İçerik pazarlama ve SEO arasındaki farklar nelerdir? - 2. Bölüm

12 Eylül 2017
Ferad Osman Sali
İçerik pazarlama ve SEO arasındaki farklar nelerdir? - 2. Bölüm

İçerik pazarlama ve SEO birbiriyle uyum içerisinde olan; ancak iki farklı kavramdır. Bu sebeple de internet siteleri üzerinde bu çalışmaları yaparken ve bu iki unsur için stratejiler belirlerken öncelikle aralarındaki farkları bilmek gerekir.

Hem SEO’nun hem de içerik çalışmalarının doğru bir şekilde uygulanması sitenin değerini önemli bir şekilde artırır. Dünkü yazımızda da bu konuya bir giriş yapmıştık. Aşağıdaki bağlantıdan bu yazımıza ulaşabilirsiniz. Bugünkü rehberimizde de SEO ve içerik pazarlama kavramlarının arasındaki farklara detaylı bir şekilde bakıyor olacağız.

İçerik pazarlama ve SEO arasındaki farklar nelerdir? - 1. Bölüm

SEO ve içerik pazarlama arasındaki farklar nelerdir?

Kitle

SEO, sitenin üzerindeki içeriklerin ve öğelerin arama motorlarına uyumlu bir şekilde hazırlanmasıdır. Bu nedenle de hedef kitleden odaklı değil, daha çok mekanik bir görev görür. Sitenin indekslenmesinde bir rol oynar.

İçerik pazarlama çalışmalarında ise asıl odak hedef kitledir. Hedef kitlesinin ilgisini çekebilecek, onlara bir değer katabilecek ve onları site üzerinde tutarak, onları bir eyleme geçirecek çalışmalardır. İçeriğin genelinde SEO öğelerine yer verilse de asıl odak arama motorları değil, tüketicilerin ilgisini çekmektir.

Yaklaşım ve strateji belirleme

Bu iki kavrama olan yaklaşım ve stratejinin de farklı olması gerekir. SEO stratejinizi belirlerken, yaptığınız işle ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri çıkartmanız gerekir; bu anahtar kelimeleri sayfalar üzerindeki metinlerde, başlıklarda URL’lerde, meta açıklamalarında doğru bir şekilde geçirmeniz gerekir. Anahtar kelimelerin yanı sıra sitenin altyapısının arama motorlara uyumlu bir şekilde hazırlanması, site haritasının hazırlanması, kategori sisteminin iyi kurgulanması gerekir. Özetle, SEO odaklı stratejilerin üzerinde durulması gerekir.

İçerik pazarlama çalışmalarında ise hedef kitle odaklı, onların ilgisini çekebilecek konulara odaklanmak gerekir. Hangi ürünlere yönelik içeriklerin oluşturularak satışa yapılacağının belirlenmesi gerekir. Tabii ki içerik pazarlama çalışmalarında da anahtar kelime araştırmalarının yapılması faydalı olur; ancak asıl odak anahtar kelimeler değil içeriğin kalitesi olmalıdır.

İçerik fikirleri üretmek, bunları kategorize etmek, hangi içerik türlerinin kullanılacağını belirlemek, bu içeriklerin amacının ne olacağı ve kullanıcılara ne gibi faydalar sağlayacağının belirlenmesi gerekir. Belli bir içerik takviminin oluşturulması ve bu içeriklerin planlaması oldukça önemlidir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “Blog çalışmalarınız için nasıl içerik takvimi hazırlayabilirsiniz?” isimli rehberimize bakabilirsiniz.

Değer katma

Hem SEO hem de içerik pazarlama çalışamları internet sitelerine farklı şekillerde değer katar. Bu iki kavramın doğru ve birbiriyle uyumlu bir halde kullanımı hem sitenin arama motorları üzerindeki değerini hem de kullanıcılar gözündeki değerini artırır.

Doğru SEO çalışmalarının yapılmasıyla beraber site üzerindeki öğeler arama motorlarına doğru bir şekilde indekslenmiş olur. Sitenin arama motorlarına doğru bir şekilde indekslenmesi de sitenin arama sorgularında daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olur. Sitenin üst sıralarda görünmesi doğal olarak organik olarak daha fazla trafik almanızı sağlar. Doğru SEO çalışmaları sayfalarınızın değerini yükseltir.

