Kargo maliyetlerini düşürmek için ortalama sepet tutarınızı nasıl artırabilirsiniz?

28 Şubat 2018
Sinan Oypan
Kargo maliyetlerini düşürmek için ortalama sepet tutarınızı nasıl artırabilirsiniz?

E-ticaret firmalarının en yüksek gider kalemlerinden biri de kargo maliyetleridir. Kargo firmalarıyla anlaşmalar yapılsa dahi ürün gönderim başına belli bir ücret ödenmesi gerekir. Kargo maliyetlerini düşürmek için e-ticaret firmaları tek bir partide birden fazla ürünü göndermeyi tercih ederler; bu da ortalama sepet tutarlarının artmasıyla olmaktadır.

Bunlara ek olarak ücretsiz kargo gönderimleri için de kargo maliyetlerinizin düşük olması gerekir. Tüketiciler kargo ücreti ödemekten hoşlanmadıkları için genellikle ücretsiz kargo seçeneği sunan firmaları tercih etmeye çalışırlar. Ancak her alışverişte ücretsiz kargo sunmak kargo maliyetlerinizi artırırken, elinizdeki karın da azalmasına neden olur. Bu sebeple de kargo maliyetlerinizi azaltmak için bir takım çalışmalar yapmanız gerekir.

Ortalama sepet tutarınızı artırmak da bu maliyetleri düşürmek için atabileceğiniz adımlardan biri. Birden fazla ürünü aynı anda göndermek karlılığınızı artırabileceği gibi kargo maliyetlerinizi de düşürmenize yardım edecektir.

Buradaki mantık satışlarınızı ve karlılığınızı artırırken, aynı anda kargo maliyetlerinizi de bu karın içinden düşürmektir. Yani hem ücretsiz kargo sunarken, hem kargo maliyetlerinizi azaltmış hem de karlılığınızı korumuş olmanız gerekir.

Strateji oluşturmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Kargo maliyetlerinizi de aradan çıkartmak ve ortalama sepet tutarınızı artırmak için bir strateji oluşturmadan önce bilmeniz gereken bir takım konular bulunuyor.

  • Ortalama sepet tutarınız şu an ne kadar?
  • Ortalama kargo maliyetiniz ne kadar?
  • Herbir ürünün ortalama ağırlığı, boyutu ve kargo maliyeti ne kadar?
  • Bundle olarak sattığınız ürünlerin ağırlık, boyut ve kargo maliyetleri ne kadar?
  • Herbir üründen elde ettiğiniz kar ne kadar?

Kargo maliyetlerinizi düşürmek için öncelikle şu anki mali durumu incelemeniz gerekir. Elinizdeki ürünlerin kargo gönderim maliyetleri, herbir üründeki kar marjı ve bundle olarak satılan ürünlerde elde edilen karlılık oranı gibi değerler, stratejilerinizi oluştururken size yardımcı olacaktır.

Belli bir limitin üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo sunun

Ücretsiz kargo seçeneğini belli bir limitin üzerinde tutmak hem kargo maliyetlerinizi karşılamanıza yardımcı olur hem de ortalama sepet tutarınızı artırmanıza yardımcı olur. Siteniz üzerinde yapacağınız bir takım değişiklikler ve kullanıcıları uyaracak birkaç banner ile belli bir limit üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo sunduğunuzu belirtebilirsiniz.

Örneğin siteniz üzerindeki ürünlerin ortalama satış fiyatı 50 TL ise, 100 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo seçeneği sunabilirsiniz. Bu durumda iki ürün alan müşterileriniz kargo için ek ücret ödemeyeceklerini bileceklerdir ve kargo ücreti ödemektense yeni bir ürün almayı tercih ederler.

Bir diğer örnekte de ziyaretçi sepetine 80 TL’lik ürün eklediğinde, ona 20 TL’lik daha alışveriş yaptığında ücretsiz kargodan yararlanabileceği bilgisini sunabilirsiniz. Böylelikle onu hem daha fazla alışveriş yapmaya (ortalama sepet tutarınızı artırmaya) hem de ücretsiz kargodan yararlanmaya yönlendirmiş olursunuz.

Kargo maliyetlerinizi düşürmek ve karlılığınızı artırmak için ücretsiz kargo limitini belli bir seviyede tutmanız bu açıdan önemli bir strateji olacaktır.

