Instagram'da Marka Yaratmak : Tüm Bilmeniz Gerekenler

30 Temmuz 2019
Ferad Osman Sali
Instagram'da Marka Yaratmak : Tüm Bilmeniz Gerekenler

Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya mecralarından biridir. Hâlihazırda 1 milyarı aşan kullanıcı sayısı, statista.com’un yaptığı çalışmaya göre önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecektir. Bu platformun geniş kitlesi ve sosyal medyanın taşıdığı önem, Instagram’ı her türden e-ticaret faaliyeti için cazip hâle getirir. Görselliğe dayalı bir kullanım formatına sahip olması bu mecrayı, iletişim ve pazarlama çalışmaları için ayrıca ideal kılar. Peki Instagram’da e-ticaret yaparken hangi konulara özen göstermeli, hedeflerinize ulaşmak için ne gibi yollar izlemelisiniz?

Instagram’da Marka Yaratmak: Tüm Bilmeniz Gerekenler

Instagram’da e-ticaretin iki farklı boyuttan oluştuğu söylenebilir. Bunlardan ilki; marka kimliğinizi oluşturmak, müşteri kitlenizle iletişim kurmak ve ürünlerinizi tanıtmak gibi pazarlama başlığın altına giren işlemleri kapsar. Diğeri ise bu platformu doğrudan bir satış kanalı olarak değerlendirmektir. Bu noktada kafanızda Instagram e-ticaret vergi ekseninde bazı soru işaretleri oluşabilir.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Instagram üzerinden satış yapmak da diğer tüm kazanç elde etme şekilleri gibi yasal düzlemde vergiye tabidir. Dolayısıyla böyle bir iş planını uygulamaya koymayı düşünüyorsanız bir şirket kurmanız ve hukukî anlamda takip edilebilirliği olan Sanal POS gibi ödeme yöntemlerini kullanmanız gerekir. Bu konuya değindikten sonra Instagram’da e-ticaret yaparken fark yaratmanızı sağlayacak, satış rakamlarınızı yukarı çekecek ipuçlarına geçebiliriz.

Hemen Bir İşletme Profiline Geçin

Profilinizin profesyonel bir görünüme sahip olması, müşteri nezdinde kalite algısı yaratır. Dolayısıyla paylaşacağınız görsel ve videoların yüksek çözünürlüklü olması önemlidir. Bunun yanında kullanacağınız görsel, fotoğraf ya da videoların estetik kaygılar güdülerek, alanının uzmanları tarafından hazırlanması da faydanıza olur. Ama Instagram profili düzenleme işlemlerinin kapsamı bundan daha geniştir.

Hesabınızın, işletme profili formatında olması göz ardı etmemeniz gereken bir durumdur. Bu, marka kimliğinizi yansıtmak konusunda küçük ama etkili bir detay olmasının yanında dijital pazarlamanın değerli unsurlarından Instagram reklamlarını kullanmanızı da mümkün kılar. Hesabınızı işletme profiline geçirmek için şirketiniz adına kurulmuş bir Facebook sayfasının bulunması zorunludur. Zira Instagram hesabınızı ancak bu sayfayla ilişkilendirerek bir işletme profiline dönüştürebilirsiniz.

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Analiz Araçlarını Kullanın

Analiz araçları, sundukları rapor ve istatistiklerle Instagram’dan e-ticaret yapmak için ihtiyaç duyduğunuz verileri kolayca elde etmenizi sağlar. Iconosquere, Buffer, Agora Pulse gibi örnekleri olan bu araçlar, yaptığınız paylaşımların aldığı etkileşimleri ölçmenizi ve analiz etmenizi kolaylaştırdığı gibi gönderilerinizi planlamanıza da imkân verir. Yani analiz araçları, Instagram’da e-ticaretin hem satış öncesi hem lojistik hem de satış sonrası kısımları açısından oldukça kullanışlıdır. Ücretli ve bedava sürümleri olan bu programlar arasından tercih yaparken ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak gereksiz masraflardan kaçınabilir ve sizin için ideal aracı bulabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Sosyal medya çağında hedef kitle analizi kolaylaştığı gibi daha da önemli hâle gelmiştir. Çünkü müşteriler artık beklentilerini, taleplerini ya da şikayetlerini doğrudan işletmelere sunabilme imkânına sahiptir. Hâl böyleyken kitlenizin genel yapısını detaylı şekilde incelemenin neredeyse Instagram’dan e-ticaret nasıl yapılır sorusu kadar değerli olduğu söylenebilir.

Kullanıcıların yaptığı yorumların yanında, paylaşımların aldığı etkileşimleri inceleyebileceğiniz istatistik aracı da bu konuda değerli veriler sunar. Sonraki paylaşımlarınızı ve genel çalışma yöntemlerinizi bu veriler üzerinden yeniden ele alarak müşterinizlerinizle daha güçlü bir ilişki kurabilir, sadık bir kitle oluşturabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerinizi Tanıtın

İdeal bir Instagram e-ticaret sayfası, ilgili şirket tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin tanıtılması için oldukça kullanışlı bir mecradır. Kataloğunuzda yer alan ürün ve hizmet hakkında detaylı, bilgilendirici ve kaliteli görseller paylaşarak potansiyel müşterilerinizin ilgisini daha kolay şekilde çekebilirsiniz. Paylaşımların açıklama kısmına yazılan metinlerin de ürünlere dair merak edilen konulara açıklık getirmesi ve doğru bir dille yazılması son derece önemlidir. Bunun yanında gerek yorum gerek mesaj olarak ürünlerin özellikleri ve kargolama zamanları gibi konularda pek çok soru almanız muhtemeldir. Gelen soruları mümkün olduğunca hızlı ve net şekilde yanıtlamanız müşteri nezdinde güven hissi oluşturmanızı sağlar. Bu da satış rakamlarınıza olumlu olarak yansır.

Instagram Hikâyelerini Kullanın

Bugün gelinen noktada sadece post olarak isimlendirilen standart paylaşım formatını kullanmanız, Instagram’da e-ticaret konusunda sizi ciddi anlamda geriye düşürür. Zira artık Instagram hikâyeleri en az klasik paylaşımlar kadar değerlidir. Fakat şu da bir gerçek ki kullanıcılar, hikâyelerin sadece belirli bir kısmına dikkatli şekilde göz atar. Bu formatta yaptığınız paylaşımların hedefine ulaşması için izleyebileceğiniz etkili yollardan biri, çarpıcı Instagram hikâye tasarımları kullanmaktır. Göze en iyi şekilde hitap eden ve bu formatın boyutlarına uygun şekilde hazırlanmış görsellerle hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. Tasarımlarda marka kimliğinizin logo ya da renk tercihleri gibi unsurlarına da yer vermek, fark yaratmanız ve imajınızı güçlendirmeniz noktasında oldukça faydalıdır.

Influencer’larla İşbirliği Yapın

Yüksek takipçi sayısına sahip influencer’ı sosyal medyanın yıldızları şeklinde nitelemek yanlış olmaz. Ürünlerinizi tanıtmak adına bu kişilerle işbirlikleri yapmak, müşteri kitlenizi genişletmek adına izleyebileceğiniz etkili bir yoldur. Fakat bu noktada gözden kaçırılmaması gereken bir detay da vardır: Her influencer her ürün grubun için doğru tercih olmayabilir. Dolayısıyla bu konuda seçim yaparken müşteri kitlenizin de takip ettiği, genel itibarıyla markanızla benzer duruşa sahip kişilere yönelmeniz gerekir.

Doğru Zamanda Paylaşım Yapın

Doğru Instagram yönetimi, paylaşım zamanlarının etkili biçimde planlanmasını da kapsar. Çünkü ideal zaman aralığında yapılmış paylaşımlar, daha çok kişi tarafından görüntülenir ve buna bağlı olarak daha fazla kullanıcının önüne düşer. Sabah 07:00-09:00 ile akşam 17:00-18:00 aralıkları, paylaşımlar için en çok tercih edilen zaman dilimleri olsa da bu saatler sizin kitlenizle doğrudan uyuşmayabilir. Instagram’da e-ticaret yaparken farklı paylaşım zamanlarını deneyip aldığınız etkileşimleri takip ederek sizin için doğru planı oluşturabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Pazarlama Otomasyonu Nedir?
Pazarlama Otomasyonu Nedir?
Özelleştirilebilir dijital alanlar ve her geçen gün daha da hızlanan akış, e-ticaret sitelerinin pazarlama anlayışlarını güncellemesini zorunlu kılmaktadır. E-ticarette etkin bir pazarlama için kişiselleştirme ve hızın bir arada...
26 Mayıs 2021
Savaş Çetinkaya
Turquality Nedir? Turquality Desteğinden Hangi Şirketler Faydalanabilir?
Turquality Nedir? Turquality Desteğinden Hangi Şirketler Faydalanabilir?
Markalaşma, günümüzün yoğun rekabet ortamında büyük önem kazanan bir kavramdır. Başarılı bir markalaşma süreci yürüten firmaların pazarda daha büyük bir paya sahip olacağı, hedef kitlelerine ulaşma konusunda daha yüksek bir...
25 Ocak 2022
Savaş Çetinkaya
Google Analytics 4 ile Web Sitelerinizi İzlemek İçin Adım Adım Kılavuz
Google Analytics 4 ile Web Sitelerinizi İzlemek İçin Adım Adım Kılavuz
İçindekiler; Google Analytics 4 Nedir ve Neden Kullanılmalıdır? Google Analytics 4'ün Özellikleri ve Avantajları Google Analytics 4'ün Eski Sürümlerinden Farkı Nedir? Google Analytics 4 Kurulumu Nasıl Yapılır? Google...
2 Haziran 2023
Ulaş Kaygusuz
Yeni E-ticaret Kanunu 2022 ile Müşterileri ve Satıcıları Neler Bekliyor?
Yeni E-ticaret Kanunu 2022 ile Müşterileri ve Satıcıları Neler Bekliyor?
E-Ticaret’in düzenlenmesine ilişkin yapılan “Değişiklik Kanunu” teklifinin 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyor. Tüketiciyi ve satıcıyı ilgilendiren yeni E-Ticaret Kanun kapsamında aracı hizmet sağlayıcıların...
3 Aralık 2022
Ferad Osman Sali
İlgi çekici Instagram profil fotoğrafı nasıl hazırlanır?
İlgi çekici Instagram profil fotoğrafı nasıl hazırlanır?
İlgi çekici bir Instagram profil fotoğrafı hazırlamak zor bir iş gibi görünse de, doğru yapılması gereken bir çalışmadır. Marka imajı ve markalaşma sürecinde bu tür küçük detayların bir hayli önemi vardır....
9 Kasım 2020
Ferad Osman Sali
Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?
Google’daki sıralamanızı hızlı bir şekilde yükseltmek için neler yapabilirsiniz?
Google üzerinde iyi bir sıralamaya sahip olmak, organik olarak elde edeceğiniz trafiğin de artmasını sağlayacağı için oldukça önemlidir. Google’daki sıralamanızı artırmak için de SEO çalışmalarınızı iyi ve doğru bir...
4 Nisan 2018
Ferad Osman Sali