İçerik pazarlama çalışmalarında da kaliteyi öne çıkartmak, hazırladığınız içeriklerle kullanıcılara değerli bilgiler sunmanız, onların ilgi alanlarına yönelik içerikler paylaşmanız, onları site üzerinde tutmanız, sitede geçirilen süreyi artırmanız, içerikleriniz aracılığıyla etkileşim yaratmanız ve kullanıcıların bu içerikleri paylaşmalarını sağlamanız, içeriklerinizin değerini artırır. Bu değeri artırmanız ve kaliteli içerikler sunmanız marka bilinirliğini artırır. Bunun yanı sıra içerik pazarlama çalışmalarınızdaki anahtar kelime, başlık ve URL kullanımlarını arama motorlarına uyumlu hale getirmeniz, sitenizin genel olarak değerinin artmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak;

Bu iki rehberimizde paylaştığımız bilgileri ele aldığımızda SEO ve içerik pazarlama çalışmaları farklı iki kavram olsa da birbiriyle uyumlu bir şekilde yapılması gereken çalışmalar olduğunu söyleyebiliriz. Doğru SEO stratejileri ve içerik pazarlama çalışmalarında kaliteli içeriklerin yanı sıra SEO uygulamalarının yapılması hem kullanıcı hem de arama motoru gözünde sitenin değerini daha yukarılara taşır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Yeni Başlayanlar İçin Reklam Stratejisi Rehberi
Yeni Başlayanlar İçin Reklam Stratejisi Rehberi
İletişim, bir marka için ürün ve hizmet kalitesi kadar önemlidir. Markanızın hedef kitleniz tarafından tercih edilmesini sağlamak etkili bir reklam stratejisi ile mümkündür. Bu strateji, hedef kitlenize nasıl ulaşacağınız ve...
27 Ağustos 2022
Savaş Çetinkaya
İnternet üzerinden kitap satışı nasıl yapılır?
İnternet üzerinden kitap satışı nasıl yapılır?
İnternet üzerinden kitap satışı yapmak yani internetten kitap satmak istiyorum diyorsanız bu yazıyı okumadan geçmeyin. İnternetten kitap satışı için gerekenler, online kitapçı olmanın getirdikleri özetle internetten kitap satışı...
2 Ağustos 2017
IdeaSoft
E-SMM (e-Serbest Meslek Makbuzu) Nedir?
E-SMM (e-Serbest Meslek Makbuzu) Nedir?
Belgeler, geleneksel ticarette olduğu gibi e-ticarette de önemli bir yer tutar. Elbette e-ticaret için söz konusu belgeler de “e” hâline dönüştürülmüştür. Bunun en bilinen örneği e-faturadır. 2020 yılı itibariyle e-ticarete...
9 Aralık 2021
Savaş Çetinkaya
E-İhracat Yapabileceğiniz Platformlar Nelerdir?  Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
E-İhracat Yapabileceğiniz Platformlar Nelerdir? Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yurt dışına internet üzerinden satış yapma fikrine dayanan e-ihracat işlemleri, günümüzde pek çok farklı sebeple oldukça cazip bir ticari faaliyet kimliği kazanmıştır. Mikro ihracat gibi gümrük süreçlerini hızlandıran ve...
19 Mayıs 2022
Savaş Çetinkaya
Çapraz satış nedir ve satışlarınızı artırmak için nasıl kullanabilirsiniz?
Çapraz satış nedir ve satışlarınızı artırmak için nasıl kullanabilirsiniz?
Çapraz satış, ticarette tüketicilerin yaptıkları alışveriş tutarını artırmaları için kullanılan satış taktiklerinden biridir ve ortalama sepet tutarını artırmak için de önemli bir taktiktir. Günlük hayatımızda birçok...
23 Kasım 2018
Ferad Osman Sali
Magento E-ticaret Sitesi Kurmak Rehberi 2021
Magento E-ticaret Sitesi Kurmak Rehberi 2021
Magento e ticaret sitesi kurmak rehberimizde, bir açık kaynak yazılım olan Magento’yu artıları ve eksileriyle ele alıyoruz. Bu rehberimizde de Magento nedir, Magento kurulumu nasıl yapılır / Magento nasıl kurulur, Magento teması /...
30 Eylül 2019
Ferad Osman Sali