instagram çekilişi yapmak | instagramda çekiliş nasıl yapılır?

7 Temmuz 2019
Ferad Osman Sali
instagram çekilişi yapmak | instagramda çekiliş nasıl yapılır?

instagram çekiliş yapma

Instagram çekiliş yapmak, takipçi kazanmak ve marka bilinirliğini artırmak için oldukça popüler bir çalışması oldu. Birçok marka, etkileşim yaratmak ve tüketicilere ulaşmak için bu yöntemi kullanıyor. Tabii ki bu çekilişlerden iyi sonuç almak için çekilişi yaparken de bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca bu çekilişin sonuçlarını ve getirisini artırmak için dikkat etmeniz gerekenleri de bu rehberimizde ele alınacaktır.

İlgili rehber: Instagram'da satış arttırma taktikleri ile geri dönüşümlerinizi artırın

Instagram’da çekiliş yaparken bilmeniz gerekenler

Çekilişin amacını belirleyin

Instagram çekiliş yapma sürecinde öncelikle amaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Her çekilişin farklı bir amacı olabilir ve sizin de bu amacı önceden belirlemeniz önemlidir. Instagram çekiliş ile şu amaçlardan birine ulaşmak istenebilmektedir:

  • Instagram’da takipçi kazanmak
  • Beğeni ve yorum almak
  • E-posta abonesi kazanmak
  • Blog içeriklerine yönlendirme yapmak
  • Web sitenize trafik çekmek

Bu amaçlardan birkaçı beraber kullanılabilmektedir. Aynı zamanda yaptığınız işe veya ihtiyacınız olan geri dönüşüme yönelik de çekilişler yapılabilmektedir.

İlgi çekici bir ödül belirleyin

Instagram’da çekiliş yapmak için ihtiyacınız olanlardan biri de ilgi çekici bir ödüldür. Bu nedenle çekilişe olan katılımı artırmak için ödülünüzü belirlemeniz gerekir. Aynı zamanda çekiliş öncesinde katılımcılara ne sunacağınızı da göstermeniz gerekir. Ayrıca ödülün büyüklüğü katılımın da daha yüksek olmasını da sağlayacaktır.

Belli ürünleri hediye edilebileceği gibi web sitesindeki alışverişlerde geçerli olacak kupon paylaşımları da yapılabilmektedir. Aynı zamanda hediye ürünlerin, kupon kodlarına kıyasla daha fazla tercih edildiğini de belirtelim.

Katılım koşullarını basit tutun

Instagram çekiliş sürecinde katılımı artırmak için katılım koşullarını da basit tutmanız önemli. Çok karmaşık katılım koşulları, kullanıcıları katılmaktan vazgeçirebilmektedir. Bu nedenle de katılım için gerekli olan şartların birkaç adımda tamamlanabilir olması gerekir.

Çekilişlerde kullanıcılardan genellikle gönderinin altına arkadaşlarını etiketleyerek yorum yapması ve takip etmesi istenmektedir. Ayrıca birden fazla hesabın birleşerek yaptığı çekilişlerde, çekilişe katkı sağlayan hesapların da takip edilmesi istenmektedir. Bu ikinci yöntemi genellikle influencer pazarlama çalışması yapan firmalar tercih etmektedir.

Çekiliş süresini kısa tutun

Instagram çekiliş sürecini çok uzun tutmak da yapılan yanlışlardan biridir. Süreç uzadığında kullanıcılar hızlı bir şekilde eyleme geçmeyeceklerdir. Dolayısıyla onlara bir fırsatı kaçırma hissiyatını vermek için çekiliş süresini 1-3 gün ile sınırlı tutmanız gerekir. Eğer bu süreç uzarsa katılım düşebilmektedir. Eğer erişimi ve etkileşimi yüksek bir hesap varsa, katılımın daha yüksek olması için çekiliş 24 saat ile de sınırlanabilmektedir.

Çekilişin tanıtımını yapın

Tanıtımını yapmadığınızda çekilişe katılımlar bir hayli düşük olabiliyor. Böylelikle de Instagram çekilişi sürecini iyi yönetmeniz ve tanıtımını yapmanız gerekir. Eğer sadece bir sosyal ağ üzerinde bu çekilişi yapılıyorsa, diğer sosyal hesaplar üzerinden de bu çekilişin duyurusu yapılabilmektedir.

Yaptığınız tanıtımlarda çekiliş tarihini ve ödülü de duyurmanız oldukça önemlidir. Aynı zamanda gönderilerinizin açıklama bölümünde katılım koşullarını ve bu çekilişin hangi sosyal ağlarda geçerli olduğunu da duyurmanız oldukça önemlidir.

“instagram

Çekiliş instagram üzerinde yapılıyorsa hikaye paylaşımlarınızda belli aralıklarla paylaşım yaparak, kullanıcıların dikkati çekilecektir. Anket ve geri sayım özelliklerini kullanarak çekiliş daha cazip ve merak uyandıran bir hale getirilebilmektedir.

Kullandığınız Hashtaglere dikkat edin

Instagram’da çekiliş yaparken, hashtag kullanmanız, gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Ancak çekilişiniz ve markanızla ilgili olabilecek ve markanızı takip edebilecek kitleleri getirecek hashtagleri kullanmanız önemlidir. Dolayısıyla doğru hashtagler kullanılmadığında istenilen kitleye ulaşılınamayacaktır.

İlgili rehber: E-ticaret şirketleri için Hashtag kullanım ipuçları

Adil bir şekilde çekilişi yapın | instagram çekiliş sonucu belirleme

instagram çekiliş sonucu belirlemede ve instagram çekiliş sonuçlarını açıklamada, sonuçların adil bir şekilde oluştuğu da kullanıcılara gösterilmelidir. Dolayısıyla Instagram çekiliş sonuçlarını belirlemek için rastgele bir seçim yapılması ve ekran görüntüsüyle sonucun paylaşılması gerekmektedir.

Rastgele bir seçim yapmak için internet üzerinde farklı çekiliş yapma programı bulunmaktadır. Böylece bu programlardan biri kullanılarak instagram çekilişi ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? E-ticarette Nasıl Kullanılır?
Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? E-ticarette Nasıl Kullanılır?
Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? Günümüz teknoloji dünyasının en dikkat çeken konularından biri olarak öne çıkan artırılmış gerçeklik, gerçek hayatı sanal öğelerle güçlendirerek bambaşka bir deneyim sunmayı...
29 Temmuz 2021
Savaş Çetinkaya
E-ticaret firmaları için Snapchat video fikirleri
E-ticaret firmaları için Snapchat video fikirleri
Snapchat video fikirleri ile bu platformda markanız ve ürünlerinizle ilgilenebilecek genç kitlelere ulaşabilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Farklı içerik türlerini denemek ve ilgi çekici video içerikler hazırlamanız,...
30 Eylül 2020
Ferad Osman Sali
Dönüşüm sağlayan influencer pazarlama stratejisinde neler olmalı?
Dönüşüm sağlayan influencer pazarlama stratejisinde neler olmalı?
Influencer pazarlama stratejileri, tanınmış kişi ya da hesaplarla yapacağınız pazarlama ve reklam çalışmalarınızdan daha fazla geri dönüşüm almanız için önemlidir. Belli bir strateji olmadan doğruca anlaşma yapmak ve bir...
21 Nisan 2019
Ferad Osman Sali
Yan Marka İçin Yeni Web Sitesi Açmak Gerekir mi?
Yan Marka İçin Yeni Web Sitesi Açmak Gerekir mi?
Ana e-ticaret şirketinizin yanı sıra, farklı ürün satışları yapmak ya da pazarda farklı bir rakip firma algısı yaratmak için yan marka kurabilirsiniz. Tabii ki yan marka kurduğunuzda, akla gelen sorulardan biri bu marka için yeni bir...
28 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya
Ürün tanıtım video içeriklerinde mutlaka olması gereken 7 özellik
Ürün tanıtım video içeriklerinde mutlaka olması gereken 7 özellik
Ürün tanıtım video içerikleri, e-ticaret sitenizdeki ürünlerinizi ve hizmetlerinizi geniş kitlelere tanıtma ve ürünlerinize dikkat çekmek için oldukça ideal pazarlama araçlarıdır. Video içerikleri farklı konseptlerde...
10 Ocak 2019
Ferad Osman Sali
Web sitenizde başlık ve başlık etiketlerini nasıl kullanmalısınız?
Web sitenizde başlık ve başlık etiketlerini nasıl kullanmalısınız?
E-ticaret sitenizdeki sayfalarda oluşturduğunuz metinlerde başlıkları doğru bir şekilde kullanmanız oldukça önemlidir. Hem ziyaretçileri doğru şekilde içerikleri okumalarını sağlarken, doğru başlık etiket kullanımlarıyla sayfa...
2 Ağustos 2018
Ferad Osman Sali