İnternet Üzerinden Mobilya Satmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 22.08.2022
İnternet Üzerinden Mobilya Satmak İsteyenlere Tavsiyeler

TÜİK tarafından 2020 yılında yayınlanan bir rapor, internet üzerinden yapılan satışların %17’sinin mobilya kategorisinde olduğunu gösterir. Söz konusu istatistik göz önüne alındığında internet üzerinden mobilya satışı yapmanın iyi bir iş fikri olduğunu söylemek mümkündür. Kapsamlı bir iş planıyla bu kategoride satış yapabilir ve yüksek rakamlar elde edebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak “İnternet üzerinden mobilya nasıl satılır?” sorusuna detaylı bir yanıt bulabilirsiniz.

İnternetten Mobilya Satışı Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

İnternet üzerinden mobilya satışı yapmak için öncelikle tedarik aşamasını detaylı bir biçimde planlamak gerekir. Web sitenizde kendi imal ettiğiniz malları satmayı düşünüyorsanız ham madde teminini ürün talebine göre gerçekleştirmeniz faydalı olur. Operasyonlarınıza başlamadan önce bir katalog hazırlamanız ve bu süreçte tedarikçilerle görüşerek satışını yapacağınız ürünleri kararlaştırmanız önemlidir.

Mobilyalar, uzun yıllar boyunca kullanılabilen ürünlerdir. Söz konusu ürün grubu, konfordan dekorasyona kadar birçok konuda belirleyicidir. Ürünlerinizi satmanın yolu bu konularda ikna edici olmaktan geçer. Tasarımlarınız hakkında detaylı açıklamalar yazarak tüketicilerin markanıza güvenmelerini sağlayabilirsiniz.

Görsellik, internet üzerinden mobilya satışı yaparken dikkat etmeniz gereken başka bir unsurdur. Bu kategoride alışveriş yapan kullanıcılar, detaylı bir biçimde görebildikleri ürünleri tercih edecektir. Mobilyalarınızın yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını yayınlayarak sitenizi ziyaret eden tüketicilerin ürünlerinizi satın alma konusunda ikna olmalarını sağlayabilirsiniz.

Bir E-Ticaret Sitesi Kurarak Başlangıç Yapabilirsiniz

Mobilya niş bir alan olduğundan bir e-ticaret sitesi kurarak işe başlamanızın satışlarınıza olumlu etkisi kaçınılmaz olacaktır. Bu şekilde internet üzerinde sizi arayan hedef kitlenize de daha rahat ulaşabilirsiniz.

E-ticaret sitenizi mağazanızın bir vitrini gibi düşündüğünüzde ürün açıklamalarının ve görsellerinin ayrıntılı ve kaliteli olması önem taşıyor. Hem hızlıca sektöre giriş yapmak hem de kolaylıkla süreci yönetmek istiyorsanız, paket e-ticaret sistemleri büyük avantaj sağlayacaktır.

E-ticarete nasıl adım atabileceğinizi ve paket e-ticaret sistemlerinin içeriğini incelemek için tıklayınız.

Stok Maliyetiniz Olmayacağı İçin Avantajlı Kampanyalar Oluşturabilirsiniz

Mobilya üretimini gelen talepler doğrultusunda planlayarak üretime alabilirsiniz. Ayrıca üretimi kendiniz yapmıyorsanız stok maliyetiniz hiç bulunmayacağından fiziksel mağazada satılan ürünlere göre daha özel indirim kampanyaları uygulayabilirsiniz. İndirim avantajlarınız ile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Pazar Araştırması Yapmalısınız

İnternet üzerinden mobilya satışı yapmak için hedef kitleniz ve sektörünüz hakkında detaylı bilgi edinmeniz gerekir. Marka başarısı, piyasa ihtiyaçlarını anlayarak uygun çözümler üretmekten geçer. Detaylı bir pazar araştırması yaparak firmanızı mobilya sektöründe başarıya ulaştıracak verileri edinebilirsiniz.

Satışlarınıza başlamadan önce sektörün mevcut durumu hakkında bilgi edinmeniz faydalı olur. Söz konusu sektörle ilgili fiyat aralığı, büyüme potansiyeli ve davranış modelleri gibi konuları araştırarak pazar üzerindeki hâkimiyetinizi artırabilirsiniz. Mobilyacılık ile ilgili dergileri ve akademik yayınları takip etmek de kapsamlı bilgiler edinmenize yardımcı olur.

