fbpx

Instagram fotoğraf açıklaması yazarken dikkat etmeniz gerekenler

27 Mayıs 2019
Sinan Oypan

Instagram fotoğraf açıklaması yazmak ve bunu dikkat çekici bir şekilde yapmak, kullanıcıların paylaşımlarınızla daha fazla etkileşime girmesine yardımcı olur. Kullanıcılar her ne kadar fotoğraf ve videolara dikkat ediyor gibi görünse de Instagram fotoğraf açıklaması da etkileşimlere etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

İyi hazırlanmış ve dikkat çekici bir görsel, kullanıcıların ekranı aşağıya kaydırmasını yavaşlatabilir. İyi bir Instagram fotoğraf açıklaması da kullanıcıları gönderi ile etkileşime geçirebilir. Bu nedenle de açıklamalarınızı yazarken bazı kurallara dikkat etmeniz ve gönderilerinizin performansını artırmanız gerekir. Peki, bu açıklamaları yazarken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Instagram fotoğraf açıklaması, kampanyanız ile başlar

Instagram fotoğraf açıklaması yazma süreci, yapacağınız kampanya, fırsat ya da paylaşımın içeriği ile başlar. Bu nedenle de farklı paylaşım türleri için farklı açıklama metinleri hazırlamanız gerekir. Aynı zamanda yaptığınız paylaşımı da çok iyi analiz etmeniz önemlidir.

Bir farkındalık kampanyası yaratıyorsanız, kullanıcıların markanız ya da ürününüzü daha iyi tanımalarını sağlayan açıklama metinleri hazırlamanız önemlidir.

Eğer web sitenize trafik çekmek istiyorsanız, Instagram fotoğraf açıklama metinlerinizde, kullanıcıları profil sayfanızdaki web site linkine yönlendirecek bir mesaj vermeniz gerekir.

Bir ürünü öne çıkartmak ve tanıtmak istiyorsanız, kullanıcılara ürünle ilgili bilgiler sunarak, ürünle ilgili detaylı bilgileri nerede, nasıl bulabileceklerini söylemelisiniz.

Özetle, yapacağınız paylaşım türünden ne gibi beklentileriniz varsa, bu beklentileri karşılayacak açıklama metinlerini hazılamanız, bu içeriklerden alacağınız geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili rehber: Sosyal medya paylaşımlarının performansını nasıl artırabilirsiniz?

Instagram fotoğraf açıklaması yazarken kullanabileceğiniz ipuçları

Açıklama uzunluğunu göz önünde bulundurun

Yukarıdaki detayları göz önünde bulundurduktan sonra, Instagram fotoğraf açıklaması yazarken kullanabileceğiniz ipuçlarından biri açıklama uzunluğunu göz önünde bulundurmaktır.

Instagram’da açıklama metin limiti 2200 karakterdir ve 30 tane Hashtag kullanabilmektesiniz. Tüm pazarlama çalışmalarında olduğu gibi kalite, sayıdan daha önemlidir. Bu sebeple de 2200 karakterin tümünü kullanmak zorunda değilsiniz. Kısa ve kaliteli metinler de oluşturabilirsiniz.

Açıklama uzunluğu ile ilgili tek bir doğru yanıt yoktur. Önemli olan metninizin ne kadar ilgi çekici olduğudur. Eğer uzun bir açıklama yazıyorsanız, bu açıklama ilgi ve dikkat çekici olduğunda kullanıcılar bunu okuyacaklardır. Ancak uzun bir açıklama yazarken emin olamıyorsanız, muhtemelen yazdığınız metinden hoşnut değilsiniz. Bu nedenle de kısa bir açıklama yazabilirsiniz.

İlk cümle çok önemli

Instagram, gönderilerin altındaki açıklama metninin tamamını kullanıcılara göstermez. Metnin geri kalanını kullanıcılar görmek istediklerinde açabilirler. Bu nedenle de ilk cümleniz, mesajınızı iletmek için oldukça önemli.

Instagram fotoğraf açıklaması yazarken, ilk cümleniz içerisinde gönderinin içeriği ile ilgili bilgi vermeli ve kullanıcıları belli bir eyleme yönlendirmelisiniz. Metnin geri kalanı okunmasa da, açıklamanın ilk görünen kısmında kullanıcıların dikkatini çekmelisiniz.

Eyleme çağrı ifadeleri ekleyin ya da soru sorun

Eyleme çağrı ifadeleri de Instagram fotoğraf açıklaması yazarken göz önünde bulundurmanız gerekenler arasındadır. Kullanıcıların, gönderinizi gördükten sonra bir eyleme geçmelerini sağlamak için ilk cümleniz içinde onları belli bir eyleme davet etmelisiniz.

Eyleme çağrı ifadelerinin yanı sıra etkileşimlerinizi artırarak, kullanıcıların sizinle iletişime geçmelerini sağlamak için onlara sorular da yöneltebilirsiniz. Kullanıcıların eyleme geçirmek için sizin de bu eylemleri tanımanız gerekir. Instagram gönderilerinizde kullanıcıların geçmesini istediğiniz eylemler şunlar olabilir:

  • Web site ziyareti
  • Belli bir ürünün satın almasına yönlendirme
  • Gönderiyi arkadaşlarıyla paylaşma
  • Bir kampanyadan yararlanma
  • Bir yarışma ya da çekilişe katılma
  • Sizin ürünlerinizle ilgili kullanıcıların belli etiketlerle paylaşım yapmaları (Kullanıcıların ürünlerinizi nasıl kullandıklarını görmek için onları bu paylaşımları yapmaya teşvik edebilirsiniz.)

Önemli olan nokta, yaptığınız paylaşımlarda kullanıcıları bir harekete geçirmek ve onlardan bir geri dönüşüm alabilmektir. Bu noktada da kullanabileceğiniz eyleme çağrı mesajlarında bazılar şöyle olabilir:

  • Bio’daki linke tıklayın
  • Yorum bırakın (Sorduğunuz sorunun yanıtını isteyin)
  • Bir arkadaşınızı etiketleyin (Gönderinin farklı kullanıcılara ulaşması için)
  • Marka etiketimizle bir gönderi paylaşın (Kullanıcıların sizinle ilgili içerik üretmelerini sağlamak için)

Bir değer katın

Kullanıcılara bir değer katmak da Instagram fotoğraf açıklaması yazarken kullanabileceğiniz ipuçlarından biridir. Onlara ürünlerle ilgili kullanım ipuçları vermek, onlara yeni bir bilgi vermek, istatistikler paylaşmak ve günlük hayatlarında kullanabilecekleri yeni şeyler paylaşmak onlara değer katmanıza yardımcı olur.

Robot gibi yazmayın

Instagram fotoğraf açıklaması yazarken robot gibi, duygusuz ve hissiyatsız metinler yazmaktan kaçının. Pazarlamadaki en büyük etkenlerden biri kullanıcılara bir duygu katabilmektir. Bununla beraber kullanıcılar bir marka ile değil de bir insanla iletişim içinde olduklarını göstermeniz gerekir. Robot vari herhangi bir duygusu ve kendine has bir dili olmayan gönderiler, otomatik gönderiliyormuş hissiyatını vereceği gibi ilgi de çekmez. Markanızın paylaşımları için bir dil oluşturmanız ve bu hesaba bir kişilik katmanız gerekir.

Açıklamalarını farklı bir platformda yazmaya başlayın

Instagram fotoğraf açıklaması metinlerinizi doğrudan Instagram üzerinde yazmak yerine farklı bir platform ya da yazılım üzerinde yazmayı deneyin. Örneğin bir Microsoft Word dosyası üzerinde bu metinlerle ilgili çalışmalar yapmanız, yazdığınız metinler üzerinde daha fazla hakimiyet kurmanızı sağlar.

Instagram’ın kendi gönderi alanı içerisinde bu metinleri dilediğiniz gibi düzenleyemeyebilirsiniz. Bu sebeple de farklı araçlar kullanmanız, mesajlarınızı daha iyi hale getirmenize yardımcı olur. Hazırladığınız metinleri kopyalayarak, telefonunuza gönderebilir Instagram paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

Emojileri kullanın

Emojiler, günümüzde internetteki yazı dilinin olmazsa olmazları olmaya başladı. Kullanıcıların büyük birçoğunluğu emoji kullanmayı seviyor ve emoji içeren mesajlarla daha fazla etkileşime giriyor.

Mesajlarınızı daha kişisel ve eğlenceli hale getirmek için mesajınızla ilgili olabilecek emojileri seçebilirsiniz. Bazen birkaç emoji ile birkaç cümlelik mesajı da verebildiğiniz için, hem yaratıcı hem de daha kısa mesajlar vermenize de yardımcı olur.

Hashtag’leri unutmayın

Instagram fotoğraf açıklaması yazarken, hashtag kullanmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Hashtag’ler gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak, bu gönderilerin daha fazla geri dönüşüm almasına yardımcı olur.

İlgili rehber: E-ticaret şirketleri için Hashtag kullanım ipuçları

Tabii ki Hashtag kullanımında da dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunuyor. Marka ve gönderiyle ilgili olmayan etiketler, bu gönderilerden alacağınız geri dönüşümü artırmayabilir. Gönderi ile ilgilisi olacak olan Hashtag’leri tercih etmeniz bu noktada önemlidir.