Kargo maliyetinin bir kısmını ürün fiyatına ekleyin

Özellikle düşük desili fiyatı ucuz olan ürünlerde, kargo maliyetlerinin bir bölümünü ürünün fiyatına ekleme yönteminden yararlanabilirsiniz. Ancak bu yöntemde rekabeti yüksek ürün kategorilerinde fiyatlarınız yükselmiş olacağı için, fiyat rekabetiyle baş edememe durumunuz olacaktır. Ürün araştırması yapan kullanıcılar başka siteler üzerinde daha uygun fiyatlarla ürünleri görebilirler ve bu sayfalar üzerinden alışveriş yapabilirler.

Bu yöntem kargo maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olsa da ürün fiyatlarının artmasına neden olacağı için, üzerinde bir kez daha düşünmeniz gereken stratejilerden biri.

Çapraz satış taktiklerinden yararlanın

Çapraz satış taktiği de ortalama sepet tutarını artırmak için ideal bir yöntemdir. Kullanıcıların aradıkları ürünlerle ilgili olabilecek farklı ürünleri, ürün sayfalarında gösterebilirsiniz. Bunun yanı sıra sepet sayfasında ya da ödeme sayfası öncesinde kullanıcılara, sepetlerine ekledikleri ürünlerle ilgili olabilecek yan ürünleri de gösterebilirsiniz. Aksesuar, tamamlayıcı ürünler, ekstra garanti gibi çapraz satışta ortalama sepet tutarını artıracak ürünler bu açıdan etkili olacaktır. Sitenin diğer alanlarında kullanıcıların gözünden kaçma ihtimali olan ilgili ürünler, ödeme öncesinde kullanıcıların satın alma kararlarına etki edebilir.

Buna ek olarak ilk maddede de bahsettiğimiz gibi, ücretsiz kargo için belli bir alt limit koyduğunuzda ve tüketicinin sepet tutarı bu limitin altındaysa, bu ilgili ürünleri onlara göstererek, hem satın alacakları ürünü tamamlayacak bir ürün almalarına yardımcı olabilir hem de onları ücretsiz kargodan yararlanmaya yönlendirebilirsiniz.

Bundle ürün grupları oluşturun

Bundle ürünler birkaç açıdan faydalıdır. Hem sepet tutarını artırmanızı sağlar, hem satış yaptığınız ürün kaleminin artmasını sağlar hem de kargo maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olur.

Belli ürün grup ve kategorilerinde Bundle’lar oluşturabilir ya da ilgili ürünleri bir Bundle haline getirerek tüketicilere sunabilirsiniz. Bundle’ların etkisini artırmak için, site üzerinde kullanıcıların bu paketleri almaları halinde ne kadarlık bir kar elde edeceklerini belirtebilirsiniz. Yüzde ya da doğrudan Türk Lirası odaklı bir bildirim göstermek, kullanıcıların ne kadar kar ettiklerini anlamalarını sağlar. Bu da Bundle’ların etkisini daha fazla artıracaktır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

