Blog

E-ticarette geri dönüşüm sağlayan video içerik türleri

Özellikle son 2 yıldır, video içeriklerin popülerleşmeye başlamasıyla beraber şirketler için video pazarlamanın önemi biraz daha artmaya başladı. Youtube haricinde Facebook ve Instagram üzerinde de video paylaşımlarının artması ve kullanıcıların videolara daha fazla ilgi göstermesi de video içeriklerin popülerleşmesinde önemli bir rol oynuyor.

Yazılı ve görsel paylaşımlardan daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm sağlaması da tabii ki e-ticaret firmalarının bu alana yaptıkları yatırımları artırıyor. Video konusunda yatırım yapacak ya da ilerleyen dönemlerde yatırım yapmayı planlayan firmaların ne tür içerikler oluşturmaları gerektiğine dair ipuçlarını da bu rehberimizde paylaşıyor olacağız.

Kullanıcıların ilgisini çekebilmek için, ürün tanıtım videoları haricinde içerikler de hazırlamanız gerekiyor. Bu sebeple de farklı video formatları hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.

Nasıl yapılır?

Kullanıcıların ilgiyle izledikleri video formatlarından biri nasıl yapılır temalı videolar oluyor. Bir ürünün üretilme aşamasındaki süreçlerini video haline getirebilirsiniz. Gerek bu süreçleri anlatabilir gerekse de sadece video akışı ile bu süreci karşı tarafa sunabilirsiniz.

Hem ürünlerinizin nasıl üretildiğini hem de hangi aşamalardan geçerek tüketicilere ulaştığını gösterme fırsatınız olur. Aynı zamanda da etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz.

Kutu açılımları

Kutu açılım videoları, internet üzerinde en çok izlenen videolar arasında yer alıyor. Özellikle teknolojik ürünlerin kutu açılımları birçok kullanıcının ilgisini çekiyor. Teknoloji alanında hizmet veriyorsanız, ürünlerin kutu açılım videolarını çekerek, ürünleri tanıtabilir, teknik özelliklerini paylaşabilir ve kısa bir ürün tanıtımı gerçekleştirerek, ürünün satın alma sayfasına kullanıcıları yönlendirebilirsiniz.

Dayanıklılık testleri

İlgi gören video formatlarından biri de dayanıklılık testleridir. Ürünlerin ne kadar sağlam olduğunu ya da dayanıklılık sürelerini göstermek için bu tür video içeriklerinden faydalanabilirsiniz. Dayanıklı ürünlerinizin tanıtımını yapmak için de iyi bir formattır.

Tur videoları

Özellikle fiziki mağazası bulunan ya da büyük depoları bulunan firmalar tur video formatından yararlanabilirler. Mağazalarının turlarını yaparken, ürünlerini sergileyebilirler. Bunun yanı sıra depo turlarıyla, deponun nasıl çalıştığını, buradaki ürün yönetim ve sipariş sürecinin nasıl işlediğini takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Rehber (how-to) videoları

Rehber video formatı da kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla kullanılabilir. Ürünlerin kullanım alanlarının anlatıldığı, teknik bilgilerinin paylaşıldığı ve ürünle ilgili az bilinen ve öğrenildiğinde kullanıcı deneyimini artıran bilgileri paylaşarak, kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz. Bunların yanı sıra sektörle ilgili rehber içerikleri de hazırlayarak, eğitici içerikler oluşturabilirsiniz.

Karşılaştırma videoları

İnternet üzerinde en çok ilgi gören formatlardan biri de ürün karşılaştırma videoları oluyor. Benzer özelliklerdeki ürünleri karşılaştırabilir, tarafsız bir şekilde bu ürünleri ele alarak ürünler hakkında detaylı bilgiler sunabilir ve bu sayede ürün tanıtımları da yapabilirsiniz.

Ürünün kullanım alanlarını gösteren videolar

Ürünlerin kullanım alanlarının gösterildiği videolar da oldukça etkileyici olmaktadır. Bir ürünün nasıl kullanıldığını ve hangi alanlarda kullanıldığını göstermek, ürünle ilgili oldukça iyi bir tanıtım sağlamaktadır. Farklı konseptler oluşturmak ve ürünün kullanım alanını ilgi çekici bir şekilde sergilemek, ürünle ilgili talep oluşturmanıza da yardımcı olur.

Video çekim teknikleri

Kendi videolarınızı hazırlayacaksanız, video çekimleri konusunda da bazı bilgilere ihtiyacınız olacak. Ürün tanıtım ve yukarıda bahsettiğimiz diğer formatları kendi imkanlarınızla ve küçük yatırımlarla oluşturmanız mümkün. Video çekimleri konusunda bazı ipuçları size yardımcı olacaktır. Bu konuda bilgi almak isterseniz; aşağıdaki yazı serimizi okuyabilirsiniz. Burada kamera kulanımı, video çekimi, video düzenleme, ışık ve arka fon ayarları gibi birçok konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 1. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 2. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 3. Bölüm

En Çok Okunan Yazılar

E-ticaret ile ilgili Detaylı Bilgi Alın

Karar vermenize yardımcı olalım.
Paketlerimiz ile ilgili müşteri temsilcilerimiz sizi arasın.

E-Bültene Kayıt Olun

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!