Kanal Tanıtım Videosu Nasıl Hazırlanır?

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 24.05.2024
Kanal Tanıtım Videosu Nasıl Hazırlanır?

Kanal tanıtım videosu, YouTube hesabınızı yeni gören ve sayfanızı ziyaret eden kişilere içerikleriniz ve markanızla ilgili bilgi vermenizi sağlar. Tanıtım videosu ile YouTube’da ne tür içerikler ürettiğinizi, kullanıcılara neler sunduğunuzu anlatarak, yeni ziyaretçileri kanalınıza abone olmaya çekebilirsiniz. Ancak, etkili ve geri dönüşüm sağlayacak bir video hazırlamak için bazı önemli detayları bilmenizde yarar var.

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Kanal Tanıtım Videosu Hazırlama Adımları

 1. Yeni Ziyaretçilere Odaklanın
 2. Video Süresini Kısa Tutun
 3. Marka Kişiliğinizi Yansıtın
 4. Ürün ve Hizmetleri Gösterin
 5. İzleyiciyi Eyleme Geçirin
 6. Kişisel Bir Yaklaşım Benimseyin
 7. Videoları Düzenli Güncelleyin

Yeni Ziyaretçilere Hitap Ettiğinizi Unutmayın

YouTube profil sayfanızda yeni gelen kullanıcılara ve abonelere özel farklı video gösterimleri yapabilirsiniz. Abonelerinize en son yayınlanan videolarınızı gösterebileceğiniz gibi, yeni ziyaretçilere de tanıtım videonuzu gösterebilirsiniz. Bu sayede henüz abone olmamış kullanıcılara markanızı bu video ile tanıtma şansınız olur.

Video içeriklerinizi hazırlarken de yeni ziyaretçilere hitap ettiğinizi aklınızda bulundurun. Daha önce sizi hiç duymamış ya da YouTube kanalınızda neler yaptığınızı bilmeyen kullanıcılar için bir içerik hazırlamak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Ücretsiz e-kitap:

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Formu doldurun, 10 adımda e-ticaret sitesi kurulumunu anlattığımız e-kitabı indirin.

Videoyu Kısa Tutun

Her tanıtım içeriğinde olduğu gibi, kanal tanıtım videosu da kısa olmalıdır. İzleyicinin çok fazla vaktini almamalıdır. Tanıtım içeriklerinizi 1 dakikayı geçmeyecek şekilde kurgulamanız faydalı olacaktır. 1 dakika içerisinde kim olduğunuzu, hizmet ve ürünlerinizi anlatmalı ve YouTube kanalınızda ne tür içerikler paylaştığınızı takipçilerinize aktarmalısınız.

Marka Kişiliğinizi Ortaya Koyun

Marka kişiliğinizi de ortaya koymanız bu videolarda önemlidir. Kurumsal ya da daha samimi bir dil kullanabilirsiniz. Önemli olan, şirket kültürünüzü ve marka kişiliğinizi bu videolarda tüketicilere yansıtmaktır. Marka kimliğinizi ortaya koymanız, tüketicilerle daha iyi iletişim kurmanızı sağlarken, tüketicilerin de size karşı yaklaşımını etkileyecektir. Kurumsal bir diliniz olsa bile samimi olmanız ve marka imajınızı yansıtmanız, alacağınız geri dönüşleri artırmanıza yardımcı olur.

Ne Yaptığınızı Söylemeyin, Gösterin

Kanal tanıtım videosu hazırlarken, sıradan bir metin ile kullanıcılara yaptıklarınızı anlatmak yerine, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğrudan göstermelisiniz. Sözlü olarak ne anlattığınız, kullanıcılara pek bir şey ifade etmeyebilir. Tanıtım videosunun amacı, ne yaptığınızı doğrudan kullanıcılara göstermektir. Bu nedenle, kısa geçişlerle birkaç saniye de olsa ziyaretçilere neler yaptığınızı ve hizmetlerinizi göstermeyi seçmelisiniz.

Onları Bir Eyleme Geçmeye Yönlendirin

YouTube kanal tanıtım videosu hazırlarken, videonun içerisinde izleyiciyi belli bir eyleme geçmeye yönlendirmeniz gerekiyor. Özellikle kanalınıza abone olmaya yönlendirecek eyleme çağrı ifadeleri ve butonları videolarınıza eklemelisiniz. Aksi takdirde, potansiyel bir geri dönüşümü kaçırabilirsiniz.

Kanalınıza abone olmanın yanı sıra web sitenizi ziyaret etme, diğer sosyal medya hesaplarınıza davet etme gibi farklı eylemlere de yönlendirmeler yapabilirsiniz.

İzleyicilere Doğrudan Hitap Edin

YouTube videoları kişisel bir yaklaşımla hazırlanmalıdır. İzleyicinin tek başına olduğunu düşünerek ona doğrudan hitap etmeniz, bu süreçte onu etkilemenize yardımcı olur. Doğrudan hitap etmeniz videoyu daha kişisel yapacağı için kullanıcı da kendini daha özel hisseder. Bu sebeple, video metinlerinizi hazırlarken kullanacağınız dili doğrudan karşınızdaki kişiye hitap ediyormuş gibi hazırlamanız oldukça önemlidir.

Belli Aralıklarla Bu Videoyu Güncelleyin

Kanal tanıtım videonuzu belli aralıklarla güncellemeniz de iyi olacaktır. Zaman içinde YouTube içerik stratejiniz değişebilir ve verdiğiniz hizmetlerin ve ürün sayısı artabilir. İzleyicilere güncel bilgiler sunmak için tanıtım videolarınızı güncellemeniz faydalı olacaktır.

Bu nedenle, 6 ayda bir ya da içerik üretim ve şirketinizin büyüme hızına göre her yıl bu videoları güncelleyebilirsiniz. Böylelikle izleyicilere hesabınız ve şirketinizle ilgili en güncel bilgileri sunmuş olursunuz.

Kanal Tanıtım Videosu Nedir ve Neden Önemlidir?

Kanal tanıtım videosu, YouTube kanalınızı yeni ziyaret eden kişilere içeriklerinizi ve markanızı tanıtan kısa bir videodur. Bu video, yeni ziyaretçileri abone olmaya teşvik eder ve kanalınızın ne hakkında olduğunu açıklar.

Tanıtım Videosunu Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Yeni ziyaretçilere hitap edin.
 • Videoyu kısa tutun, 1 dakikayı geçmesin.
 • Marka kişiliğinizi yansıtın.
 • Ne yaptığınızı gösterin, sadece anlatmayın.
 • İzleyicileri eyleme geçmeye yönlendirin.
 • İzleyicilere doğrudan hitap edin.
 • Belli aralıklarla videoyu güncelleyin.

Video İçerikleri Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Video içeriklerinizi hazırlarken, markanızın kişiliğini ve sunduğunuz hizmetleri görsel olarak gösterin. İzleyicilere doğrudan hitap edin ve onları abone olmaya veya diğer sosyal medya hesaplarınıza yönlendirin.

Tanıtım Videoları Ne Sıklıkla Güncellenmelidir?

Tanıtım videolarınızı 6 ayda bir veya şirketinizin büyüme hızına göre yılda bir kez güncelleyin. Bu, izleyicilere en güncel bilgileri sunmanızı sağlar.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler