7 farklı Instagram bağlantı paylaşma yöntemi

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 12.01.2023
7 farklı Instagram bağlantı paylaşma yöntemi

Instagram bağlantı paylaşma yöntemleri, e-ticaret sitenize yönlendirme trafiği çekmenizi sağladr. Böylece geri dönüşümlerinize olumlu etki eder. Bu arada Instagram üzerinde doğrudan link paylaşma olanakları daha azdır. Buna rağmen farklı yöntemlerden yararlanarak link bağlantıları ile trafik oluşturulabilmektedir.

Bağlantı paylaşma yöntemleri ile takipçiler web siteSine ya da ilgili ürün sayfalarına yönlendirilebilmektedir. Böylece Instagram üzerinde yapılan çalışmalardan fazla verim alınabilmektedir. Bu rehberimizde de Instagram bağlantı paylaşma yöntemlerini örneklerle ele alacağız.

İlgili rehber: Örneklerle Instagram paylaşımlarında kullanabileceğiniz içerik fikirleri

7 farklı Instagram bağlantı paylaşma yöntemi

Instagram Hakkımızda (Bio) Bölümü üzerinde link paylaşımı

Instagram’ın hakkımızda bölümü üzerindeki link alanı en rahat kullanabileceğiniz alandır. Bu alanda e-ticaret sitesinin ana sayfasının doğrudan bağlantısı paylaşılabilmektedir. Ürün veya kampanya gönderi paylaşımları yapıldığında hakkımızda bölümündeki link değiştirilebilmektedir. Bu yöntemle paylaşımlar altında kullanıcılar profil linkine tıklamaya yönlendirilebilmektedir..

İlgili rehber: Instagram profil bilgilerinizi en iyi nasıl düzenleyebilirsiniz?

Çoklu link gösterme araçlarını kullanın

Sosyal ağlarda link paylaşımı yapmak için çoklu link gösterim araçlarını da kullanılabilmektedir. Böylece tek bir platform üzerinden ilgili tüm linkler tek bir sayfada gösterilebilmektedir. Bu sayede linke tıklayan kullanıcılar ilgisini çeken, sizin yönlendirdiğiniz linklere gidebilmektedir.

Linktree gibi hizmetler aracılığıyla bir sayfa üzerinden birden fazla bağlantı paylaşımı yapılabilmektedir. Bu servisin size sunduğu bağlantıyı da Instagram profilinizde hakkımızda bölümü üzerinden paylaşılabilmektedir.

Gönderilerin altında link kısaltma servisleriyle bağlantı paylaşımı yapın

Instagram üzerinde gönderim yaparken, bu gönderilerin altına doğrudan link paylaşımı yapılamamaktadır. Ancak yine de metin olarak buraya sitenin URL’sini yazılabilmektedir. Tabii ki bu noktada e-ticaret sitenizin linki çok uzun olabileceği için hatırda kalmayacaktır. ya da kopyalaması zor olacaktır. Bu durumda da link kısaltma servisleri kullanılmaktadır. Kullanıcıların daha rahat hatırlayabilecekleri ya da kopyalayabilecekleri bağlantılar paylaşmış olursunuz.

İlgili rehber: Link kısaltma servisi kullanmak e-ticaret şirketiniz için neden önemli?

Instagram Hikayelere yukarı kaydırma linkleri

Instagram bağlantı paylaşma seçeneklerinden biri de hikaye paylaşımlarıdır. Story ekranına eklenerek yapılan yönlendirmelerdir. Hikaye paylaşımlarının popülerliğinin çok artmıştır. Kullanıcıların da çoğunlukla bu içeriklere bakmaları nedeniyle hikaye paylaşımlarınızda link paylaşımları yapılabilmektedir.

Instagram reklamları ile yönlendirme trafikleri paylaşın

Instagram bağlantı paylaşma yöntemleri arasında reklam kampanyaları da bulunuyor. Gönderilerinizin altında e-ticaret sitenize, ürünlerinize, kampanya sayfalarına yapmanız mümkün. Ayrıca mobil uygulamalara yönlendirmeler de yapılabilmektedir. Takipçilerinizi belli eylemlere yönlendirilebilmektedir.

Bu linklerle aynı zamanda kendi Instagram profilinize de yönlendirmeler yapılabilmektedir. Reklam bütçe ayarlamaları yaparak, gönderilerinizi öne çıkartarak bu gönderilerden trafik kazanılabilmektedir.

Direkt mesajlar üzerinde link paylaşımları

Instagram paylaşımları ve profil sayfası haricinde link paylaşabileceğiniz bölümlerden biri de direkt mesajlardır. Takipçileri belli bir sayfaya yönlendirmek ve onlardan bir geri dönüşüm alabilmek için bu alanlarda link paylaşımları yapılabilmektedir.

Instagram bağlantı paylaşma yöntemleri arasında direkt mesajlar ile hızlı cevap seçenekleri de bulunuyor. Hızlı cevaplarınızda da sık paylaştığınız linkleri de koyarak, mesajlaşmalar daha hızlı yapılabilmektedir.

IGTV üzerinde açıklamalarda link paylaşımı

Instagram bağlantı paylaşım yöntemlerinden biri IGTV üzerindeki paylaşmaların açıklama bölümleridir. IGTV üzerinde video paylaşımları yaptığınızda takipçileri belli sayfalara yönlendirmek için bu link paylaşımlarını yapabilirsiniz. Hikayelerin aksine, IGTV üzerinde link paylaşabilmek için belli bir takipçi sayınızın olması gerekiyor. Tüm hesaplar IGTV üzerinde link paylaşımları yapabiliyorlar.

İlgili rehber: Markalar için Instagram TV (IGTV) kullanım rehberi

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler