Sanayinin Kalbi Kocaeli’de Gündem E-ticaret

23 Şubat 2017
Savaş Çetinkaya
Sanayinin Kalbi Kocaeli’de Gündem E-ticaret

Kocaeli Ticaret Odası ile IdeaSoft Yazılım tarafından, iyzico Ödeme Hizmetleri ve EG Bilişim’in de katılımıyla ​22 Şubat 2017 tarihinde “Koceli E-Ticaret Farkındalık Zirvesi” gerçekleştirildi. IdeaSoft’un Kocaeli baylerinden Site İnternet ve Kilit Fikir’in de büyük katkı gösterdiği etkinliğe KOTO üyelerinin yanı sıra e-ticaret hakkında bilgi sahibi olmak isteyen girişimciler de katılım sağladı. E-ticaretin bütün taraflarını temsil eden sektör profesyonelleri tarafından yapılan sunumlarda katılımcılara e-ticaret pazarı, geleceği ve bu pazarda elde edilen başarının sırları anlatıldı.

E-Ticaret Artık Bir Gerekliliktir

KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bilişim Eğitim ve Büro Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Fatih Ekinci, “Dünya ticareti son 10-15 yıldır farklı bir güzergaha girdi. Ülkeler teknolojik evrimlerini gün be gün artırmakta, bu artışı sağlayamayanlar da yarı yolda kalmaktadır. Türkiye olarak bu değişim ve dönüşümün neresindeyiz? Ülke içerisinde ve uluslararası ticaretten ne kadar pay alıyoruz? Hepsi aslında bizim gelişmişlik oranımızla aynı doğrultuda. E-ticaret rakamları tüm dünya üzerinde internet kullanım rakamlarının artması ile birlikte sürekli büyümektedir. Dünya üzerinde e-ticaret satışlarının 2016 itibariyle 1.915 Trilyon Dolara ulaştığı gözlemlenmekte, tahminlere göre de 2020 yılında 4 Trilyon Dolara ulaşacağı belirtilmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl bir önceki yıla oranla oldukça hatırı sayılır bir pazar büyümesi gerçekleşmektedir. Geleneksel ticaret yapan firmalar, ürünlerini e-ticaret pazarında da sunmaya başlamışlardır. E-ticaret artık bir gerekliliktir. Rekabet edebilirlik için de olmazsa olmazdır.” dedi.

E-ticaretin Birçok Bileşeni Var

Açılış konuşmasının sonrasında ilk sunumu “E-ticaret Sektörü’ne Genel Bakış” başlığıyla IdeaSoft Yazılım İş Ortakları Yöneticisi Eray Cemal Şentürk gerçekleştirdi ve e-ticaret sektörünün geçmişten günümüze gelişini, Türkiye’de ve dünyada e-ticaretin konumunu, satış kanallarına e-ticareti ekleyen firmalar ile eklemeyen firmalar arasındaki farkları ve ilk kez e-ticarete başlayacak kişi ya da şirketlerin nelere ihtiyacı olduğunu katılımcılarla paylaştı.

“7/24 Çalışan Sistem”

İkinci sunum olan “E-ticarette Ödeme Sistemleri” konusunu ise iyzico Ödeme Hizmetleri İş Ortaklıkları Yöneticisi Demet Uygun yaptı. Müşterilerinizin hangi ödeme seçeneğini daha çok tercih ettiğini araştırmalısınız diyen Uygun, “Potansiyel müşterilerinizin e-ticaret sitenizden alışveriş yapabilmeleri için Sanal POS’a ihtiyacınız var. Bunun için iki seçeneğiniz bulunuyor. Birincisi bankalar ikincisi ise ödeme sistemleri. Bu noktada ödeme sistemlerinin avantajı 7/24 çalışan ve tek bir yerden yönetebileceğimiz katma değerli bir sistem olması. Ayrıca bu sistemlerin fraud önleme konusunda da çok gelişmiş filtreleri bulunuyor” açıklamasını yaptı.

“Ekip İşi Çok Önemli”

EG Bilişim Yöneticilerinden Dijital Pazarlama Uzmanı Gökhan Bülbül, “E-ticarette İnternet Reklamcılığı” konulu sunumunu yaptı. Zirve’nin son konuşmacısı ise Kocaeli ilinden bir e-ticaret girişimi olarak başlayan ve ulusal bir marka olma yolunda emin adımlara ilerleyen nalburcuk.com’un sahibi olan Tolga Güleryüz’dü. nalburcuk.com’u 2010 yılında tescil ettirdiklerini ve son 2 yıldır aktif olarak çalıştırdıklarını Güleryüz, “Bu işin en önemli tarafı ekip işi gerektirmesi. İlk zamanlar ayda birkaç sipariş alıyoruk ve çalışanlar heyecanla sipariş var diye seviniyordu. Şu anda ortalama günlük 60-70 siparişimiz oluyor. E-ticaretin şirketimize en büyük getirisi mağazanın açılışından bu yana elimizde kalan ürünlerin tanıtımını yaparak stoklarımızı eritmemiz oldu. E-ticarette hiç beklemediğimiz ürünler ilgi görebiliyor. Bu noktada malzeme tanımları çok önemli. Yeni başlayacaklar için en önemli tavsiyem ise sabırlı olmaları.” diyerek kendi e-ticaret deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Son olarak Soru-Cevap oturumuyla etkinlik sona erdi.

E-ticaret Farkındalık Zirveleri şimdiye kadar İzmir, Düzce, Konya ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. Sıradaki iller ise Adana ve Gaziantep.

Detaylı bilgi için: eticaretgunleri.com

Detaylı Bilgi İçin Arayın