E-ticarette A/B testleri ile ilgili bilmeniz gerekenler
E-ticarette A/B testleri ile ilgili bilmeniz gerekenler
A/B testleri e-ticarette birçok farklı amaç için kullanılıyor. Herhangi bir eylemi farklı yollardan ele alarak, en iyi sonuçları ve performansı gösteren versiyonu bulmak için bu testlerden yararlanılıyor. A/B testlerinizi daha iyi...
25 Ocak 2018
Sinan Oypan
Web sitenizin içinde video ayarları nasıl olmalı?
Web sitenizin içinde video ayarları nasıl olmalı?
E-ticaret sitenizde video içerikler kullanmak ve yüklemek istiyorsanız bazı video ayarları ve bu videoların SEO ayarları üzerinde durmanız gerekecektir. E-ticaret sitenizde videolardan daha fazla geri dönüşüm alabilmek için bazı...
22 Temmuz 2019
Sinan Oypan
İnternet Üzerinden Parfüm Satışı Yapmak
İnternet Üzerinden Parfüm Satışı Yapmak
Günümüzde dikey e-ticaret (belirli bir kategoride ürün veya hizmet satışı) tercih edildiği için internetten para kazanma yolları epeyce çeşitlenmiş bulunuyor. Siz de internetten parfüm satmak istiyorum diyorsanız, e-ticaret sitesi...
25 Ağustos 2017
IdeaSoft
E-Ticaret ve Podcast: Podcast ile Marka Bilinirliğini Artırma
E-Ticaret ve Podcast: Podcast ile Marka Bilinirliğini Artırma
Podcast Nedir? Podcast Ne Demek? Zamanla daha çok dijitalleşen dünyada radyo yayınları, haberler, söyleşiler ya da genel sohbetler podcast adı verilen yayınlarda yapılmaktadır. Peki, podcast nedir ne işe yarar? Podcast ne demek?...
20 Ocak 2021
Markethinkers
Stok devir hızı nedir, nasıl hesaplanır ve neden önemlidir?
Stok devir hızı nedir, nasıl hesaplanır ve neden önemlidir?
E-ticarette stokların kaç kez yenilendiğini görmek için stok devir hızı, özellikle hesaplanması gereken konulardan biri olarak öne çıkmakta. Stokların yıl içerisindeki yenilenme süresi ve bu stoklar için harcanan miktarın yıl...
14 Ağustos 2019
Sinan Oypan
Bütçe hazırlama sürecinde bilmeniz gerekenler
Bütçe hazırlama sürecinde bilmeniz gerekenler
E-ticarete bütçe hazırlama, finansal durumu kontrol altına almanızı sağlayacağı gibi elinizdeki sermayeyi de daha verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Bütçe hazırlama sayesinde elinizdeki parayı daha iyi bir şekilde...
23 Aralık 2019
Sinan Oypan
E-ticarette “Güven Damgası” ile ilgili bilmeniz gerekenler
E-ticarette “Güven Damgası” ile ilgili bilmeniz gerekenler
Türk e-ticaret ekosisteminde tüketicilerin online alışverişe olan güvenlerinin artırılması ve şirketlerin de bu konuda daha dikkatli olmaları amacıyla hazırlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ 6 Haziran 2017...
12 Haziran 2017
Sinan Oypan
Okula dönüş dönemini en iyi şekilde geçirmek için neler yapabilirsiniz?
Okula dönüş dönemini en iyi şekilde geçirmek için neler yapabilirsiniz?
Her yıl olduğu gibi Eylül ayı e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Yaz döneminin sona ermesiyle beraber yeni bir sezonun başlaması satışları artırma konusunda oldukça etkilidir. Yaz döneminin sona ermesi ve okulların da...
4 Eylül 2017
Sinan Oypan
E-ticaret sitelerinde sıkça sorulan sorular sayfaları neden önemli?
E-ticaret sitelerinde sıkça sorulan sorular sayfaları neden önemli?
Online alışveriş sitelerindeki en önemli sayfalardan biri de sıkça sorulan sorular (SSS) sayfalarıdır. Tüketicileri bilgilendirmek ve müşteri desteği sağlama adına bu sayfaların e-ticaret siteleri üzerinde önemli bir görevi...
7 Ağustos 2017
Sinan Oypan
E-ticarette neden SEO araçları kullanmalısınız?
E-ticarette neden SEO araçları kullanmalısınız?
SEO araçları, e-ticaret sitenizin arama motorlarına optimizasyonunun nasıl olduğunu ölçümleme de SEO performansınızı artırmada önemli bir rol oynar. SEO araçları kullanmadan da performans artırma ve ölçümleme çalışmaları...
13 Haziran 2019
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları için markalaşma stratejileri
E-ticaret firmaları için markalaşma stratejileri
Markalaşma stratejileri, e-ticaret firmalarının kendi değerlerini yaratmaları için önemli konulardan biri arasında yer almakta. Tüketiciler, çoğunlukla bir ürünü değil bir markayı satın alırlar. Marka değerinin yüksek olması...
22 Haziran 2019
Sinan Oypan
Girişiminizi hayata geçirme aşamasında nelere dikkat etmelisiniz?
Girişiminizi hayata geçirme aşamasında nelere dikkat etmelisiniz?
Sıfırdan bir internet girişimi kurmak oldukça zorlu bir süreç ve bu süreç içerisinde bazı çalışmaları önceden planlamak, girişiminizin kurulum sürecini biraz daha kolaylaştıracaktır. Bu ön çalışmaları ve planlamaları...
5 Temmuz 2016
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın