İleri seviye Google Adwords reklam ipuçları

29 Mayıs 2020
Sinan Oypan

Google Adwords reklam kampanyaları, Google üzerindeki arama sorguları üzerinden trafik çekmenize yardımcı olur. Adwords kampanyalarında dikkat edilmesi gereken farklı konular bulunmakta. Bunların yanı sıra da reklam performansını artırmak için de bazı ileri seviye stratejilerden yararlanmak gerekmekte.

İlgili rehber: Adwords reklamlarında para kaybetmenize neden olan hatalar

İleri seviye Google Adwords reklam ipuçları

Konum odaklı “Yakınımda Ne Var” alternatiflerini ele alın

Özellikle fiziki mağazanız bulunuyorsa, Google Adwords reklam kampanyalarınızda konum odaklı reklamlara yoğunlaşabilirsiniz. Kullanıcılar, yakınlarında bulunan hizmet veya ürünleri aradıkları için fiziki mağaza ya da mağazalarınızın bulunduğu konumlara yakın bölgeleri de kapsayan reklam içerikleri oluşturabilirsiniz.

Bulunduğunuz mahalleyi veya semti kapsayan reklam kampanyaları oluşturarak, Google aramaları üzerinden, fiziki mağazalarınıza tüketicileri çekebilirsiniz.

İnternetten alışverişlerde olduğu kadar offline alışverişlerde de Adwords kampanyalarınızdan yararlanabilirsiniz; çünkü kullanıcılar sürekli olarak telefonlarını kullanmaktalar ve aradıkları belli bir ürün ya da hizmet bulunuyorsa, bunları Google aramaları üzerinde soracaklardır. Bu kişilere ulaşmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Mobil reklamlarda telefonla arama özelliğini kullanın

Hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi vermek, satış öncesi ve sonrasında tüketicilere destek vermek için telefon halen sıklıkla kullanılan bir araç. Tüketiciler bir firmaya mesaj atmaktansa telefon ile daha hızlı bir şekilde çözüm almak istemekteler. Bu durumda da Google Adwords reklam verirken mobil cihazlara yönelik kampanyalarınızda reklam içeriğinize telefon numaranızı ve telefonla arama özelliğini aktive etmelisiniz.

Böylelikle reklamlarınız gören kullanıcılar, telefon numaranız ile doğrudan akıllı telefonları üzerinden firmanızı arayarak, satış öncesi ya da sonrasında destek alabilirler. Telefonla olan iletişimlerde tüketicileri belli bir geri dönüşüme yönlendirmek daha kolay ve etkili olduğu için bu yöntemi kullanmanız da reklam performansınızı ve alacağınız sonuçları artıracaktır.

Rakip firmalara yönelik hedefleme ve teklifler yapın

Google Adwords reklam çalışmalarında, birçok reklam verenin yaptığı çalışmalardan biri de rakip firmaların isimlerine ya da anahtar kelimelerine yönelik hedeflemeler ve teklifler yapmaktır. Ancak birçok kişinin unuttuğu konulardan biri de bu hedeflemeleri yaparken, sadece internet üzerinden hizmet veren rakip firmaların bulunmadığıdır.

Her firmanın, fiziki mağazası bulunan ve internette hizmet vermeyen de rakipleri bulunmakta. Bu durumda bu firmalar televizyon, radyo, gazete ya da dergi gibi platformlara reklam vermektedirler.

Adwords kampanyalarınızda rakiplerinize yönelik hedeflemeler yaparken, sadece internet üzerindeki rakiplerinizi ele almamalısınız. Fiziki olarak da bu işi yapan firmaları araştırarak, bu firmalara yönelikte hedefleme ve teklifler oluşturarak, reklamlarınızın kapsamını genişletmelisiniz.

İyi sonuç alan varış sayfalarınızı bulun

Daha önceden Adwords kampanyaları oluşturduysanız, iyi sonuç alan ve geri dönüşüm sağlayan varış (landing) sayfalarınızı analiz ederek, hangi safyalardan daha fazla dönüşüm aldığınızı görebilirsiniz.

Daha önce Google Adwords reklam kampanyası oluşturmadıysanız, Google Analytics üzerinde çok trafik alan ve kullanıcıları sayfa üzerinde uzun süre tutan sayfalarınızı analiz edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu işlem için sosyal medya reklamlarınızdan en yüksek performansı alan sayfaları da analiz edebilirsiniz.

İlgili rehber: E-ticarette iyi bir landing page nasıl oluşturulur?

Varış sayfalarınızı analiz ettikten sonra ise iyi performans gösteren bu sayfalarınızı Adwords kampanyalarınızda da kullanın. Reklamlarınızı belli bir linke yönlendiriken bu varış sayfalarından yararlanabilirsiniz. Reklam içeriğiniz ve hedeflemeniz ne kadar ilgi çekici olursa olsun, kullanıcı yönlendirdiğiniz varış sayfalarının performansı düşükse bu sayfalardan yeterince sonuç alamazsınız. Bu sebeple de varış sayfalarının reklam kampanyalarında da rolü büyüktür.

İlgili rehber: Reklam vermeden önce landing page’lerinizin hazır olduğuna neden emin olmalısınız?

Bunu bir ileri seviyeye götürmek için iyi performans gösteren varış sayfalarnızın özelliklerini analiz etmeli ve bunları diğer sayfalarınıza da uygulamalısınız. Böylelikle genel olarak site performansınızı da artırabilirsiniz.

İlgili rehber: Varış sayfalarınızın (Landing Page) geri dönüşümlerini artırmanızı sağlayacak ipuçları

Belli bir koşul içeren anahtar kelimelere odaklanın

Anahtar kelimeler Google Adwords reklam kampanyalarının en önemli bölümüdür. Bu sebeple de özellikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Anahtar kelime araştırmalarınızda, spesifik ve sadece ürünü içeren kelime gruplarına yönelmektense belli bir koşul ya da eylemi de içeren anahtar kelimelere yönelmeniz, reklamlarınızın performansını artırmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili rehber: E-ticaret firmaları için anahtar kelime bulma ipuçları

Örneğin, ayakkabı satışı yaptığınızda, ana anahtar kelimeleriniz ayakkabı çevresinde toparlanacaktır. Spor ayakkabı, kırmızı ayakkabı gibi. Ancak bunları daha da detaylandırmak için belli bir koşul ve eylemi de anahtar kelimelerinize ekleyebilirsiniz. “Yazlık ayakkabı”, Yürüyüş ayakkabası, düğün ayakkabısı” gibi farklı koşul içeren ve aranma hacmi olan anahtar kelimelere yönelmeniz, alacağınız sonuçları da artırmanıza yardımcı olacaktır. Bunu bir ileri seviyeye taşımak için de long tail anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Bunu da bir sonraki madde de ele alıyoruz.

Long tail anahtar kelimeler kullanın

Long tail anahtar kelimeler de Google Adwords reklam kampanyalarında geri dönüşümleri artırmakta. Long tail kelime grupları, satın alma sürecinde belli bir karar aşamasına gelmiş ve satın almaya daha yakın olan kullanıcılar tarafından kullanıldığı için Adwords kampanyalarında da etkili sonuçlar verir.

İlgili rehber: Long Tail SEO nedir ve neden önemlidir?

Örneğin, tekstil ürünleri sattığınızı varsayalım. Burada “kırmızı elbise” gibi bir anahtar kelime, genel arama sonuçları için uygundur. Ancak bunu long tail olarak kullandığınızda “kırmızı yazlık elbise, kırmızı düğün elbisesi, askılı kırmızı kimono” gibi farklı alternatifler halinde kullandığınızda, daha spesifik ve belli bir arama yapan kullanıcılara ulaşma şansınız olur.

İlgili rehber: Long tail keywords SEO ile e-ticaret sitenizin trafiğini arttırma

Tüketiciler satın alma süreci öncesinde belli aramalar yaparlar ya da satın almak istedikleri ürünler kafalarında önceden belliyse doğrudan belli koşulları içeren arama sorgularını yapmaya başlarlar. Long tail anahtar kelime grupları da bu süreçte satın alma kararı vermeye yakın olan kullanıcıları yakalamanızda önemli bir rol oynar.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

İşletmeler için Instagram canlı yayın rehberi
Instagram canlı yayın, şu sıralar yaşanan salgın nedeniyle oldukça popülerleşti. Kullanıcıların yanı sıra markalar da bu canlı yayınlarla evde vakit geçiren tüketicilerle iletişim içerisinde kalabilmekteler. Instagram canlı...
27 Nisan 2020
Sinan Oypan
Mobil SEO ’nun e-ticaret sitelerine katkıları
Mobil SEO ’nun e-ticaret sitelerine katkılarını incelediğimiz bu yazımızda mobilin önemini ve mobil SEO'nun ne kadar hayati bir önemi olduğunu ele alacağız. Mobil SEO’nun e-ticaret sitelerine katkıları Mobil cihaz kullanım...
26 Ekim 2016
Sinan Oypan
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Açılır | Gerekli Belgeler
Şahıs şirketi nasıl açılır konusu yeni iş kuracak girişimcilerin oldukça ilgisini çeken bir konudur. Küçük ve orta işletmelere hitap eden, kurulumu hızlı, maliyeti düşük olan şahıs...
20 Mayıs 2019
Ideasoft Admin
Küçük işletmelerin haftalık yapabileceği profesyonel SEO çalışmaları
Küçük işletmeler, arama motorlarındaki görünürlüklerini artırmak için profesyonel SEO çalışmalarına ihtiyaç duyarlar. Bir SEO ajansı ile çalışmak ve bu işleri dışardan hizmet alarak yaptırmak maliyetli olabileceği için de...
9 Eylül 2019
Sinan Oypan
Tedarik zinciri nedir ve neden önemlidir?
E-ticarette tedarik zinciri, ürünün üretim aşamasından, tüketiciye ulaşana kadar ki süreci kapsar ve iyi bir şekilde planlanması gereken bir unsurdur. Tedarik zinciri yönetiminizi doğru yapmanız, maliyetlerinizi düşük tutmanız,...
24 Ocak 2020
Sinan Oypan
E-posta pazarlamada kişiselleştirme
E-posta pazarlamada kişiselleştirme, çalışmalarınızın başarıya ulaşmasında önemlidir. Son birkaç yıldır e-ticaretteki en önemli unsurlardan biri de kişiselleştirme yapmak diyebiliriz. Tüketiciler, kendilerine özel kampanya ve...
22 Haziran 2016
Sinan Oypan
Varış sayfalarınızın (Landing Page) geri dönüşümlerini artırmanızı sağlayacak ipuçları
E-ticaret sitelerinde geri dönüşümleri etkileyen ve ziyaretçilerin site üzerinde geçirdikleri süreyi ve site üzerinde yaptıkları alışveriş oranlarını artıran faktörlerden biri de iyi hazırlanmış Landing Page, yani...
2 Nisan 2018
Sinan Oypan
Sosyal medya hataları şirketinize pahalıya mal olabilir!
Sosyal medya hataları şirketinize pahalıya mal olabilir! Bu yazımızda yapmamanız gereken sosyal medya hataları 'ndan 4 tanesini ele alacağız. Sosyal medya hataları Sosyal medya pazarlaması e-ticaret firmaları için oldukça önemli...
15 Ocak 2017
Sinan Oypan
Sosyal medya istatistik araçlarını kullanmak neden önemli?
Sosyal medya istatistik araçları, sosyal medyada yaptığınız çalışmaların sonuçlarını analiz etmek için size birçok farklı yöntem sunar. Yaptığınız çalışmaların sonuçlarını, yatırım getirinizi ve hedef kitlenizi bu...
20 Mayıs 2020
Sinan Oypan
Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?
Dijital pazarlama e-ticaret firmalarının pazarlama stratejilerinde önemli bir yer tutar. Doğru hazırlanmış bir strateji e-ticaret firmalarının marka ve ürün bilinirliklerini artırmada önemli bir rol oynar. Herhangi bir plan...
3 Ekim 2017
Sinan Oypan
Okul öncesi dönemde satışlarınızı artıracak satış ve pazarlama ipuçları
Okul öncesi dönemi, satışların en çok arttığı ve markaların en çok kampanya yaptıkları dönemlerden biridir. Genç nüfusu fazla olan bir ülke olarak, okula dönüş dönemlerinin önemi ülkemizde biraz daha artıyor. Bu dönemde...
5 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Facebook Piksel kullanım ipuçları
Facebook Piksel, Facebook ve Instagram reklamlarınızdan daha yüksek geri dönüşüm almanızı sağlayan bir takip kodu. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden bu kodu alıp, sitenize kurduğunuzda, bu takip kodu site ziyaretçilerinin farklı...
1 Temmuz 2020
Sinan Oypan