fbpx

İleri seviye Google Adwords reklam ipuçları

29 Mayıs 2020
Sinan Oypan
İleri seviye Google Adwords reklam ipuçları

Google Adwords reklam kampanyaları, Google üzerindeki arama sorguları üzerinden trafik çekmenize yardımcı olur. Adwords kampanyalarında dikkat edilmesi gereken farklı konular bulunmakta. Bunların yanı sıra da reklam performansını artırmak için de bazı ileri seviye stratejilerden yararlanmak gerekmekte.

İlgili rehber: Adwords reklamlarında para kaybetmenize neden olan hatalar

İleri seviye Google Adwords reklam ipuçları

Konum odaklı “Yakınımda Ne Var” alternatiflerini ele alın

Özellikle fiziki mağazanız bulunuyorsa, Google Adwords reklam kampanyalarınızda konum odaklı reklamlara yoğunlaşabilirsiniz. Kullanıcılar, yakınlarında bulunan hizmet veya ürünleri aradıkları için fiziki mağaza ya da mağazalarınızın bulunduğu konumlara yakın bölgeleri de kapsayan reklam içerikleri oluşturabilirsiniz.

Bulunduğunuz mahalleyi veya semti kapsayan reklam kampanyaları oluşturarak, Google aramaları üzerinden, fiziki mağazalarınıza tüketicileri çekebilirsiniz.

İnternetten alışverişlerde olduğu kadar offline alışverişlerde de Adwords kampanyalarınızdan yararlanabilirsiniz; çünkü kullanıcılar sürekli olarak telefonlarını kullanmaktalar ve aradıkları belli bir ürün ya da hizmet bulunuyorsa, bunları Google aramaları üzerinde soracaklardır. Bu kişilere ulaşmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Mobil reklamlarda telefonla arama özelliğini kullanın

Hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi vermek, satış öncesi ve sonrasında tüketicilere destek vermek için telefon halen sıklıkla kullanılan bir araç. Tüketiciler bir firmaya mesaj atmaktansa telefon ile daha hızlı bir şekilde çözüm almak istemekteler. Bu durumda da Google Adwords reklam verirken mobil cihazlara yönelik kampanyalarınızda reklam içeriğinize telefon numaranızı ve telefonla arama özelliğini aktive etmelisiniz.

Böylelikle reklamlarınız gören kullanıcılar, telefon numaranız ile doğrudan akıllı telefonları üzerinden firmanızı arayarak, satış öncesi ya da sonrasında destek alabilirler. Telefonla olan iletişimlerde tüketicileri belli bir geri dönüşüme yönlendirmek daha kolay ve etkili olduğu için bu yöntemi kullanmanız da reklam performansınızı ve alacağınız sonuçları artıracaktır.

Rakip firmalara yönelik hedefleme ve teklifler yapın

Google Adwords reklam çalışmalarında, birçok reklam verenin yaptığı çalışmalardan biri de rakip firmaların isimlerine ya da anahtar kelimelerine yönelik hedeflemeler ve teklifler yapmaktır. Ancak birçok kişinin unuttuğu konulardan biri de bu hedeflemeleri yaparken, sadece internet üzerinden hizmet veren rakip firmaların bulunmadığıdır.

Her firmanın, fiziki mağazası bulunan ve internette hizmet vermeyen de rakipleri bulunmakta. Bu durumda bu firmalar televizyon, radyo, gazete ya da dergi gibi platformlara reklam vermektedirler.

Adwords kampanyalarınızda rakiplerinize yönelik hedeflemeler yaparken, sadece internet üzerindeki rakiplerinizi ele almamalısınız. Fiziki olarak da bu işi yapan firmaları araştırarak, bu firmalara yönelikte hedefleme ve teklifler oluşturarak, reklamlarınızın kapsamını genişletmelisiniz.

İyi sonuç alan varış sayfalarınızı bulun

Daha önceden Adwords kampanyaları oluşturduysanız, iyi sonuç alan ve geri dönüşüm sağlayan varış (landing) sayfalarınızı analiz ederek, hangi safyalardan daha fazla dönüşüm aldığınızı görebilirsiniz.

Daha önce Google Adwords reklam kampanyası oluşturmadıysanız, Google Analytics üzerinde çok trafik alan ve kullanıcıları sayfa üzerinde uzun süre tutan sayfalarınızı analiz edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu işlem için sosyal medya reklamlarınızdan en yüksek performansı alan sayfaları da analiz edebilirsiniz.

İlgili rehber: E-ticarette iyi bir landing page nasıl oluşturulur?

Varış sayfalarınızı analiz ettikten sonra ise iyi performans gösteren bu sayfalarınızı Adwords kampanyalarınızda da kullanın. Reklamlarınızı belli bir linke yönlendiriken bu varış sayfalarından yararlanabilirsiniz. Reklam içeriğiniz ve hedeflemeniz ne kadar ilgi çekici olursa olsun, kullanıcı yönlendirdiğiniz varış sayfalarının performansı düşükse bu sayfalardan yeterince sonuç alamazsınız. Bu sebeple de varış sayfalarının reklam kampanyalarında da rolü büyüktür.

İlgili rehber: Reklam vermeden önce landing page’lerinizin hazır olduğuna neden emin olmalısınız?

Bunu bir ileri seviyeye götürmek için iyi performans gösteren varış sayfalarnızın özelliklerini analiz etmeli ve bunları diğer sayfalarınıza da uygulamalısınız. Böylelikle genel olarak site performansınızı da artırabilirsiniz.

İlgili rehber: Varış sayfalarınızın (Landing Page) geri dönüşümlerini artırmanızı sağlayacak ipuçları

Belli bir koşul içeren anahtar kelimelere odaklanın

Anahtar kelimeler Google Adwords reklam kampanyalarının en önemli bölümüdür. Bu sebeple de özellikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Anahtar kelime araştırmalarınızda, spesifik ve sadece ürünü içeren kelime gruplarına yönelmektense belli bir koşul ya da eylemi de içeren anahtar kelimelere yönelmeniz, reklamlarınızın performansını artırmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili rehber: E-ticaret firmaları için anahtar kelime bulma ipuçları

Örneğin, ayakkabı satışı yaptığınızda, ana anahtar kelimeleriniz ayakkabı çevresinde toparlanacaktır. Spor ayakkabı, kırmızı ayakkabı gibi. Ancak bunları daha da detaylandırmak için belli bir koşul ve eylemi de anahtar kelimelerinize ekleyebilirsiniz. “Yazlık ayakkabı”, Yürüyüş ayakkabası, düğün ayakkabısı” gibi farklı koşul içeren ve aranma hacmi olan anahtar kelimelere yönelmeniz, alacağınız sonuçları da artırmanıza yardımcı olacaktır. Bunu bir ileri seviyeye taşımak için de long tail anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Bunu da bir sonraki madde de ele alıyoruz.

Long tail anahtar kelimeler kullanın

Long tail anahtar kelimeler de Google Adwords reklam kampanyalarında geri dönüşümleri artırmakta. Long tail kelime grupları, satın alma sürecinde belli bir karar aşamasına gelmiş ve satın almaya daha yakın olan kullanıcılar tarafından kullanıldığı için Adwords kampanyalarında da etkili sonuçlar verir.

İlgili rehber: Long Tail SEO nedir ve neden önemlidir?

Örneğin, tekstil ürünleri sattığınızı varsayalım. Burada “kırmızı elbise” gibi bir anahtar kelime, genel arama sonuçları için uygundur. Ancak bunu long tail olarak kullandığınızda “kırmızı yazlık elbise, kırmızı düğün elbisesi, askılı kırmızı kimono” gibi farklı alternatifler halinde kullandığınızda, daha spesifik ve belli bir arama yapan kullanıcılara ulaşma şansınız olur.

İlgili rehber: Long tail keywords SEO ile e-ticaret sitenizin trafiğini arttırma

Tüketiciler satın alma süreci öncesinde belli aramalar yaparlar ya da satın almak istedikleri ürünler kafalarında önceden belliyse doğrudan belli koşulları içeren arama sorgularını yapmaya başlarlar. Long tail anahtar kelime grupları da bu süreçte satın alma kararı vermeye yakın olan kullanıcıları yakalamanızda önemli bir rol oynar.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Hobinizi E-Ticarete Nasıl Dönüştürürsünüz?
Hobinizi E-Ticarete Nasıl Dönüştürürsünüz?
Stresli yaşam koşullarında hobiler stresi kafamızdan atarak, rahatlamayı ve keyifli vakit geçirmeyi sağlar. Her insan zevkleri ve yeteneği ölçüsünde kendine bir hobi seçer. Bu hobiler kimi zaman dağcılık, yüzme, gastronomi, doğa...
26 Mayıs 2016
Savaş Çetinkaya
İçerik pazarlama için kullanabileceğin 16 içerik türü
İçerik pazarlama için kullanabileceğin 16 içerik türü
Blog, sosyal medya, video yani kısaca içerik pazarlamanın her alanında kullanabileceğiniz birçok içerik türü bulunmaktadır. Doğru bir strateji ve kaliteli içerik üretimi ile beraber içerik pazarlama çalışmalarınızdan...
12 Nisan 2017
Sinan Oypan
Blog yazılarınızı geliştirmenizi sağlayacak yöntemler
Blog yazılarınızı geliştirmenizi sağlayacak yöntemler
Blog yazılarınızı geliştirmek ve onlardan daha fazla geri dönüşüm almanız, daha fazla tüketiciye ulaşmanızı sağlarken, sitenize çekeceğiniz trafiği de artırmanıza yardımcı olur. Blog yazıları e-ticaret sitenize birçok...
19 Mart 2019
Sinan Oypan
Home office çalışmanın avantaj ve dezavantajları
Home office çalışmanın avantaj ve dezavantajları
Home office çalışmak son yıllarda birçok işletme tarafından tercih edilmeye başlandı. Özellikle küçük ve yeni kurulan girişimler bir ofis tutmak yerine evden çalışarak işlerini gerçekleştirerek, şirketlerini büyütmeye...
3 Eylül 2018
Sinan Oypan
E ticaret site isimleri nasıl seçilir?
E ticaret site isimleri nasıl seçilir?
E ticaret site isimleri nasıl seçilir, e ticaret sitesi isim önerilerinde dikkat edilmesi gerekenler, eticaret isim önerileri - e ticaret isim önerilerinde izlenmesi gereken yol haritası, e ticaret sitesi isimleri listesi hazırlama ile ilgili...
19 Aralık 2017
Sinan Oypan
Web sitenizde başlık ve başlık etiketlerini nasıl kullanmalısınız?
Web sitenizde başlık ve başlık etiketlerini nasıl kullanmalısınız?
E-ticaret sitenizdeki sayfalarda oluşturduğunuz metinlerde başlıkları doğru bir şekilde kullanmanız oldukça önemlidir. Hem ziyaretçileri doğru şekilde içerikleri okumalarını sağlarken, doğru başlık etiket kullanımlarıyla...
2 Ağustos 2018
Sinan Oypan
E-ticarette gerilla pazarlama nasıl yapılır?
E-ticarette gerilla pazarlama nasıl yapılır?
Gerilla pazarlama, tüketicilerin dikkatini çekmek ve farklı bir yaklaşımla marka ya da ürün tanıtımı yapmak için kullanılan pazarlama yöntemlerinden biri ve zaman zaman bu pazarlama çalışmalarının iyi örneklerini viral olmuş...
2 Ekim 2019
Sinan Oypan
Kendi ürünlerinizi üretmenin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Kendi ürünlerinizi üretmenin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Dünkü yazımızda toptan ürün almanın artıları ve eksilerini el almıştık. E-ticarette faydalanabileceğiniz yöntemlerden biri ise kendi ürünlerinizi üretmek. Kendi ürünlerinizi üretmenin hem avantajları hem de dezavantajları...
4 Mayıs 2017
Sinan Oypan
E-ticaret firmanızın ismi iş alanınızı daraltıyor mu?
E-ticaret firmanızın ismi iş alanınızı daraltıyor mu?
E-ticaret firmanız için isim seçerken dikkatli olmanız ve yaptığınız işi yansıtan bir isim seçmeniz oldukça önemlidir. İsim bulma işlemi bir girişim kurulurken atılan ilk adımlardan biridir. İlk etapta yapılan planlar ve...
18 Nisan 2017
Sinan Oypan
Ücretsiz e ticaret yazılımları neden kullanılmamalıdır?
Ücretsiz e ticaret yazılımları neden kullanılmamalıdır?
Ücretsiz e ticaret sitesi kurmak / ücretsiz e ticaret yazılımı kullanmak / ücretsiz e ticaret scripti kullanmak siz nasıl adlandırırsanız adlandırın ücretsiz eticaret sitesi kurmanın getirdikleri nelerdir, bu yazımızda ele...
28 Ekim 2018
Sinan Oypan
Instagram pazarlama çalışmalarınızı bir adım ileri taşımanızı sağlayacak ipuçları
Instagram pazarlama çalışmalarınızı bir adım ileri taşımanızı sağlayacak ipuçları
Instagram pazarlama çalışmaları, bu platform üzerinde yaptığınız paylaşımların kullanıcılar tarafından daha fazla ilgi görmesine ve etkileşim oranlarınızı artırmanıza yardımcı olur. Instagram pazarlama çalışmalarını...
30 Mayıs 2019
Sinan Oypan
Instagram’daki görünürlüğünüzü daha fazla artırmanızı sağlayacak 4 ipucu
Instagram’daki görünürlüğünüzü daha fazla artırmanızı sağlayacak 4 ipucu
Sosyal medya pazarlamada Instagram, firmalar için oldukça önemli bir rol oynuyor. Son dönemlerde kullanıcıların bu platforma yönelmesi ve çeşitli reklam modelleriyle reklam verenelere birçok alternatifin sunulması da Instagram’ı...
20 Kasım 2017
Sinan Oypan