Türkiye Teknoloji Buluşmaları Diyarbakır’da E-ticaret İlgililerini Ağırladı

13 Kasım 2019
IdeaSoft
Türkiye Teknoloji Buluşmaları Diyarbakır’da E-ticaret İlgililerini Ağırladı

Başarılı e-ticaretin ve KOBİ’ler için dijital dönüşümün tüm bileşenlerinin aktarılmasını amaçlayan Teknoloji Buluşmaları’nın yetmiş üçüncüsü Diyarbakır’daydı. Diyarbakır Teknoloji Buluşmaları; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) himayelerinde, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Ticaret Borsası desteği ile içlerinde IdeaSoft’un da bulunduğu 29 kurumsal firmanın sponsorluğuyla 18 Ekim’de gerçekleşti.

Açılış konuşmalarını TOBB e-ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir ve Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil gerçekleştirdi. Yıldan yıla ilginin ve etkinliklere katılımın arttığını belirten Yeşil, Türkiye’nin cari açık ve işsizlik sorununun e-ticaret ve e-ihracata yapılacak yatırımlarla çözülebileceğinin altını çizdi. E-ticaret kapsamında sunumunu gerçekleştiren IdeaSoft Satış Müdürü Zekeriya Ateş ise e-ticaret başlarken firmaların dikkat etmesi gereken hususları, alt yapı gereksinimlerini ve e-ticaretin ekonomik değeri ve büyümesini ele aldı. Ateş, IdeaSoft’un istihdama yönelik çalışmalarından da bahsetti.

E-ticaretin Türkiye’de ivme kazanmasının nedeni olarak, dijital dönüşümün Türkiye ekonomisini hızla güçlendirmesi ve yeni oluşan sektörlerde istihdam oluşturması olarak görülüyor. Nielsen 2019 Küresel E-ticaret Raporu’na göre Türkiye’de sosyal medyada geçirilen süre günde 7 saatin üzerinde. Online alışveriş yapan bireylerin alışveriş karnelerine bakıldığında ise ayda ortalama 4 defa internetten ürün satın alınıyor.

Akıllı telefon kullanımı ile de değişen veri ve istatistikler göz önünde bulundurulduğunda, dijital dönüşüme ayak uyduran ve kendini çağa göre güncelleyen KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve pazardaki paylarının arttığı gözlemlendiyor.

Teknoloji Buluşmaları ve Dijital Yolculuk kapsamında, 2019 yılı bitmeden çeşitli illerde 20 farkındalık etkinliği daha gerçekleştirilecek.

Detaylı Bilgi İçin Arayın