İnternetten Ayakkabı Satmak - Online Ayakkabı Mağaza Rehberi

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 15.05.2024
İnternetten Ayakkabı Satmak - Online Ayakkabı Mağaza Rehberi

İnternet üzerinden alışveriş yapmaya olan talep her geçen gün daha çok artar. İnternetten ayakkabı satmak, bu alanda yürütebileceğiniz faaliyetler arasındadır. Son derece yüksek bir müşteri potansiyeli olan ayakkabı sektöründe doğru adımları atarak toplumun farklı beklentileri olan her kesimine hitap etmeniz mümkün olur.

İnternetten ayakkabı satışı yapmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum diye düşünüyorsanız bu rehberimizden ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Ayakkabı Satışına Başlarken Nelere İhtiyaç Duyulur?

İnternetten ayakkabı satmak, e-ticarete başlamak isteyenlerin en sık tercih ettiği iş modellerinden biri olarak karşımıza çıkar. Her yaştan kullanıcıya hitap eden bu temel ürün kategorisi, her dönem talep görür. Bu sebepten ötürü satışa çıkardığınız ayakkabıların alıcı bulma olasılığı son derece yüksektir.

Ancak bu başarıya ulaşmak için öncelikle internet üzerinden satış yapmanın gerektirdiği şartları tamamlamanız mühimdir. Ardından ürünleriniz için uygun online pazar yerlerini seçebilir ve aynı zamanda kendi e-ticaret sitenizi kurmayı tercih edebilirsiniz. Peki internetten ayakkabı satışı nasıl yapılır?

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

E-Ticaret Şirketiniz ile Yolculuğunuza Başlayın

İnternetten ayakkabı satmak için her şeyden önce resmî bir şirkete ihtiyaç duyulur. Zira online satışlarda da tıpkı fiziki mağazalarda olduğu gibi fatura kesilir ve bu işlem için de vergi mükellefi olmanız gerekir. İster kendi sitenizde ister online platformlarda satış yapmanız için söz konusu prosedürün yerine getirilmesi şarttır.

İnternetten satış yapmak için; şahıs şirketi, anonim veya limited olmak üzere üç ayrı şirket seçeneğinden birini tercih etmelisiniz. Saydığımız şirket türlerinden birini seçerek bu faaliyete başlayabilirsiniz.

E-ticaret yapmak isteyenler maliyetleri daha az olması sebebiyle genellikle şahıs şirketi kurmayı tercih ederler. Bu şirketi kuranlar Gelir Vergisi mükellefi olur. İşleriniz planladığınız gibi ilerlemezse şahıs şirketini dilediğiniz zaman rahatlıkla tasfiye edebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Girişimcilik hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için ürünlerinizi kendi e-ticaret siteniz üzerinden satabilirsiniz. Fakat bu işlemin özen ve emek gerektirdiğini söylemekte fayda vardır. E-ticaret sitenizin her bir detayının markanıza ve ürünlerinize uygun olması gerekir.

Hedef kitlenize hitap eden, işlevsel ve kullanışlı bir siteyle istediğiniz başarıyı yakalamanız daha kolay olur. Bu noktada göz önünde bulundurmanız gereken birtakım hususlar bulunur. İnternetten satış yapmak için bilmeniz gerekenler arasında kısaca şunlar sayılabilir:

 • Rakiplerinizi analiz ederek markanızın artılarını ve eksilerini görmeniz mümkün olur. Bu sürece sektör analizini de dâhil ederek kapsamlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.
 • Kurulum aşamasında sitenizde fonksiyonel ödeme yöntemlerine yer vermeniz son derece önemlidir. Ayrıca müşterilerinize havale/EFT, taksitli ve kapıda ödeme gibi seçenekler de sunabilirsiniz.
 • Kısa ve uzun vadeli stratejiler belirlemek başarılı olmanın temelidir. Bu sebepten ötürü e-ticaretin zaman ve çaba gerektiren bir süreç olduğunu unutmamanız gerekir.
 • Müşterilerinizin verilerini korumak için güvenli bir altyapıya sahip olmalısınız. SSL sertifikası gibi önlemlerle e-ticaret sitenizi siber tehlikelere karşı koruyabilirsiniz.

E-ticaret sitenizi kurarken markanızın algısını yansıtacak adımları özenle atmanız yararınıza olur. Alan adı, hosting ve site altyapısı gibi tüm detaylar, bu doğrultuda göz önünde bulundurabileceğiniz hususlar arasındadır. Domain olarak da bilinen alan adı, özetle markanızın kimliği olarak tanımlanabilir.

Müşterilerin ürünlerinize kolayca erişebilmesi için bu ismin hem akılda kalıcı hem de dikkat çekici olması son derece önemlidir. E-ticaret şirketinizi kurarken tercih ettiğiniz ismi, siteniz için kullanmanız da mümkündür. Bu konuda E-ticaret şirketiniz için marka ismi bulma başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Online Pazar Yerinde Ayakkabı Mağazası Açmak

İnternetten ayakkabı satmak için alıcıları ve satıcıları bir araya getiren online pazar yeri olarak isimlendirilen birçok satıcının yer aldığı platformları tercih edebilirsiniz. Online pazar yerleri, her gün çok sayıda kullanıcı tarafından ziyaret edilir.

Bu mecralarda ayakkabı mağazası açarak daha çok müşteriye ulaşmanız mümkün olur. Söz konusu platformlar, ürünlerini satışa çıkarmak isteyenlerden bazı belgeleri talep eder. İnternetten ayakkabı satmak için gerekli belgeleri tamamladıktan sonra online pazar yerine başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Trendyol, internetten ayakkabı satmak isteyenlerin yoğun olarak rağbet gösterdiği bir online pazar yeridir. Bu platformda mağaza kurmak için herhangi bir ücret ödenmez ancak satışlarınız üzerinden belirli oranda komisyon kesilir. Trendyol’da mağaza açmak isteyenlerden istenen bilgiler ise şunlardır;

 • Ad ve soyad
 • E-posta adresi
 • Cep telefonu
 • Satış yapmak istediğiniz ürün kategorisi
 • Şirket türü
 • Şahıs şirketlerinde T.C. kimlik numarası
 • Anonim ve limitet şirketlerinde vergi numarası
 • İl ve ilçe bilgisi

İlgili bilgileri doldurduktan sonra Trendyol’daki mağazanıza ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Hepsiburada, internetten ayakkabı satmak isteyenlere uygun olan bir diğer mecradır. Bu platformda da diğerleriyle benzer olarak birtakım prosedürleri yerine getirmeniz beklenir. İnternetten ayakkabı satmak için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra pazaryerinde faaliyete başlayabilirsiniz.

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

İnternetten Ayakkabı Satmak İstiyorum Diyenler İçin İpuçları

E-ticarette başarıya ulaşmanın yolu her bir aşamanın titizlikle yürütülmesinden geçer. Bu doğrultuda internetten ayakkabı satmak isteyenlere verilebilecek bazı tüyolar bulunur. Öncelikle içinde bulunduğunuz sektörün dinamiklerine tam anlamıyla hâkim olmanız gerekir. Böylece dezavantajlı yönlerinizi görebilmeniz ve pazarda lider konuma ulaşmanız mümkün hâle gelir.

Ayrıca online ayakkabı satışında niş modellere yönelmek de sizi başarıya götürebilir. Talebin yüksek olduğu ancak yeterli ürünün bulunmadığı bu tip bir alana odaklanarak fark yaratabilirsiniz. Online ayakkabı satışlarında başarılı olmanıza katkı sağlayacak ipuçları elbette bunlarla sınırlı değildir.

Uzak durmanız gereken imitasyon ayakkabı satmak, sahte ürünler satmak yasal değildir. Bundan uzak durmanız ve yasal yollar ile ürün satışı yapmak gerekir. Şimdi bu konuda işinize yarayacak diğer satış yapmak için püf noktalarından bahsedelim.

Ürün Fotoğraflarına Önem Verin

Online alışverişlerde satış platformlarında yer verilen görsellerin önemi büyüktür. Müşteriler satın almak istedikleri ürünlerin her bir bölümünü ayrı ayrı görmek ister. Bu sebeple ürünlerinizi pazarlarken önemli detayların ön planda olduğu görselleri kullanmanız tavsiye edilir.

Zira bu fotoğraflar adeta online mağazanızın vitrinidir. Ürünlerinize olan talebi artırmak ve hedef kitlenizin ilgisini çekebilmek adına bu fotoğrafların kaliteli olması gerekir.

Görsel desteğin e-ticaret pazarlamasındaki yerine dair detayları Ürün Fotoğraflarının Kaliteli Olması Neden Önemli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güvenli Ödeme Yöntemleri Sağlayın

Müşteriler, internet alışverişlerinde güvenli ödeme yöntemlerinin yer aldığı platformlara daha çok talep gösterir. 2023 yılında yayınlanan Kobi E-ticaret Raporuna göre internet alışverişlerinin %77’si kredi kartıyla yapılmıştır.

Bu sebepten ötürü internetten ayakkabı satmak istediğinizde güvenli bir ödeme altyapısına sahip olmanız son derece mühimdir. Uçtan uca şifrelenen altyapılar sayesinde müşterilerinizin banka ve kredi kartı bilgilerini güvende tutmak mümkün olur. E-ticaret Ödeme Sistemleri başlıklı içerikten konuyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Trendleri Takip Edin

Trendleri takip etmek e-ticaret pazarlamasının temel noktalarından biridir. Hızla dönüşüm gösteren moda anlayışıyla birlikte hedef kitlenizin beklentileri de değişir. Bu beklentileri karşılayabilmek adına daima güncel kalmanız gerekir. Söz konusu yaklaşımı, e-ticaret pazarlamasındaki değişen trendler için de takip edebilirsiniz. Zira online pazarlamanın dinamikleri gün geçtikçe başkalaşır.

Sosyal medya platformlarında verilen reklamlar bu değişimin bir yansımasıdır. Siz de bu pazarlama trendlerini takip edebilir, sürece bir bütün olarak yaklaşarak istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

IdeaSoft E-Ticaret Paketleri ile Başarıyı Yakalayın

Ürünlerini internet üzerinden satmak isteyenler için e-ticaret sitesi kurmak avantajlı bir yoldur. Ancak rekabetin bir hayli yüksek olduğu online pazarda başarıya ulaşmak için desteğe ihtiyaç duymanız son derece doğaldır.

IdeaSoft, e-ticaret yapmak isteyenlere sunduğu alternatif çözümlerle bu alandaki işlerinizi kolaylaştırır. SEO analizi, sipariş yönetimi ve çözüm merkezi gibi destekler verir. Her detayı özenle düşünülerek hazırlanan IdeaSoft e-ticaret paketleri sayesinde markanızı sektörde bir adım öne çıkarabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Ayakkabı Satışının Avantajları Nelerdir?

İnternetten ayakkabı satmak, avantajları sayesinde gün geçtikçe daha fazla girişimci tarafından tercih edilen bir iş modelidir. Farklı kitlelere hitap eden ayakkabılar, her dönemde yüksek talep görür. Bu sebepten ötürü söz konusu sektörün süreklilik arz eden bir alan olduğunu söylemek mümkündür. İnternetten ayakkabı satmanın avantajları arasında şunlar da gösterilebilir:

 • Farklı mevsim koşullarına göre ayakkabı sattığınızda yılın her döneminde kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Müşterilerinize trendlere uygun modeller sunarak yüksek satış oranlarına ulaşabilirsiniz.
 • Günlük, spor ve şık gibi tarzlara sahip ürünlerle daha geniş bir kesime hitap edebilirsiniz.
 • Çocuk ve yetişkin ayakkabıları gibi kategoriler açarak faaliyet alanınızı büyütebilirsiniz.
 • Toptan ayakkabı alıp, sonrasında satışa sunarak maliyet avantajı sağlayabilirsiniz.

Saydıklarımızın dışında online ayakkabı satışının bir diğer faydası da müşteri sayınızı bir hayli artırmasıdır. Özellikle yurt dışı pazarında satışa başladığınızda dünyanın her yerinden müşterilere ulaşmanız mümkün olur. Yabancı ülkelere açıldığınızda markanızın prestiji de büyük oranda artar. Buna ek olarak döviz kazancı elde edebilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler