinde yer alan birçok büyük firma olduğu için, küçük işletmeler bu rekabette ciddi zarar görebilir. Bu yazımızda da girişimciler için küçük işletme fikirlerini ele alacağız.

İlgili rehber: Yatırım yapmadan önce e-ticaret iş fikirleri nasıl test edilir?

Girişimciler için küçük işletme fikirleri

Birkaç ürünü paket haline getirerek satın

Bundle olarak adlandırılan ve birkaç ürünü bir araya getirerek satılan ürünler üzerinden bir iş modeli geliştirebilirsiniz. Bu yöntem genelde e-ticaret şirketlerinde sıklıkla kullanılır ve ortalama sepet tutarını artırmak için kullanılır. Ancak bu pazarlama yöntemi bir iş modeli olarak geliştirilerek, kullanıcıların sık ve beraber kullandığı ürünler üzerinde geliştirilebilir.

Paket halinde bu ürünleri satmak hem tüketicilerin gerekli ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlarken hem de paket halinde ürünlerle sepet ortalamasını yükselterek satış yapabilirsiniz.

Güzellik ve bakım ürünleri

Son dönemlerde girişimciler ve arasında popüler olan iş modellerinden biri de güzellik ve bakım ürünlerinin internetten satışının yapılması. Güzellik ürünlerini temin ederek kendi online mağazanız üzerinden satışlarınızı yapabilirsiniz. En büyük endüstrilerden biri olması, geniş bir kitleye ulaşma ihtimalinizi artırır; ancak sektörün büyük olması rekabeti de ciddi şekilde artırdığını da unutmamanız gerekiyor. Bu sebeple de daha niş bir kitleye hitap edecek ve büyük markaların çok fazla girmediği alanlara yönelmeniz alacağınız sonuçları artırmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili rehber: Dropshipping yapanların internette satabileceği popüler ürünler - 2019

Takı ve aksesuar ürünleri

Küçük işletme fikirleri arasında tercih edilen iş modellerinden biri de takı ve aksesuarlarının online satışını yapmak. Kendi el işçiliğinizle takı ve mücevher ürünlerinizi üretebilir ve bunların internetten satışını yapabilir ya da bu ürünleri toptan olarak tedarik ederek, kendi e-ticaret siteniz ya da online pazar yerleri üzerinden satabilirsiniz.

İlgili rehber: Yeni iş fikirleri bulmak için kullanabileceğiniz 5 yöntem

Kişiye özel tasarım ürünler

Küçük işletme fikirleri söz konusu olduğunda kişiye özel tasarımları da göz önünde tutabilirsiniz. Kişiye özel aksesuar ürünleri, tişört, parfüm, takı veya tekstil ürünleri gibi kişiye özel tasarlanan ürünleri de siparişe özel olarak hazırlayabilirsiniz.

Özel tasarım ve kişiye özel hazırlanan ürünler, niş bir kitleye hitap etse de özel günler ve kendi özel koleksiyonlarını oluşturmak isteyenler için iyi bir alternatiftir. Bunun yanı sıra yaptığınız ürünlere ve ürünlerin kalitesine göre ürün fiyatlandırmasında da daha özgür olabilirsiniz.

Baskılı tişörtler

Kendi e-ticaret sitenizde kullanabileceğini iş fikirlerinden biri de baskılı tişört satışları. Küçük işletmeler, yukarıdaki maddede belirttiğimiz gibi kişiye özel tasarımlı baskılı tişört satışları yapabilecekleri gibi toptan tişört alımları yaparak da bu ürünlerin satışlarını gerçekleştirebilirler.

Farklı yaş ve cinsiyetlere göre kendi tişört baskılarınızı yaparak kendi tasarım markanızı da oluşturabileceğinizi hatırlatalım.

İlgili rehber: İnternet üzerinden tişört satmak için bilmeniz gerekenler

El yapımı ürünler

Son dönemlerde popülerliği artan ürün gruplardan biri el yapımı ürünler oldu. Tüketiciler fabrikasyon ürünler yerine el yapımı ürünlere yönelmeye başladıkları ve girişimciler de el yapımı ürünleri internet üzerinden satarak kendilerine gelir yaratmak istedikleri için bu sektör geçtiğimiz yıllar içerisinde büyümeye başladı.

Küçük işletme fikirleri arasında el yapımı ürün satımını da bu sebeple ekleyebiliriz. Yine kendi ürünlerinizi üretebileceğiniz gibi el yapımı üretimi yapan kişi ya da firmalarla anlaşarak onların da ürünlerini internet üzerinden satabilirsiniz.

İlgili rehber: El yapımı ürünler satabileceğiniz bir işi nasıl kurabilirsiniz?

Siz de kendi online mağazanızı açarak internetten satış yapmak istiyorsanız İdeaSoft e-ticaret paketlerini inceleyebilir ve 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi hemen denemeye başlayabilirsiniz.

En Çok Okunan Yazılar

E-ticaret ile ilgili Detaylı Bilgi Alın

Karar vermenize yardımcı olalım.
Paketlerimiz ile ilgili müşteri temsilcilerimiz sizi arasın.

E-Bültene Kayıt Olun

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!