Spesifik bir hedef kitleye hitap etmeyi düşünüyorsanız söz konusu grubun beklentilerini araştırmanız gerekir. Örneğin;, ofis mobilyaları satmayı düşünüyorsanız çalışan kişilerin konfor ihtiyaçları hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Elde ettiğiniz verileri kullanarak kullanıcıların beklentilerine karşılık veren çözümler üretebilirsiniz. Böylelikle internet üzerinden mobilya satışı yapmak konusunda başarılı olma şansınız ciddi anlamda yükselir.

İyi Bir Tedarikçi Sağlamalısınız

Bir online mobilya mağazası için en önemli konulardan biri de iyi bir tedarikçi sağlamaktır. Ürün siparişi verildiğinde, ürünlerin belirtilen gün içerisinde sorunsuz bir şekilde müşteriye ulaşması gerekiyor.

Bu konuda titiz davranan bir firma ile iş ortaklığı yapmak, firmanız adına fayda sağlayacaktır. Ayrıca ürünlerin montajı müşteri tarafından yapılacaksa mutlaka montaj kataloğu bastırılmalı ve ürünle birlikte kargolanmalıdır.

Dağıtım Sürecinin Nasıl Yapılacağına Karar Vermelisiniz

Dağıtım süreçleri, genel itibarıyla ürün ve hizmetlere göre belirlenmelidir. İnternet üzerinden mobilya hizmeti satışı yaparken montaj hizmeti veriyorsanız dağıtım planlamasını bu hususa göre yapmanız gerekir. Söz konusu durumda, nakliye süreçlerini ve teknik personel anlaşmalarını faaliyetlerinize başlamadan önce gerçekleştirmeniz faydalı olur.

Ürünleriniz demonte bir biçimde teslim etmeyi düşünüyorsanız kargo anlaşmalarını satış aşamasına geçmeden yapmadan tavsiye ederiz. Mobilyalarınızın taşıma esnasında zarar görmemesi için lojistik süreçlerinde kaliteli hizmet veren firmalarla anlaşmanız gerekir. Faaliyet gösterdiğiniz bölgelerde faal olan lojistik firmalarıyla anlaşma yaparak dağıtım işlemlerinin sorunsuz bir biçimde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Tasarımınıza ve Bilgilendirmelerinize Özen Göstermelisiniz

Sanal mağazanızı ürünlerinizin bir vitrini gibi düşünmelisiniz. Markanızla uyumlu bir tasarım ve sizi anlatacak uygun renk tonlarını tercih etmelisiniz. Karmaşık yapıdaki bir tasarım ziyaretçilerinizin aradığı ürünleri bulmasını zorlaştırarak siteyi terk etmelerine neden olabilir. Mobilya sitenizi ziyaret eden müşteri adaylarınız ürünlerinizi incelerken her detaya ulaşabiliyor olmalı ve menülerden istediğini kolaylıkla bulmalıdır.

Örneğin; ürün bir yemek takımı ise içerdiği tüm ürünler hakkında tek tek bilgilendirme yapılıyor olmalı. Ayrıca ürün incelerken canlı destek kısmından bilgilendirme desteği vermek de satış oranınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Mutlaka Aktif Olmalısınız

Online mobilya mağazanızı tanıtabileceğiniz bir diğer alan ise sosyal medya sayfalarınızı aktif olarak kullanmaktır. Her sosyal medya mecrasından farklı hedef kitlelere ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

Yaptığınız kampanyaları, yeni ürünleri, yeni tasarımlarınızı mutlaka paylaşmalı ve daha fazla kitleye duyurmalısınız. Sosyal medya hesaplarınızdan e-ticaret sitenize yönlendirmeler yaparak ziyaretçi sayısınız ve satış ihtimallerinizi artırabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Mobilya Satışı Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Mobilya satışı için e-ticaret sitesi kurma, düşük maliyetlerle işe başlama olanağı sunar. Web sayfanız üzerinden yaptığınız satışlarda mağaza kirası ya da personel giderleri gibi masrafları düşünmeniz gerekmez. Söz konusu faaliyetlerde depolama, tedarik ve teslimat giderlerini planlamanız yeterli olur. Bu sayede uygun fiyatlar belirleyebilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.


İnternet üzerinden mobilya satmanın avantajları arasında geniş bir kitleye ulaşma olanağı da bulunur. Zİra online mecralarda düşük bütçelerle yüksek geri dönüşüm sağlayan reklam çalışmaları yapmak mümkündür. E-ticaret, aynı zamanda ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli bulunan tüketicilere doğrudan ulaşma olanağı sağlar. Örneğin; çalışma masası satıyorsanız doğrudan öğrencileri ve eğitim kurumlarını hedefleyerek kampanya oluşturabilirsiniz. Bu sayede markanızı niş bir kitleye ulaştırarak yüksek satış rakamları elde edebilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler