İnternetten kıyafet satan sitelerin yapması ve yapmaması gereken 8 çalışma

20 Aralık 2018
Sinan Oypan

İnternetten kıyafet satan siteler ya da kıyafet satmayı düşünen girişimciler, başlangıç sürecinde iş yönetimi ile ilgili konulara özellikle dikkat etmeli. İşin satış, pazarlama kısmının yanı sıra bir e-ticaret sitesi kurma ya da satacak ürün bulmak ya da kendi ürettiğiniz ürünleri doğru bir şekilde markaya dönüştürmek kolay olmuyor. Bu nedenle de işin özellikle başlangıç aşamasında dikkat edilmesi gereken unsurlar var. Bu rehberimizde de internetten kıyafet satan sitelerin özellikle yapması ve yapmaması gereken çalışmaları paylaşıyoruz.

İnternetten kıyafet satanların yapması gereken 4 çalışma

İleriyi planlayın

Plan yapmak işinizin başarılı olabilmesinde önemli bir rol oynamakta. Kıyafet satan sitelerin de ileriyi planlaması ve iş stratejilerini uzun vadeli olarak hazırlaması gerekir. İş planını hazırlarken, işin pazarlama, reklam ve iş geliştirme süreçlerinin planlamasının yanı sıra finansal ön görülerin ve AR-GE süreçlerinin de bu plana dahil edilmesi önemlidir.

İlgili rehber: İş planı nasıl hazırlanır? İş Planı Örnekleri

Kimlere yönelik iş yapacağınızı iyi seçin

Kıyafet ve moda sektörü çok geniş bir hedef kitleye hitap eder ve bu nedenle de satılan ürünler her zaman sadece belli bir kesime yönelik olmaktadır. Ürünlerin fiyat aralığı, tarzı ve modelleri bu değişkenliğe neden olduğu için öncelikle hedef kitlenizi doğru bir şekilde tanımlamanız gerekir.

Sizin için doğru hedef kitleyi belirlemeniz, pazarlama ve reklam çalışmalarınızı etkili bir şekilde yapamamanıza neden olacaktır. Sizin ürünlerinize ilgi gösterecek ve onları satın alacak kitleleri belirleyerek, iş planınıza dahil etmeli ve sonrasında pazarlama ile reklam çalışmalarınızı yapmaya başlamalısınız.

Marka yaratma süreci üzerine çalışın

Kıyafet satan siteler özellikle markalaşma sürecine yatırım yapmaya özen göstermeli. Moda sektöründe bir marka yaratabilmek, markanızın bilinirliğini artırabilmek sadık müşteri kitlelerinizin olmasını sağlayacağı için oldukça önemli. Kendi ürettiğiniz ürünleri satmıyor olsanız; bu noktada sunduğunuz hizmet kalitesini en iyi hale getirerek, müşteri memnuniyeti sayesinde sadık kitleler edinmeye başlayabilirsiniz.

İnternetten kıyafet satan siteler, kendi özgün markalarını yaratmadan, moda sektöründe öne çıkmaları bir hayli zordur. Bu sektördeki rekabetin yüksek olması nedeniyle markalaşma, bu pazarda önemli bir güç sağlar.

İlgili rehber: Markalaşma, pazarlama ve reklam arasında ne gibi farklar vardır?

İlgili rehber: E-ticarette kendi markanızı nasıl yaratabilirsiniz?

Güvenli bir alışveriş ortamı sağlayın

İnternet üzerinden satış yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan biri ise müşterilerinize güvenli bir alışveriş ortamı sağlayabilmektir. Online kıyafet satan siteler, siteye gelen ziyaretçileri kaçırmamak için sağlam bir altyapı kullandıkları gibi, sitelerindeki kullanıcı deneyimini en iyi hale getirerek, müşteri memnuniyetini artırmalılar. Güvenli bir ortamın sağlanmaması halinde tüketiciler siteyi terk edeceklerdir.

Güvenilir bir ortam sağlamak ve müşterilerinizin siteniz üzerinde keyifli bir şekilde alışveriş yapabilmelerini sağlamak ve onların alışveriş deneyimlerini geliştirmek için İdeaSoft e-ticaret altyapı paketlerini tercih edebilirsiniz. Daha önce e-ticaret sitesi kurmadıysanız ya da altyapınızı yenilemeyi düşünüyorsanız, sunduğumuz hizmetlerden yararlanarak, güvenli bir alışveriş ortamı sağlayabilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi anında denemeye de başlayabilirsiniz.

İnternetten kıyafet satanların yapmaması gereken 4 çalışma

Ani ve hızlı başarılar beklemeyin

Altyapınız, iş planınız ve pazarlama çalışamalarınız ne kadar iyi olursa olsun, e-ticarette başarı bir gecede gelen bir şey değil. Bu nedenle de ani ve hızlı başarı beklentileriniz olmamalı.

İnternetten kıyafet satan siteler başarılarını belli bir zaman içerisinde kazanmıştır. Bunun nedeni de marka bilinirliğinin ve belli bir müşteri tabanının oluşması için belli bir zaman geçmesi gerektiği gerçeğidir. Anlık yükselmeler yaşasanız dahi beklentilerinizdeki başarının gelmesi belli bir zaman gerektirir ve bu nedenle de sabırlı olmanızda fayda vardır.

Detayları göz ardı etmeyin

Yazının başında da dediğimiz gibi moda sektörü rekabetin oldukça yüksek olduğu bir pazardır ve bu sebeple de yaptığınız çalışmaların ve markalaşma sürecinin olabilecek en iyi seviyede yapılması gerekir. Detayların göz ardı edilmesi müşteri kaçırmanıza ve zarar etmenize neden olacaktır. Özellikle üzerinde durmanız gereken detayları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Ürün kalitesi: Ürünlerinizin belli standartları tutturması gerektiğini unutmamalısınız. Ürününüzün kaliteli olmaması, sadık kitleler yaratamamanıza neden olacaktır. Fiyat ve hedef kitle seçeneklerinize göre ürünlerinizin kalitesi değişebilir; ancak bu seçtiğiniz pazardaki standartları tutturmamanız, tekrar alışveriş yapan müşterilere ulaşamamanıza neden olur.
  • Ürün fotoğraf ve açıklamaları: E-ticaret siteniz üzerindeki ürün fotoğraf ve açıklamalarına da özen göstermelisiniz. Ürünün özelliklerini, malzemesini, ölçülerini detaylı bir şekilde belirterek, tüketicileri bilgilendirmelisiniz. Bunun yanı sıra düz beyaz arka fonlu fotoğraflar yerine ürünlerinizin fotoğraflarını belli konsept ve kurgularla çekmeniz daha ilgi çekici hale getirir.
  • Ürün paketleme: Ürünün paketlemesine de özen göstermelisiniz. Kutu ve paket açılımı deneyimi, müşterinin markanızla ilk tanışma anını yansıtır. Bu nedenle de özenli bir şekilde hazırlanmış paketler, müşterilerinizin ürünlerinizden daha fazla keyif almasını sağlar.
  • Kargo gönderim süreci: Kargo ücretleri ve kargo gönderim sürecinin takibini de verimli bir şekilde yapmalısınız. Kargo ücretinin yüksek olması müşterileri kaçırabileceği gibi, kargonun geç teslim edilmesi ya da yanlış ürün gönderiminin yapılması da marka imajınıza zarar verir.

Sadece organik büyüme bel bağlamayın

İnternetten kıyafet satan siteler için pazarlama ve reklam çalışmaları çok önemlidir. Sadece organik olarak büyümeye bel bağlamak doğru bir strateji olmayabilir. Özellikle rekabeti yoğun bir sektörde sadece organik olarak büyümeye çalışırsanız bu büyüme oldukça uzun zaman gerektirebilir.

Organik büyümeye bel bağlamak yerine reklam ve pazarlama çalışmalarına belli bir bütçe ayırmalı ve farklı platformlarda bu çalışmaları yapmalısınız.

Sosyal mecralar ya da Adwords reklamları hedef kitlenizi büyütmek ve marka bilinirliğinizi artırarak, sitenize trafik çekmek için etkili kanallardır. Bunları doğru ve verimli bir şekilde kullanmanız, markanızın daha hızlı büyümesini sağlar.

İlgili rehberler:

Ayda 1000 TL ile pazarlama ve reklam çalışmaları yapmak | 1. Bölüm

Ayda 1000 TL ile pazarlama ve reklam çalışmaları yapmak | 2. Bölüm

Ayda 1000 TL ile pazarlama ve reklam çalışmaları yapmak | 3. Bölüm

Çok hızlı büyümeye çalışmayın

Yapılan yanlışlardan biri de çok hızlı büyümeye çalışmaktır. Çok hızlı büyümeye çalışıldığında, web sitenin ya da markanın bu büyümeye hazır olmaması durumunda, birçok sorun ortaya çıkmaya başlar. Ekibin tüm işlere yetişememesi, ürün kontrollerinin doğrul yapılamamasına, müşteri hizmet kalitesinin düşmesine ya da pazarlama çalışmalarındaki verimin azalmasına neden olur.

Kontrolsüz ve hızlı bir şekilde büyümeye çalışıldığında firmalar, genellikle bell bir süre yönetimi idare edebildiklerini düşündükleri için konuya müdahale etmezler; ancak müşteri memnuniyetsizlikleri artmaya başladığında ve alınan olumsuz geri bildirimlerin sayısı fazlalaştıkça bazı sorunlar ortaya çıkar. Bu sebeple de hızlı büyümek yerine, daha doğal ve planlı bir şekilde büyümek için planlar yapmalısınız.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Ücretsiz reklam olarak kullanabileceğiniz tanıtım çalışmaları
Ücretsiz reklam olarak kullanabileceğiniz dijital pazarlama çalışmaları ile şirketinizin ve ürünlerinizin tanıtımlarını yapabilirsiniz. Reklam ve pazarlama çalışmalarını beraber yürütebileceğiniz ücretsiz yöntemler...
30 Ekim 2020
Sinan Oypan
Kredi kartı dolandırıcılığı ile nasıl mücadele edebilirsiniz?
Günümüzde internetten alışverişlerde, e-ticaret firmalarının baş etmesi gereken konulardan biri de kredi kartı dolandırıcılığı. Kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle hem birçok tüketici hem de firma ciddi zarar...
16 Temmuz 2019
Sinan Oypan
Google reklam kalite puanını artırmak için kullanabileceğiniz taktikler
Google reklam kalitesi, reklamlarınızın performansı ve bu kampanyaların geri dönüşümü için önemli konulardan biridir. Reklam kalitesini artırmak için çalışmalar yapmanız, Google’ın reklamlarınızın performansını...
15 Mart 2019
Sinan Oypan
Blog içeriklerinizde olması gereken 5 özellik
Blog içerikleri oluşturmak, takipçilerinizle etkileşim kurmanızı, onlara bir değer sunmanızı sağlarken, aynı zamanda sitenizi güncel tutar ve organik arama sonuçları üzerinden sitenize trafik çekmenize yardımcı olur. Tabii ki...
15 Şubat 2017
Sinan Oypan
E-ticarete yeni olanların özellikle dikkat etmesi gereken konular
E-ticarete yeni adım atanların arkaplandaki konular hakkında çok fazla bilgisi olmayabiliyor. Kervan yolda düzülüyor olsa da kendi e-ticaret sitenizi açmadan önce ya da sitenizi ilk açtığınızda bir takım konulara özellikle dikkat...
24 Ağustos 2018
Sinan Oypan
Kargo ve iade bilgilerinizi açık ve net bir şekilde nasıl açıklayabilirsiniz?
E-ticarette kargo bilgilerinizi net ve açıklayıcı bir şekide kullanıcılara göstermeniz oldukça önemlidir. Site üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların kargolarını ne zaman teslim alacaklarını ve hangi koşullarda ürün...
14 Haziran 2018
Sinan Oypan
Ürün tanıtım videosu nasıl hazırlanır?
Ürün tanıtım videosu, günümüzde e-ticaret firmalarının ürünlere talep oluşturmalarında önemli araçlardan biri olarak öne çıkmakta. Video içeriklere olan talep ve ilginin artması; aynı zamanda da video içerik üretiminin...
6 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Search Console Dosyası: Nedir, Veriler Nasıl Okunur, Web Sitesine Nasıl Entegre Edilir?
Google Search Console Nedir? Bir internet sitesine sahip olan herkesin arama motoru görünürlüğünü artırmak için kullanması gereken araçlardan olan Google Search Console, çeşitli performans ölçümlemeleri içeren ücretsiz bir Google...
25 Ocak 2021
Markethinkers
Home office çalışmanın avantaj ve dezavantajları
Home office çalışmak son yıllarda birçok işletme tarafından tercih edilmeye başlandı. Özellikle küçük ve yeni kurulan girişimler bir ofis tutmak yerine evden çalışarak işlerini gerçekleştirerek, şirketlerini büyütmeye...
3 Eylül 2018
Sinan Oypan
Çapraz satış nedir ve satışlarınızı artırmak için nasıl kullanabilirsiniz?
Çapraz satış, ticarette tüketicilerin yaptıkları alışveriş tutarını artırmaları için kullanılan satış taktiklerinden biridir ve ortalama sepet tutarını artırmak için de önemli bir taktiktir. Günlük hayatımızda birçok...
23 Kasım 2018
Sinan Oypan
Niş pazar ürünlerini nasıl bulabilirsiniz?
E-ticarette niş pazar araştırmaları yaparak henüz keşfedilmemiş ya da fazla yatırım yapılmamış ürün gruplarını bulabilirsiniz. Niş pazar ürünleri ile daha düşük trafik hacimlerine ve daha az kitleye ulaşılsa da, talep...
22 Mayıs 2019
Sinan Oypan
E-ticarette kullanabileceğiniz sosyal medya satış yöntemleri
Sosyal medya satış yöntemleri, sosyal ağlar üzerinde yaptığınız çalışmalardan geri dönüşüm sağlamanızı ve gelirlerinizi artırmanızı sağlar. Sosyal ağlar üzerindeki reklam çalışmalarının haricinde de organik olarak web...
30 Haziran 2019
Sinan Oypan