İlgili rehber: Instagram’da hashtag kullanımıyla ilgili bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

Bunun yanı sıra çok popüler olan Hashtag’lerde üst sıralara çıkmak zor olduğu için gönderi sayısı daha az olan etiketleri de kullanmayı deneyebilirsiniz. Yukarıdaki iki blog yazımızdan Hashtag kullanımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Youtube kanalı tanıtım videosu nedir ve nasıl hazırlanır?
Youtube kanalı tanıtım videosu, henüz markanızı ve kanalınızı keşfetmemiş kişilere, markanızı ve ürettiğiniz içerikleri tanıtmanızı sağlayan bir videodur. Bu video içerisinde, yaptığınız işle ilgili ve Youtube üzerinde...
8 Temmuz 2019
Sinan Oypan
Markalar Instagram profili açarken nelere dikkat etmeli?
Markalar, Instagram profili açmadan önce bazı ön çalışmaları yaparak, bu mecra üzerinde yapacakları çalışmaların verimini artırabilirler. Henüz Instagram’da yer almıyorsanız, öncesinde hedef kitle araştırması yaparak...
18 Temmuz 2020
Sinan Oypan
Ürün fotoğraf çekimini kendiniz nasıl yapabilirsiniz? | 1. Bölüm
Ürün fotoğraf çekimi nasıl yapılır, ürün fotoğrafı çekmek için gerekenler, ürün çekimi için fotoğraf makinesi, ürün çekimi için lens, ürün çekimi için ışık, evde ürün fotoğrafı çekmek, profesyonel ürün fotoğraf...
9 Mart 2017
Sinan Oypan
Günümüzde içerik pazarlama çalışmalarının durumu (İnfografik | 2019)
Günümüzde içerik pazarlama, firmalar ve reklam verenler için oldukça önemli pazarlama kanallarından biri olmaya devam ediyor. Kullanıcılara farklı içeriklerle ulaşmak, SEO odaklı içeriklerle organik olarak web siteye trafik çekmek,...
7 Mayıs 2019
Sinan Oypan
E-ticaret şirketlerinin hazırlıklı olması gereken işletme giderleri neler?
E-ticaret sitesi kuranların ya da kurmak isteyenlerin aynı zamanda hazırlık olması gereken bir takım işletme giderleri bulunur. Bu işletme giderleri için hazırlıklı olmamanız, şirketinizin zarar etmesine ve beklenmedik nedenlerden...
14 Ocak 2019
Sinan Oypan
Instgram'da takipçi almak neden faydalı değil?
Instagram’da takipçi almak birçok markanın izlediği yöntemlerden biri olsa da aslında bu çalışmalar faydadan çok zarar getirebilir. Özellikle takipçi satın alma işlemlerinden sonra kullanıcılar da sahte takipçileri...
4 Aralık 2020
Sinan Oypan
Sosyal medya hesabı açmadan önce bilmeniz gerekenler
Sosyal medya hesabı açmadan önce, hem kullanacağınız sosyal ağ ile ilgili bazı bilgiler toplamanız hem de genel olarak sosyal medya pazarlama hakkında bir takım bilgilere sahip olmanız önemli. Sosyal medya için içerik üretmek,...
23 Nisan 2020
Sinan Oypan
Görsel reklam tasarımı yaparken bilmeniz gerekenler
Görsel reklam tasarımı yaparken, tüketicilerin ilgisini ve dikkatini çekecek tasarımlarınızın olması geri dönüşümlerinizi artırır. Reklam tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralların, tasarım...
26 Mayıs 2019
Sinan Oypan
E-ticaret sitenizde tüketicilerin güvenini kazanmanızı sağlayacak çalışmalar
E-ticaret sitesi üzerinde güven kazanmak, tüketicilerin markanıza olan bağlığını artırırken, sadık müşteri kitleleri edinmek için de önemlidir. İnternetten alışverişlerde tüketiciler, özellikle marka bilinirliği az olan...
28 Şubat 2019
Sinan Oypan
Ürün fotoğraf çekimlerinde kullanabileceğiniz ipuçları
Ürün fotoğrafları e-ticarette büyük önem taşımaktadır. Doğru kurgulanmış ve kaliteli olarak çekilmiş fotoğraflar, kullanıcıların satın alma kararlarına doğrudan etki eder. Bu sebeple de e-ticaret sitelerinin, ürün fotoğraf...
25 Ekim 2017
Sinan Oypan
Çok kanallı depo yönetimi nedir ve nasıl yapılmalıdır?
Depo yönetimi, e-ticaret firmaları için önemli konulardan biri ve birden fazla kanal üzerinde satış çalışmaları yapanlar için de çok kanallı depo yönetiminin iyi bir şekilde yapılması gerekir. Kendi e-ticaret sitenizden satış...
18 Nisan 2019
Sinan Oypan
Müşteri memnuniyetini artırmak için kaçınmanız gereken davranışlar
E-ticaret siteleri, uzun vadede başarılı olabilmek için öncelikle müşterilerine değer vermeli ve müşteri memnuniyetlerini artırmalılar. Müşteri memnuniyetinin yüksek olması, firmanızın sadık müşteriler kazanmasına yardımcı...
28 Şubat 2017
Sinan Oypan